BIJVOEGSEL L NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 Cent. Dinsdag 8 April 1890. N9. 82. Bareel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. li itf awilj erd in roori leid] de I JOOll adei] raj oura Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: )hoi! erdt Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. 3hra^ Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. d alif 'ordi run rzail )ud gei in d 3r ra 203e Jaargang. ADVERTENTIEN: Van i6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. behoorende bij de Leidsche Courant van 8 April. 1890. h ru heil [au! dj t; den eg»\ In het hotel „Het wapen van Fries iind" te Leeuwarden had Donderdagmorgen i eene onbewoonde beDeden logeerkamer, igevolge van een lek in de gaspijp, eene (ontploffing plaats, waarbij de zoldering en maren zwaar beschadigd, de deuren reggeslingerd werden en het huisraad groo- eodeels vernield werd. Een begin van brand was spoedig gebluscht; persoonlijke ongelukken hadden Diet plaats. Na een steeds toenemend lijden, dat jich over een tijdsruimte van 11 jaar heeft ^Tiuitgeatrekt, is Donderdagavond te 7 nur, in P [lijn 49sten levensjaar, prof. dr. P. De Boer, -^=jloogleeraar in de botanie aan de universi- lijijeit te Groningen, tamelijk onverwacht, ont wapen, oveil r I Bij het graven van het kanaal Her- peDortmundEmden zijn 8000 grond werkers noodig. Gaarne worden daar ^yiederlandsche werklieden verwacht. De '^werkzaamheden beginnen eerstdaags, seen NGr. Crt.) j In de gemeente Aksel heeft zich een geval van de slaapziekte la nona voorge- e Waan. Eene vrouw, die sedert geruimen tijd Fijian de influenza lijdende was, werd over- Vallen door een slaap, die vijf en een halven dag dnnrde. Zij is thans herstellende. Naar men ons nit Uden meldt, zou JftHia oorzaak der aldaar plaats gehad hebbende lerkstaking niet zijn loonsverlaging, doch 81 «tevredenheid met het bestaande loon, ver- lorzaakt door ophitsing van eenige opruiers V. erwijl hel grootste gedeelte der werklieden lechts staakten uit vrees voor de bedrei- door jogen der belhamels. (Pr. N. en 's II. Cl.) Vti De raad der gemeente Groede zal Dr ich tot de regeering wenden met verzoek om den persoonlijken dienstplicht in te 1 roeren. Aangezien er aan de grenzen van ons cretJ land pokken voorkomen, zoo worden in de het verschillende garnizoenen de militairen in de de gelegenheid gesteld zich te doen vacci neren of revaccineeren. Raim 200 steenbakkers uit de Lim- JlUj'"lfg!Che gemeenten Nieuwenhagen, Bruns- •om, Schinveld, Hoensbroek en Heerlerheide '«hekken de volgende week naar de Prui- a liscbe steenbakkerijen. Pruisen heeft den uitvoer van steen tolen verbodendientengevolge zijn 40 ledige gm« ragens van den Grand Central Beige, voor iladbach bestemd te Vlodorp tot verder ver- oer door de Pruisische Maatschappij ge leigerd. nz. IreS buitenlandsche berichten. D 'I kt et BELKIE. Donderdagochtend is de burgemeester 'an Brussel, de heer Karei Buis, door den loning ten paleize ontvangen, ten einde het HOgramma vast te stellen voor de ontvangst 'an Stanley te Brussel. Dod 2 Oen dezer maand wordt de beroemde Afrika-reiziger van Brindisi via Parijs te Brussel verwacht 's namiddags te 2 uur. Do ontvangst aan het zuider-station zal fees- telijk zijn. Stanley wordt, gevolgd door een 'loet van vertegenwoordigers van wetenschap pelijke genootschappen nit het geheele land on onder het eere-geleide der jagers te paard van de Brusselsche burgerwacht, naar het stadhuis begeleid, waar hem de eere-wijn ge schonken en een welkom toegesproken zal worden. Daarna heeft Stanley's ontvang.t ten paleize plaats. De feestelijkheden tijdens Stanley's verblijf in Belgie zijn als volgt vastgesteldden 20en een groote feestmaaltijd ten stadhuize den 21en gala-voorstelling in deu Munt schouwburg, ter gelegenheid waarvan Sa- lammbo, de nieuwe opera van Reyer, werdt opgevoerd; den 22en groot festival in het gebouw der Beurs, aangeboden door de Ver- eeniging van ingenienis; den 23en het Kongo-bal, waarvan reeds vroeger bericht is; deuzelfden dag of den 24eD een garden partij in de groote serres van het park van Laeken den 24en of 25en feestelijke ontvangst van Stanley te Antwerpen, en den 26en vertrek van den beroemden gast via Ostende naar Londen. ENCiELANO. In Engeland zullen na afloop van verschillende concessien al de telephoon- netten door den staat worden aangekocht en in eigen beheer geëxploiteerd. In Enropa wordt het telephoonwezen reeds in Duitscbland, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg door den staat geëxploiteerd. In Italië is door den minister der posterijen een wetsontwerp voor staats exploitatie der lelephonen bij de kamers ingediend, terwijl in Belgie gelijk voornemen bestaat. Herbert Von Bismarck wordt half April te Londen verwacht. Hij moet tot een zijner Engelscbe vrienden hebben gezegd, dat hij, als hij voor zijn genoegen kon leven, de helft van het jaar in Engeland en de andere helft op Friedrichsruhe zou doorbrengen. De hertog en hertogin van Connanght zijn te Hongkong aangekomen en, blijkens een Reuter-bericht, met veel geestdrift ont vangen. FRANKRIJK. Carnot zal in Mei zijn reis maken naar het depart. Donbs. Den 25u zal hij te BesanQon komen om het 16e feest van den gymnastiekboud en de inwijding van het nieuwe Lyceum bij te wonen. Den 27u gaat hij naar Belfort en van daar naar Vesoul. Constans en Bourgeois zullen hem vergezellen. Vooraf gaat de president naar Tonlon en Corsica, vergezeld van Yves Guyot, den minister van openbare werken en naar Mar seille en Aix, waarheen Rouvier, de minis ter van financiën, hem volgt. Te Toulon zal een revue van de marine plaats hebben, waartoe de minister Barhey er ook heen gaat, terwijl te Aix ook een nieuw Lyceum wordt iDgewijd, waarvoor Bourgeois over komt. De Bonapartistische afgevaardigde Antoine Gavini vau Bastia heeft zich op zijn verzoek laten voorstellen aan den presi dent der republiek. Toen de heer Gavini den beer Carnot verklaarde, dat deze op Corsika zoowel door de conservatieven als door de republikeinen met even grooten eerbied ontvangen zou wordeD, antwoordde het hoofd van den staat woordelijk: „mijnheer de afgevaardigde op reis doe ik niet aan politiek. Ik ver tegenwoordig Frankrijk." Na beraadslaging in den ministerraad is besloten allen invoer van wapenen in Dahomey te beletten. Te Parijs is in den ouderdom van 86 jaar overleden de Fransche schilder Lansac, de eenig overgebleven leerling van den grooten Ary Scheffer. De in den laatsten tijd onder de Bon- langisten heerschende oneenigheden kwamen Woensdag duidelijk aan den dag in eene te La Villette gehouden vergadering, die door ongeveer 2000 personen werd bijgewoond, en waarbij het gold de aanwijzing van een candidaat voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen te Parijs. Vier Bonlaugistische caudidaten traden op, waarvan er een, Bou- zon le Due, namens Bonlanger werd aanbe volen. Des ondanks, en ofschoon Naquet zich nog krachtig in de bres stelde om den beschermeling van den generaal als candi daat door te drijven, verklaarde de verga dering, dat men den kiezers geenen candi daat kon opdringen, maar zij zeiven het recht hadden dien aan te wijzen. IPANJE Op de Spaansche spoorwegen valt over de veiligheid naar het schijnt, niet te roe men. Van Guadalcanal werden per spoor te Madrid aangebracht 26 zakken mei olie. De geadresseerde begaf zich naar bet station en bemerkte terstond dat 14 zakken op een andere wijze dichtgebonden waren dan de andere. In tegenwoordigheid van den sta tionschef werden nu de zakken geopend en men bevond dat 14 zakken met water, de overige 12 met olie gevuld waren. Te Malaga is een groot aantal valsche daros met het jaartal 1888 in omloop. De geldstukken zijn zoo nauwkeurig nagemaakt dat het moeite kost ze van de echten te onderscheiden. PORTUGAL. Woensdagavond heeft in den schouw burg te Lissabon een ongewoon incident plaats gehad. Er werd een stuk opgevoerd, dat betrekking heeft op de jongste verkie zingen en de Engelschen in een bespottelijk daglicht stelt. De zaal was stampvol, en ook waren twee van de nieuwe republikein- sche afgevaardigden der hoofdstad aanwezig. Reeds na het eerste bedrijf werden deze zoo luide toegejuicht, dat zij het woord moesten nemen. Een hunner, de heer Da- riaga, zeide, dat men eene manifestatie moest houden in den omtrek van het paleis en dat de kiezers in de provincie het voor beeld der hoofdstad moesten volgen om zich van het administratieve juk te bevrijden. Ook audere sprekers voerden het woord in gelijken zin en werden stormachtig toe gejuicht. ITALIË. Aai) een Madrileeusch blad wordt van Bologna gemeld dat de politie der stad een huiszoeking bewerkstelligd heeft in de woning van zekere Baldini, een bekwaam graveur, die, naar het schijnt, valsche bankbiljetten gemaakt heeft. De huiszoeking had plaats ten gevolge van mededeelingen, door de politie van Mar seille naar Bologna gezonden, nadat deze laatste den Italiaan Bassari in hechtenis nam op het oogenblik dat hij valsche stukken van 4 pCt. Spaansche bnitenlandsche schuld in deze stad had trachten aan de man te brengen. Volgens de meening der politie van Mar seille had Baldini de valsche stukken gemaakt. In het huis van dezen werden gevonden echte stukken ter waarde van 29000 lire, die zouder twijfel als model dienden, en bo vendien vele valsche als ook de koperen platen en de gereedschappen welke voor de vervalsching gebrnikt werden, Baldini joeg zich een kogel door het hoofd toen hij de politie zijn woning zag binnen treden. Hij zon door een der te Marseille gevangen geDomen Italianen verraden zijn. Volgens nadere berichten van Bologna ontvangen, had de bande valsche munters, waarvan Baldini een der voornaamste hoof den was, haar hoofdzetel te Londen. Vandaar werden de valsche effecten en bankbiljetten naar de voornaamste geldmark ten van Europa gezonden. Onlangs werd zekere Walker te Londen op heeterdaad betrapt toen hij bezig was Spaansche effecten, die valsch waren, te ver- koopeu. De Engelscbe politie constateerde dat deze papieren afkomstig waren V3n Reggio Parma en Modena; de Italiaanscbe politie ontdekte toen op haar beurt zekeren Garagnani te Modena gevestigd. Deze persoon ontving dikwerf aangeteekende brieven van Londen. Hij was het die de valsche papieren verzond en die de opbrengst van den verkoop ont ving. Garagnani, die den 29n Maart in hechtenis genomen werd, bekende 'dat de stukken gemaakt waren door Baldini te Bo logna. Te Bologna zijn gearresteerd een letter zetter en twee machinisten, verdacht van medeplichtigheid. 60KTENRIJK. Pe metselaarswerkstaking te Weenen en voorsteden duurt voort, ofschoon het aan tal werkstakers niet zoo groot meer is als eerst gemeld werd en niet meer dan 5000 bedraagt. De aannemers zullen eene ver gadering honden om de qnaestie te bespreken. De strike der bakkers breidt zich uit en ook te Praag hebben bakkers het werk ge staakt. Wat de werkstaking der koetsiers betreft, is wellicht verbetering te wachten, daar de wergevers geneigdheid toonen den werktijd te verminderen. In het Gablonz- district is in de meeste slijperijen en drnk- kerijen het werk hervat. HONCARIJ Het gerucht wil, dat de minister Sza- pary zal aftreden tengevolge van verschil over de orgauisatie der rechtbanken. Men vreest een nieuwe crisis. Den len April is te Temesvar uit spraak gedaan in de veelbesproken loterij- zwendelarij in Hongarije. Farkas, de voor naamste beschuldigde, die door bedrog zich in den vorigen zomer een prijs van bijna een half millioen florijnen wist te verschaf fen, en zijne medeplichtigen, de loterij-be ambten Szobovic en Pncspocky, zijn allen tot 8 jaren dwangarbeid veroordeeld. Vrouw Felkesy, wier als een jongen verkleede doch ter het gelukkige nummer trok en die zieh later met Farkas uit de voeten maakte, werd tot twee jaren tuchthuis en de col lecteur Hergatt tot drie jaren gevangenis straf veroordeeld. RU SLANK. - Voor eenigen tijd werd door den keizer het plan gemaakt om dezer dagen een uit stapje naar Polen te maken, om aldaar jagen. Naar men meldt, hebben de minis ters van het verkeerwezen en van binnen- landsche zaken den czaar gebeden, die reis voorloopig te willen uitstellen. De reden daarvan moet gelegen zijn in de omstandig heid dat bij het maken van den proefrid met den keizerlijken trein,een menigte steenen tegen de raiten is geworpen, terwijl, volgens eene andere lezing, de trein gevaar heeft geloo- pen om te derailleeren. De correspondent der Daily Telegraph te Petersburg deelt bijzonderheden mede betreffende onlusten, die in verscheidene deelen des lande zijn uitgebroken. In het gouvernement Rjazan zijn de boereu om staatkundige redenen opgestaan en hebben gevechten met bloedstorting plaats gehad; in Finland sporen proclamaties in het Zweedsch en Finsch de bewoners aan, het Russisch jak af te schudden; een poging

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1