NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. |)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEiEiT: 6^ Prijs per Nummer 10 Cent. )insdag 8 April 1890. N% 82. ADVERTENTIES: Bareel: Scheepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a tl s - B e r i c li t e iï. De Wilddief. I N, Leidsche Courant O.OU Ij 9.56t Voor Leiden, per 3 maanden o.~ 1.25. 156 Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. I Uithoofde van het Paaschfeest zal Leidsche Courant Maandagavond ft verschijnen. o. Bij dit Nummer behoort een e": BIJVOEGSEL. Verlig Hill 5.11 ialve schot.!' Je VOORZITTER van den Raad der peelde Leiden brengt bij deze ter alge- iene kennis, dat de verkitzing van zeven twintig Leden van de Commissie uit de gezeteuen, bedoeld bij art. 131 der Ge- entewet, in verbaud met de ontwerpen i wet tot verandering van de grenzen gemeente, zal plaats hebben op Dinsdag 15den April 1890, van des voormid- negen tot des namiddags vier uren. De Voorzitter voornoemd, DE KANTER. IDE.N, den 5den April 1890. juepiug in werkelijken dienst van Mili- i cien-Verlofgangers der lichtingen van 1885 en 1888. .20 1.25 1.25 .25 >.25 >.25 1.25 1.30 i.Sö f.26 1.25 der GEMEENTE BURGEMEESTER DEN, lezien de Circulaire van den Heer Commis- des Koningsin de provincie Zuid Holland, 'den 18en Maart II.A. No. 703/1 (2e afd), inciaal blad no 23 jrengt Ier kennis van de navolgende in deze leente gevestigde milicien verlofgangers der jingen van 1885 en 1888, jl zij, krachlens art. 125 der Militiewei, jr de wapenen worden geroepen en daartoe den hieronder vermelden dag, des na- vóór vier uren, hij hunne korpsen Ijpoordig moeten zijn, in uniform gekleed mrsien van al de voorwerpen van bleeding fitrusling door hen bij hun vertrek met verlof medegenomen, alsmede van ver- !i en zakboekje, zullende de opgeroepen chappen op het mede hieronder aangewezen ip in het genot van onbepaald verlof en hersteld, als: die behoorende tot Kegiment Grenadiers en Jagers, liet 4e, liet 7e Regiment lufuiierie, lichting 1885, 14 April lol en met 26 April 1890, Ie, liet 5e en bet 8e Regiment Infanterie, lichting 1888, die vóór den len September 1889 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld geworden, mede voor het lijdvak van 14 April tot en met 26 April 1890; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uit- genoodigd, zich op Donderdag den lOen April aanstaande, des voormiddags lusschen 10 en 12 uren. voorzien van hun zakboekje, aan te melden ter plaatselijke Secrelarie, tot liet ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld o( passage biljet en dal, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochlen verhinderen aan deze oproeping le voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis le ge ven, in hel eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetend heid zoude kunnen voorwenden geschiedt hier van openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. leiden, 31 Maart 1890. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 10 April 1890, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1®. Benoeming van een Directeur der Ste delijke Gasfabriek. (72) 2®. Verzoek van Mej. A. L. Meijners, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2e klasse. (61) 3®. Voorstel van de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen lot wijziging van art. 3 van het Toevoegsel tot het Reglement van Orde voor de vergade ringen van den Gemeenteraad. (62) 4®. Verzoek van L. Warmenhoven, ora het keldergat Pieterskerk Choorsteeg te verlengen. (64) 5®. Idem van de firma Koolc, Nicola C®., om drie keldergaten te maken aan het Levendaal. (64) 6®. Idem van P. K. Wienhoven, om een stoep te leggen in de Morschstraat. (64) 7°. Voorstel tot rooiing van hoornen buiten de Haagbrug. (68) 8°. Verzoek van Jhr Mr. A. D. Th. Gevers te Noordwijkerhout, om het jachtrecht op waterwild in de Vroonwaleren te mogen pachten. (66) 9*. Idem van Dr. M. Th. Houtsma, om ont slag als leeraar aan het Gymnasium. (67) 10°. Voorstel betrekkelijk de oprichting van een Uklokaal. (68) 11®. Verzoek van W. Splinter, om een wal- muur te maken aan de Binnenvest gracht. (69) 12®. Idem van G. Ramp, te Hazerswoude, ora een juk te maken aan den Zijldijk. (69) 13°. Bezwaarschriften tegen de kiezerslijs ten. (71) 14°. Rekening van den Schuttersraad over 1889. (60) 18°. Idem als voren van de Kamer van Koop handel cn Fabrieken. (89) LEIBËN, 5 April. We verwijzen onze lezeressen en lezers gaarne naar de gelegenheid geboden om de tentoonstelling van werkstukken van hand werkslieden en leerlingen in de buitensocie teit „Amicitia" tegen matigen prijs te gaan bezoeken en op eenige dagen tevens een genotvol concert te hooren. Achterstaande advertentie geeft de gewenschte inlichtingen daaromtrent. Bij de matinée op Zondag 6 dezer door de stafmuziek van het 4de regiment, onder leiding van den heer J. G. II. Mann te geven, zal o. a. worden uitgevoerd de marsch door den heer Joh. Oostelaar ge componeerd en aan de uitvoerende commis sie voor de tentoonstelling opgedragen en door haar erkentelijk aanvaarJ. Op Maan dag 7 dezer zal de schuttvrijmnziek eene matinée geven, onder leiding van den heer A. Van Leeuwen. We maken er hierbij tevens heeieu fabri kanten en patroons opmerkzaam op, dat op aanvrage bij den secretaris nog werklieden- kaarten te bekomen zijn, waarop toegang tot de tentoonstelling wordt verleend op Zondag 6, Maandag 7 en Zondag 13 April, des morgens van 9 tot 12 uren. In de vergadering in het gebouw van het hoogheemraadschap Rijnland alhier ge houden, werd op de navolgende wijze voor zien in de vacaturen van hoofdingelanden en plaatsvervangend-hoofdingelaudeD, door overlijden of aftreden ontstaan. In het 6de district, met hoofdplaats Lisse, traden af de heeren jhr. mr. A. D. Th. Gevers, en M. Temminck. Als hoofdinge land werd herkozen de heer jhr. mr. A. D. Th. Gevers, te Noordwijkerhout, tot plaats- vervanger werd gekozen de heer P. A. Hoogduin, eveneens te Noordwijkerhout. In het 9de district, met hoofdplaats Aarlanderveen, is overleden de hoofdinge land, de heer A. Oosthoekin zijne plaats werd gekozen de heer M. C. J. Van der Weijden, te Nieuwkoop. In bet 14de district, met hoofdplaats Warmond, waren aan de beurt van aftre ding de hoofdingeland, de heer L. graaf Van Limburg Stirum, en de plaatsvervanger, de heer J. H. Willink. Beide heeren wer den in hunne functiën herkozen. In het 16de district, met hoofdplaats Zoetermeer, werd de plaatsvervanger de heer H. J. Augustijn benoemd tot hoofdingeland. In diens plaats werd nu tot plaatsvervanger gekozen de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, te 's Gravenhage. De liefdadigheidsvoorstelling gegeven door de onderofficieren van het 4de regi ment infanterie alhier in den stadsschouw burg heeft, na aftrek van alle onvermijd bare onkosten, opgebracht de belangrijke som van f 556.50. Zooals onze lezers nit de advertentie hieromtrent in een onzer vorige nummers hebben kannen zien, is voor de weduwe van den overleden gep. adjudant-onderofficier voor dat geld eene flinke zaak aangekocht, zoodat het doel der commissie als alleszins geslaagd mag wor den gerekend. Voor het nieuw te graven kanaal buiten de Wittepoort waren reeds in de vorige maand een aantal polderwerkers hier gekomen om werk te vragen. Zonder eeuige zekerheid dit te znllen bekomen, oordeelden zij het raadzaam al vast eenige goederen en levensmiddelen op crediet te koopen bij onderscheidene winkeliers, die nu echter tot de treurige ervaring gekomen zijn dat hnnne klanten zijn vertrokken, zonder te hebben betaald. We ontvingen van de Leidsche Spaar- havik, opgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot nut van 't algemeen den 10en October 1818, het verslag, over het jaar 1889, Dat tijdperk is voor de inrichting gunstig geweest. Het besluit FEUILLETON. een verhaal uit den tijd van Graaf Jan ii. 12.) fertrel jDsburf^ 7.35 9.40 11.25 1.27 3.45 6,20 7.55 Jij, leelijke vetklomp! Jouw hield men en men liet je dan op de kermissen fcnl" riep de hospita, waarna zij brom- nsar de voordeur ging en de dikke fes zeide, terwijl bij zijn kroes eens !»am vnlde en ledigde: Praat, wat wiltmaar Jasper krijgt ge niet ge melijk van zijn plaats gepraat. Hoe to.iolt in den avond, hoe schooner volk 1" hij, toen zijn weerhelft terugkwam een man, die onder een zwaren last ™t ging. „Bij St. Jasper 1 uw den hospes uit den Vogelzang, nt gij heel vergelen, Johan! Waar gij zoo lans gescholen en waar i9 lerik „Hij volgt mij op den voet", zei Johan, die nu zijn vracht, een menigte bazen en patrijzen, afwierp. Daar ligt de rommel „En daar ligt de rest!" riep de Wild dief, die na ook binnentrad. „Wild voor half Haarlem, Jasper I" Haarlem zal er niet aan kluiven, omdat ik mij geenszins als bespieder wil laten ophangen". „Als ik u thans begrijp, zal ik nooit meer schieten". „Zoo?" riep de hospes schaterlachend. „Weet gij dan niets van de verandering in de laatste veertien dagen?" „Daar moet ik nu nog het eerste van hooren", zei de Wilddief met belangstellende verbazing. „Omdat moeder ziek is ge weest, hebben wij den Hout in den laatsten tijd niet verlaten". „Dan znlt gij vreemd opkijken, hernam de hospes. „Doch gaat zitten, mannenI Een kan uit het Delftsch Roosje wet twee kroezen, Griet, vlug hoor!" „Ooi alles als meid aan te dragen ben ik, de vrouw, goed genoeg, hé?" gromde de waardin en zij dacht verder: „Indien hij met al zijn zwaarlijvigheid maar wat minder gespierde vuisten had, kon hij met al zijn haast ophoepelen. Maar uit vrees voor slaag moet ik wel zoete broodjes bakkendoelt ieder zijn beurt. Den voet kan ik hem ook wel eens dwars zetten. Zoo heeft ieder huisje waarlijk een kruisje, en „Vlug wat, Griet, mijn gasten wachten", riep Jasper, terwijl hij met de vuist op de tafel sloeg. „Vliegen kan ik toch niet, dwingeland", zei Griet knorrig, toen zij het gevraagde neerzette. „Hardloopen is voldoend, schatje", zei de hospes nu vriendelijk, terwijl de Wild dief ongeduldig vroeg: „Maar wat is er eigenlijk toch gebeurdP" „Ons land wordt nu buiten Dort en Haarlem door Guy Van Vlaanderen in plaats van door Jan Van Henegouwen geregeerd". „Hoe kunt gij dat zoo onverschillig zeggen, Jasper?" vroeg de Wilddief met fonkelende oogen. „Wat raakt het mij, wie er regeert en aan wieu wij schot en lot moeten betalen. Als graaf Gny het bier maar onbelast laat, krijgt hij van mij geen haat of vijandschap". „En jonkheer Willem met ons prachtig leger?" „Men zegt, dat de jonkheer naar Zierikzee is gevlucht en van ons leger hebben de meesten op Duiveland de eeuwige rast gevonden. Maar dat is u voordeelig, Frederik, want Adolf de Gentenaar, die nu baas is op het kasteel der Van Noortigs, schijnt niets om de jacht te geven, loodat gij nu zelfs onder de slotmnren naar hartelust reebokken znlt kunnen schieten". „Bij den hemel", riep de Wilddief op stuivend. „Is het kasteel in der Vla mingen macht? En wat is er in Gods naam van de bewoners, van de jonk- vronw „Vraag maar niet zooveel te gelijk", zei de hospes verwonderd. „Wat raakt u het kasteel met de bewoners ook?" „O, de schooue, lieve Agnes", riep de Wilddief buiten zichzelf van toorn. „Vervloekt zij de onverlaat, die haar eenig leed mocht doen. Bloedig zon ik haar wreken, al was het ook op graaf Guy Van Vlaanderen zelf". „Thans begrijp ik u ook niet", hernam de hospes met het glas aan zijn lippen.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1