L BIMENLANDSCHE BERICHTEN. te em ten laatste de heer Van Geer: Laat ons die éénige gelegenheid aanpakken, die ons nu wordt geboden tot bevordering van onzen bloei, onze draagkracht, onze ontwikkeling, onze Gaat dat zien, gaat dat ziennog goede staanplaatsenenz. enz. deunde 't in ons oor voort. En we dachten daarna: staat de zaak zéé zwak dat ze op deze wijze moet worden aanbevolen? En waar ziet de heer Van Geer zijne hoorders wel voor aan? 't Is waar; het onvermijdelijk ap plaus bleef na die slottirade niet uit. Maar dat bleef ook niet uit toen de heer Treub juist het tegenovergestelde beweerd had. Immers de beer Treub zag juist in an nexatie een middel om de uitgaven in onze gemeente zeer sterk te doen toenemen in verhouding tot het toenemen der inkom sten. Hij ontkent dat Leiden is achteruit gegaan doordat 't zich niet meer uitbreiden kan, en ontkent even sterk dat de an nexatie den gewenschten bloei zal brengen. Hij acht de cijfers van den heer Van Geer onjuist en daardoor niets bewijzend. Pe voorzitter, zooals gezegd, had zich geen bepaald standpunt gekozen. Maar hij meent dat men de zaak niet te veel van de finantieele zijde voor 't oogenblik moet beschouwen. We willen ons uitbreiden en we kunnen niet. We moeten ons ontwik kelen, zooals handel en nijverheid dat eischen. De natuurlijke grens is niet de enge tegenwoordige, want van hen die wer kelijk tot de gemeenschap behooren wonen velen buiten de gemeente. In het afge trokkens moet men zeggen, dat 't goed is de natuurlijke grens aan te nemen. Daarom meende spreker, op de vraag of 't niet te zeggen zou zijn, wie van de ruim honderd menschen op de lijst aangegeven, beslist véér ol beslist tégen annexatie waren, te moeten antwoorden, dat 't zelfs beter is dat men dat niet weet of dat die heeren dat sélf niet weten, omdat ze zich eerst na 't vóér en tégen in hunne vergadering te hebben gehoord, met oordeel zullen heb ben te verklaren. De vergadering werd nu gesloten, de biljetten werden opgehaald en onderzocht, met welk werk men uit den aard der zaak eerBt te halftwaalf gereed was. Het bleek toen dat de volgende beeren het achter hunne namen geplaatste aantal stemmen verkregen. Mr. J. A. F. Cocbergh 120, S. C. Van Docsburgh 96, dr. f). De Loos 94, dr. E. F. Van Dissel 93, A. J. Binnendijk 90, mr. S. Le Poole 86, F. H. A. Driessen 82, J. A. Van Dijk 79, dr. W. Pleyte 77, J. T. Hes sels 78, mr. C. H. P. Klaverwijden 78, dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom 78, dr. H. Treub 78, dr. H. G. Van de Sande Bak- huyzen 73, mr. J. Bredius 72, C. Gockoop 72, H. W. F. Üakker 71, W. A. Van Lilli 70, H. L. A. Van Campen 69, mr. R. T. H. P. L. A. Van Uoneval Faure 67, mr. C. M. Dozy 63, mr. E. De Vries 68, mr. J. S. D. Van Doorn 63, mr. P. A. Van der Lilh 58, dr. J. A Van Ilcrson 87, D Donner 54, mr. O. W. Sipkes 54. A. W. Sijthoff 54, dr. T. W. Van Lidth de Jeude 83, W. Kok 82, N. Stadhouder 52, F. Bcyerinck 50, II. Van de Velde 50, A. Hartevelt Jzn 47, Hartcvelt 47, dr. R. Horst 46, dr. A. W. Kroon 46, A. Verhoog Jzn. 45, mr. L. M. H. J Kerstcns 44, W. C. Mulder 43, C. Bonger 42, P. J. Idema Greidanus 41, A. liockwijt 40, P. Marks 40, A. J. Witmans Azn 40, H F. A. Damen 39, J. Zaalberg JCzn. 39, mr. H. L. A. Obrecn 37, N. De Zwart 37, H. H. B. Vos 36, C. A. Heykoop 35, A J. Corts 34, H P. Th. Van Wensen 34, W. F. Verhey van Wijk 33, J. P. J. Driessen 32, E. Kruisinga Dzn. 31, J. Goedeljee 30, H. M. Van der Hoek 30, J. Wilbelmy Damstc 30, W. F. Van Wijk 28. B. C. Looijaard 27 A. J. Jongmans 26, mr. M. H A. Lisman 26, G. J. De Casparis 25, J. J. Groen 24, P. J Groen 24, M. Cahen 23, J. Filippo Hzn 23, J. P. De Koning 22, C. J. Leyli 22, G, A. Reimeringer 21, B. H. J. Schmier 21, P. W. M. Trap 21, A. De Koster 20, P. J. Mulder 20, dr. H. Boursse Wils 20, H. Van Borselen 19, F. Van Dorp 19, J. Rooden- burg 19, G. Splinter 19, mr. II. A. Neeb 18, F. J. Los 18, F. A. Dee 17, P. Fontein Jr. 17, D. A. J. Hoogenstraaten 17, A. Werner 17, Jhr. A. Rappard 16, B. Van Dricl 15, C. Francken 15, M. F. Rcyst 15, H. F. C. Gerlings 14, F. Slokhuyzen 14, F. J. Thcys 14, C. Blansjaar 13, F. J. Paanakker 13, L. H. Vervoort 13, D. Van der Horst 12, Albs. Van Leeuwen 12, W. Kruyfhooft 11, M. J. Markx 11, C. Wassenaar 11, L. C. Quant 11, P. J. Duyverman 10, H. W. Keuls 10, G. F. Theonville 10, K. J. Affourtit 8, J. Wuystcr 8, P. Van Erkel 7 en C. P. Van Leeuwen 4. De eerste 27 heeren zijn dus voorloopig gekozen. Hun zal van hunne beuoeming worden kennis gegeven. Het is natuurlijk niet onmogelijk dat enkelen voor de benoe ming zullen bedanken. In dat geval zullen (ij in aanmerking komen die in boven opgegeven ranglijst naar stemmenaautal volgen. Eerst Zaterdag a. s. zal dan de definitieve lijst kunnen worden bekend ge maakt. De kiezers zullen dus voorzichtig doen met hunne biljetten niet in te vullen vóér dat die volledige lijst zal zijn mede gedeeld daar anders naiuen zouden kunnen worden neêrgesehreven van heeren die weldra zouden blijken bedankt te hebben voor de candidatuur. Na afloop der vergadering dankte de heer Herman F. A. Darneu, president der R. K. kiesvereeuiging „Recht en Orde" ook namens het bestuur der antirevolutionaire kiesver eeuiging Nederland en Oranje" den alge- meenen voorzitter den heer mr. J. T. Buys voor zijne uitmuntende leiding. Mochten de heeren vaak in andere omstandigheden tegenstanders zijn, in deze zaak, hoopte spreker, zou uitkomen dat zij ook, waar 't het welzijn der gemeente gold, zullen kun nen samenwerken. De Association générale des Etudiants de Paris zal zich bij de in Juni a. s. te Leiden te houden studentenfeesten door eene deputatie doen vertegenwoordigen. OFEICIEEL.E IlLlllDHrËV Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot rech ter in de arr. rechtbank te Groningen, mr. A. C. C. Folkersma, thans kantonrechter te Hoogeveen is benoemd tot ambtenaar van bet open baar miuisterie bij de kantongerechten in het arr. 's Gravenhage, voor de kantons 's Gravenhage en Delft, ter standplaats 's Gravenhage, mr. J. Z. Mazel, kautonrech ter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te 's Gravenhage; is benoemd tot notaris te Zevenaar, C. Van Leenhof, thans notaris te üirschot; is aan dr. A. Meursinge Hzn., te Leeu warden, op zijn verzoek, met ingang van 16 April 1890, eervol ontslag verleend als adjunct-inspecteur voor het geneeskun dig staatstoezicht voor Friesland en Gro ningen. De heer W. F. H. Dahms, bij kon. besluit van 20 Januari II. n°. 32 benoemd tot consul te Vera Cruz, is in die hoeda nigheid door de Mexicaansche regeering erkend. De plaatsing in de rol Zr. Ms. wacht- sciiip te Hellevoetsluis en detacheering aan boord Zr. Ms. stoomkanonneerboot Raaf met den 16den dezer van den luit. ter zee 2de kl. D. A. Van Drooge, is inge trokken. Ter zijner vervanging wordt met gezegden datum aan boord van genoemden stoom kanonneerboot gedetacheerd de luit. ter zee 2de kl. A. J. Van Stockum. De minister van binnenlandsche zaken heeft op het adres van de officieren der schutterij te Gouda om uiteenzetting der gronden voor de berisping der Rotterdam sche officieren, geantwoord dat daarvoor geen reden bestaat. De ontslagaanvrage der Rotterdamsche officieren is om advieB gezonden aan den commissaris des Kouings in Zuid Holland. Naar men verzekert, zegt het D. v. Z.-H. en 'e Gr. zal de tweede kamer tegen den 22steu April worden bijeengeroepen. Men schrijft uit Den Haag aan de Zwolsche Ct.: De „stille week" is hier zeer stil. Door een mengeling van sleur en schijnvroomheid staan publieke vermakelijkheden in deze week ook stil, iets dat in den geest van vroeger jaren paste, maar alleen hier nog altijd ge handhaafd blijft. Een ztlfde stilte heerscht in den gang van zaken. Aan de orde is de promotie in militaire rangen, le beginnen met het wapen der in fanterie. De generaal-majoor Hardenberg is reeds op pensioen gesteld; met den generaal- majoor Klerck had ditzelfde moeten gebeuren, miar de koning is vooralsnog hiervoor niet te vinden. Het plan was tevens om den luitenant-generaal Pfeiffer, inspecteur van het wapen, te pensioneeren, die, hoewel een knap en werkzaam man, wegens 62 ja rigen leeftijd daartoe wel in de termen valt. Door Klerck's voorloopig aanblijven staan deze mutaties nog op losse schroeven. Behalve de kolonel Greve van de grena diers, zal ook, naar wordt verzekerd, de ko lonel jhr. v. Mühlen van het 6e en waar schijnlijk de kolonel Peperkamp van bet 2e regiment pensioen krijgen. Als er een divisie- kommsndo openkomt, zal dit vermoedelijk aan den generaal-majoor Alewijn (hoewel van het wapen der artillerie) worden opge dragen, in afwachting van zijn benoeming tot legerkommandant, teneinde hem vooraf eeu tijdlang een eenigzins belangrijk kom- mando te doen voeren. Nog audere benoe mingen zijn op til, maar worden nog zeer geheim gehouden. Volgons het oordeel in militaire klingen zou vooral een verjonging bij den gen ralen staf noodig zijn, welks ciief, de öfljarige luitenant-generaal v. d. Star uieer dan rijp voor pensioen is. Maar in voortvarendheid en in doortasten valt de minister van oorlog allerminst mee. De wet tot organisatie der strijdkrachten voor spelt tot heden slechts een lijdensgeschiedenis. Uit goede bron verneemt men dat de anti-rev. partij te Delft, als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer zal stel len den heer G. Van Herwaarde, gepensio neerd kapitein ter zee, wonende te Arnhem. N..ar in Ons Belang wordt medege deeh', heeft gedurende het tweede vijfjarig tijdvak van haar bestaan de Onderlinge Levensverzekering van „Eigen Hulp" eene winst gemaakt van niet minder dan f 122,423, dus bijna één en een kwart ton gouds, terwijl in het eerste öjjarig tijdvak die winst had bedragen f26,362. liet hij deze instelling verzekerd kapitaal is thans gestegen tot f 3,637,500, en de verzekerde jaarrenten zijn geklommen tot f 118,350, terwijl de reserve bedraagt f 1,015,382. Degenen die verzekerd zijn voor uitkeeriug bij overlijden zullen onge veer eene volle jaarpremie terug ontvangen, zoodat zij feitelijk zoo goed als een geheel jaar gratis zijn verzekerd. -— Tot lid van den gemeenteraad te Hazerswoude, is gister gekozen de heer G. C. De Jong (lib.) De N. R. Ct. deelt mede, dat in muzikale kringen te Rotterdam het gerucht rond gaat, dat de door het vertrek vau den heer Gernsheim openvallende plaats van directeur der muziekschool en leider der Rotterdamsche afdeeling van „Toonkuusl," zal ingenomen worden door niemand min der dan Max Bruch, thans dirigent te Breslau. Naar het Fad. verneemt is debetrekking van Gernsheim te Rotterdam aan W. Kes aangeboden. Dinsdag is te Sliedrecht overleden de heer L. A. Van Haaften, lid van de pro vinciale staten van Zuid Holland. Te Amsterdam zijn in bewaring ge bracht zeven jongelingen van 1820 jaar, die op de Prins Hendrikkade een 50-jarigen polderwerker, die in beschonken toestand verkeerde, hadden aangerand, mishandeld en van zijn geld beroofd. Voorts twee personen, verdacht van in de O. Z. Armsteeg een man, die aldaar had zitten slapen, te heb ben bestolen. Voorts is aan het station van den Ned. Rijnspoorweg, Weesperpoort, aan een reizi ger uit Arnhem bij de Paaschdrukte ver moedelijk door een pick-pocket eene porte feuille ontvreemd, waarin o. a. twee bank biljetten van f25. Eergisterenavond heeft op de poel tus- schen Koog a/d. Zaan en 't Kalf een treu rig ongeluk plaats gehad. Zeven molenmakers en hun patroon, allen te Koog a/d. Zaan woonachtig, hadden zich na afloop der werk zaamheden aan den molen Het Windei, staan de aan den Kalverdijk, in een schuitje be geven om daarin huiswaarts te keeren. Door een windvlaag sloeg het vaartuig om en zonkzes der molenmakers en de patroon verdronken; een hunner laat een vrouw met 10 kinderen achter. Uit Zevenaar en omliggende gemeen ten zijn gisteren ruim 700 arbeiders naar Dui'schland vertrokken, om daar gedurende de zomermaanden, deels in de kolenmijnen, deels op de steenfabrieken en ook wel bij den veldarbeid werkzaam te zijn. De hooge loonen aldaar lokken velen aan. In de tuinderswoning van het kasteel NeuburgGulpen hebben 1.1. Maandagnacht dieven ingebroken. Ten nadeele van den tuinier A. Kleijn, die afwezig was, zijn ont vreemd: 100 mark in goud, 50 idem in diverse muntspeciën, eene collectie oule munten en eene partij kleedingstukken. Men is de daders nog niet op het spoor. Naar de Fenl. Ct. uit goede bron verneemt, zijn de berichten omtrent de vermeerdering van het garnizoen aldaar, in omloop gebracht naar aanleiding van het bezoek van den minister van oorlog op 11. Zateidag, geheel uit de lucht gegrepen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 9 April. In een manifest, ge richt tot aile socialistische vereenigingen in Frankrijk en ouderteekeud door alle socialis tische leden van de kamer en den gemeen teraad, worden alle Fransche werklieden op geroepen, ten einde den 1 Mei door een vre delievende betooging op de invoering der onmisbare hervormingen aan te dringen. BERLIJN, 9 April. De bijeenkomst van den rijkskanselier Von Caprivi met de Oos- tenrijksche en Italiaansche ministers, graaf Kalnoky en den heer Crispi, zal volgens het Berliner Tageblatt in dezen lomer vermot- delijk op Oostenrijkse!) grondgebied worden gehouden. MADRID, 9 April. In den senaat wordt de behandeling van het rapport der com missie betreffende generaal Daban voort-j gezet. Generaal Daban blijft zich tegen het besluit der regeering verzetten en is vast j besloten de beraadslagingen zoo lang mogelijk; te rekken. ROME, 10 April. De Fanfulla blijft eischen, dat de minister-pr'-eident Crispi zal aftreden, daar hij niet de man is die voor den tegenwoordigen toestand past. WEEN EN, 10 April. Generaal graaf Von Wedeli, adjudant van keizer Wilhelm, heeft keizer Frans Jozef een persoonlijk schrij ven van den Duitschen keizer overhandigd, waarin deze de uitnoodiging tot bijwoning der Oosteurijksche legeroefeningen in den aanstaanden zomer aanneemt. BERLIJN, 10 April. Naar men gelooft, zal de regeering bij den rijksdag nog een krediet van 40,000,000 50,000,000 mark teu behoeve van het leger aanvragen. von ralle SCHOOL.- GW KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. gemeente alhier door ds. G, H. Van Kasteel, te Kollum. Bedankt voor het beroep naar dj Ned. tlerv. gem, le Zevenhoven door da J. Ph. Hattink Jr., te Leimuiden. UEIOEN, ÏO April. |Mj In de heden gehouden zitting vao| de eerste kamer benoemden de afdeelingenl tot voorzitters: de heeren Van Akerlaken, De Bruyu, Van Eysinga en Frans v. d. Putte, tot ondervoorzitters: de heeren Van Zuylen, Suiitz, Stork, Coeuen en Verheijen; tot rapporteurs voor de pensioenwetten: de heeren Van Swinderen, Pijnappel, Vbelan der Hein, Van Roijen en Van Lier; voot het wetsvoorstel-Reekers; de heeren Van Nagell, Regout, Van Gennep, Prins en Melvill van Lijnden. Tegen morgen 11 ure zijn verschillen de ontwerpen o. a. betreffende de consulaat rechten en ruiling van grond te Rotterdam, aan de orde gesteld. Op voorstel der commissie belast met hel onderzoek der inlichtiugen op het adres be treffende onregelmatigheden met de stembus te Wessem, is besloten die inlichtingen on-' der dankzegging aan den minister van bin-pgr nenlandsche zaken voor kennisgeving aan te nemen. Achtereenvolgens werden aangenomen ver schillende wetsontwerpen. De leden der tweede kamtr, uit makende de commissie van rapporteurs voor de spoorwegovereenkomsten, komen morgen bijeen tot vaststelling van het afdeeiings- pril teil. BL1 Werk dito LQ11 Aan het departement van binnenland sche zaken zal eerlang de bewerking kunnen aanvangen van de gegevens der volkstelling, door de provinciale besturen verzameld. Een honderdtal buitengewone ambtenareu worden daartoe aan het werk gesteld. De toestand van het lid der tweede ^lii kamer, mr. Verniers van der Loeff, is in den laatsteu tijd weder minder gnnstig. De heer jhr. mr. Witsius De Savornin Lohman, advocaat te 's Gravenhage een der leiders van de anti-revolutionaire partij, zal zich in het begin vaD Mei naar de Transvaal begeven, ten einde zich in een werkkring daar te lande te vestigen. De arr.-recbtbank te 's Gravenhage veroordeelde heden den koopman die ver leden week terechtstond, beklaagd, in ver- eeniging met een ander, te Aarlanderveen een hond te hebben gestolen, tot 2 maanden gevangenisstraf, min 5 weken wegens onder- gaue preventieve hechtenis. (De andere persoon, die mede had terechtgestaan, werd vrijgesproken). De vrouw te Ter Aar, die zonder vergunning had getapt, in appèl, tot betaling eener geldboete van f 3. I1HI 1867 186 enb BtttS ui/J u Oclot IUN utk. TIC 185 8) LIN 198/ iSer. Serie 150 100 100 I 80 Leea rie GEMENGDE BERICHTEN Jack the Ripper is weer in Londen verschenen. Vrijdagavond ging eene vrouw, tot de laagst gevallen wezens van Whitechapel be- hoorende, met een Chinees in een verdacht huis. Eenigen tijd later kwam de Chinees alleen buiten en bespiedde de komst van bet meisje; toen deze op hare beurt liet huis verliet, achtervolgde bij haar tot in een klein stlaatje, waar hij ze vermoordde. Alhoewel hel nog niet laat was, er in de straat zelf nog veel huizen open waren, en de beweging in de omliggeude straten nog zeer levendig was, heeft men geen hulp geroep, zelfs niet het mioste gerucht gehoord. De misdaad was dus geheel in dezelfde om' s'andighedeu gepleegd als de vorige moordefl <50 iconi Lng-, iOg.1 -150 iecon 1867 oud mi t. s. Snoei 1KIJ 0bli| 186 Serie iet. li Seri ÏPTl 876 STv Uit,

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2