NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. AOVEilTEiTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Woensdag 26 Maart 1890* N°, 72. 203° jaargang. Uitgevers: Gebroeders ure. S t a d s - B e r i c ii t e n. De Wilddief. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden t 1.25. t 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. ïalve BURGEMEESTER en WETHOUDERS van leiden Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 [Staatsblad no. 37), zooals die is gewijzigd bij het VII additioneele artikel der Nieuwe Grondwet j Brengen ter algemeene kennis, dat de lijs rten der personen, die tot het verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter inzage nedergtlegd zijn op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten is aangeplakt op de kleine pers van hel Raad- buis en ieder persoon bevoegd tol uitoefening van het kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld verzoekschrift tegen die lijsten bezwaren in le dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorts wordt bekend gemaakt dal eene op- ,0uVe van de personen die van de lijsten zijn ^geschrapt mede op de kleine pers van het Raadhuis is aangeplakt met vermelding van de oorzaken waarom zij daarop niet meer voorkomen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1890. HER-IJK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der 'provincieZuid-Holland, van den 10Jen December 1889, ,n°. 9/1 Provinciaalblad n°. 74), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1890; Aauko^ Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne VoorwGerplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Iwet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 37), ,j!ot het doen herijken van alle reeds in gebruik 'lijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge- meente-apotheek en wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij niedicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars eu verdere in goud en zilver handelende "rwnen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 25, 26 en 17 Maart, 10.2! II.rf 2.2l| 4.2' 6 8 30 9.51 10.35 Aanko: Leidn 7.55 8.42 10. I O.50| 11.45 12.55 1.47 3.10 4.05 5.- 6.40 8.15 10.90 voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 28 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 28 April, 16 en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli van des morgens 9 lot des namid dags 3 urenen wijders na den 6en Augustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen o. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l8l€D October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte stempel merken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vandenl2deü November 1889, de letter A in den gewonen schrijf vorm, bestemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 Decetnher 1889. d. LEIDEN, 25 Haart. De le luit. T. M. Roest van Lim burg wordt met 1 Mei overgeplaatst van de batterijen van het 2e reg. veld-art. alhier bij die te 's-Hage. Men herinnert zich, dat Mann stukken gecomponeerd heeft van een opera, getiteld Mélaenis. Het libretto daarvan is thans geheel af (in het Fransch); de heer Mann denkt er over het in het Hollandse!] te laten vertalen en het dan geheel te cornpo- neeren. Slaagt hij daarin even goed als in de tothiertoe bekende fragmenten, dan he- looft zijn werk een aanwinst te zullen zijn voor de Hollandsche Opera. (Tad.) Zaterdagavond 22 dezer had te 's-Gra- venhage de algemeene vergadering plaats van het Genealogisch Heraldiek Genootschap De Nederlandscht; Leeuw". Het medelid, de heer Veister uit Leiden, bracht ter tafel een zeer fraaie collectie gips afdrukken van zegels uit de 13e eeuw, van den graaf Walram van Nassau. Gisteravond werden aan de Havenzijde van onze gemeente onderscheidene menschen naar buiten de poort gelokt door eene meer dmi gewone verlichting van het terrein even buiten de Zijlpoort. Men dacht minstens aan brand. De zaak was echter alleen, dat voor de herstelling van de eerste brug in den Lagen Rijndijk, welke herstelling spoedig moest worden volvoerd, sterk licht werd gebezigd om ook na zonsondergang te kunnen blijven voortwerken. Te Oudshooru aan den Rijn is eene Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbe reiding gevestigd. Een leerplan voor die school is goedgekeurd door den minister vau binuenlaudsche zaken bij besluit van Maart jl. De vereeniging van dien naam is gevestigd te Leiden; voorzitter is de lieer mr. D. Visser van Hazerswoude, secretaris de heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. Ruim 40 hectaren grasland, de inriebtingeu voor zuivelbereiding, schoollokalen, het la boratorium en wat daar verder nog zal worden opgericht is het eigendom der ver eeniging, die volgens hare statuten geen winst mag behalen. Voorloopig is 't aantal leerlingen op hoog stens 30 bepaald, mannelijke en vrouwelijke te samen. Zij zullen hoofdzakelijk praktisch worden onderwezen en zeiven moeten arbei den; maar ook de beginselen der theoreti sche kennis zullen wordeu onderwezen, eu wel in 12 uren per week voor iedere klasse. In dat theoretisch onderwijs zijn vervat plantkunde, plantenteelt, plantenvoeding, kennis van den grond, grondverbetering, grondbewerking, bemestingleeralles met betrekking tot de zuivelbereiding. Verder dierkunde, veekeunis en veeteelt, veevoeding en verpleging, alles met betrekking tot de huisdieren. De zuivelbereiding, de werk tuigen daarbij in gebruik, de beginselen der natuur- en scheikunde, de bedrijfsleer en het boekhouden. Bij het praktisch onderwijs staat een be- drijfboer de directie ter zijde. De werk zaamheden zullen beginnen des morgens te 5 uur en eindigen des avonds te 7 uur; hieronder zijn de uren voor theorie begrepen. Rusturen zullen worden gehouden, in den regel, van 8 9 ure, van 11^1 uur en vau 45 ure. Des Zondag9 zal, en dan nog slechts door de helft der leerlingen alleen het hoognoodige worden verricht. Voor het landwerk en de veehouderij zullen uitsluitend de jongens gebezigd worden, voor het huiswerk en het schoonmaken der werk tuigen voornamelijk de meisjes. Tot de werkzaamheden hierbij behooren onder andere: melken, in ontvangst nemen der melk ven anderen, melk op de bestemde plaats brengen, ijs aanbrengen, reinigen van het koellokaal, afroomen, machinaal of met de hand, boter maken, karnen, machinaal of door handenarbeid, boter kneden, kneder in beweging gebracht door machine of door haudenarbeid, boter zouten en inpakken, maken, vette en magere kaas, naar gelang het financieel belang dit vordert, verzorgen en reinigen der dieren, melkvee, kalveren, paarden, varkens, schapen, in orde maken van het erf. Verder schoonmaken der stallen, landbewerking, verbetering van den grond, bemesten, opmaken van greppels en slooten, hooien en bewerking van het gras bij den oogst, enz. enz. Bij de toelating tot de leerhoeve zullen de jongelieden den leeftijd van 15 jaren moeten bereikt hebben, gezond van gestel zijn, de lagere school hebben bezocht en niet geheel onbekend zijn met het landbouw bedrijf. De cursus zal één jaar duren en aanvangen den lsten Mei. Aan de leer lingen, die gedurende één jaar met goed gevolg de werkzaamheden hebben volbracht en de lessen hebben gevolgd, zal, op voor dracht der directie, door het bestuur een diploma wordeu uitgereikt. FEUILLETON. ben verhaal orr den tijd van Gkaaf Jan II. 62.) Augustinus zeide: De ridder heeft mij tamelijs lang opgehoudenmaar den deutel heb ik. De bezetting slaaptalleen de wachten bij de groote poort en op den torentrans waken. Onze vrienden krijgen los mooi spel. Ja, jal Zoo, zoo! riep Peter, terwijl hij, als bad de wijn hem bevangen, "oggelend opstond. Met brandend ongeduld heb ik al op u gewacht. Mooi dronken, dacht Augustinus. daarvan zal ik maar dadelijk partij trekken. hij zeide: Op welk seiu zullen de Haarlemmers over de gracht komen. T~ Eens zwaaien Sta, Peter 1 Sta vastl Eens fluiten en dan zal mij wel weer invallen. Denk nog mzar wat na. Het is in deze kamer erg benauwd, wat mij een weinigje heeft bedwelmd... Ho, beenen IFoei, welke fratscheu! Hebt ge mijn waarschuwing misschien in den wind geslagen, mijn zoon? vroeg hij terwijl hij naar de wijnkan wees. Neen! riep Peter, die zijn kroes nog eens vnlde en leegdronk. Een teug goeden wijn doet nooit kwaad. Maar het sein? Jawel, laterHet sein moet er wezen Anders komen zij niet en dan zouden wij vergeefs staan wachten. Ha, ha! - Thans hebt gij u genoeg gelaafd, mijn zoonl gei-Augustinus, die de kan nu wegnam, omdat hij vreesde, dat de portier anders nog geheel buiten westen zou raken. Intusscken was het haast middernacht geworden eu Augustinus zei tegen den portier, dat deze zich maar goed moest houden en gearmd gingen zij door den langen duisteren gang naar het uitval- poortje. Gaandewegs fluisterde Augustinus nog eeuige keeren uiterst bezorgd liet sein nu al weer, Peter? Als hij het sein te weten had kunnen komen, had bij Peter, die zich hield, alsof hij niet meer op zijn beenen kon staan, onmiddellijk gevangen laten nemen, maar de slimme portier liet zich niet verschalken. Al kon bij zichzelf ook niet redden, zijn vrienden moest hij het doen en tevens moest hij zich op den verrader wreken. Hij bleef daarom antwoorden: Buiten zal het mij wel weer invallen. Toen ze bij de poort langs een dwars- gang liepen, in welken de portier hoorde niezen, dacht hij: Ha! schuilt daar volk? Ais de valkeuier mij uiet had in gelicht, zou ik dom in den val geloopeu zijn; doch nu zal ik list tegenover verraad stellen. Maar hij liet niets blijken en hij bleef zwijgend aan Augustinus arm voortgaan. Deze verblijdde zich neds over den hoogstwaarschijnlijk goeden uitslag zijns verraads. Peter hield zich, alsof hij het uitvalpoortje niet kon opeuen. Augustinus outsloot het en zeide: „Zie zool geef na het sein maar, mijn zoon. Het toeval schijnt ons te begunstigen; waDt onze vijanden slapen vast, doch poed u; men moet het ijzer smeden, als het gloeit". Goed gezegd, als me mijn geheugen maar niet fopte!" Bedenk u nog maar eens goed, mijn zoon!" Ja, ja! wacht eens..." Hebt gij het? vroeg Augustinus blijde. Met nummer één ben ik klaar hernam de portier, terwijl hij met een witten doek wuifde, waarop men aan de overzijde van de gracht eenig wapengedrnisch hoorde en kort daarna werd er boven de gracht met een wit vaandel gezwaaid. Toen zei de portier: GelukkigI ze zijn er, alles in orde. Den hemel zij dank nu het tweede sein. Fluit maar eens helder uit de borst, mijn zoon. De Vlamingen slapen als ossen. Peter floot nu zoo bard op zijn vingers, dat men het bij de nachtelijke stilte wel tien minuten ver kon hooren. Daarop zei Augustinus: Zij komen nog niet mijn zoon. Geef nu maar fluks het derde sein, portier. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1