NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verscliifnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Dinsdag 25 Maart 1890. Ne. 71. ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericii te n. Leiden 22 Maart 1890. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. FEUILLETON. De Wilddief. a Ui V"W Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Sroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van lm; Gezien art. 10 der wet van 4 Juli 1850 li lad no. 37), zooals die is gewijzigd |ii het VII addilioneele artikel der Nieuwe tjottlwel Srengen ter algemeene kennis, dat de lijs (i|t der personen, die tot liet verkiezen van -Een van de Tweede Kamer der Staten-Gene- h|, van de Provinciale Stalen en van den Jmeenleraad bevoegd zijn, op heden zijn istgesleld en gedurende de eerstkomende lerlien dagen voor een ieder ter inzage idergelegd zijn op de Plaatselijke Secrelarie, rwijl een exemplaar van elk der lijsten is ingeplakt op de kleine pers van hel Raad 1«is en ieder persoon bevoegd tol uitoefening n het kiesrecht gerechtigd is bij ongezegeld rzoeksclirifl tegen die lijsten bezwaren in dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorts wordt bekend gemaakt dat eene op- ve van de personen die van de lijsten zijn ialva v, iclirapt mede op de kleine pers van hel adlinis is aangeplakt met vermelding van oorzaken waarom zij daarop niet meer irkomen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche rrant afgekondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. !E. KIST, Secretaris. siden, 15 Maart 1890. remming van de Passage langs den Lagen Rijndijk. URGEMEESTER EN WETHOUDERS Leiden brengm ter algemeene kermis, J wegens herstelling van het eerste brugje Iten de Zijlpoort de Passage voor Rij- en rtaigen langs den Lagen Rijndijk zai A.okif gestremd van Maandagavond 24 Maart vm»| Dinsdagnamiddag 25 Maart a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. ofiBDBN, 24 Maart 1890. DRANKWET. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ~I\DEN brengen ter algemeene kennis dal door .JHANNES CORNELISKLIKEE, alhier woon achtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Zuidsingel No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. HEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der prorincie Zuid-Hol land, van den 10deo December 1889, n°. 9/1 Provinciaalblad n®. 74), houdende bepaling van de lijdslippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1890; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hnnne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 37), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek, en wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goad en zilver handelende personen voor wijk I, II, 111, IV en V, op den 25, 26 en 27 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 28 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 aren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 en 28 April, 16 en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli van des morgens 9 tot des namid dags 3 urenen wijders na den 6en Augustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 nar. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l8ten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; ~o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte stempelmerken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens beslait van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vandenl2deD November 1889, de letter A in den gewonen schrijf vorin, bestemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 December 1889. LEI BEN, 24 Maart. Hedenmiddag had op de plaats van de infanterie-kazerne voor het front der ba taljons de uitreiking plaats van de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst aan den muzikant C. J. Smit. Te ruim drie uur was de troep aangetreden en nam de luite nant-kolonel F. C. C. Bloem het woord om in hartelijke bewoordingen het eereteeken over te reiken. De 1ste luitenant J. G. A. Frommann las het betrekkelijk besluit voor waarna genoemde hoofdofficier de medaille den muzikant op de borst hechtte. Aan de overzijde van den singel waren tal van toeschouwers tegenwoordig. Bij den gister alhier gehouden wed strijd tusschen de cricket- en football ciubs r Achilles" van Leiden eu Sparta" van Rotterdamwerd de match gewonnen door Achilles" met twee goals tegen één van Sparta". Tot hoofdredacteur van het Algemeen Nederlandsch Studentenweekblad Minerva werd gekozen de heer P. C. T. Van der Hoeven. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 beet. waren de hoogste en laagste prijzen f54.— f27.50, f5.70 en f2.85. UNIVERIITRIT. Aan de rijks universiteit alhier is het kerkelijk voorbereidend examen afgelegd door den heer H. Visscher. OFFICIKtiLE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer Leonar. dus Johannes Antonius Van de Polder, tij. delijk zaakgelastigde der Nederlanden in Japan, wonende te Tokio, vergunning ver leend tot het aannemen der medaille, ter herinnering aan de afkondiging der Grond wet van het keizerrijk Japan, hem door Z. M. den keizer van dat rijk geschonken. Bij Zr. Ms. besluit is bepaald, dat de bij art. 31 van bet reglement voor het ko ninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord bedoelde commissie tot het afne men van het eindexamen aan de adelborsten dar 2de kl. bij die inrichting in dit jaar zal bestaan nit: den gepens. vice-admiraal J. W. Binkes, onzen adjudant in buitengewonen dienst, voorzitter der commissie tot het examinee- ren van zeeofficieren en adelborsten, als president de kapiteins ter zee J. C. Joekes en P. Le Comte; den kapitein-luitenant ter zee H. J. De Wal; den luitenant-kolonel van het korps mariniers J. L. Cadet, en den gepens. kapitein-luitenant ter zee L. A. Walaardt Sacré, permanent lid der com missie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als leden en dat als plaatsvervangende leden der commissie zullen worden aangewezen: de kapitein ter zee F. J. Stokhuyzende ka pitein-luitenant ter zee H. A. Schippers, en de lnitenant-kolouel van het korps mariniers P. Dibbetz. De plaatsing aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis met den 22sten April a. s. van den Initenant ter zee 2de kl. A. J. Gooszen is ingetrokken. Bij beschikking van den minister van financiën is de commissie, die in de maand April a.s. is aangewezen tot het afnemen van het examen voor de betrekking van kommies-verificateur bij 's rijksbelastingen, samengesteld uit de heeren L. Uytteu- hoven te 's-Gravenhage als voorzitter, S. N. Hoek, controleur te Rozendaal, A. P. R. Van Beusekom, controleur te Zalt-Bommel, en G. H. W. A. Lauten, controleur te Hansweert. De majoor C. O. Van Kesteren, com mandant van het 5e bat. 4e reg. infanterie EEN VERHAAL UIT DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. •ok Aa:1 urg. Den geveinsde ken ik veel beter, dan sm kent, onnoozele bloed 1 Ge zijt uvrend doof en ziende blind, zei de tanier driftig. Dat liegt l'eeuwde Rob gedachte aan - Vrj □am. 1 l.'d gij ook al weer I eveneens driftig. Maar de dien dag door hem pleegde overijlde daad deed Rob, met de ïtuiging, dat hij vechtend niet tegen ie" valkenier was opgewassen, op zachter 'n erbij voegen: Gij vergist n, Busje! )1!t heb ik veel meer gezien en gehoord, 1K u ooit zal zeggen. Mij ook al goed, zei de nn Jeedigde valkenier. Houd je ge- ®en maar stipt en slaap wel man- $1 Hoor eens: U zal ik het maar zeggen, sprak Rob, terwijl hij den valkenier tegen hield, omdat ik u eindelijk eens grondig wil overtuigen, hoe gruwelijk gij u be zondigt, als gij zulk een man als Augustinus belastert. De valkenier wilde eerst niet luisteren maar zoodra hij hoorde, dat de portier in de kamer van Augustinus zat, werd hij geheel aandacht. Ten Blotte zei Rob zegevierendOngelijk hebt gij dus gehad, Bus! Jawel! riep de valkenier. Reeds morgen zal ik hem vergiffenis vragen. Doch zeg nu van de geheele zaak maar niets meer tegen iemand anders; want als bij bij toeval eens vernam, dat gij een luister vink zijt geweest, zou hij u stellig wel weten te vinden. De hemel behoede mij op mijn ouden dag daarvoor BusjeI.... Zwijgen zal ik als een pasgeborene. Maar zou de goede man mij wel zoo kwaad willen? Stellig, als de ridder u wegens de mislukking van den mooien aanslag niet liet hangen, of als ik je deswegen den nek niet brak Dus naar bed, kerelEn zwijgen, of ge zijt morgen des doods, zei de valkenier. Een verduivelde bok, dacht Rob, terwijl hij naar zijn optrekje druipstaartte. Maar ik zal toch moeten zwijgen; want Bas zou mij anders werkelijk den nek brekeD. Zoodra Rob in zijn slaapkamer was spoedde de valkenier zich naar de kamer. Toen hij er den portier alleen bespeurde, riep hij door het sleutelgat: Peter! Wie roept daar? vroeg de portier, al was hem ook het zwijgen bevolen. Bus, de valkenierDoe toch openl Als ik maar kon, zei Peter, terwijl hij de deur naderde. De rent meester heeft den sleutel meegenomen. Doch ga nu maar stil henen; want de aanslag zou mislukken, als men mij hier ontdekte en men zou mij dan ook nog ophangen. Als de dekselsche dear maar open was, zou ik u nog wel kunnen bergen of reddeudoch nu zijt gij bepaald des doods, zei de valkeuier zeer ongeduldig. Wat? riep Peter angstig. Ver moedt de Gentenaar mijn hierzijn misschien Dat zou mij voor mijzelf en voor Augustinus spijten. Is die uw vertrouweling? Wie anders?... Nu is hij den sleutel van het uitvalpoortje even gaan halen. Ongeluksvogel! riep de valkenier. Grooter schelmscher verrader dan hij is er niet op aarde. Den vijand heeft hij het kasteel geleverd enMaar ik hoor ge rucht en ik zal dus weg moetenGod bescherme u Peter! Nu stond de portier als versteend. Den braven Bus moest hij wel gelooven. Als Augustinus geen verrader was, kon de valkenier ook Diet weteD, dat hij, Peter, de portier, in de kamer was. Peter dacht Des doods ben ik stellig; maar dit smart mij minder dan de mislukking van miju welberaamden aanslag wat mijn meester nu iu der Vlamingen macht zal doen blijven. Doch het was gelukkig voor Peter, dat Augustinus nog geruimen tijd wegbleef, omdat ontsteltenis den portier anders stellig had verraden. Nu kon hij zich bij de terugkomst van den verrader, wien Peter inmiddels wraak had toegezworen, goed beheerschen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1