BI'ITENLANDSCHE BERICHTEN granen, beneven" de gebeele inboedil, 5 koeien en 8 paarden zijn verloren gegaan. 8 paarden zijn gered, docb alle hebben letsel gekregen. Voor zoover bekend, is alles tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het vallen van eene lantaarn. Door de commissie, die zich gevormd heeft om het water uit de bron in de Haar lemmermeer te exploiteeren, zijn de stukken en plannen tot het stichten van een Kur haus in den Hout aan den raad der ge meente Haarlem toegezonden. De commissie beeft verzocht het Kurhaus te mogen plaat- seu op den grond voor de llaanlaan. {N. R. Ct.) Donderdagavond is de goud- en zil verkashouder H. te Haarlem voor ruim 100 gulden opgelicht duor eene 20jarige dienst bode met rossig baar, hooge kleur en gekleed met paarsche japon, zwart wollen doekje en tulen muts. Zij kwam namens mevrouw M. woonachtig aan den Raarnsingel, die schrif telijk verzocht aan hare dienstbode op be zien* mede te geven eenige slootjes voor armbanden en parure». Daar men geen kwaad vermoedeu had, zijn aan die meid ter hand gesteld acht slootjes voor armbanden, be nevens zeven parures (brocbes met knoppen). Bij onderzoek is gebleken, dat mevr. M. van niets afwist. Donderdagochtend vroeg is het bovenste gedeelte van een der binnenmuren der schouw- burgrulne te Amsterdam omgetrokken. Met donderend geraas viel de steenmassa neder. De dreuning was op grooten afstand merk baar. Alle buitenmuren zijn bezet door man nen, schrijlings op de kanten afbrekende wat van den »chouwburg rest. Eene voorstelling, gisterenavond te Amsterdam door de heeren Van Maurik en Braakensiek gegeven, ten bate van beu, die door den schouwburgbrand benadeeld zijn, heeft zuiver ongeveer f 1100 opge bracht. Te Amsterdam werd dezer dagen door de politie eene belangrijke bekeuring gedaan bij een der voornaamste vièch- en wildhan delaars, die in zijne kasten openlijk allerlei smakelijk, maar iu dezen tijd verboden wild had uitgestald. De politie beeft hier zeker een goeden slag geslagen, als men bedenkt hoe moeilijk het valt dergelijke bekeuritigeu te doen, daar de poeliers die zulk verboden wild in huis hebben meestal ook in het bezit zijn van een briefje van ^bevriende zijde" uit de provincie, waarin hun ver zocht wordt de beestjes te laten opzetten. Uit Enschede wordt aan het Hbl. van 7 Maart gemeld: Verscheidene wevers, die den arbeid heb ben gestaakt, zijn weder bij hunne patroons in het werk getreden, zoodat thans weder bijna de belft der weefgetouwen in de fa briek bezet is. Tengevolge hiervan hadden gisteravond, tusschen 7 en 8 unr, op straat ongeregeldheden plaats, daar de werkstakers de wevers, die den arbeid hervat hebben, een pak slaag trachtten te geven. Door het flinke optreden der politie was bet spoedig weer volkomen rustig. Uit Enschedé wordt aan de N. R. Ct. gemeld Tengevolge van ernstige bedreigingen hunner kameraden hebbeu gisteren vier wevers opnieuw de fabriek verlaten. Op straat heersebte gisterenavond weer eene ongewone drukte. Als voorzorg is de politie uit omliggende gemeenten versterkt: de marechaussees uit Hengeloo zijn aanwezig, en de schutterij is in bet raadhuis gecon signeerd. Tot dusver heeft er echter geen rustverstoring plaats gehad. Men schrijft aan de Tijd: Een zeldzaam geval, hetwelk zich in geen tal van jaren heeft voorgedaan, is wel, dat zich voor de vacante betrekking van directeur van het postkantoor te Lemmer geen enkele sollicitant heeft opgedaan, zoodat de ambte naren der posterijen bij missive daaraan werden herinnerd. Het traktement bedraagt f 1000 met vrije woning, terwijl in den regel voor een bezoldiging van f 800 met vrije woning zich een menigte sollicitanten opdoen. Het geval zal zich na deze wel nimmer meer herhalen daar groote getaleu ambtenaren op een plaatsing als directeur zitten te wachten. Voor de rechtbank te Leeuwarden, heeft terecht gestaan: zekere Y. 8. F., oud 54 jareu, arbeider te Tims, die in de maand December 1888, onder een valschen naam en onder voorgeven dat hij een gezeten landbouwer was, van den notaris tl. J. Sierrevelt, te Leeuwarden, een bedrag van f 300 had weten te verkrijgen, in voorschot op eene door hem te houden verkooping van rundvee. Den 15 Januari had hij zich met gelijke voorwendsels begeven ten kantore van den notaris D. Cannegieter te Tzum, eu bad de gevraagde f 260 reeds in den zak, w o m «*"3 toen de notaris de zaak niet vertrouwde en hem dwung het geld terug te geven. Den 2 Januari te voren was hij ook nog geweest bij den notaris S. llaagsma, te Bozum, doch die notaris is er niet ingeloopen. De rechtbank heeft bekl. vrijgesproken van de beschuldiging van oplichting, maar hem, wegens vaischheid in geschrifte, over eenkomstig de vordering van het O. W., veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Men schrijft aan het D. v. Z.-IL en Gr. uit '/.ecuwsch Vlaanderen: De lust tot emigreeren schijnt 'nier weer meer en meer te herleven; althans in den laalsten tijd vertrokken vele families naar de Nieuwe Wereld, en zal dit «oorbeeld nog door velen irevolgd worden. Zoo vertrokken uit Hoofdplaat de vorige week 17 personen en uit Biervliet zullen reeds spoedig denkelijk 32 personen naar Amerika verhuizen. Te Maastricht zijn valsche kwartjes in omloop. Zij dragen het jaartal 1849 en lijn kenbaar aan hun blauwe kleur. BBL6IB. Volgens bericht uit Brussel, zou Stanley op 25 dezer Kaïro verlaten, en, alvorens zich naar Engeland te begeven, de gast van den koning der Belgen zijn. BN6KL.AN D. De heer Geuiulgs (conservatief) heeft in de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting medegedeeld, dat bij aan de motie- Smith betreffende de Parnell quaeslie de volgende woorden wenecht toe te voegen Bovendien meent het huis zijn plicht te doen, door het verdrag te veroordeelen van hen, die valsche beschuldigingen van moord tegen afgevaardigden inbrachten. De beraadslaging over het rapport der commissie in de zaak van Parr.ell is gisteren voortgezet. Naar uit Berlijn wordt geseind heeft de Britsche regeering aan de Duitsche ge antwoord dat de Sultan van Zanzibar het recht miste aan de Britsche Oost-Afrika Couipy, concessies op de eilanden Manda en Patla toe te kennen, wijl de Sultan geen recht op deze eilanden heeft. De handelingen van de Cumpy. zijn dus on wettig. Dinsdag 25 Maart zal de koningin aan boord gaan van de Victoria and Albert omstreeks 6 uur des namiddags. Aan boord van dit jacht zal H. M. het middagmaal gebruiken en slapen. Den volgenden och tend vroeg zal het vaartuig het anker lich ten en naar Cherbourg vertrekken, vanwaar H. M. naar Aken zal gaan met een bijzon deren trein op Donderdagmorgen den 27n, ten einde aldaar den volgenden ochtend aan te komen. De werkstaking in de dokken te Li verpool verkrijgt een ernstig karakter. Om streeks 1000 man, die uit Chatham, Shef field en andere plaatsen waren aangeworven, weigerden te arbeiden toen zij van de werk staking hoorden. Zij trokken iu optocht naar het raadhuis, waar de burgemeester hun mededeelde, dat hij aan hun toestand niets kon veranderen. Volgens de St. Jamei Gazette is het onjuist geen politieke beteekenis te hechten aan het onbehoorlijk gedrag der Engelschen te Johannesburg. De Engelschen toch zijn knapper, welvarender, talrijker en trotscher op hun afkomst dan de Transvalere en zijn niet van plan zich door eeu kunstmatige Boerenaristocratie te laten regeeren. De Transvaal zal toch eenmaal geheel Britsch worden en als de beminnelijke Brit ten niet in alles hnn zin krygeu zullen zij zonder het welgevallen van den president Kruger af te wachten, zich zelf wel weten te helpen. FA4NHRIJH. Het internationale congres van de be oefenaars der electriciteit zal in Juni te Parijs worden geopend. De regeering zal reeds spoedig bij de kamer een crediet aan vragen tot bestrijding vuil de onkosten omdat zij den gasten een bijzonder luister rijke ontvangst wil bereiden. De belastiugen hebben in de maand Februari 1890 7,812,900 Ir. meer opge bracht dan de raming en 4,541,100 fr. meer dan in Februari 1889. Een drukker van conservatieve dag bladen te Brest had in de geheele stad op driekleurige biljetten, met het portret van den hertog van Orleans iu het midden, aangekondigd dat bij hem photographist! van den prins te koop waren. Op bevel van den onder prefect werden de biljetten door de politie afgescheurd. Toeii de druk ker zich bij deu onder-prefect aanmeldde om de reden te weten, hield deze laatste zich niet thuis. Luidens een ie Patijs ontvangen offi cieel bericht, hebben de troepen van den koning van Dahomey Woensdag de Fran- sche posten ten noorden van Kotonou weder aangevallen, doch werden met een verlies van ongeveer 400 man, waatonder verschei dene amazones, teruggeslagen. Aan Fran- sche zijde werden 8 inlaiidsche tirailleurs en een Fransch kanonier gedood en even veel gewond. Zes Europeanen waren, ondanks de waarschuwing van den Franschcii gouver neur, in de stad Wyddah achtergebleven, tneenende daar veilig te zijn. Zij werden door verraad aan de troepen tan Dahoiney overgeleverd en door deze medegevoerd. uiiiTHcn In de ontwerpen welke de regeering bij den rijksdag zal indienen tot verdere inrichting der twee nieuwe legerkorpsen, worden 50 batterijen veld artillerie gevraagd. De keizer is voornemens half April naar Kiel te vertrekken, om aldaar rijnen broeder, prins Hendrik van Pruisen, bij diens terugkeer van een groote reis op de .Vlid dellandsche Zee te verwelkomen. Van daar uit zou de keizer een uitstapje maken naar het Lockstedter kamp, nabij Itzehoe om, op die vlakte het Thuringsche infanterie regiment no. 31, dal met nieuw klein kaliber repeteergeweer is bewapend, in het vuur met scherpe munitie te doen ixer- ceeren. Een gemeenschappelijke groote land en zee-manoeuvre der Duitsche vloot, die daarna zal plaats hebben, zal drie dagen duren. De marine zal onder kommando van vice-admiraal Deinhardt en het 9e legerkorps onder leiding van generaal Von Lesczyriski staan. De keizer zal ziju hoofdkwartier op het slot van ziju zwager, hertog Frederik Ferdinand van Slteswijk-Holstein-Glücksburg te Grünholz opslaan. De bladen van het centrum houden vol, dat het tusschen prins Von Bismarck en deu keizer bestaande verschil van inee- ning over de socialistenwet nog niet is uit den weg geruimd. De keizer wil de wet opgeven, maar prins Von Bismarck verzet zich daartegen. Wat de oplossing zijn zal van dit geschilis nog onzeker. De bekeude Duitsche luitenant-gene raal Von Bredow, lid van het Pruisische heerenhuis, die zich iu de veldslagen van Prautenau en Sadowa en in den Fransch- Duitschen oorlog bekend maakte, is op 75 jarigen ouderdom overleden. Adolf Friedenthal, gisteren te Neisse overleden, werd in 1827 te Breslau geboren. In 1849 promoveerde Friedenthal in de rechten en in 1854 werd hij assessor, maar reeds in 1864 nam bij ziju ontslag uit den staatsdienst, ten einde na den dood zijns vaders het beheer zijner landgoederen over te nemen. In 1867 werd Friedenthal lid van deu rijksdag, waar bij de vrij-couserva- tieve partij stichtte. In 1870 werd Frieden thal met Benuigsen naar Versailles ontbo den, ten einde deel te nemen aan de bespre king over de oprichting van deu Noordduit- schen bond. Vier jaren later trad Frieden thal op als minister van landbouw en in 1878 als minister van birinenlandscbe zaken. Daar hij zich niet met prins Bismarcks bescher mende handelspolitiek kon vereenigen, trok Friedenthal zich in 1879 uit het politieke leven terug en bracht zijn verdere dagen op zijn landgoederen door. Volgens de Vou. Zeil. zal de vaart der Oost-Afrikaansche stoombootlijn waar schijnlijk reeds in Mei beginnen. De mijnwerkers van Zwickau nemen voorbereidende maatregelen om met Pascheu een algemeen Saksisch mijnwerkerscongres te houden. OOITESRI Jk. De proeven met rookvrij kruit in Oos tenrijk die, verleden voorjaar begonnen, thans voortgezet worden, hebben den belangrijk sten uitslag opgeleverd. Gebleken is, dat het Mannlicher geweer volkomen bestand is tegen den geweldige i gasdruk vau dit kruit. De tot nog toe gebezigde patronen kruinen ook in het vervolg onveranderd gebruikt worden. HOEUAKIJE. De kamer van afgevaardigden heeft g.'s- teren beraadslaagd over de wel op de leger reserve. Het ontwerp is in zijn geheel aan genomen. Op eene vraag van graaf Appony-, of het parlement met zijn arbeid gedurende de ministerieele crisis kan voortgaan, verklaarde Koloman Tisza, dat het verschil van meening in het kabinet omtrent het inboorlingsrecht nog niet is uit den weg geruimd. T-oodra een besluit is genomeu aangaande deze quaestie zal hij daarvan kenuis geren aan de kamer. De Pettier Lloyd meldt, dat de mi nister Koloman Tisza gisterenmo'gen zijn ontslag heeft ingediend bij den keizer, die het nemen van een besluit eenige dag-i-j hebben uitgesteld. Het bestaan eener tCning terirele cri'is zou eerst officieel zijn ojhpoly oogenblik dat de Vlarganatentafel het bi en de wet op de leger-reserve omstret^RCII (lezer zal hebben nar.geiioinen. Volgens de Standard zullen itf" landverhuizersproces te Wadource ver i;)ouc'e lijk tweederden der beschuldigden w^eD vrijgesproken. 1 KUHL4NO. f B De ministerraad te St. Petersburg."1"^ besloten een etrateirischeu spoorweg ai" leggen van Tuckim naar Windau aaf Oostzee op 's rijks kosten. Tevens wenif plan tot aanleg eener handelshaven te L dau goedgekeurd. Uit St. Petersburg wordt gemeldfans de czaar een dreigbrief ontvangen h°efiL- eene vrouw, die zich Tchebrikova De schrijfster voorspelt den czaar zijner voorgangers Peter III, Paul Alexander 11, indien hij zijne dige reactionaire staatkunde De ministers hebben een afschrift van brief ontvangen. De politie heeft hare«i~ zaamheid verdubbeld. p BULGARIJE. [°^a, De officieuze Stoboda te Sofia be btsci dat de quaestie van prins Ferdinands ning door de mogendheden, door Ru|)e aandringen op betaling van de bezet kosten, opnieuw op den voorgrond is geti ET1 St. zijne tegen». le niet if/ zam den 1 nni d( Het blad doet uitkomen, dat de Sol aldal pogingen genoeg in het werk gesteld M k om te verkrijgen, dat de Porte prins] iris i nand erkende en, dat, indien Turkije t*e geren blijft zijne aandacht aan dit vraa, len te scheuken, dit alleen voor zijne relON] woordelijkheid komt. (min TRAN8 VAAL. jen i De ongeregeldheden te Johannefc"'"1 tijden» het bezoek van president Krugeir natuurlijk uitgegaan van de Britsche delvers, die in dat gedeelte van de Tra de meerderheid vormen. Vermoedelij president Kruger nu minder dan ooit gi zijn toe te stemmen iu eene spoorw binding van Johannesburg met de Kaapki voordat de Delagoabaai-spoorweg ger want de Engelsche invloed in het zuid van de Transvaal zou daardoor uog gi worden. Over de spoorwegquaestie sproken aan het feestmaal te Grahai den nieuwen gouverneur der Kaapkoi sir Henri Loch, en zijne gemalin aangek op hunne eerste reis door de kolonie, minister Sprigg antwoordde aan dien mals Mi op een toost op het ministerie. De Reitz, president van den Oranje-Vriu was van zijne huwelijksreis te Bloemfo teruggekomen en hoopte eerlang eene lfcU| rentie te hebben niet alleen met presf. at. Kruger, maar ook met sir Henri Loch, hij reeds te Kaapstad heeft ontmoet. O OST-I\I»IE. Men schrijft aan de Javabodtf Soekaboemie Op den 5den Februari werd de Munder, administrateur der 14 pale«GoaJJ Soekaboemie gelegen onderneming lissi Telaga Warne, op gruwzame wijze verml ,!l' De vermoedelijke dader is de Chineetf^ Sing Leng, van beroep kina-enter, avond van dien dag omstreeks half 11 bij bij den beer Munder rapporteert er in de loods gedobbeld werd. Ml gelastte hem de politie te waarscl Kort daarop kwam de Chinees teru| het bericht dat de politie aanwezig wi verzocht hij den administrateur gaan om de spelers op te vatten, gaf daaraan gehoor, en op omstreel Hl! pas van zijne woning gekomen, hoord wachtvolk hem klagelijk roepen: ampoen I Iu plaats van te hulp te ki sloeg het wachtvolk op de tongtong. 8p waren er voel menschen ook van de nsl onderneming op de been, en vond lijk van den armen Muuder vreeselijk miukt. Hij had met eeu golok eet op het hoofd gekregen, waardoor delqli8;o pan gespleten washet hoofd was aWtssu n en het lichaam vol diepe wouden, f doeng van Tan Sing Leng en het be )880 zijn golok werden bij het lijk gevt-Loen. maar van den Chinees geen spoor. Men schrijft de oorzaak van den lperf aan eene geldquaestie toe, die Mundane dien Chinees had. Deze had f 500 i Ti'i aan de onderneming, en toen hij weder planten geënt had en daarvoor betaling Gocv. ontvangen, had Munder naar zijn sin 1 Gersg ingehouden in mindering van die sein l RH. di di puen HE iliëu HOV iee II Novel fJAug Jar.a Apiil P< Sc PUB meTtenl*nc Mé 188-/ 5 lit? 6e f. 186 1864 1866 1877 Oceter ide S 3e 4 Get IIKKIK .1. ilet stoomschip Jamaica, dal Febr. van Halti vertrok en dezer New-Orleans aankwam, berichtte, eiland in staat van oproer verkeert een poging gedaan is, Fort-au- 1S76 RK OU ISJ4

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2