NIEUWS- KN ADVERTKNTIEBL AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)ee wiira ii t verscii ij n t dadelijks, belia I ve op on- en Feest <1 agei> ABONNEMENT: £8^ Prijs per Summer 10 Cent. Donderdag 27 Februari 1890. N*. 49. ADVF.R TENTIEN: Bureel: Seheepiuakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. 1 De Wilddief. lid Vooi Leidenper 3 maanden 1 1.25. Franco door het geheele rijk, pjr 3 maanden 1.60. =j ÏOJ. JaarKnng. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. •Iroole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. r'S. rlei 5. 6. u I.EIBKV, 26 Februari. De weleerw.. heer C. A. Hammer, thans kapelaan bij de parochie van O. L. V. Hemelvaart alhier, is door Z I). II. de bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor -4»an de nieuw opgerichte pvrochie te ilille ^gersberg btj Rotterdam. De heer Hammer i.l hier wordeu vervangen door den wel ter». heer F. NVan Zutphen, kapelaan Ie Amsterdam. Gieteravond trad in eene vergadering .„ran de leden der Maatschappij tot Nut van lwJ'l Algemeen, depaitement Leiden, met hunne 'l'jldaines in het Nutsgebouw op, de heer J. jiC. Van den Berg, leeraar te Heerenveen. Jiliet invitatie-concert, denzelfden avond door 9 bet studentengezelschap Seuipre Crescendo .jin den Schouwburg gegeven was voor deze gjezing een kwade concurrent. Ken zeer klein gehoor was in de benedenvoorzaal bijeenge- Aouicu. mini ®"ze taak is ditmaal bizonder gemakkelijk. We hebben in ons nummer van Zaterdag- ivond uiteengezet wie Mirabeau was en wat Hag^ij v03r Frankrijk is geweest. Hetzelfde leeft ons de heer Van den Berg geschetst, wioch zóó in 't breede en in zóó scboone "'"'j bewoordingen dat de hoorder.'ssen en hoor- .ïolders heel wat hebben kunnen leeren en tn- 155 (zicht gekregen hebben in de geschiedenis '25 van een meuscheuleven, zooals we dit zelden i.ss krijgen. Van zijne geboorte tot aan zijn -25 'sterfbed vergezelden we den grooten Trausch- Iman op zijn, door zijuen onmenscbehjken j3l) tader vooral, zoo uitermate bemoeilijkten .16 |levensweg. •2S Ken dergelijke wijze van de geschiedenis Ie behandelen wekt anderen tot het grijpen oaar goede geschiedboeken op. De ge- ehiedenis, de beste leerschool voor het i, even, is nog te weini; beoefend. Ën in tooverre de lezing van gisteravond eene op wekking als bier bedoeld is geweest, in 1 zooverre heeft de heer Van den Berg, naar onze innige overtuiging tot het algemeen welzijn meegewerkt. Maar hij heeft boveu- eene proeve van behandeliug der ge- hiedeuis gegeven, die allen lof verdient en irolging tevens. I De heer W. A. Van Lith, directeur der brandweer alhier, doet lofwaardige po gingen om bij voorkomende branden wat meer orde op het terrein en wat minder overtollig water in de vlammen te brengen. Hij heeft daarom met de h eren adjunct- directeur en brandmeesters de wenschelijktteid besproken om op het terrein geen brand spuit toe te laten dan na vooraf hekomen to ■stemming van den directeur of van hem die hem op bet terrein uiaar 't eerst ver tegenwoordigt. Ook zal getracht worden naar veel meer discipline bij het geven van water en het ophouden daarmee. Hopen we dal die pogingen de gewensch'e orde zullen ten gevolge hebben. Door den heer D. P. Jentink, assis tent resident in Nederlandsch-lndie, met verlof, thans assistent bij 's Rijks Ëthno- graphisclt Museum, werd aan dat museum ten geschenke gegeven een zestienkaritig be houwen paal, geïnventariseerd als serie 678. Zie F. Grabowsky, „das Tiwah oder Tod- lerifest bei den Dajakeu, Iuternationales Archiv fiir Kthnographie, B. II (1889), blz. 177, Tafel 8, fïg. 11a en 11b. Aan den schenker is de dank der regee- riug betuigd. Tot quaestor van het collegium van het Leidsche studentencorps is gekozen de heer C. E Van Marle. In het commando van de afdteling van het leger des heils te nezer stede is in zooverre verandering gekomen dat in do plaats van een vrouwelijk kapitein en een vrouwelijk luitenant mannelijke dignitarissen die plaatsen zullen vervullen. De dezer dagen vermiste stadgenoot G. is te Viukevecn teruggevonden, waar heen hij van bier uit gewandeld was. Wat nem tot die wandeling dreef is nog on bekend. Door de tlaagsche politie is zekere Van N. alhier gearresteerd, die hier een wagen gehuurd had en die aldaar te gelde had gemaakt en het geld ten zijnen behoeve had gebruikt. Hedenochtend heeft onder Leiderdorp een tretfend ongeluk plaats gehad. Eiken ochtend, wanneer de omnibus van Leiden naar Leiderdorp rijdt, maakt de veldwachter Kraal den rit van zijne woning tot het raadhuis mede. Hedenochtend wilde Kraal hetzt-ifds doen, doch de koetsier zag hem staan pralen en meende dat hij ditmaal niet zou meerijden. Trouwens de veldwachter stapt altijd ach terop lerw'jl de omnibus voortrijdt en deed dit ook nu. De ongelukkige moet gestrui keld zijn, in elk geval «iei hij ouder het breede wiel van het vrij logge voertuig, dal hem daarna over de borst ging. Eene inwendige verbloeding was het gevolg en weldra was de oppassende mau, gehuwd en vader en voorheen agent van politie hier ter stede, aan de gevolgen van het ongeval overleden. liet bestuur van het Pensioenverbond heeft ous toegezonden een afdruk van bet adres den 24sten Februari j.l. aan de tweede kamer der staten generaal gezondeu, met verzoek daarvan melding te maken. Het bestuur heeft zich reeds meermalen gewend tot de tweede kamer, in de hoop eu de verwachting dat door hare medewer king de bezittingeu van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren op dit oogen- blik meer dan 82 millioen gulden bedra- geude, zouden worden aangewend ten bate van een op te richten weduwen- eu weezen- reservefonds voor deze ambtenaren. Wets voorstellen werden gedaan en van die wets voorstellen is nu het eindverslag verschenen. Nugmaals neemt nu hel bestuur van het pensioen verbond de vrijheid de tweede kamer te verzoeken: 1°. om zoo mogelijk spoedig de ontwerpen van wet iu openbare behandeling te nemen en 2°. dat de kamer hare goedkeuring zal hechten aan die wets ontwerpen, betzij al of niet gewijzigd. Er is in de thans gewijzigde ontwerpen afgeweken van het beginsel, ook van den beginne af aan door bet pensioenverbond ingenomen. Dat beginsel is: pensioneering van de burgerlijke ambtenaren door deu staat, zonder eeuige bijdrage hunnerzijds. Maar de bond meent, hoewel die afwijking voor velen eene teleurstelling was, dat het geen blijk zou geven van goed beleid, eene goede regeling te doen gevaar loopen, door te blijven aandringen op eene meer ge- wensente. De wenscli naar bet beste beeft dikwijls reeds het verkrijgen van het goede in den weg gestaan. r Er zijn omstandigheden die het thans wellicht mogelijk maken, een» uitbreiding aan de wetsontwerpen te geveu in dien zin, dat daarvan, bij Banneming, ook de wedu wen eu weeien der reeds overleden en der nu nog levende gepensioneerde ambtenaren genot sullen hebben. Het bestuur van het pensioenverbond verzoekt das eerbiedig dat liet de tweede kamer moge behagen, de bovenbedoelde wetsontwerpen met spoed in openbare behandeling te nemen, en al of niet gewijzigd, aau te nemen. Ons werd toegezonden een overdruk van een iu Het Vaderland verschenen artikel van dr. G. J. Lcgebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, getiteld De ontwerp pensioenwetten. Vervolg van tic zitting van de arrondiaseiuenta-rechtbank te 'st tiravenliage van 24 Februari. C. O. arbeider te Rijnsbarg beeft 24 Januari een graafschop, toebehooreiide aan kV. Bournau, uit een laud, uitkomende aan den Noordwijkerwcg, zich toegeeigend. De beklaagde zegt werk te hebben en nergens een graaf te hebben kunnen krijgen. G. Blominendaal heeft volgens zijn ge tuigenis daarin een nieuwen steel gemaakt. De officier van justitie deelt mede dat O. al meer is veroordeeld voor bedelen en stelen. Z. Ed. Achtb. eischt 21 dageu ge vangenisstraf. Na de pauze deed de rechtbank uitspraak in deze zaak en veroordeelde beklaagde tot den vollen eisch. Ruzie om het meisje, of razie als er een meisje in het spel is, behoort tot de lee- lijkste kibbelpartijen, die men bedenken kan, omdat partijen daarbij zoo spoedig vecht lustig worden. Zoo was schipper D. P. van Rijnsburg, erg vechtlustig geworden, want Zwaan van Oegslgeest had wat van zijn amours gezegd, dat hem niet aanstond, en die Zwaan, zeide D. P., die was er maar op uit, om hem in de lij te brengen. Zwaan liep 10 Januari ouder Oegstgeest uiet een kruiwagen; er had een ontmoeting tusschen beiden plaats, eerst kibbelen, toen FEUILLETON. trek .V. KEN VERHAAL DIT DEN TIJD VAN ÜRAAK JAN II. 42.) De jonkheer was men zoo genegen en men aa zoo verbitterd op de Vlamingen, dat [de edelen zich bij uitzondering tot dienen 'P hun eigen kosten in den waarschijnlijk 'Aanstaanden oorlog tegen hen verplichtten, [terwijl de Steden het dubbel getal ver plichte manschappen ter algeineene heir- [vaart leverden, zoodat, zoodra de barre Vinter zijn witten, ruigen pels bad afge- (schud en de Zeeuwsche stroomen van ijs .10 !«ad ontdaan, Schiedams en Vlaardingens omgevingen van ridders en Edelen wemel den, welke ruiters en krijgsknechten op Zuid-Hollands Zuidwestelijken uithoek samen trokken, tengevolge waarvan er weldra een aanzienlijk goed nitgeroa! leger waa gevormd. Snel klopte Otto's hvrte, toen hij met '«O Haamstede en met Van Of hem naast i den graaflijken jonkheer op zijn snuivend en brieschend ros lanes de g lederen rende der duiseuden dapperen, welke hun jeug digen veldheer met blij gejuirh ontvinyen De wuivende banieren, de schitterende wapenrustingen, de flikkerende -peren en het vurig getrappel der strijdrossen deden zucht naar krijgsroem met een zeer feilen gloed in des jotkera borst ontbranden. Aan het boofl van zooveel dapperen waande Otto zich al zeker van de overwinning, zoodat hij dan ook vurig naar den strijd met de Vlamingen verlangde. Eeuige dagen later ging het leger scheep voor den overtocht nasr Ziertkzce, waar jonkheer Willem de tijding kreeg, dat de Vlamingen reeds onder Jan Van Reuesse up Duivelend waren. Weldra was dit gerucht door bet geheele leger verspreidt, waarop de Edtlen, die vol vertrouwen op hun groote macht den vijand veel te licht telden, tegen des veldheers zin besloten, dat men ook op Dniveland zou landen, waarna jonkheer Willem, al was bij ook verstoord wegens de weerstreving zijner be doelingen, met de hem bijgebleven schepen moest volgen, omdat hij vrees Ie, dat anders een groot gedeelte van zijn krijgsmacht bijna zeker een neerlaag zon lijden. Na de landing trachtte de jonker op Witte Van Haatn-'ede's raad zijn volk in slagorde te stellen, opdat men zich, indien de Vlauiingeu een gedeelte van de Hol landsche krijgsmacht terugsloegen, op het strand rond de banier suu kunnen her eenigen, waar men dan den vijand nog Weer met goed gevolg het hoofd zou kunnen bieden. Maar dit wijs plan, dal ook door Van Of hem werd gesteund, vond bij de strijd- en roemlustige edelen en krijgsknechten reinig bijval. Toen men de Vlamingen na een aanval van een deel dea legers verward zvg wijken, kou niemand den algemeenen strijdlust meer beteugelen. Honderden stemmen boorde men als uit éé't mond roepen„Ook wij moeten detl aan de hoogst roemrijke overwinning beb»en I" En woest schreeuwend stormde men de steeds wijkende Vlamingen achterna, maar de doLe voortvarendheid en de roekeloose moed kwamen bet HollanJscb leger duur te staan. Der Vlamingen vlucht was maar een krijgslist van den dapperen en ervaren Van Ronesse, die iu dit plan thans uitmuntend slaagde. Omtrent het midden des eilanda bleef de nog steeds deinzende vijand plotseling in een voordeelige stelling standhouden. De Vlamingen boden nu niet alleen tegen weer zij vielen op bun beurt ouder luid krijgsgeschreeuw op de hen nog or leloos vervolgende Hollanders aan, welke dapperen tegenstand boden. Jonkheer Willem en Witte Van Haam stede hadden zich, zoodra het gevaar dreigend werd, aan de spits gesteld en de Hollanders rouden nog verwinnend zijn gebleven, indien Van Renesse, die inmid dels aan bet hoofd der Zeeuwsche ballingen met eenige Vlamingen achter het leger der Hollanders waa omgetrokken, ze maar niet met versche uitgelezen troepen in den rug was gevallen. Door den geheel on- verwachten overval geraakten de Hollandera zoodanig in verwarring, dat niemand de manschappen meer tot geregelde weerstand- bieding kon vereenigen, zoodat zelfs de grootste heldenmoed vergeefs was. De zegepralende vijand richtte een vreeselijk bloedbad aan onder de ordeloos en verstrooid vechtende Hollanders. Veel ridders en edelen sneuvelden, of werden smadelijk gevangen genomen. (IVtrdt vervelfd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1