BINNENLANDSCHE BERICHTEN Mr. Ph. A. Haas verdedigde beklaagde en concludeerde tot vrijspraak. Toch is de juffrouw de eenige niet die beet genomen is. Het kantoor van beklaagdi is failliet met een nadeelig saldo van f 8U00, terwijl er bijna niets te innen valt. Beklaagde gaf voor het geld geleend te hebben. Nu, hij leent meer geld om wonderlijke erfenis sen in het reine te brengen, dat geld wordt natuurlijk als de erfenis koint, terugbe taald, het geen altijd nog wel eens ge beuren zal In Ben Haag moet er een wondervolle erfenis in de lucht zweven, die van Gordyn hoeveel millioenen zij groot is weet ik niet; wel weet ik dat iemand onzen zaakwaarnemer (laar reeds f 10 000 op geleend heeft. Welnu als men een goed geloof in zulke erfenissen heeft, en men draagt zorg voor een flink kurken-zwemvest zal men wel nooit zinken. A. B. werd wegens mishandeling veroor deeld tot f 5.00 boete. IINIVEKNITBIT. Aan de rijks-universiteit alhier is het candidaats examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. C. F. Van Andel. IIKEICIKKI.E IIKKICHTKV Bij kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 Mei 1590, tot leeraar aan de rijks, hoogere burgerschool te Assail K. Muntinga, te Voorburg; met ingang van 16 Maart 1890, tot leeraar aan genoemde rijks hoogere bur gerschool rnr. H. Reuyl, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen; is de heer J. Van der Struyf, scheeps bouwkundig en werktuigkundig ingenieur, met ingang van den 1 sten April aanstaande benoemd tot adspirant-ingenieur der marine; is aan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat M. Schmitt, van het kolo niaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de Frausche expeditie in Tonkin, China en Aiinam is de le-luit. W. J. A. De Kempenaer, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1080 's jaars is aan den majoor F. G. A. Scherer, van den staf der artillerie, hoofd der IVde af- deeling van het departement van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Italië, hem geschonken door Z. M. den koning van Italië; i9 de heer N. Van den Brandhof, gou verneur van Curasao, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal over geven, op zijn verzoek, eervol uit 's lauds dienst ontslagen, met toekenning van pen eioen is tot gouverneur vau Curasao benoemd de heer uir. C. A. H. Barge, lid van den raad van bestuur en voorzitter van het hof van justitie in gemelde kolonie; is de heer T. Pilon, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Heemse, benoemd tot predikant bij de Pro- testantsche gemeente in Ned.-Indië. De heer C. J. Hooiboom, ingevolge machtiging des konings benoemd tot vice- consul te Johannesburg, is in die hoeda nigheid door de regeering der Zuid-Afri- kaansche republiek erkend. Ingevolge machtiging des konings word' Zr. Ms. schroefstoomsehip 4de kl.Sommels- dijk met 1 Mei a. s. in dienst gesteld, me' bestemming voor buitenlandschen dienst, en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee G. H. Van Steyn. Aan boord van dien bodem worden met gemelden datum geplaatstde luit. ter zee lste kl. W. P. A. 11. Kluit, eds late officier; de luits. ter zee 2de kl. W. Houwing, H. W. De Joncheere en L. P. De Stoppelaar; de off. v. gez. 1ste kl. H. G. J. Van Does- burgh, en de off. v. adm. 2de kl. H. W. Bauer. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. Me. fregat Evertsen tot oefening van zeemiliciens, met den 22sten April a. s. in dienst gesteld en het bevel daarover opge dragen aan den kapt.-luit ter zee L. M. L. De H aan. Verder worden met gemelden datum aan boord van dien bodem geplaatst: de luits. ter zee 1ste kl. K. J. Bal, als 1ste officier, J. VV. A. F. Van Maren Bentz van den Berg, P. W. Sachse en F. C. V. Zwaanhals; op folio van luit. ter zee late kl. de luits. ter zee 2de kl. G. F. G. Gobius en G. A. De Cocq; de luits. ter zee 2de kl. J. J. Romein, P. li. Van Voorthuysen, H. J. Pak, E. W. Pfeiffer en N. C. Beynende kapt. der mariniers J. H. Van Wely; de 1ste- laits. J. P. A. Termaaf, J. M. Elite van Gils en W. G, Vennekool; de 2de-luits. G. K. baron Van Asbeck en P. S. Groen; de officier van gez. lste kl. B. N. Bersmajde officier van adm. lste kl. C. H. S. Pastor, idem 2de kl. L. J. Moutou. De minister van financien zal op 13 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 10,316,059,56 en bij de betaalmeesters. 1.527,872,71' Te samen f. .11,843,932,27' Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene open gevallen rechtcrsplaats in dat college, opge maakt de navolgende alphabelische lijst van aanbeveling nr. H. A. Van Rees, rechter in de ai- rondissements rechtbank te Heerenveen; jhr. mr. J. L. Stern, kantonrechter-plaats- vervanger in het eerste kanton en advocaat te Rotterdamen mr. M. J. E. Viruly Verbrugge, rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Door de arrondissements-rechtbank te Groningen, is ter vervulling van eene open gevallen rechtersplaats in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. A. C. C. Folkersma, kantonrechter te Hoogeveen; jhr. mr. J. W. Quintus, recbter-plaats vervanger in gemelde rechtbank, advocaat eu procureur te Groningenen mr. il. A. Van Rees, rechter in de ar- rondissements rechtbank te lleereuveen. Uit eene statistieke opgave in Eigen Haard blijkt, dat de briefkaarten het menig vuldigs! gebruikt worden in Nederland. Bij ons toch worden slechts 2.4 maal zooveel brieveu als kaarten verzonden. In Denemar ken daarentegen worden 27.5 maal zooveel brieven als kaarten geschreven. Naar het D. v. Z.-ti. en i' Gr. ver neemt is door burg. en weth. voor de ver vulling der betrekking van directeur der ge meentewerken te 's Gravenhage eene voor dracht opgemaakt, waarop zijn geplaatst de heeren J. A. Lindo, directeur der gemeen tewerken te Arnhem, en J. H. Neiszen, ad junct-directeur der gemeentewerken te Rot terdam. Uit Pernis wordt aan de N. R. Ct medegedeeld, dat in de laatste 25 jaar sbchts drie visschers van daar in hun huis gestorven zijn. De overige in dien tijd overledenen vonden hun graf in de-golven. Door de politie te Haarlem zijn aan gehouden twee meiden van twintig jaren die zich aan oplichting hadden schuldig gemaakt. Zij hadden op verschillende dagen in ds vo rige maand op naam van den slachter E. bij wien één van haar had gediend, halve fiesschen cognac gehaald bij den slijter in sterken drank D.; welk vocht zij samen hebben opgedronken. In de Zaterdagnamiddag te Amsterdam gehouden vergadering der Liberale Unie is beraadslaagd over de belasting-voorstellen der h.b. Goeman Borgesius c. s. De ver gadering vereenigde zich met eene motie van den heer Levy, aldus luidende: rDe vergadering, kennis genomen hebbende van de parle mentaire gedachtenwi8seling over de wets voorstellen der heeren Borgesius c. s., betuigt hare ingenomenheid met het initia tief der voorstellers, gelijk met de grondbegin selen in de ontwerpen verval". Die motie was op verzoek van het bestuur nog in dien zin gewijzigd, dat er instemming in betuigd wordt met de in voering eeuer rijks-inkomstenbelasting inet progressie. In de gisteren te Amsterdam gehou den gewone vergadering der Koninklijke Academie van Wetenschappen afdeeling Taal-, Letter- en Geschiedkundige Weten schappen, heeft de commissie van beoor deeling der iugekomen Latijnsche prijs verzen, voor de gouden medaille uit het legaat-Hoeufft, rapport uitgebracht. Tien gedichten waren aan haar oordeel onderworpen. Bij gemotiveerd oordeel kende de com missie de gouden medaille ter waarde van f 200 toe aan n° 9. Amor. Carmen elegia- cum. Spreuk. Pulavimus rum quasi Ie prosum (Jb. 53 4). De dichter bleek te zijn de weleerwaarde pater Rudolf Van Oppenraay 8. J. te Katwijk. In dit ge dicht wordt de christelijke liefde van pater Damianus bezongen. N°. 8. Africana Servitus abulenda. Spreuk. Quum bona cousa vocat, nee abest sibi conscia virtus, Ut cedam victus, tarnen est certasse decorum, werd eene eer volle vermelding toegekend; bij de toe- st-mming van den schrijver zal zijn naam in de geschriften der Academie worden gepubliceerd. Te Beverwijk beeft een jongeling van omstreeks 20 jaar Zoudagavo' d een revol verschot gelost op iemand, die echter gelukkig niet getroffen werd; minnenijd schijnt hier in het spel te zijn. De dader is gisteren naar Haarlem overgebracht. H. M. de koningin woonde Zondag voormiddag met gevolg de godsdienstoefening bij in de Hervormde kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Hattink. Te halftwee maakte 11. M. met prinses Wilhelmina een rijtoer, na afloop waarvan de prinses een speelgenootje uit Apeldoorn bij zich ten pa leize ontving. Tot secretaris der gemeente VVisch is benoemd de heer Mr. W. D. Bosch, bur gemeester aldaar. Aangaande ongeregeldheden, die sedert eenige dagen te Kerkdriel voorvallen, kun nen wij het volgende mededeelen: Zaterdag vóér 8 dagen wilde de veld wachter een beschonken man arresteeren, waartegen anderen zich verzetten en den veldwachter zelfs mishandelden. Toen den burgemeester dit ter oore kwam, begaf hij zich terstond ter plaatse, doch ook hij moest het ontgelden en wérd uitge scholden. Het verzet werd meer algemeen en ten gemeentehuize zoowel als bij den burgemees ter en de politiebeambten werden in 't laatst der vorige week de ruiten ingeworpen door een zingende menigte, die door de gemeente trok en meer baldadigheden uithaalde. Op verzoek van het hoofd der gemeente is, ter handhaving der goede orde, Zaterdag middag van 's Bosch een detachement infan terie daarheen vertrokken, sterk 51 onder officieren en minderen, onder bevel van den ien luit. Grotendorst. Heden zijn nog 5 maréchanssées, onder commando van een wachtmeester, hen ge volgd. Ernstiger botsingen een gerucht sprak, gelukkig ten onrechte, reeds van dooden schijnen niet te hebben plaats gehad, al thans daarvan is geen bericht. (Pr. N. Ct.) Het Leger des Heils, dat voor den tijd van vijf jaren te Zwolle gehuurd heeft het huis u°. 224 aan den Buitenkant, heeft Zondagavond daarin zijne intrede gehouden onder aanvoering van den adjudant Palstra en den officier Tucker. De bijeenkomst, die des avonds te 8 uren een aanvang nam, werd door p. m. 120 personen bijgewoond, die elk 10 cents entrée betaalden; behalve de twee genoemden hadden op de tribune nog drie leden in burgerkleediug plaats genomen. Behalve dat er van tijd tot tijd door enkelen werd gelachen, had er geene stoornis in de zaal plaats. Zondagmorgen 7 en 10.) ure eg des namiddags te 3 uren hadden er bijeenkomsten plaats, die te omstreeks 4 uren werd gestoord doordien eenige jongens met steenen en knikkers een twintigtal glasruiten in liet gebouw stuk wierpen. Eene groote menigte volks, dat zich voor het gebouw had verzameld, werd door de politie van daar verdreven. Toen drie officieren naar het station gingen om daar wat te gebruiken werden zij door eene groote menigte volks achtervolgd, waarna van het houden der geannonceerde avondbijeenkoinst werd af gezien. Desniettegenstaande bewoog zich Zondag avond aan den Buitenkant eene zoo groote menigte volks, dat de circulatie er door werd verhinderdwaarom de menigte door de politie, maréchaussée en rijks-veldwacht van daar werd verwijderd. Zoowel Zaterdag avond als Zondagnamiddag vertoonden zich de burgemeester, de commissaris van politie en eenige inspecteurs onder de menigte. Uit Enschede wordt aan het Hbl. van 10 dezer gemeld Zaterdag- en Zondagavond was het vol komen rustig in de stad eu hebben er volstrekt geen wanordelijkheden plaats ge had. Gisternacht echter zijn bij twee arbeiders aan den llaaksbergerweg en in den afge- loopen uacht bij een arbeider aan de Horst- steeg de ruiten ingeslagen, hoewel deze per sonen niet tot de werklieden van de heeren Ter Kuile en Morsman behooren. Daar men vreesde voor een gezamenlijk indringen der arbeiders in de fabriek, ten einde hunne gereedschappen terug te be komen, hebben genoemde heeren door aan plakking bekend gemaakt, dat deze voor werpen door de eigenaars hedenmiddag om 3 uur kunnen worden afgehaald. Zaterdagavond trad alhier ten huize van G. Mantel aai: den Berkenkamp voor de werkstakers als spreker op De Vlieger, ait Amsterdam. Na atloop ging de vergade ring, die zeer druk bezocht wa» uiteen. Hedenmorgen vergaderden de kers ten huize van den kasteleii Ommen. Zooeven om 12 uur is op versckl plaatsen in de stad aangekondigd, dat j scholingen van meer dan vier perso 6 uur 's avonds verboden zijn. De marj sées zijn nog aanwezig. Door een majoor der infauleip,e te Assen Vrijdag weder opnemingi"* met den eventueel daan in verband zernebouw. 'inde .aan De bevolking der provincie Frf a tx-rvriJf uit T.noiiWarHnn rvom I 1 zoo wordt uit Leeuwarden gemeld, m jaar tot jaar steeds toenam, is in 18-. ininderd van 339,030 tot 337,509|"' hoofdzakelijk het gevolg van het moe mg f', rer 0O{ d rou sar lis ieke tan hrii 1 landverhuizingen, bijna 2000. Bijna meenten hadden deel in de vermin! Onder de weinige uitzonderingen t Leeuwarden, welks bevolking over de: steeg. pda De gemeenteraad van Sueel met algemeene stemmen tot conreci I het gymnasium aldaar benoemd Berlage, conrector aan het progya te Oldenzaal. De Roomsch-Katholieke kies ging te Goes heeft besloten aan di Keuchenius en aan den door de gestelden candidaat J. II. C. Hr van ged. staten van Zeeland te Zi een schrijven te richten, waarin bi deel zal gevraagd worden over d< meenen dienstplicht. Van dit antwo I®'1 afhangen welke der twee candidate haar zal worden aanbevolen. Mochti 7 ter beide candidate!! vóér algemeenen 'P1' plicht zijn, dan zullen de Roomsch- Mt tieken zich van stemming onthouden 'e lee| PER TELEGRAAF. BELGRADO, 10 Maart. Het f= heeft zijn ontslag ingediend. Hedenatj het met de leden van het regentsctt eenkomen, om een definitief besluit te dat dan aan de Skoeptschina zal worde gelegd. Indien het regentschap en ht net niet tot verstandhouding geral een voorloopig ministerie worden g in afwachting van de komst van 1 Pascritsch, die zich thans te Peters! 011 vindt en belast zou worden met dtf stelling van een nieuw kabinet. Di ontstond door de benoeming van dt., Gladan Pojorgewitch tot lid van dti van state. LONDEN, 11 Maart. Lagerhui) de verdere behandeling van het rapj Parnell commissie besloot het Lagerh amendement van den heer Gladstone! handeling te nemen. Eenige leden w"- voor en tegen het voorstel. De minister Balfour protesteerde t^rep ligste tegen de beschuldiging van di onalist Sexton, dat lord Salisbury meir'"' had samengespannen. De heer Balfq i, schuldigde de Parnellisten, dat zij hadden het Iersche volk door omkoi winnen. De heer Harcourt beschuldigde des] ter Balfour, dat hij zich tot tolk mi de valsche beschuldiging van de Ten slotte wordt het voorstel-GI met 339 tegen 268 stemmen verwol MADRID, 11 Maart. Het besti openbare schuld maakt bekend, dl nieuwe vervalschingen van certifies! buitenlandscho schuld zijn ontdekt RO.V1E, 11 Maart. De voorzil kamer heeft den heer Crispi medeg dat hij zijn verzoek om ontslag heel trokken. UI ki/t> UT./ I Gi ■lie. 1 iitei 1 I.KIDK\, 11 Maart. De heer Cremer heeft in dej van de tweede kamer van heden v« kregen den minister van buitenl. zaki te interpelleeren over de instelling consulaat te Amoy. Bij de pensi is een regeeringswijzigiug aangenomen, geen pensioen verleend wordt weduwen en weezen van ambten nadat zij gepensioneerd of 60 jaar huwden, of aan hertrouwde oude Beslist is, dat gewezen ministflj aanspraak op pensioen voor oude hebben, tenzij zij burgerlijk ambtei geweest. Ook is beslist de terug; een surplus tot een maximum vau lioen uit het pensioenfonds aan het de tweede wetenschappelijke ball eindstemming met weduwen- en sioen is aangehouden. Daarna zij'] deld de aangehouden artikelen van naarspensioenwet. Tegen het voorstel tot instelling van een pei met het recht tot reclame vati bende en beslissing voor den raad 1 3 I 16 0181 is I: 'l.-L if!- lit. I-in.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2