NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: A. Y'! ADVERTENTIE N: Bareel: Scheepmakerssteeg 6. Vrijdag 28 Maart 1890. N°, 74. Uitgevers: Gebroeders ffluré. Jacht en Visscherij. De Wilddief. Qnst. oura Voor Leiden, per S maanden f 1.25. 'M Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Hommer 10 Cent. SCHE Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 203e Jaargang. 5CHE. 6 Itirllp Stads -Berich ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van len; Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 no. 37), zooals die is gewijzigd jj het VII addilioneele artikel der Nieuwe IviGiondwet "ïtrengen ter algemeene kennis, dat de lijs- jBj der personen, die tot het verkiezen van 6.lden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- «jal, van de Provinciale Staten en van den 'lemeenleraad bevoegd zijn, op heden zijn 'pslgesteld en gedurende de eerstkomende i jleertien dagen voor een ieder ter inzage ijedergelegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, ïierwijl een exemplaar van elk der lijsten 'is 'langeplakt op de kleine pers van het Raad- Huis en ieder persoon bevoegd tot uitoefening Han het kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld gitirzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in 6 dienen binnen den tijd* van veertien dagen. I Voorts wordt bekend gemaakt dat eene op- >ve van de personen die van de lijsten zijn behalJschrapt mede op de kleine pers van het jaadhuis is aangeplakt met vermelding van Ie oorzaken waarom zij daarop niet meer Riiiorkomen. ifn wordt deze door plaatsing in de Leidsche ven... Idrant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders 7.20 voornoemd, 8.251 0.25 11.25 12.25 2.25 3.95 4.30 5.30 7.25 9.25 DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1890. aar. HER-IJ H. BURGEMEESTER WETHOUDERS vin LEIDEN, |Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der princieZuid-Holland, van den l()deD December 1889, 9/1 Provinciaalblad n®. 74), houdende bepaling de tijdstippen van den herijk der maten en ge ilen in de verschillende gemeenten in deze pro- cie, voor het jaar 1890; lerinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne Alplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der v#t van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 37), het doen herijken van alle reeds in gebruik jide maten en gewichtenonder mededeeling dat jirtoe door den ijker zitting wordt gehouden in het vaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge- tMnte-apotheeki en wel: floor de gewichten voor fijne weging, in gebruik i| medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, specie- pdelaars en verdere in goud en zilver handelende Itoor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op 28 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des tgens 9 tot des namiddags 3 aren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 28 April, 16 en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli van des morgens 9 tot des namid dags 3 urenen wijders na den 6en Angustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischte stempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsraerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vandenl2den November 1889, de letter A in den gewonen schrijf vorm, bestemd is tot goedkearingsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichtenen bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd? DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 December 1889. b *.c. d. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan lien, die zich voor het aanslaande seizoen 1890/91 in het bezit wenschen te zien van Jacht- en Viscliakten, of wel van eene koslelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrygbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15en April a. s. moeten terugbezorgd z'y'n, ten einde aan den Commissaris des Ko- nïngs in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd dat blanco verzoekschriften tot het be komen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het wa ter met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 27 Maart 1890. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden herinneren bij deze den belang hebbenden, dat ingevolge de Verordening van den 9en Januari 1868 Gemeenteblad n°. 1), de Beestenmarkt en de Kaas markt, in plaats van op Vrijtlag den 4den April a. s. zal worden gehouden op Woens dag, den 2den te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 27 Maart 1890. LEIBEN, 37 Haart. Zooals reeds vroeger gemeld zal 28 29 en 30 dezer in de groote zaal van Zomerzorg eene tentoonstelling worden ge- honden vanwege de .Leidsche Plantenbeurs", van bloeiende en andere planteD, bloeiende bol- en knolgewassen, bouquetten en andere bloemwerken. Het bestnur der Plantenbeurs bestaat uit de heeren J. Mater, voorzitter, T. F. Vlieland Jr. 2de voorzitter, G. C. Van der Hoef, commissaris, A. C. Kriest, penningmeester en G, Lubbe, secretaris. De commissie voor de tentoonstelling bestaat uit de heeren H. Beekman, W. Van Veen, J. A. De Rooy, C. J. Grullemans en A. De Mooij Jr. De inzending is alleeD opengesteld voor leden van de ^Leidsche Plantenbeurs". Niet minder dan 73 plan tensoorten of bloemwerken zijn voor de ten toonstelling gevraagd. Morgenmiddag te één uur wordt de tentoonstelling plechtig geopend en zullen de bekroningen bekend worden. We hebben reeds even een kijkje genomen in de zaal, die niterst sierlijk is ingericht en waarin op de meest gnDstige en zeer praktische wijze een schat van plan ten is tentoongesteld. De 2e-lnit.-kwartierm. F. Van der Steen wordt van het 6e reg. inf. bij het 2e reg. veld-artill. overgeplaatst en, in ver band daarmede, de 2e lnit.-kwartierm. R. Kramer, van laatstgenoemd korps doch thans gedetacheerd bij het departement van oorlog, bij het 6e reg. inf. Morgen zal 's Gravesteyn, tot nogtoe in gebruik als burgerlijk bnis van arrest, worden ontruimd en das van dat oogenblik af buiten gebrnik gesteld zijn. Op grond der wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel heeft de politie alhier bij een winkelier in melk en boter een monster boter in beslag genomen dat tot onderzoek in handen der bevoegde autoriteiten is gesteld. Naar aanleiding eener mededeeling dat voor eenige dagen des nachts in een kantoor alhier een bedrag van p. m. f 3,— was ontvreemd, heeft de politie een onder zoek ingesteld, maar is haar tot dusver niet kunnen blijken wie de daders zijn. Aange zien juist de lessenaar is opengebroken waarin anders nimmer geld wordt geborgen, heeft zij echter niet de zekerheid dat onbe kenden aan het feit schuldig zijn. Hedenochtend te elf uur werd van nit de woning van Van der S. op bet Rapen burg hulpgeroep vernomen. Eenige bnrgers bleven staan en waarschuwden een agent van politie. Met vereende krachten drong men in den kelder, waar naar we vernamen de bewoner zijne vronw in den regenpat dreigde te stoppen. Zoover kwam 't echter niet. V. d. S. werd naar bniten gehaald en op een wagen geladen, die daar juist bij de band was. Zoo werd hij naar het politiebureau gebracht, eveneens met behulp der burgers. De man wa9 onderweg als razend en sloeg met han den en voeten, zoodat men hem binden moest. Naar zijne uitrusting te oordeelen kwam hij juist nit bed. -—Van een zolderschnit, liggende aan den Nienwen Rijn tegenover de Vischmarkt, is een deel van den opperlast, bestaande nit platen ijzer, over boord geslagen. Men was heden bezig een en ander op te halen. Bij het gisteren te Utrecht gehouden acte-examen in de nuttige handwerken is FEUILLETON. een verhaal dit den tijd van Graaf Jan II. k) Vertrek ijaaburg. 7.85 9.40 11.25 1.27 8.45 6,20 7.55 10.10 IN. Dam 1.30 {'och ga thans maar droge kleêren aan- ken. Gij mocht anders nog eens ver- Iden worden. Voor de rest zal ik zonder kei zorgen. Zoodra Angnstinus weg was, begon de |#tenaar nogmaals te schaterlachen, omdat den Augustinus gespeelden poets erg Wig vond, wat hem zijn eed en zijn bijna deed vergeten, zoodat hij ""lijk haast naar zulk een slim en trouw Aar als den portier verlangde. Hij was '«I na Peter ook Angastinas had ver- aalkt. Maar thans kwam hem een VjKdrig overhaast zeggen: »De vijand bepaald de lucht van ons plan gehad, Wij vonden hem in een sterke stelling in slagorde, weshalve de hopman niet zonder uw voorkennis wilde aan vallen". Terugtrekken, beval de Gentenaar. Mijn dappere speerruiters wil ik in het duister niet aan de lagen van een listigen vijand blootstellen, die ons in aantal ook nog overtreft. Zet dubbele wachten uit. Zoodra het begint te dagen, zal ik aan de spits mijner dapperen den vijand, zoo hij er dan althans nog is, doen ver nesten. Inmiddels was de valkenier dadelijk van de kamerdeur naar Van Noortig gesneld, wien hij het vernomene meldde met het gevaar, in hetwelk Peter nu verkeerde. Den ridder trof des braven dienaars trouwe maar hij wist Peter niet te redden. Angstig zag hij dus voor den portier een onge- lnkkigen afloop te gemoet. Sinds den morgen wilde de trotsche ridder den ver waten Gentenaar ook niets meer vragen. Voor zijn bloedeigen zoon zon hij Adolf zelfs nog geen gunst hebben afgesmeekt. Toen Bus echter, tuidat hij op kondschap nit was geweest, omstreeks een uur na middernacht terugkwam met de verblijde tijding, dat de sluwe portier zich door een list had weten te redden en dat Peter waarschijnlijk over de gracht was ont komen, ontschoten den ridder vreugdetranen en hij riep met een hemelwaarts gerichten blik en met saamgeslageD, opgeheven han den: U dank ik, Heerel nu Gij het gebed van mij, onwaardige, hebt verhoord; nu Ge mijn trouwen dienaar zoo spoedig nit de handen zijner vijanden hebt gered. Bij het morgenkrieken was er in den omtrek van het kasteel geen enkele vijand meer te zien. De belegeraars waren tijdens den nacht opgebroken en naar Haarlem teruggekeerd, omdat zij vreesden, dat de Vlamingen uit omliggende plaatsen hen weldra zouden komen bestoken, terwijl men het kasteel zonder belegeringstuig ook moeilijk zon kunnen nemen, waartoe trou wens ook geen last was gegeven. In de volgende drie dagen gebeurde er niets bijzonders. Nn Van Noortig niet meer kon hopen, dat zijn vrienden hem zouden bevrijden, of dat hij zich zou kannen loskoopen, droeg hij zijn lot hoogst ongeduldig; zelfs bij zijn vrouw en zijn dochter was hij menigmaal norsch en somber. Vrouwe Van Noortig begreep, dat de onderhandeling met den Gentenaar onaan genaam was afgeloopen, omdat de ridder bij de minste zinspeling toornig opstoof, waarbij hij dan slechts zeide, dat men over des Gentenaars geheel onaannemelijken voorslag maar geen enkel woord meer moeBt zeggen. Doch de Gentenaar bleef zijn gevangenen volgens hnn rang behandelen. Tot hnn leed hieven zij echter aangaande Otto in het onzekere verkeeren, omdat de Gente naar het met of zonder opzet noodig vond, dat hij liet blijken, hoe de erfgenaam des trotschen ridders gekwetst in zijne macht was gekomen. Maar de verwaten Gentenaar was even trotsch als Van Noortig; het hem bij zijn aanzoek om de hand der jonkvrouw gegeven antwoord had hem diep beleedigd, zoodat hij reeds overwoog, hoe hij het Tot der gevangenen zou kunnen verscherpen. Want de jonkvrouw moest zijn gade worden, of de Van Noortigs zonden te gronde. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1