De schuiten te Noordwijk a/zee, maak ten 14 dagen reis en vingen op den buiten lek zoo weinig dat de besommingen slecli's f 50 en f 60 beliepen. De meeaten gaan nu op de binnenzee hun geluk beproeven. Door de Holl. IJz. spoorweg-ms t- schappij zijn benoemd tot stationschef te Vogelenzang de beer H. C. Schoevaart en tot stationschef te Warmond de heer K. Frankfort, De Amsterdamsche Omnibus-maat schappij vervoert op gewone werkdagen on geveer 80,U0O menschen per dag. Donder dag was dit getal door het drukke ver voer van en naar het Leidschepleiu bijna 40,000. Over de schade, door den brand in het stadhuis te Alkmaar aangericht, deelt de A/kmaarsche Courant de volgende bijzonder heden mede: Met het deel van het gebouw dat ver zekerd was bij De Jong Cie. te Amster dam voor f 48.000, het torentje daaronder begrepen, verbrandde mede oen schat van papieren van waarde. De zolder diende tot berging van het archief der rechtbank: tot 1886 zijn de stukken van alle strafzaken en tot 1883 de minuten en vonnissen van de burgerlijke zaken verbrand, alsmede het geheele archief der Hoornsche rechtbank en de dubbelen der registers van den burger lijken stand van het voormalige arrondisse ment Hoorn, uitgezonderd die van 1889, welke nog beneden waren. De dubbelen van de gemeente Alkmaar en van de andere ge meenten uit dit arrondissement, die beneden geborgen waren, zijn gered kunnen worden, waaraan tal van rappe handen ijverig mede hielpen. Het prachtige tegelstuk, dat de balie ten gescheuke heeft gegeven aan den ver- trokkenden president der reebtbauk, den heer mr. J. Q. Vogel, werd toevalligerwijze door H. Van Dijk, metselaar, eveneens gered. Wat hel museum aangaat, het was niet zoozeer omdat men bevreesd was voor het vuur vatten van dit gebouw, dan wel voor het bezwijken van de glazen ruiten door neervallende brandende balken, dat besloten werd, zooveel mogelijk de aanwezige kost baarheden en kunstschatten in veiligheid te brengen; hetgeen echter slechts ten deele behoefde te geschieden, omdat de brandweer weldra de zekerheid kon geven, dat alle ge vaar aan deze zijde geweken was. Spoedig werd dan ook een en ander weder in het gebouw teruggebracht; ook de boeken, die op de groote zaal van het tegenover liggen de koffiehuis van den heer A. Peperkamp eene veilige bergplaats gevonden hadden. Hij het overbrengen is slechts één schilderstuk beschadigd. Verder zullen enkele boekeu, door indringend water, geleden hebben; overigens echter heeft de ramp voor dit troetelkind van onzen verdienstelijken verzamelaar den heer C. W. Bruinvis geen andere nadeelige ge volgen dan dat er schromelijke wanorde ge sticht is, die natuurlijk niet dan ten koste van veel arbeid en tijd weder te herstel len is. De registers van den burgelijken stand en de gezegelde:: akten, welke ter secretarie der gemeente bewaard worden, waren met het oog op het dreigende gevaar voorzichtigheids halve ook reeds in veiligheid gebracht. Van het Ransdorper visschersvaartuig It. D. 19 is de knecht, een jongeling van omstreeks 18 jaar, in vol zee over boord gevallen, en niettegenstaande de pogingen tot zijn redding aangewend, verdronken. Wij lezen in de Heldertche Courant het volgende; In onderscheidene couranten trotfen we dezer dagen de onjuiste mededeeliug aan, dat dit blad het bericht bad verspreid om treut ongeregeldheden die aan boord van Zr Ms. scbroefstoomschip Tromp, op reis naar Curacao zouden zijn voorgevallen. Door ons is echter het bedoelde bericht niet openbaar gemaakt. Wel hadden wij 't gerucht dier muiterij vernomen, doch de heriunering, dat men vaak ten aanzien van op reis zijnde oorlogsvaartuigen ongunstige berichten in 't leven roept, maakte ons beducht om aan die mededeeling eeuige waarde te hechten. We willen echter niet gaarne gehouden wor den voor verspreiders van zulke losse ge ruchten, daar wij zulk een weinig benijd bare taak dus gaarne aan auderen over laten." Door een noodlottig toeval geraakte Donderdagavond de kantonnier Q. V. te Vreeswijk in een der pulten die zich buitendijks bevinden tusschcn 't Waal eu Vreeswijk. Een jongen, die zich op den dijk bevond en hulpgeroep vernam, kon door de duister nis niet zien, van waar dit geroep kwam en wist in zijnen angst niets beters te doen dan naar buts Ie ijlen. Toen men hem later, on gerust over zijn lang wegblijven, roet lan taarns gewapend ging zoeken, vond men heui verdronken. De ongelukkige, een zeer op passend werkman, laat eene weduwe met één kind in zorgvolle omstandighedeu achter. Men schrijft aan de Midd. Cl.: Het is van algemeene bekendheid, dat onze Ncderlandsche natie eigenlijk uit een mengelmoes van allerlei naties bestaat. In het bijzonder is dit het geval met de inwoners van Zeeland. De oud-Zeeuwsche adel is uitgestorven of woont elders. De Zeeuwsche patricische geslachten zijn bijna allen van vreemden oorsprong. (Zie o. a. F. Nagtglas, Levens berichten van Zeeuwen.) Het rijke Middel burg lokte in den bloeitijd der republiek en nog lang daarna tal van vreemdelingen. Vandaar de velerlei uitbeeinsche familienamen onder alle standen in die stad. Een groot gedeelte der Walchersche boeren schijnt van Fransche of Waalsche af komst te zijn. Velen dragen nog min of meer verbasterde Fransche geslachtsnamen. In westelijk Zeeuwsch- Vlaauderen daarentegen moeten niet weinig af«tammelingen wonen van vluchteli gen uit Salsburg en omstreken. In oostelijk Zreuwsch- Vlaanderen vindt men families van Spaau- schen bloede. Sedert ruim een halve eeuw wordt Zuid- Bevelaud overstroomd door emigranten uit de overige Zeeuwsche eilanden en van de zuidzijde der WeBter Scheldeboorden. De Katholieken onder hen zijn bijna allen van Zeeuwsche of Belgisch-Vlaamsche afkomst Te (does wouen buitengewoon veel menschen, die geen geboren Qoesenaars of kinderen van niet Ooesenaars zijn. Zij komen of kwamen uit alle windstreken. Hoe het echter staat met de afstamming der oudere Zuid-Bevelaudsche families, zoo aanzienlijke als geringe, durf ik niet vast zeggen. Vermoedelijk zijn de oude „Goese- naars", zooals alle Zuid-Bevelanders vaak genoemd worden, meer „van vreemde smetten vrij" gebleven. Het Goesche land is lang Spaansch gebleven, bezat niets dan één klein landstadje, was uitsluitend een landbouwende streek en lag voorheen zeer geïsoleerd. Ook bleven sommige ambachtsheeren in hun heerlijkheid wonen ouder de republiek; zij zullen zeker geen vreemdelingen gelokt hebben, om zich op de vingers te laten kijken. Zeker is bet, dat er in Zuid Beveland eukele families woonachtig zijn, die aldaar eeuwen vertoefd hebbenhet zijn meestal zeer in verval geraakte patricische geslachten. Oude nog bloeiende regenten families van Goesche afkomst vindt men er niet meer, voor zoover mij bekend is. Te Asten (N.-B.) zijn in de laatste paar weken de twee oudste inwoners overleden, de eene, Joost Kauters, op 97-jarigen en de andere, Van Zeggelen, op 94-jarigeu leef tijd. Zij hebben beiden onder Napoleou ge streden en spraken met genoegen steeds over de meegemaakte avonturen. Eerstgenoemde begon op 60 jarigen leeftijd een bril te dragen, doch toen hij daarvan een glas brak, liet hij er geen nieuw inzetten, maar droeg de bril tot ook het andere glas gebroken was en las tot aan zijn dood eiken druk zonder bril. De tweede zong op zijn sterfbed Dog een oud soldatenlied. BUITEN LANUSCHE BERICHTEN k e i. a v n Tegen het einde van Maart, de juiste dag is nog niet bepaald, zal de koningin naar Aken vertrekken. H. M. zal daar de Villa Victoria betrekken, een bijgebouw van het hotel de l'Europe, en waarschijnlijk tegen het einde van April weder naar Engeland terugkeeren. In de gisteren door het hoogerhuis gehouden zitting diende lord Cross een wets ontwerp in, waarbij bel aantal en de functiën vsn de verschillende consuls in Eugelsch Oost-Indië worden geregeld. Bij dat ont werp wordt tevens aan den wetgevenden raad het recht verleend tot beraadslaging over het budget en tot interpellatie. Deze wetsvoordiacht werd voor de eerste maal ge lezen. In het lagerhuis diende sir Arthur Auk- land een amendement in, waarin leedwezen wordt betuigd dat in de troonrede niet een wetsontwerp is aangekondigd ten gunste van het vrije onderwijs. In de Timet verschenen onlangs tele- graphische berichten uit Konstantinopel over een zoogenaamd verschil tusschen Duitschlaud en Oostenrijk-Hongarije teu opzichte van de Oosterscbe politiek. Die berichten beriepeu zich op een aan den Sultan toegezonden diplomatiek rapport en lieten vermoeden, dat zij afkomstig waren uit de onmiddellijke omgeving des Sultans of van een der Turksche ministers; zoo hielden zij o. ;a. mededeelingen in uit een onderhoud, dat tusschen den grootvizier en den Oostenrijksch-Hongaarscheu ambassa deur Von Calice heette plaats gevonden te hebben. Daar het de bedoeling van die berichten scheen te zijn, den Sultan wantrouwend te maken jegens Duitschlaud, Oostenrijk-Hon garije en Italië, vereenigden zich de am bassadeurs van deze drie mogendheden te Konstantinopel om den Sultan gezamenlijk te doen opmerken, dat er öf misbruik ge maakt moest zijn van diplomatieke stukken die werkelijk bij den Sultan of zijne minis ters waren ingekomen, of stukken verdicht waren ten einde onjuiste voorstellingen in gang te doen vinden. Naar men verneemt is dientengevolge niet alleen een streng on derzoek ingesteld naar den oorsprong van de bedoelde berichten der Timet, maar het moet ook op den Sultan een bijzonderen indruk gemaak hebben, dat de drie ver bonden mogendheden zelfs in eene zaak van zoo betrekkelijk ondergeschikt belang als deze vast aaneengesloten optreden. Fit ANKR1JB. De senaat heeft bij eerste lezing het voorstel goedgekeurd, oiu aan de correctio- i.eele gerechtshoven weder het recht te ver- leenen, van zekere drukpers delicten kennis te nemen. Graaf Daru, minister van buitenlaud- sche zaken in het kabinet des heeren Olivier, die iu April 1870 wegens het plebisciet zijn ambt nederlegde, is overleden. Hij was in 1807 geboren en werd door Napoleon I en keizerin Josephine ten doop gehouden. Tijdens den oorlog maakte hij zich voor de landsverdediging verdienstelijk. IWITkKltLAm Volgens bericht uit Bern zal de con ferentie tot bescherming der arbeiders worden gehouden vdór de Zwitsersche, die voor onbepaalden tijd wordt uitgesteld. DU1TMC H LAUD. Tot dusver zijn als gekozen bekend 20 sociaal democraten, 19 vrijzinnigen, 2 democraten, 65 van het centrum met Pohn en Elzassers, 26 conservatieven en candidateu der rijkspartij. Het aantal herstemmingen wordt steeds grooter. Alle partijleiders zijn, naar de tot dusver ingekomen berichten, herkozen. Hammerstein is geslagen en aangaande Stöcker is nog niets bekend. Het grootste verlies lijden de nationaal liberalen. De Kartell-meerderheid verliest ongeveer 40 zetels, welke aan de vrijzinnigen eu de sociaal-deuiocraten ten deel vallen. De regeeringsbladen erkennen de nederlaag der Karttell-partijen. De Nat. Zeilung dringt aan op eensgeziudheid van alle burgerlijke partijen tegen de sociaal-democratie, bij de herstemmingen. De vrijzinnige en ultramon- taansche bladen zien in den uitslag der ver kiezingen de nederlaag van Von Bismarck's stelsel, wat betreft de binnenlandsche politiek. Te Berlijn, te Altona en te Frankfort ontstondeu eergisteravoud, nadat de uitslag der verkiezingen bekend was, enkele bot singen, waarbij eenige politie-ageuten ver wondingen bekwamen. In herstemming komen: 11 conser vatieven, 13 van de rijkspartij, 53 nationaal liberalen, 14 van bet centrum, 36 vrijzinnigen, 40 sociaal-democraten, 2 Welven, 4 Polen, 1 Elzasser, 9 democraten. HOIdAHIJE. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Audrassy heeft gisteren te Budapest met groote praal plaats gehad Tegenwoordig wafeu; de keizer, de ministers, corporatiën en deputatiën uit alle streken van het rijk, leden van het parlement, de gezanten van Duitschland, Italië, enz. De Narodny Listi, het orgaan der jong-Czechen, is iu beslag genomen, omdat het hun manifest heeft openbaar gemaakt, BULGA RIJ E. Het verzoek van Rusland tot betaling der achterstallige bezettiugskosteu is thans in eene officieele nota geformuleerd. Deze stap der Russische regeeriug geeft tot vele beschouwingen aanleiding. Alles duidt aan, dat Bulgarije aan zijne verplichting zal voldoen. IEHVIE. De Skoeptschina heeft bij eerste le zing de wet betreffende den afkoop van het zoutmonopolie aangenomen. De commissie voor de fiuancien heeft eerst eergister de wet op de nieuwe leening van 26 millioen goedgekeurd. TDRKIJE. De briefwisseling omtrent den toestand der bevolking in Aziatisch Turkije eu het proces van Moussa-Bey is aan het paris .K rondgedeeld. In eene dépêche van lords— bury i. d. 24 Jan. wordt verklaard, dj Britsche regeering vertroowen stelt J p pogingen van den heer White, om te werken dat het recht zijn loop hebbe zaak van Moussa bey. Den heer White opgedragen dienaangaande verloogen bi^e„.( sultan in te dienen en hem te wijzencpde 1 gevaar der bestendiging van den tegeniHe"»' digen staat van zaken. er" f 6 kevsl. OOST-INDIK. We lezen in de Celebet Cl van 18£& Met betrekking tot de tinexpeditie oase111 eiland Flores, onder leiding van den jKerl] ingenieur Van Schelle, vernemen wy' volgende. (i Toen die heer zich in den loop der i*rf h maand, bijgestaan door den gezaghebbty^j' en den posthouder B. incluis een oppassers en hoorders, met ouderzoekii van den bodem bezighield, werden t zij, die hem vergezelden, onverhoeds 1 inboorlingen aangevallen. De ingenienij ving een klewanghouw over hoofd en terwijl de heer K. op den grond ges: werd en eene diepe boofdwoud bel( Eu de heer B. „verwijderde" zidj de acht volgelingen. Toen de heer K. zijn bezinning hen» zal hij den heer V. S. zich moedig ve( gen tegen zijne aanvallers, en B. afstand van ca. 70 passen aan het Hij snelde onmiddellijk den ingeniei hulp en het gelukte hun beiden (zJ oppasser van den eerste den vijand var af te houden en te retireeren, zonde zij vervolgd werden. Het schijnt, dat rooveu het eenig van den aanval geweest is, want u« schavuiten, waarschijnlijk ook vrees sq jaagd door het aantal doodeu en gekvi die zij gekregen hadden, bemerkten di niets te halen was, trokken zij af. Aan een koelie werd een der kaket— geslagen en eene diepe wonde in dei toegebracht. Een oppasser, een Macassaar, die twee geweren op den loop was gegaan,i nog steeds vermist. Door den resident is bereids eene ditie aangevraagd tot tuchtiging der digen. De heer Van Schelle, gisteren per bawa" hier ter plaatBe gearriveerd, js h' morgen met de Atjeh" naar Java vertroi SCHOOL,- EN KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ned. Ger. gei Voorburg ds J. Van Mantgem te 22 derwijk. Sll Tot hoofd der school te 's Gn zande is benoemd de heer T. Hoekiti Hillegom. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 22 Febr. Tot dusver uitslag bekend van 266 verkiezingen, kozen zijn 27 conservatieven, 10 vn' servatieven, 13 nationaal-liberalen, van het centrum, 16 Duitsch-liberalei sociaal-democraten, 3 Poien, 10 Elzi en 1 Deen. Er moet in 104 districten hersten den. In herstemming komen 14 conAvs tieven, 16 vrij-conservatieven, 58 natii liberalen, 16 leden van het; centrun Duitsch-liberalen, 44 sociaal-democratftv. Welfen, 4 Polen, 1 Elzasser eu 9 leJefco t Volkspartij. Go BERLIJN, 22 Febr. (2 uur.) (Part. t4bhg. Het aantal herstemmingen is reeds tol! I1 vermeirderd. fcj1" In Elzas en Lotharingen zijn vier) der Duitsch-geziude partij gekozen.1 Mühlhausen is in plaats van een li protest-partij, een sociaal-democraat gi ln Hessen zijn twee anti-semieten, en Zimmerman, gekozen. MADRID, 22 Feb. De minister n rine heeft een plan ontworpen tot reoi satie van de vloot. Bij de PhilippiJ eilanden zal een eskader gevormd wi bestaande uit 7 oorlogsschepen en 4 dobooten. LONDEN, 22 Feb. Aan de Sail) wordt uit Belgrado gemeld, dat een bij het eindigen van den ministern minister van binnenlandsche zaken steen aan het hoofd wondde. De niet in hechtenis genomen. >0 i i 3 7- I 018 018' •18 1 J-L "V "fcon. -K LEIDEN, 22 Februari. Aanst. Maandag, 24 Febr. aaofck jhr. mr. T. A. J. Van Asch van V burgemeester van Amersfoort en tweede kamer der staten-generaal "ij;, prov. staten van Utrecht met zijntpto i genoote zijne voorgenomen reis Transvaal. 4 L

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2