NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Tt ADVERTENTIE N: Donderdag 27 Maart 1890. - W, 73. Uitgevers: Gebroeders Muré. De Wilddief. Leidsche Courant |io„ Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. iu Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. WEG. Prijs per Mummer 10 Cent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meeri 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bnreel: Scheepmakerssteeg 6. Y' 203e Jaargang. Stads-Berichte o. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 ..(Staatsblad no. 37), zooals die is gewijzigd ubij het VII additioneele artikel der Nieuwe irondwet; I Brengen ter algemeene kennis, dat de lijs 'len der personendie tot hel verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai. van de Provinciale Staten en van den j Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn ia vastgesteld en gedurende de eerstkomende ii veerden dagen voor een ieder ter inzage 1 'nedergelegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, J, terwijl een exemplaar van elk der lijsten is j.'aangeplakt op de kleine pers van hel Raad (thuis en ieder persoon bevoegd tot uitoefening van het kiesrecht gerechiigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorts wordt bekend gemaakt dat eene op- "3 van de personen die van de lijsten zijn enchrapt mede op de kleine pers van hel laadhuis is aangeplakt met vermelding van e oorzaken waarom zij daarop niet meer roorkomen. 1 En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Want afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. i-Leiden,' 15 Maart 1880. LEWeN, 26 Maart. De 2de luitenant-kwartiermeester A. i l. Q. C. Vosmaer is overgeplaatst van et 2de naar het 4e regiment infan- erie. Hedennamiddag werd alhier in het catsgebouw gehouden de gewone algemeene ergadering der vennooten in de Leidsche 1 Iroodfabriek. Uit de gedane mededeelirgen leek dal het debiet over 1889 in totaal i edroeg 2,153,313 kilogram brood en 1113,842 stuks beschuit. De gemiddelde lioodprijzen over 1889 waren: gebuild itood 13.24 ets. ongebuild brood 11.24 ets. ireatenbrood 18.48 ets. per kilogram en JKwebrood 11 ets. per 1| kilogram. In Is van den heer P. Driessen die de stad terwoon heeft verlaten werd als commis- i gekozen de heer L. Driessen. ferlrtk juzburpj 7.85 9.40 11.25 1.27 8.45 10.10 Gisteravond moesten naar we vernemen eenige mannen uit het oefe ningsgebouw van het heilsleger worden ver wijderd, die zich daar Diet behoorlijk wilden gedragen. De politie was weldra met dit werk gereed. Gistermiddag geraakte aan de Lange- graebt een vierjarig jongetje te water. Eenige vronweu haalden het knaapje aan den wal. UNIVERSITEIT. Heden werd bevordeid tot doctor in de staatswetenschap, aan de rijks universiteit alhier, de heer H. G. F. Mock, geboreu te Lisse, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: vRegeling van bet staatsburgerschap." IUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Doctrina. De kunst van spreken en lezen. Een moeilijk vraagstuk voorwaar; en moeilijk te behandelen evenzeer, 't Is niet de eerste maal dezer dagen dat we dit onderwerp hooren bespreken. Mevrouw Anna RüssiDg Sablairolles beproefde nog onlangs met dit onderwerp een avond te vullen en mocht er niet geheel en al in slagen. Maar we voegen er terstond bijook de kundige Groningsche hoogleeraar A. G. Van Hamel slaagde er niet volkomen in, toen hij dit op eene lezing voor de leden van het stu dentengezelschap v Doctrina", gisteravond op de bovenzaal der sociëteit Minerva gehouden, trachtte. We komen tot de slotsom dat voor de behandeling van een zoo omvang rijk onderwerp, één avond geen voldoende ruimte levert. Of we daarom gisteravond op Doctrina geen genotvollen avond hebben doorgebracht? Zeker in de hoogste mate. We hebben kennis gemaakt, of die kennis hernieuwd, met Fransche dichters van dezen tijd. We hebben in elk genre bijna de voortbrengse len van hun talent hooreu voordragen op eene treffend schoone, of waarlijk guitige wijze, al naar de eischeu van het genre en naar de bedoeling der schepping; we hebben de uitspraak en in 't algemeene bet gebruik eener taal leeren beschouwen van de artis tieke zijde. Vóér de pauze hoorden we vele wetens waardigheden omtrent de Franscbe taal en hare uittpraak. 't Is niet genoeg zei de beer Van Hamel eene taal zuiver uit te spreken, in accentuatie en modulatie moet het karakter van het volk worden weergegeven. Iedere taal is als een instru ment; wie zich die nieuwe taal wil gaan eigen maken, gaat als 't ware het bespelen van een nieuw instrument aanleeren. Oefe ningen in de techniek moeten vooraf gaan; nog voor elke grammatiek zouden oefeningen in de euphonie moeten worden gehouden. Die weg wordt thans op Dnitsche scholen geleerdde jonge Germaautjes moeten, nog vóór zij iets van de FVansche taal kennen, de Fransche uitspraak der klanken leeren. Zonder daarin echter geheel te zullen slagen, omdat én vooral de uitspraak der nasale klinkers én die der medeklinkers een spraakvermogen vereischen waarover de Duitscher nooit zal leeren beschikken. Tong en verhemelte zijn daartoe niet ingericht, 't Was dus over de eigenaardigheden der Fransche taal, als klankcomplex, als gespro ken taal, dat de heer Van Hamel ons o. a. vóór de pauze bezig hield. De Fransche taal heeft geen bepaald waardeerbaar ver schil in quantiteit, maar het accent geeft veel meer op te merkeu. Uit de histori sche ontwikkeling der taal blijkt ons dat, waar in het Latijnsche woord het accent viel, het Fransche woord ophoudt. Goed aitgesproken klinkt de geheele Fransche zin als één enkel woord. Eenheid van uitspraak beantwoordt daar aan eenheid van gedachte. Wat het accent betreft phisiologisch en psychologisch is de Franschman gewoon het accent op de laatste lettergreep te zet ten. Hij zegt dus Rembrónd, Beelhovén, Ruysaéel, en 't is hem niet goed mogelijk dit anders te doen. Wat de modulatie be treft is eveneens zeer veel op te merken. De FranBchman spreekt snel. De Hollan- lander, is wel gezegd, heeft juist tweemaal zooveel tijd noodig om hetzelfde te zeggen. En wil men trachten dezelfde radheid te verkrijgen na lang pogen yil faut rendre les armes", 't is eenvoudig onmogelijk zoo snel te spreken omdat 't onmogelijk is de snelheid van beweging van lippen en tong te bereiken die den geboren Franschman eigen is. Hoe moet nu in 't Fransch worden voor gedragen en wel vooral hoe moet dat met de Fransche verzen geschieden P Na allerlei voorbeelden van dwaze en daardoor verkeerde wijzen van voordragen, hoorden we de goede methode; want spreker meent dat er wel degelijk in het Fransch, beter dan in elke andere taal, eene vaste metbode van verzen voordragen toe te passen is. De heer Van Hamel maakte ons opmerk zaam op tal van eigenaardigheden in de voordracht van onderscheidene Fransche dichters van naam, dichters die sterk op het rijm werkten, anderen die de kleur, de stemming als hoofdzaak beschouwden. Veel schoone poëzie werd ons ten slotte voorgedragen op eene wijze, die treffend juist de bedoeling van de onderscheidene genres weêrgaf. Spreker scheen ons toe in den besten zin van het woord de man van de rkleur" te zijn. Na de pauze werd het succes van den monoloog behandeld en het moet gezegd worden dat dit succes niet weinig werd verhoogd door de innemende, guitige wijze van voordragen. Een verslag van een bezoek aan den grooten meester Victor Hugo en een van een bezoek aan den prettigen verteller Alphonse Dandet, kwam ons ten slotte in proza ter oore. 't Waren prettige, belangwekkende vertellingen op aangenamen toon overgebracht. We hebben op Minerva's bovenzaal gisteravond een paar alleraangenaamste aren doorge bracht. OFFICIEEL.E BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot afge vaardigde voor Nederland bij de te Madrid te houden conferentie ter herziening van de internationale overeenkomst tot bescher ming van den industrieelen eigendom de heer F. W. J. Snijder van Wissenkerke, doctor in de staats- en rechtswetenschap, referendaris, chef der 2de afdeeling aan het departement van justitie, en als zoodanig tevens hoofd van het bureau, belast met den dienst van den industrieelen eigendom FEUILLETON. EEN VEBHAAL DIT DEN TIJD VAN QRAAF JAN II. 63.) Jadaar zit hem de knoop, dat *et ik juist niet meer. Augustinus dacht: Dat je de duivel ale. Had ik het beest mijn kostbaren lijs maar niet laten opzuipen. Daar staan 'ij waarlijk als uilen in doodsnood. Indien 9iW# Haarlemmers thans onraad vermoeden, 6,201' alles nog verloren. Lnide zeide hij 7.55|u tegen den portier: Roep maar, dat "J over komen. Laat ons maar wat •"gen, in plaats dat wij onzen tijd ver- -—sJOorsen. Jf r Ha, dacht Peter, daar toont "6 'os zijn staart reeds. Maar dien zal hij ïaffl T0 sP°edig genoeg laten hangen. ■soofAugastinus vroeg weer: Roept gij "et, mijn zoonP Dat zal ik wel laten. Want ais de torenwachter het hoorde en dan alarm blies, zonden wij van een slechte kermis thuis komen. Maarwacht eens even. Valt het u in, mijn zoon? riep Aogostinus vrij luid. Neenmaar korte raad is hier goede raad. Laat mij de gracht maar eens overzwemmen. Dan zal ik gaan zeggen, dat alles hier in den haak is. Goed, mijn zoonl Maar bedenk, dat ge mij hier in het grootste gevaar achterlaat. Uw vrienden moeten maar on verwijld aanvallen. Ga maar mee, dan kunt gij, omdat mijn tong wat dubbel slaat, het woord doen. Maar ik kan in het geheel niet zwemmen, mijn zoon! Dan zult gij het nu moeten leeren, of gij verdrinkt, riep de portier, terwijl hij Augustinus onverhoeds te water stiet. Onmiddellijk daarna hoorde men nog eeu plomp. De portier was in de gracht gesprongen en hij zwom ijlings naar den overkant. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Zoodra Augnstinus door een der op zijn hulpgeschreeuw toegeschoten krijgsknechten des Gentenaars uit de gracht op het droge was getrokken, verwenschte hij den portier verschrikkelijk. Blootshoofds en doornat ijlde hij naar den Gentenaar, die, nadat hij de noodige bevelen had gegeven, in zijn kamer bedaard op den nitslag zat te wachten van een onderneming, wel&e, al beloofde zij ook veel goeds, toch voor zijn persoonlijke leiding niet gewichtig genoeg mocht heeten. Wraak, wraak, bloedige wraak 1 schreeuwde Augustinus, terwijl bij als dol naar binnen stormde. Als den rakker het vleesch met gloeiende tangen uit het lichaam wordt genepen, is zijn straf nog veel te licht. Laat als eenig loon voor al mijn bewezen diensten de bezetting maar eens onverwijld uitrukken, overste. Er moet geen enkel van die ellendelingen gespaard blijven en Beste man! riep de Gentenaar plotseling schaterlachend, hebben wij misschien een van beiden te veel ge dronken? Van al uw gebabbel begrijp ik niets. Spreek dus duidelijker. Maar, wat duivel? Hebt gij gezwommen? De kerel, de kinkel, de schelm, de schurk, de rak Wien gelden al die eeretitels? Den satanschen portier 1 Mij, heeft de dnivelsche schoft met zijn grove knuisten verraderlijk aangegrepen en..,. Heeft hij u misschien te water ge worpen? Als een hondl En waar is hij nu? Hij is ontsnapt 1 Bij St. Bavo! Met uw nat pak moest ik n eigenlijk boven een groot kolenvuur laten drogen, riep de Gente naar opstuivend. Hoe kondet gij den kerel laten ontsnappen P Hoe kon ik denken, dat.... Plannen kunt gij smeden, maar uit voeren kunt gij nietsI riep de Gente naar verwoed, terwijl hij zijn beker stuk- wierp. Omdat ik eigenlijk goedhartig ben en omdat ge mij reeds diensten hebt bewezen, wil ik u thans nog sparen. Anders had ik u in plaats van den zeer sluwen portier aan de hoogste torenspits van dit kasteel laten ophangen. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1