EBRS. BEL Café Land- en Duinzic ADVERTENTIE binnenlandsohe berichten Hollandsche Maatschappij van Fraaie sten en Wetenschappen,J'jjM Afdeeling LEIDEN. pag c Zesde Vergadering met Da®» Leidsche Spaarbanj Tapijthandel enz, Goedkoopst adrei Behangerij, Stoffeerde^ bu: WASSENAAR. ;Aftikl Fraaie TUIN GEOPEND '(119 oi April tot October. J Wijk H. G. A. WILÜE' P jk' is genomen, om de rente van 8T°ÏÏ pCt. terug te brengen tot 3 pCt. van eiken gul den, en deze rente te doen ingaan met den lsten en 16den van elke maand. Ook wordt in den loop van 1890 een aanvang gemaakt met het honden van dagelijksche zittingen voor inbreng en terugbetaliug. De heeren P. Zillesen, J. A. Van Hamel en G. F. Alsche, die aan de beurt van aftre ding waren, zijn all commissarissen her kozen. Het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest f 593433.78, dat der terugbetaling f 561331.04, tegen f 558523.09J- en f559628.54J in 1888. Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg f 1.785.848.54. Aan rente was ontvangen en te goed, na aftrek van bet te goed op 31 December van bet vorige jaar en de bij aankoop van effecten betaalde rente f 67.056.91 Aan rente is bijgeschreven f60.846.81. De bezittingen van bet hoofdkapitaal be stonden aan bet einde van bet boekjaar in hypotheken, beleeningen en prolongatiën, rentegevende landschuld en binnenlandscbe leerlingen, rente te goed en f55.512.03 contanten in kas, alles te zamen tot een bedrag van f 1785.848.64. Het reservefonds bedraagt f 121114.12^. Het aantal inlagen beeft bedragen 13872 dat der terugbetalingen 7425, tegen 18990 en 7265 in 1888. Als nieuwe inleggers zijn ingeschreven 1881 tegen 1846 in het voorgaande jaar. De hoogste inleg in ééne zitting bedroeg f12929.81, de laagste f 789; de hoogste uitbetaling in ééne zitting f 11502.46, de laagste f444.11. In 1888 waren die cijfers achtereenvolgens f 15435.17, f 735.27, f 14588.86J. en f 460.88. Het getal van geheel afgeloste boekjes bedraagt 1135 tegen 1134 in het voorgaande jaar. Het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar bedroeg 8756 tegen 8510 in 1888. Van de inleggers aan het einde van 1889 hadden 2108 beneden de f 5 te vorderen, 1280 van 525 gulden, 1797 van 25100, 2382 van 100—500, 818 van 600—1000 en 371 van 1000hooger, waaronder van corporatiën, dus behoorende aan vele per sonen. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger verschuldigd bedroeg f 203.95 tegen f 191.98 in bet voorgaande jaar. De heer Oei Jan Lee te Banda, heeft aan den gouverneur-generaal gevraagd om gelijkstelling met Europeanen, en daar deze niet kan worden verleend, wanneer men niet in het wettig bezit is van een geslachts naam, heeft hij teveus verzocht, als zoodanig te mogen aannemen rLee", ten einde zich zoodanig te noemen te schrijven Johan Lee. De Java-Bode zegt hiervan in zijn mail- overzicht. #Het verzoek om gelijkstelling met Euro peanen gedaan door den Chinees Oei Jan Lee, die te Leiden in de rechten promoveerde en een Hollaudsch meisje trouwde, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de be palingen, die op dit punt bestaan of liever op de vereischten, door de regeering reeds sedert jaren gesteld. Daaronder toch behoort niet alleen dat men zicb, om gelijkstelling te kunnen krijgen, aan Europeanen gelijk gevoelen moet, maar ook dat men den chris telijken godsdienst moet belijden. Zoolang de begrippen van Europeaan en Christen elkaar niet geheel dekken, is het wel wat sterk, dat de Indische regeering alleen Christenen met Europeanen wil gelijkstellen. Het re- geeringsreglement dwingt daartoe niet." Volgens het Soer. Eandbl. heeft ook een welbekend Chinees te Soerabaja het voor nemen, zich met eene jonge dame van Euro- peesche afkomst in den echt te doen ver binden door den ambtenaar van den burger lijken stand. Hij wil zich voor dat huwelijk aan de Europeesche wetgeving onderwerpen, om dan na zijn huwelijk aanvrage te doen, om als Nederlander te worden genaturaliseerd. Zal dat toegestaan worden? We ontvingen heden het 30ste open baar jaarverslag over 1889 der Inrichting voor spraakgebrekkigen en achterlijke kin deren, gevestigd op de Heerengracht n°. 96, nabij de Heerenstraat, te Amsterdam, onder directie van den heer J. L. Kingma. Onder de voorstanders en donateurs in onze ge meente vinden we de heeren professoren C. P. Tiele, M. J. De Goeje en A. C. Vreede. Aan de vereeuiging ontvielen in het af- geloopen jaar door den dood o. a. de heeren dr. N. B. Donkersloot, te 's Gravenhage, chirurgijn Polak, dr. C. B. G. Cobet, te Leiden en prof. Alberdingh Thijm, te Am sterdam. In het verslag is opgenomen de korte schets van het verloop der verpleging van eenige opgenomen kinderen. Onder de thans aanwezigen bevinden zich, behalve die in privaatles in behandeling kwamen 20 ach. terlijken door spraakgebrekwaaronder twee met gekloofd verhemelte; 14 organisch achterlijken, 6 hoorend stommen, 10 doof stommen, 7 stamelaars. De directeur geeft in zijn verslag onder scheidene treffende voorbeelden van treurige ziekteverschijnselen, vallende ouder de ru briek die hier wordt behandeld en waarbij zeer vele gevallen van volkomen genezing aan te wijzen. Ten slotte brengt de ver slaggever zijn dank aan eenige bladen, die zijne inrichtinghet doel en de behoeften daarvan, in hunne kolommen uiteen hebben gezet. Men wordt lid der vereeuiging door eene jaarlijksche bijdrage te schenken van f 1.50, waarvoor men bet jaarverslag ont vangt en toegang beeft tot de lessen. Het jongst verschenen nummer van de fNederlandsche illustratie", geïllustreerd Nieuws van den Dag, bevat eene levens beschrijving van den nieuwen rijkskanselier Caprivi von Caprara von Montecuculli, met portret; eene levensbeschrijving van Saint- Saens eveneens met portret; novellen als: Hoe oom Flip op het kind paste ende wisselwacbter. Verder verscheidenheden en kleinere illustraties. De premie voor de meeste en beste annecdoten, gedurende de maaud Maart aan de redactie gezonden, is toegekend aan den heer W. J. M. Plate, te Leiden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 30 Maart 48 volw. en 14 k., totaal 57. M. 31 1 58 9 V 17 9f 9 75 D. 1 April 71 9 9 18 9» 9 89. W. 2 71 n 9 18 91 9 89. D. 3 75 9 9 17 l/t 9 92. V. 4 48 9 9 14 9> 9 62. Z. 5 62 9 9 17 9f 9 79. De opbrengst der Noord Zuidholland- scbe Stoomtramweg Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Maart 1890 f 7,465,33 tegen f 6,306,43»- in Maart 1889. Sedert 1 Januari 1890 f 19,961,23^tegen f 18,642,85^ over hetzelfde tijdvak van 1889. Blijkens het thans verschenen school- verslag over 1888/89 was er in het afge- loopeu jaar bij de gemeentebesturen weinig lust tot krachtig optreden in het belang van het lager onderwijs, wat in hoofdzaak toege schreven wordt aan de onzekerheid, die bestond omtrent de plannen van het nieuwe kabinet. Uit de cijfers van het verslag blijkt o. a. dat het getal scholen met 6 openbare, 2 gesubsidieerde bijzondere en 38 niet ge subsidieerde bijzondere, te zamen met 46 vermeerderde; dat het aantal gemeenten waar herhalingsonderwijs wordt gegeven met 6 toenam en 326 leerlingen meer dat onderwijs genoten; dat in 1888 73 nieuwe schoollokalen werden gebouwd, waaronder 32 voor bijzonder onderwijs, en bij bet einde daarvan nog 31 lokalen in aanbouw waren, terwijl 112 lokalen vergroot of ver beterd werden; dat bet getal onderwijl genietende kinderen met 7091 vermeerderde, terwijl aan schoolgeld f 16,128 meer out vangen werd dan in 1887; dat het getal onderwijzers bij de openbare school met 200, bij de bijzondere school met 150 toenam, het getal kweekelingen daarentegen met 480 verminderde; dat de uitgaven voor bezoldiging van het onderwijzend personeel met f 124,677 stegen, dat 50 hoofden van scholen gepeusionneerd en door jeugdiger krachten vervangen werden, en eindelijk, dat eene som van f 17,607,03 meer dan in 1887 aan het lager onderwijs ten koste gelegd werd. Slechts achteruitgang viel waar te nemen bij de opleiding van onderwijzers, een gevolg van het niet gering aantal onderwijzers, die geen plaatsing kunnen bekomen. De minister van waterstaat, vergezeld van den heer I. L. Cluysenaer, directeur- generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en den heer N. Th, Michaëlis, directeur hij den aanleg van staatsspoorwegen, hebben Donderdag een bezoek gebracht aan Vlissingen. Het be zoek gold voornamelijk de voorgenomen ver plaatsing of opheffing van het locaal-station aldaar en bet nieuwe aan de Buitenhaven te bouwen station, dat tevens tot hotel zal worden ingericht. Aan boord van de dag boot Duitschland werd den bezoekers een lunch aangeboden. De nieuwbenoemde secretaris bij de pauselijke legatie, de eerw. heer Bovieri, is gisterenvoormiddag uit Rome, via Parijs, te 's-Gravenhage aangekomen en werd aan het Hollandsche station ontvangen door zijn ambtsvoorganger, den auditeur mgr. Baroncini, wiens vertrek naar Rome thans in de vol gende week is bepaald. In druk is thans verschenen het rapport van de beraadslagingen in de ge combineerde vergaderiugeu van afgevaardig den der kamers van koophandel te Amster dam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Leiden en Gouda, over de voorgestelde over eenkomst van den Staat met Rijnspoor, Staats spoor en Hollandsch spoor. Genoemd rapport behelst in bet breede de verschillende zienswijze der leden bene vens de argumenten tot adstructie. De slotsom is, dat de afgevaardigden van Utrecht en Gouda zich onthielden, dat die van 's Gra venhage besliste voorstanders van het wets ontwerp bleken te zijn en dat die van Am sterdam, Rotterdam en Leiden zich, in het belang van handel, scheepvaart en nijver heid, zeer beslist tegen aanneming van de voorgestelde regeliug verklaarden. °P 22 Maart 11. was onder de ge meente Zoetermeer op de rails van den Ne derlandsche Rhijnspoorweg gelegd, met het doel den trein te laten derailleeren, een 30tal straatklinkers, benevens een bijl ter lengte van een halven meter en ter dikte van ongeveer 25 A 30 cM. Gelukkig kon den deze voorwerpen nog bijtijds door de wegwerkers der Rhijnspoorweg-Maatschappij verwijderd worden, daar anders de ramp niet te overzien ware geweest. Woensdag II. is het den brigadier der rijksveldwacht P. Baggerman te Zegwaart, na een scherp onderzoek door hem ingesteld, gelukt de schuldigen te ontdekken; zij zijn G. Van der H. oud 21 jaar, van Zegwaart, en J. Van der B. oud 17 jaren, van Oude-Wete ring. Van bet gebeurde is onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt; terwijl de eerste beschuldigde blijft ontkennen, heeft de tweede reeds volledige bekentenis afgelegd. Schipper Cornelis Pronk, voerende de vVrouw Adriana" van den reeder A. De Mos, heeft met het schrobnet opgevischt de brug, het hek en de verschansing van de n Adder". De branderijen te Schiedam werkten in het afgeloopen jaar over bet algemeen met vrij groote verliezen, terwijl de gist- handel er evenmin redenen tot tevredenheid gaf. De heer W. Hutschenruijter, te Rot terdam, is benoemd tot tweeden orkest-direc teur bij het orkest van het Amsterdamsche Concertgebouw, onder directie van den heer W. Kes. De bekende schilderij van Frans Hals uit de verzamehng-Hoosman te Haarlem, een paar jongens voorstellende, die een stuk geld hebbeu gevonden, is voor ons land ver loren. Na door erflating in handen van jhr. P. N. Quarles van Ufford overgegaan te zijn, werd zij bet eigendom van den kunst handelaar J. E. Goedhart, die haar voor f 13,500 overdeed aan den kunsthandelaar H. Koekkoek Jr. te Londen. Het doek heeft reeds eene vaste bestemming, het wordt op genomen in de verzameling van een En- gelsch vereerder onzer oud-vaderlandsche schildersschool. Volgens bevel heeft thans in eiken Amsterdamschen schouwburg een agent van politie in of bij het orkest post gevat, om bij eventueelen brand het publiek lot kalmte aan te manen. De agent, die een voorstelling van Marie Antoinette aldaar bewaakte, ging volgens den verslaggever van het N. v. d. D. in zijn taak zoo ver, dat hij zelfs een ver meend oproer op het tooneel met zijn krijgs- mansblik bestreed. Zoodra het oproerige volk achter de schermen riep: yWeg met de Koningin I Brood I Brood 1" rees hij martiaal op, sloeg de hand aan den sabelknop en opende zijn mond zich tot een aanmaning van rust, toen plotseling Lafayette het grauw toesprak en hen deed roepen„Leve de Koningin 1" De agent, dit hoorende, ging wederom kalm zitten. Het vaderland was gered. Het zwaard kon in de schede blijven. In de receptiezaal van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord is een borstbeeld geplaatst van den bekenden vice-admiraal Jan Hendrik Van Kiusbergen, die bevelhebber was van een onzer oorlogs schepen in den zeeslag bij Doggersbauk. In 1819 te Apeldoorn overleden, werd in 1821 voor bem een gedenkteeken opgericht in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Donderdagmiddag heeft in de kazerne „Fort Erfprins", te Helder, een infanterist, zicb door een geweerschot van het leven beroofd. Hij zette den loop van het geweer voor den moud en baalde met zijn vingers den h&au over, waardoor de kogel door de hersens heen boorde en in den zolder terecht kwam. Wat den man tot deze daad gebracht heeft, is een raadsel, daar hij als uiterst oppassend bekend stond. Uit Terschelling wordt van 1 April gemeld Als een bewijs van voorbeeldigen groei kan dienen dat de weilanden mooi groen staan en reeds vee konden ontvang, den tuin van den inspecteur van het wezen staat een perzikboompje reeds ii len bloei, De rechtbank te Arnhem heelt T. te Velp, beschuldigd van onwil manslag een 7-jarig knaapje wetd lijk getroffen door een omvallenden li dien hij bezig was te vellen veroon tot drie dagen gevangenisstraf. Uit Winterswijk wordt gemeld tengevolge der werkstakingen in de 1 mijnen van Westfalen de meeste spoot; daar weder ledig staan, terwijl auden. terrein bijna te klein was voor deu rati dienst. Donderdagnacht heeft te Staphor hevige brand gewoed in twee boerde de eigendommen van Coster en Schrai vlammen grepen zoo snel om zich hee bij den landbouwer Coster zoo goed ali kon worden gered, terwijl bij zijn but het meerendeel in veiligheid kon wordt bracht. Onder meer zijn bij C. zes rut en 2 paarden omgekomen. De oortati den brand is onbekend. Tegen Lucas P. Hilbert H.Jij en Klaas Z.beschuldigd op Oudt avond van 1889 te Koekange, get Wijk, Gerrit Kalter, doodgraver en I aldaar, te hebben vermoord, is do: O. M. te Assen geëischt voor ieder j 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf De landeigenaren te Zwartsluii dit jaar geene voordeelige zaken, de nog aanzienlijke hoeveelheden hi verleden jaar heeft hel buitenland rui vierde en het binnenland bijna de heil der opgebracht. Onder de kinderen te Haul beerscht een eigenaardige ziekte, di uitsluitend tot het hoofd bepaalt; tienten zijn bijzonder dik aan den doch lijden geen pijn, (Zie verder het bijvoegtt bel ind" ee >ei son Ie i wegge brand Hartelijk dank voor de vele blijke belangstelling ondervonden bij het ovei van Mej. M. W. v. d. BERG, Stekndbken. zicb nitgef zijn 1 lOOgl eit t laper -1 Namens de Fatn»»^ J. D. SPEET" Exectj weikt ;eval laan. in i DINSDAG 8 APRIL 1890, te halfacht, orzai IN EET NUTSGEBOUW. «wij lecht Muzikale Voordrachten dooi !»nge juffrouw W1LLEM1AA HOL, uit Vtt Sprekers: de Heeren Prof. Dr TEA BRIAR eu EMILE SEIPGEA8, Dr. JAN TEN BRINK, Vooi EMILE SE1PGENS, Secret Jnij Wegens de Feestdagen wordt het van Toegang eerst Dinsdag bij de aan bnis bezorgd. lich om loerei «teel de g, ueerei De Zitting voor Inleg en Teri^i, ling zal Dinsdagochtend 8 NIET worden gehouden. De Commissaris-Penningmi G. F. ALSCHE. Grootste keuze. iburgs irnn, tertre nache lolen lefagei lladfc ■foer keige: tan onin progri tan S Dei Aanbevelend i 5 minuten van de Tram. Retour 60 enT an on tan

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2