BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Grensscheiding en Jurisdictie! qZ iii. 0 G* 933 mej. E. J. W. L. Werner van geslaagd Leiden. Bij de op 26 Maart aan het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid gehouden aanbesteding van het maken en leveren van een stalen schroefboot ten be hoeve van de werken van de Merwede en Killen. Raming f24844, zijn ontvangen de navolgende inschrijvingenD. Goedkoop, te Amsterdam voor f 31.500; wed. C. Boele Zn., te Slikkerveer voor f 29.800A. Vuyk, te Capelle voor f27.930; Kouiuklijke Ne- derlandsche Grofsmederij, te Leiden voor f24.750. De Siuger-Maatschappij van New York alom bekend als eigenaresse van de grootste en van ouas, meest gerenomeerde, naaimachinenfabrieken der wereld heeft al weder eeue volgens een geheel nieuw systeem gebouwde Familie-naaimachine in den handel gebracht, en ocgst er mede, het dan ook ruimschoots verdiende succes. Deze nieuwe machine is zoo practisch in elkaar gezet, dat ze met recht een model van een voud genoemd mag worden, en dientenge volge natuurlijk ook grootere duurzaamheid belooft en minder gemakkelijk aan storingen zal ziju onderworpen dan meer gecompli ceerd gebouwde machines van vroegere uit vindingen. De positie van de naald wordt bij deze nieuwe machine door de machine zelf geregeld, zoo, dat het onmogelijk is een naald verkeerd in te zetteniets wat, zooals onze dames weten, tot nog toe zoo vaak gebeurde, en tengevolge had, dat ook de beste machine slordig werk moest leveren Het schuitje der nieuwe machine is niet meer van gaatjes voorzien, want het lastige inrijgen van de draad is afgeschaft en heeft eene vibreereude beweging, zoomede een ronde vorm, ten einde naaldbreken niet meer voorkomen kan. Buitendien werkt de ma chine bijna onhoorbaar, want de levenmaken de kamraderen zijn vervangen door toepas sing van eene as. Hier ter Btede bevindt zich het depot der Singer-Maatschappij, zooals bekend is, uitsluitend Haarlemmer straat 134. UNIVERSITEIT. Fl eden werd bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde, aan de rijk! universiteit alhier, de heer I. Mendels, geb. te 's Gravenhage, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Herman Willem Daendels vóór zijne benoeming tot gouverneur-generaal van Oost-Indië (1762- 1807), met bijlagen." OFFICIEEEE BERICHTEN. April e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 6 Mei daaraanvolgende. De heer F. Gernsheim deelt mede dat hij ontslag heeft genomen als directeur der muziekschool te Rotterdam en de be noeming als directeur van den Gesangverein te Berlijn heeft aangenomen. Gedurende 16 jaren was deze degelijke musicus te Rotterdam gevestigd. Te Fiaarlem is voor de eerste maal gebruik gemaakt van art. 3 der wet van 16 December 1886, hetwelk de bevoegdheid verleent om, indieu het voor de toepassing het provoostarrest op een veroordeeld of bekeurd lid der schutterij noodig isde woning eens ingezetene zijns ondanks binnen te tredeu, mits met inachtnemiug der voor geschreven formaliteiten. De bode van den schuttersraad arresteerde op last van den auditeur-militair een her haaldelijk veroordeeld schutter. Deze verzette zich echter tegen zijn arrestatie en wist zich met behulp van eenige burgers aan den bode te ontrukken. Deze laatste riep nu de hulp in van den commissaris van politie, die hem op grond van bovengenoemd wetsartikel die hulp verleende, de woning van den delin quent binnentrad en hem naar de gevangenis liet overbrengen. De burgers die den weerspannigen schutter hebben ontzet, zullen waarschijnlijk den dans niet ontspringen. Zeker hebben zij niet ge weten dat die handeling wordt gequalificeerd als verzet tegen de politie en de strafwet daartegen één jaar gevangenisstraf of f 300 boete bedreigt. Arnold Spoel zingt den lln April in een concert te Haarlem; met hem treden op Chr. P. W. Kriens en de gezamenlijke orkesten van het paleis voor volksvlijt en bet gemeentelijk muziekkorps van Haarlem (80 musici), onder directie van Joh. M. r'~- J. G. H. Maun en Ch. Kriens Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Goes J. Ter Pelkwijk, ontvanger der registratie en domeinen te Goes; is beDoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zutphen mr. P. A. J. Van den Brandeler, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Gravenhage, voor de kantons 's Gravenhage en Delft, ter standplaats 's Gravenhage; is benoemd lot rechter in de arrond.- rechtbank te Rotterdam mr. J. E. Viruly Verbrugge, thans rechter in de arrond. rechtbank te Alkmaar; is J. Menno Huizinga, arts te Harlin- gen, met ingang van 16 April 1890, benoemd tot inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen, met toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor die provinciën; is de kapitein J. J. Sas, plaatselijke- adjudaut te Haarlem, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 1560 's jaars; is bij den plaatselijken staf 'benoemd tot plaatselijk-adjudant te Den Helder, de le- luit. C. G. A. Verweyde, van het 5de reg inf., die in verband daarmede bij genoemden staf wordt overgeplaatst. De luit. ter zee 2de kl. F. J. Stam, toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting bij 's rijks werf te Willemsoord, wordt met den 21 en April a. s. op non- activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. T. E. W. Van Dompseler, die met den 11 den te voren bij genoemde directie wordt gedetacheerd. nen, Het bestuur der vereeniging voorden effectenhandel te Amsterdam bericht, dat, ingevolge het besluit der buitengewone al- gemeene vergadering van 21 Maart 1887, Goeden Vrijdag (4 April a. s.) het ver- eenigingslokaal gesloten blijft en op de kantoren niet wordt ontvangen en ge leverd. Men schrijft aan de Haarl. Ct. uit Rhenen Het landgoed ,/Heimerstein", waaronder de zoo bekende Grebbeberg en de Konings tafel, eenmaal de geliefde verblijfplaats van Frederik v. d. Pfalz, in het geheel groot 150 H. A., komt in Juni onder den hamer. Men schrijft aan de AT. R. Ct. uit Enschedé De werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman duurt helaas nog steeds voort. Het is zeer te bejammeren dat onze voor het grootste deel goedgezinde arbeiders en neringdoènden door socialistische invloeden alsnog blijven bijdragen tot ondersteuning der werkstakers, eu zoodoende medewerken tot bestendiging van eenen toestand, die klaarblijkelijk zeer nadeelige gevolgen moet na zich sleepen. Moeten winkeliers en andere neringdoenden al spoedig ondervin den, dat er door de staking minder geld in omloop wordt gebracht, aan de welvaart van Twente, gebaseerd op den geregelden vooruitgang der industrie, zal ze een gevoe- ligen knak toebrengen, aangezien nu reeds eenige voorgenomen uitbreidingen voorloopig voor een jaar zijn uitgesteld, waardoor ar- voor hunne aankomeude De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat de heer J. C. Fabius ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der staten-generaal, en dat dientengevolge eene verkiezing van een lid dier kamer moet plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Delft, bepaald, dat die verkie zing zal gehouden worden op Dinsdag 22 beidersgezinnen kinderen ook rechtstreeks zwaar moeten worden getroffen, zoodat armoede het gevolg zal zijn. In deze hoogst onrechtvaardige staking kunnen fabrikanten naderhand geformuleerde eischen in geen geval inwilligen, afgezien nog van het feit, dat de loonen hier hooger zijn dan in omliggende plaatsen, terwijl men toch de concurrentie moet volhouden en er zal derhalve in eene eerstdaags te houden vergadering van fabrikanten, onder meer, ernstig worden overwogen of in de gegeven omstandigheden de noodzakelijkheid gebiedt gezamenlijk bf de loonen in over eenstemming te brengen met omliggende gemeenten, hetwelk ongeveer gelijk staat met 10 pet. verlaging, bf short time te werken, bf tijdelijk alle fabrieken te sluiten De N. Gr. Cl. deelt mede: Maandagmorgen ontvingen wij uit Stads kanaal het volgende bericht: 1 Werk in de venen is hier pas begonnen of de werksta king begint al weer. En troep arbeiders bijna 100 in getal, kwamen uit de Onst- wedder venen en eischten bij hunne werk gevers hooger loon. Onze onvermoeide bur gemeester ging den troep te gemoet. Er werd bij de veenboeren aangeklopt, 't Hielp niet want niemand wilde dadelijk meer loon bie den. De troep, die eerst ordelijk was, werd later wat rumoeriger; toch zijn ze vredig naar hnis gegaan in het volle bewustzijn. dat hun loon niet verhoogd zal worden, doch ook met het voornemen om 't werk niet te hervatten 1 't Laatste zal wel moeilijk uit te voeren zijn. Men vreest voor meer werk stakingen eu de komst van arbeiders, tenzij de veenboeren en veenarbeiders 't loon met elkander kunnen bepalen, 't Zou niet te verwonderen zijn wanneer binnenkort ver sterking der marechaussees gevraagd of mi litairen weer werden ontboden". Het blad verneemt nader, dat, daar de toestand in de venen onder Stads- en Mus- selkanaal bedenkelijk schijnt, van Groningen militaire hulp is gevraagd. Twee detache menten van 27 en vau 21 man zijn onder bevel van de officiereu Zanino en Pothoff naar het tooneel van deze werkstaking ver trokken. Men meldt uit Stadskanaal van 26 Maart. In de venen is het hier de laatste dagen weer verre van rustig. Een 50-tal ar beiders hebben het werk gestaakt en gaan bij de verveners rond om verhoogiug van loon te vragen. Gisteren is er om meer dere militaire hulp geseiud. Hedenmorgei is dan ook eene afdeeling soldaten naar de venen vertrokken. Tot „officier d'Académie" is door den minister van onderwijs in Fraukrijk benoemd de heer J. Schaepkens te Maastricht. Eene zonderlinge vergissing moet hier begaan zijn daar van genoemden persoon niets anders bekend is dan dat hij heeft een katoen winkel. [Haarl. Cl.) Men schrijft uit Vaals: LI. Maandag in den voormiddag hebben drie Pruisen vreeselijk huisgehouden bij den herbergier en winkelier Lintzen, te Holset gemeente Vaals. Terwijl een hunner voorgaf stof te willen koopen en met de vrouw die alleen in huis was, naar den winkel ging, slopen de twee anderen de trap op naar de slaapkamer, braken daar een kastj open en stalen daaruit 100 mark, 30 francs, 1 muntbiljet van f10 en vele gouden voor werpen, o. a. oorringen, halsketen, horloge enz. Toen de vrouw het gedruisch hoorde, liep ze den winkel uit en onmiddellijk de trap op. Dit kwam haar echter duur te staan. Men pakte haar beet en poogde haar een prop in den mond te duwen, om haar het hulproepen te belettentoen de dieven daarin niet slaagden, sloeg men haar met een breekijzer op het hoofd, zoodat zij bewusteloos ter aarde zonk en bovendien gevaarlijk gekwetst werd. De buren waren intusschen opmerkzaam geworden, dat er iets buitengewoons in de herberg van L. was. De heer Baart, raadslid, snelde het eerst ter hulp, kwam met de deugnieten in aan raking en kreeg een messteek in den nek een tweede persoon, zekere Geelen, ontving twee steken in het been. Ondertnsschen kozen de booswichten het hazenpad, doch werden door G. en anderen achtervolgd, welke met geweren en vorken gewapend waren. Zekere C., kleermaker uit Aken, werd tot staan gebracht en aan onze mare- sées overgeleverd; de twee anderen zijn gevlucht in de richting van Lemiers, naar de Duitsche grenzen. Men gelooft echter dat ze spoedig zullen aangehouden worden, daar de arrestant C. de namen en woonplaatsen zijner makkers heeft bekend gemaakt. C. werd alleen in bezit gevonden van het gouden horloge. Hij werd gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Dinsdagochtend was de toestand van vrouw L. een weinig beter, doch volgens verklaring van den dok ter verkeert ze nog steeds in levensgevaar. Hierdoor zijn plotseling 2500 weilLjatsff broodeloos geworden. meeDte De werklieden-vereeuiging heeft tTerscbe algemeene werkstaking in de geheele pit Leid Catalonie gelast, te beginnen met 1{L„ be- Op dien dag zal door de werklied mil Barcelona een betooging op groote leering worden gehouden, teneinde hun eei kracht bij te zetten. ,et on ■edrage ENGEEAN». De heer Somervell (conservatief) is tot lid van het parlement voor Ayr ge kozen met 130 stemmen meer dan zijn tegenstander, die tot de partij van Gladstone behoort. De heer Somervell vervangt den heer Sinclair (Gladstoniaan), die zijn ontslag had genomen. FRANKRIJK. Boulanger zegt in eene depêche aan zijn vriend Laisant, dat hij evenals bij den vorigen ook bij den nieuwen minister-presi dent (De Freycinet) er op aangedrongen heeft voor een gewoon hof of een krijgsraad le worden terechtgesteld, in welk geval hij onmiddellijk zal terugkeeren. SPANJE. Te Manresa, in Catalonie, hebben, gelijk reeds gemeld is, achttien fabrikanten hun fabrieken gesloten. Zij deden dit om te protesteeren tegen een besluit der werklieden- vereeniging, die allen werklieden in een der grootste fabrieken gelastte het werk te staken, omdat de eigenaar niet terstond eenige eischen der werklieden wilde toestaan. BUITBC HEAN». In den landdag heeft de vice-p/ff een schrijven van den rijkskanselier f voorgelezen, behelzende dat de kei?1! verzoek om ontslag van graaf Herber pM, Bismarck aangenomen heeft, en hem (C» tegelijkertijd tot minister van buitenla L zaken heeft benoemd. F Dat prins Von Bismarck eergïerwil den keizer zijn afscheidsbezoek braciQuari reeds gemeld. Bijna een uur onderhijfc wf keizer zich met den gewezen kanselhnniok van het koninklijk paleis naar denLrne hertog van Baden, 's keizers oom re^erne ook van hem afscheid te nemen. t tot Eene talrijke volksmenigte had iLerin middels op het plein voor het paleiién oi eenigd en ontving den gewezen kanis, toen hij het paleis verliet, met lnifLeidi juichingen. Men verdrong zich om Ijder tuig om Von Bismarck hulde te breim een zelfs wilden eenige vereerders van den lor h staatsman de paarden van zijn rijtuiikGravi nen. Dit geschiedde echter niet, mai Leid: kon Von Bismarck zich niet zondert Ves een weg banen door de opgewonden nftdeele toen hij voor het paleis, waar de g: (ahiieke tog zijn intrek heeft genomen, mosfcGi stappen. Onder een daverend Hoch Biljieke en het zwaaien met hoeden en zalfMen werd de afgetreden kanselier door {elte cheBde menigte letterlijk in het palLdg drongen. Ilbreic Von Bismarck was, gelijk gewoonste kleed in zijn witte kurassiers-unifojeken zag er flink en krachtig uit. femel Te Stettin is een maatschappijjnlhe richt, welke zich ten doel stelt baden ai drijven met de Samoa-, Tonga- en|' eilanden. De Duitsche quartet-vereenig Parijs gaf den 22sten Maart haar jaarlf uitvoering. Volgens den Parijschenf pondent der KolnitcAe Zeitang slaaJ muzikale feest, waarbij ook de Nederljf pianiste, mej. M. T. ten Have, met hel succes haar medewerking verleende, voll OOSTENRIJK. VMS Blijkens te Weenen ontvangen i. 27 deelingen heeft keizer Wilhelm ven dat in de innig vriendschappelijke 1 Staal kingen van Duitachland tot Oostenrijke garije door de verwisseling van Tijka___ lier geen de minste verandering w(% Na- bracht. De nauwe aansluiting aan 0# 1 rijk zal voortdurend de van de Duitsche politiek, sloten verdragen natuurlijk vast zaljbiigttië S ER VIE. "„o, De majoor Panitza heeft bij zij 'êpf ste verhoor erkend, dat zijn doel Got tegenwoordig regeeringsstelsel om» 188 werpen. Stambouloff is voor eenige dagei buiten vertrokken. Bij zijn temgkoi oos een ministerraad worden gehouden 0 /Nov besluit te nemen aangaande het S« Bulgaarsch incident, dat waarschijnl i Apt minnelijke wijze zal worden bijgelej Goud Bulgaarsche agent te Belgrado zal naaiL worden verplaatst. p0L ZANZIBAR. jflss! 1 telegram van Zanzibar mei. 81 eenigen tijd geleden een slavenhaij,^ van Swahili in het geheim des nacb ditof klein aantal slaven heeft laten breng» te-18 boord van een schip te Bagamoyo, 1 vervolgeus naar Zanzibar te vervoeren- 187' De Duitsche overheden, den volg Oost dag het bedrog ontdekt hebbende, s^e den slavenhandelaar gevangen nemen 3®p slaven overgeven aan de Fransche 1 issi teiten. isso De slavenhandelaar werd veroordee J®®" opgehangen. 188) Deze gebeurtenis heeft groote «A-Laei gewekt te Zanzibar. in _-i 81 =k-fe: buiten verantwoord- Pe TI ivile 6 jepisse die aan t B Stukken «lelijkheid der redactie. De stad Leiden bezit eeuwenoud ten, ook al heeft de gemeentewetgfj staatkundig gebied haar en alle lijk gesteld met de plattelandsgen maar toch blijkt ook uit de verscbj verplichtingen, die deie wet en 'Ka 187 M Oh 19»

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2