BINNENLAN DSUHE BERICHTEN BUITENLANDSCHE BERKl politie, zeifü al treedt zij onbeleefd op, nog gehoorzamen moet. De eisch was voor dit feit 7 dagen ge vangenisstraf. A. B van Oegstgeest staat terecht voor een vechtpartij met verwonding. Zierikzee liep met Wiltegom en zijn meisje langs den Ouden Rijn. Eerst werd hij door beklaagde achterna geschreeuwd, daarna klonk het geroep van aan mooteu snijden, er werd een mes getrokken en weer opgeborgen. En toen begon het gevecht Beklaagde sloeg bij dat gevecht met een parapluie en dat kwam leelijk aan. De officier van justitie zegt dat de vech ter niet ongunstig hekend stond en eischte nu slechts 3 dagen gevangenisstraf. Beklaagde vraagt of het niet alsjeblieft ■net boete af kon loopen, want hij gaat niet graag in de gevangenis. H. De W. te Oegstgeest is in verzet ge komen tegen een vonnis van den kanton rechter, waarbij hij lot 2 boeten van 10 gulden is veroordeeld. Beklaagde zegt, dat hij zich met dat vonnis maar niet vureenigen kan. Hij is jager met akte. Het vonnis is gegrond op de beschuldiging, dat hij een haas geschoten had op terrein, alwaar hij geen permissie had. Men is bij hem gekomen, om te ver klaren hoe hij een haas geschoten had, en toen hij aeide, dat tij het hem maar eens moesten uitleggen, verklaarden zij, dat an deren het ook gezien hadden, waarna hij later gemerkt had, dat hij geverbaliseerd was D. Van Drift getuigt dat hij beklaagde loopen zag met een geweer geen ander was met een geweer daar in de nabijheid hij hoorde bet schot, zag een haas vallen op den grond van mevrouw Oevers van Endegeest. Beklaagde zegt, dat hij dat haas niet ge schoten heeft. Er passeeren daar zoo veel menschen, best mogelijk dat slroopers van Noordwijkerhout daar zijn gekomen, met een geweer onder hun jas geloopen hebben, en toen zij hun kans schoon zagen bet haas hebhen geschoten. Driesscn, jager te Oegstgeest, verklaart dat hij niet heeft zien schieten, wel heeft hij bet gehoord. Hij zag beklaagde op zijn eigen jachtterrein, dat daar vlak tegenover is met een geweer loopen. Het haas was blijveu liggen en door getuige gevonden het was nog niet koud. H. P. De Leeuw, te Oegstgeest, heeft het schieten gehoord, rook over het laud zien trekken, maar weet niet wie schoot. Aan Van Drift wordt rog gevraagd of hij beklaagde na hel vallen van het schot heeft zien overladen. Dit wordt ontkennend beantwoord. Van Egmont, knecht te Kijnsburg, treedt als getuige op; hij heeft uiet veel zin om den eed af te leggen. De president brsngt den man onder het oog dat het moet. Daar Van Egmonts vertoogen, om geen eed af te leggen, niet helpen, hooren wij op eens den benauwd geslaakten kreet: «Hij is op de vlucht gegaan". Dit had stellig betrekking op een foutieve opgave in het proces-verbaal. Getuige verklaart nu, dat hij in den polder Voorhout stond, dat beklaagde eerst op het land, waar hij permissie had, aan het jagen was, dat hij toen op verboden terrein kwam dat getuige zag dat hij daar een haas schoot dat bij voor hem op de vlucht ging en dat beklaagde toen in de herberg «De Bonte Koe" was gegaan. Beklaagde zegt: Ik zat daar al 20 minu ten; ik was moede van het jagen en zat daar een bittertje te drinken. De officier van justitie zegt, dat door een informaliteit het vonnis van den kanton rechter voor vernietiging vatbaar is, aange zien het steunt op een proces-verbaal dat blijkens de verklaring van getuige Egmont niet geheel de waarheid beval. Wat de boeten zelve betreft, deze wil ZEd. Achtb. gehandhaafd zien. De student W. werd wegens het voorge vallene aan bet station van den tlollandschen spoorweg te 's Gravenbage veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Het vonnis van den student Van der M.L die in verzet gekomen was, werd op nieuw bevestigd. D. P. werd wegens mishandeling veroor deeld tot 10 dagen gevangenisstraf. J. R. werd wtgens verduistering van hem toevertrouwde gelden veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. E Ai I V E K M I T EI T. Heden werd bevorderd tot doctor in de scheikunde aan de rijks universiteit alhier, de heer P. J. Dekkers, geb. te klundert, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: «Over het Tetramethyleen- glycol". Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen in de klassieke letteren afge legd door den heer D. A. H. Van Eek, en het candidaats-examen in de rechten, door den heer L. Den Beer Poortugael. (IKKICIt.Kl.i; ICEItlCH rKV Bij kon. besluit is aan den heer P. C. E. Wunderly, zonder beroep, te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den ko ning van Portugal geschonken. is aan Johann Friedrich Koch, geb. te Zandershagen, in Pruisen, vergunning ver leend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere school van voorberei dend hooger ouder»ijs te Voorschoten; is de eervol ontslagen lichtwachter bij 's rijks kustverl chting te Goedereede, W. J. Oudshoorn, ter zake van méér dan vijf en zestigjarigen ouderdom, boven het hem toegekende militair pensioen van f 150 'sjaars, in het genot gesteld van een nieuw pensioen ten laste van den Slaat ten bedrage van f115 'sjaars; is bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 1ste kl., de officier van gezondheid 2de kl. dr. II. A. Janssen, van dat personeel; is eene commissie ingesteld tot het hou den van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid der candidaten voor de be trekking van adspirant-ingeuieur van 's rijks waterstaat, bestaande uit de heeren: P. Calaud, hoofdinspecteur van den wa terstaat, als voorzitter; II. E. De Bruyn, hoofdingenieur belast met den algemeenen dienst van den water staat dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische schooi te Delft dr. C. A. Scheltems, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft B. Hoogenboom, ingenieur van den wa terstaat te Dordrecht; P. H. Kemper, ingenieur van den water staat te Utrecht; mr. N. J. Van IJsselsteyn, hoofdcommies by het departement van waterstaat, handel en nijverheid; H. F. Beijerman, ingenieur van den wa terstaat te 's üravenhage, tevens secretaris; is, met ingang van 15 Maart 1890, aan P. J. Neyt eervol ontslag verleend als rijksopziener op de spoorwegdiensten, be houdens aanspraak op pensioen, en is be noemd tot rijkeopziener op de spoorweg diensten B. P. Bilheimer, iaatst sectie- ingenieur bij den aanleg van staatsspoor wegen. Bij beschikking van den minister van binnenlandeche zaken van 1 Maart 1890, n°. 612, afdeeling onderwijs, zijn benoemd in de commissien, in bet voorjaar van 1890 belast met bet afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 ouder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, in Zuid- Holland a. tot lid en voorzitter, de schoolop ziener in bet district Dordrecht; b. tot leden, de schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrondissemen ten Dordrecht, Delft en Leideu; e. lot ledeu-plaatsvervangers, de school opzieners in de arrondissementen Souimels dijk, Gouda, Vlaardingeu, 's üravenhage en Woerden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken ie met ingang van 1 April 1890, benoemd tot tierden adsistent bij de koninklijke bibliotheek te 'sGiaven- hage, A. J. De Mare, thans tijdelijk be ambte bij die rijksinstelling; is aan A. Boxman-Diemont, met i gang van 1 April 1890, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adsistent lot het verrichten van scheikundige onderzoekingen aan de rijkslandbouwschool te Wsgeningen. De lste-luit. der mariniers W. G. Ven- nekool, ingescheept aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoelsluis, wordt met den lslen April a. s. ter beschikking gesteld van den commandnnt van het korps mariniers en vervangen door den lste-luit. vbh dat korps G. Faassen. De minister van financien zal op 6 dezer geen audiëntie verleenen. Z. M. de koning heeft het bescherm heerschap aanvaard van de vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij en verbete ring van het paardenras iu Gelderland. Door H. M. de koningin is aan den raad van beheer van de koninkl. vereeniging Het Nederlandsche Tooneel een som vbh f 500 toegezonden, voor de artisten die bij den brand van den stadsschouwburg schade geleden hebben. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op I dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 10,702,480,45' en bij de betaalmeesters. 2,000,192,14 Te zamen f. .12,702,672,59' De minister van buitenlandsche zaken zal Woensdag a. s. een diplomatiek diner geven en Vrijdagavond receptie hooden. De heer Domela Nieuwen huis, lid der tweede kamer, is uit het diuitenland te 's üravenhage teruggekeerd.- R. K. kiezers te Noordwijkerhout zijn door gedelegeerden" van de centrale kits- vereeniging in dit district tegen hedenavond, 4 Maart, ttr vergadering bijeengeroepen, om te trachten ook in die gemeente eene R. K. kiesvereeniging op te richten. Het doel daarvan is, zooals de beschrij vingsbrief luidt, bij voorkomende verkiezin gen, met algemeen overleg, de meest ge schikte candidaten voor den gemeenteraad te stellen; en tevens, bij verkiezingen voor provinciale of generale staten beter de wen- schen en meening der katholieke bevolking van Noordwijkerhout aan Int bestuur der centrale kiesvereeniging kenbaar te maken. Als spreker zal in die vergadering op treden de heer A. Op de Laak, van Noord- wijk-Binnen. Zondagavond omstreeks 8J uur brak in een huis in de Wijnstraat te Rotterdam brand uit, die met twee brandspuiten werd gebluscht. De oorzaak is lot nog toe onbe kend. In hel huis bevond zich een kind van 6 jaren, dst door de bewoners was ach tergelaten. Dit kind werd door drie spuit gasten met groote moeite van den dood ge red. De brand, die op de voorkamer der eerste verdieping ontstond, heeft zich tot dat lokaal bepaald. Eene vrouw uit de Slijkstraat te Am sterdam bracht op het Frederikspleiu den rijksontvanger met een stok eenige slagen toe, omdat hij eenigen tijd geleden haren inboedel had doen verkoopen. De vrouw is in arrest. heer J. Brinkman te Stellendam, benoeming heeft aangenomen. LEIDKN, <t Vlamt. De tweede kamer heeft heden de be raadslagingen over de pensioenwetten voortge zet. Donderdag na de pauze zal de voordracht voor een lid van den hoogen raad worden opgemaakt. Na de pensioenwetten komen aan de orde: de interpellatie-A. Van Dedem over de mi- nisterieele crisis; het wetsontwerp-Reekers betrelfende wonderkuil en de wetsvoorstellen- Borgesius c. s., tot hervorming onzer belas tingen. Naar wij vernemen, zijn de stukken betrekking hebbende op de wetsvoordracht tot regeliug van den dienstplicht, thans naar het Loo opgezonden. (N. R. Ct.) Men verneemt dat de heer H. De Veer, hoofdredacteur van het Nieuua van den Dag ernstig ziek is. Blijkens een telegrafisch bulletin van Het Sportblad is de uitslag van de inter nationale wedstrijden op schaatsen, gehouden op 2 Maart te Stockholm (afstanden 1609 en 5000 M.), als volgt: Deelnemers: K. Panier, (Nederland); A. Norseng, Godager; Ottersen (Hamar, Noor wegen); H. Lindahl, (Gjövik, Noorwegen); V. Freilriksen, (Cbristiania, kampioen van Noorwegen); G. A. Fjaestad; Th. Thomas; F. Ehlert; O. Grunden (Stockholm). Uitslag 1606 M. Ie Thomas, 2 min. 55i, sec.; 2e Fredriksen en Ottersen, 2 min. 55^ sec.; 3e Grunden, 2 min. 57 sec.; 4e Fjaestad, 3 min. 68sec.; 5e Godager 3 min.; 6de Pander, 3 min. 2£ sec.; 7e Lindahl, 3 min. 31 sec.8e Ehlert 3 min. 8 sec. Niet opgekomen Norseng. Uitslag: 5000 M. Ie Fredriksen, 9 min. 19 sec.; 2e Thomas, 9 min. 32} sec.; 3e Godager en Grunden, 9 m. 33 sec.; 4e Ottersen, 9 min. 42 sec.; 5de Lindahl, 9 min. 4411 sec 6 Fjaestad, 9 min. 491 sec., 7e Pander, 10 min. 12 2 sec. Gevallen: Fjaestad. Niet opgekomeu Norseng, Ehlert. MCHOOL- K\ KKKKMKI'll M. Naar de Ned. Herv. gemeente te Molkwcrum is beroepen ds. J. H. Wille- brands, te Oude- en Nieuwe Wetering. Beroepen bij de Ned. Ger. gem. te Meppel ds. A. Van Schelven, te Oude- en Nieuwe Wetering. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Hazerswoude ds. W. Kapteijn, te Wotkum. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Hazerswoude (dorp) de BKLGI K. orde, «De oef" vast! polit het I Deze men D( teren hebbi toege Ten unn 100 Frans Koning Leopold van Belgie heeft f geschonken voor de expeditie, die Brusselsche conferentie tegen den sUi del en de slavenkoopers van Lon^ Tangamyika zal worden afgezondei versp Belgische zendelinggenootschap gaf f met De overeenkomst voor den aai. den Congo-spoorweg is te Brussel <1, gemaakt. Op 31 December 1894 iverki lijn gereed zijn. De tarieven zijn reeiwas gesteld. ji'-ods De hertog van Connaugt wc noemd tot opvolger van den hert Cambridge als opperbevelhebber leger. De benoeming zal voor vijf daan worden. De bezoldiging is bep 4500 p. st. jaarlijks. Prins George van Wales zalJi Maart het artillerie-instructieschip E verlaten en daarna met den prins va naar Ouitschland vertrekken, ten eii {,eeft de militaire manoeuvres bij te wont pen0i Dezer dagen werd aan drie o fierlij eieren den toegang tot Harer M te hi schouwburg geweigerd, op grond oitoel Harer Majesteits uniform droege hem lid van bet lagerhuis heeft hiero gezan potje te vuur gezet en de miuii de ie oorlog heeft nu weten te bewerken lord kamerheer een rondzendbrief zal aan alle schouwburgbesturen die on opzicht staan. Misschien heeft dat ten gevolge dat militairen, omdat uniform dragen, niet langer geweerd worden uit plaatsen waar onlslagei huisboeven, die de uniform niet iro°l mogen dragen, toegelaten worden. E A AAI Kil IJ li. De heer Je G tras e Een ten Str zeil'*",Ilf -ra. I daarh De ban Léon Bourgeois, deLerd minister van binnenlandsche zaken, fcjn e de gisteren gehouden zitting van de kallen afgevaardigden, dat de regeering stefoit te zijn met en door de kamer. Als zal hij de geestkracht ontwikkelen voorganger, dien hij zich tot voorb stellen. Hij zal het initiatief nemeul nuttige hervormingen. De isgeerig steeds voorwaarts streven, in ven met alle republikeinen. (Toejuiching Hij laakte de wankelbaarheid der miu A m en eindigde met de opmerking, dat <M steeds haar vertrouwen heeft betoont zuivere politiek van het kabinet, durige toejuiching links en in het ce De heer Dreyfus interpelleerde dai kabinet over de aftreding van dj Constans. Hij betwijfelde of zij gevolg is van de benoeming van eei terlijk ambtenaar. Hij meende, veeleer veroorzaakt is door de oneei welke sedert eenigen tijd in den boa 0 het kabinet bestaat. Voor de repubi is de lijd aangebroken om te bepalei politiek moet gevolgd worden. q, De minister president Tirard betr -o is zijn antwoord de juistheid van de t der dagbladen, Wij hebben", «niets af te nemen van, of toe te no aan het programma, dat wij herhi t'UNr hebben ontvouwd. Wij willen nog i eensgezindheid der republikeinen, i ;t(0 A, ter zijde stellen van vraagstukken wjr Gou hartstochten prikkelen, om ons g^L.. wijden aan de regeling der aanhangig p( en aan de hervormingen welke IWnitenli eischt. Het door ons aangeboden?» lei is een werk van hervormingDl Tirard gaf vervolgens een overzicht trtln wetsontwerpen, welke de regeering mdito aan te bieden. 1 De heer Dreyfus hernam, dat d( j®'( van alle vaderlandslievende Franschec 0 |g: gesidderd, toen vernomen werd, dat F 'Jcs aan de arbeidsconferentie te Berlfc0 )df deelnemen. De heer Tirard verdedigde de vadi lievende gevoelens van het kabinet i klaarde dat het de economische en] vraagstukken tot een bijzonder om van studie zou maken. Bij de voortzetting zijner rede heer Tirard, dat het kabinet mam teruggedeinsd voor zijne verantwoords en dat hij aan de kamer een votd vertrouwen zou vragen, omdat hetj langen van Frankrijk betrof. (E«® juicbingen.) P° De beraadslaging werJ daarop Een motie om tot de eenvoudige taanmg den dag over te gaan, werd door d'l ring bestreden en door de kamer A/ tegen 210 stemmen verworpen. Daarentegen verklaarde de heer Tu te vereenigen met de volgende I Ob

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2