BINNENLANDSCHK BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN tb?j mr w» mm «K5 «n «r» wtJ «at ml.. :.*w r>Mr«- collegiom van het Leidscbe stud-iiteneoip' bij adres van den 4deu Dtceuiber j. 1. ver zucht het Park te mogen gebruiken als terrein voor de aanstaande lustrumfeesten en het feestgebouw Ie mogen plaatsen over de gracht tegenover de academische gebouwen aan de kleine Ruïne overeenkomstig daarbij gevoegde teekening. Daartegen waren geene bezwaren en daarmede behoefde geene beschadiging van het terrein gepaard te gaan. ■Sedert dien is echter de toestand verandetd. De regeering wensebt op het Park, aan de KaamBleegzijde een gebouw te plaatsen voor een Geologisch rniniralogiseli laborato rium, oin daardoor de door deze inrichting ingenomen ruimte iu het museum van na tuurlijke historie vrij te krijgen voor het voorloopig voorzien in de behoefte aan plaatsruimte in dit muse'Uin. Het nieuw te bouwen laboratorium zou worden opgericht tusschen de in lut Park staande inrichtingen voor onderwijs. Voor dezen bouw dus zullen hoornen en heesters moeten worden gerooid en grond gelijk gemaakt, wal niet kon worden toe gestaan voor den bouw op diezelfde plaals van het feestgebouw. Nu echter die ver andering van het terrein toch zal moeten plaats hebben, heeft het collegium aan den gemeenteraad het verzoek gericht om hun met intrekking van de vergunning om het gebouw aan de andere zijde te plaatsen te willen toestaan het feestgebouw aan de Raaiusteegzijde te doen optrekken. Burg. en weth. geven alzoo den gemeente raad in overweging de gegrondheid van het verzoek erkennende aan het collegium vergunning te verleencn om het Park in te richten lot feestterrein voor de aanstaande lustrumfeesten, met afsluiting van het Park op de wijze als bij vorige lustrumfeesten liet geval was, en om het feestgebouw te plaatsen aan de zijde van de Raarnsteeg, tusschen de beide schoollokalen, een en an der met inachtneming van de door het col lege van dagelijksch bestuur te geven voor schriften en onder bepaling dat de koeten verbonden aan bet herstellen van alle aan het Park veroorzaakte schade, komen ten laste van het collegium. Door burg. en weth. is aan den ge meenteraad overgelegd het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1889, bevattende 148 aanslagen tot een bedrag van f 1373,79 met voorstel om tot de vaststelling over te gaan. De commissie van financien, gezien de stukken betreffende verkoop vau een per ceel gemeentegrond aan A. Verhoog Jz., is van meening, dat, hoewel tegen dit voorstel geen afdoende fiuancieele bezwaren bestaan, uit de stukken niet in voldoende mate blijkt dat het belang der gemeente den verkoop medebrengt of zelfs toelaat, en adviseert daarom tot het vragen van nadere inlichtin gen aan het dageliiksch bestuur. Zooals reeds gister gemeld herdenkt lieden de heer mr. M. H. A. Lisman, lid en voorzitter der geineeutecoinmiasie van het Ned. tlerv. Kerkgenootschap den dag waarop bij vóór veertig jaren in dat col lege zitting nam. J)at die dag niet zou worden vergeten, was zeer zeker te begrij- peu; tal van gelukwenscheu werden den jubilaris in velerlei vorm toegebracht. Eene attentie van grooteren omvang mag zeker wel iets breeder worden besproken. Van zijne medeleden n. 1. ontving de heer Lisman een machtig groot album in rood leder, gebonden in het atelier van de firma J. A. Loeber alhier en op bet bovenvlak voorzien van het uitmuntend geslaagde op schrift in vergulde letters: Aau mr. M. 11. A. Lisman, lid en voorzitter der gemeente- commissie van het Ned. Herv. Kerkgenoot schap te Leiden. 18501890. De eigenlijke gedenkdag is eerst 20 dezer, doch de gemeente-commissie zou juist heden vergadering houden. Slaat uien 't album open dan valt ons allereerst de calligraphische opdracht in 't oog, vervaardigd door den lieer P. J. Mul der en luidende: Uit Hoogachting van zijue medeleden: M. S. Re ijst, W. F. Van Wijk, W F. Kaiser, mr. J. Uredius, P. J. Van Hoe ken, ds. J. D. Beman Brouwer, W.C. Mulder. Leiden, Februari 1890. Het album bevat por tretten in zeer groote afmetingen van Je kerk- gebouwjii der gemeente, zoowel uitwendig als de interieurs, op onderscheidene puuten ge nomen. Hier zijn van de Pieterskerk, van de llooglaudsche kerk, van de Marekerk en van de Ooeterkerk afbeeldingen en boven dien een uitmuntend geslaagde van de ver gaderkamer waarin de jubilaris gedurende al die jaien de belangen der kerkgebouwen voorstond. Van elke kerk zijn ook liet orgel en de preekstoel genomen. De pho- thographiën zijn uit bet atelier van den heer H. Jonker, alhier. Hei geschenk is hier oogetwijfeld een bij uitstek toepasselijk. De verschillende punten der kelkgebouwen die bij herhaling de belangstelling van den ijverigen en ac curaten man trokken, juist in een lijd waarin zoo veel wordt gedaan om door practieche restauratie die gebouwen een beter aanzien te geven, moeten, in beeld gebracht, bizondere waarde hebben voorden jubilaris, wien deze zaak zoo zeer ter harte gaat. Hedenmiddag werd dit aandenken door de commissie, na aüoop der werkzaamheden in de vergadering, bij monde van dan heer mr. J. Bredius den jubilaris aangeboden. Hij weis er op hoezeer 't voor den heer Lisman een voorrecht is ecu zoo ruim tijd perk in de gemeente commissie zitting te hebben gehad. Maar veel meer nog is 't voor de com missie een voorrecht een, zoo ijverig man al die jaieri onder hare leden te hebben mogen tellen. Met vele moeilijkheden heeft da heer Lisman in deze vaak te kampen gehad maar hij heeft ze met ijver helpen overwinnen cu heeft daarvan ongetwijfeld veel zelfvoldoening mogen smaken. De jubilaris dankte aangedaan zijne medeleden voor een hem zoo kostbaar blijk van vriendschap. Naar men verneemt zal dr. W. Sclief- fer eerstdaags zijn emeritaat aanvragen als predikant der Ned. Herv. gemeente alhier. (N. R Ct) Bij de gister gehouden verkiezing van een president van het Leidsche studenten corps hebben de meeste stemmen verkregen de heeren Th. B. Pleyte en G. Michiels van Kessenich, zonder echter een van heiden de volstrekte meerderheid te verkrijgen. Eene herslemming tusschen die heeren zal nu moeten plaats hebben. Tot commissarissen tol nazien van hel beheer van het afgetreden collegium zijn tevens gister gekozen de heeren J. A. De Banitz, F. Q. Van Panhuijs en L. F. üriessen. Onze stadgenoolen hebben een uit muntend concert te wachten van Sigiid Ariioldson. De datum is nog niet met juistheid bekend; 't zal vermoedelijk 17 of 22 Februari zijn. Gistermiddag is een paard dat voor den hoefsmid op de Douzastraai zou worden gebracht op den hoek van de 11 oefstraat door de ruiten gekomen, zelfs moet het met de achterbeenen een bezoek binnenshuis hebben afgelegd. Hedenmiddag is op de Haarlemmer straat bij de Heerengracht een paard, voor du slachtbank bestemd, ineengezakt, Men heeft toen 't dier op die plaats gedood en daarna op een wagen ter slachtplaats ge voerd. In de gisteravond gehouden vergadering van de a. r. kiesvereeuigiug «Nederland en Oranje" te Oegstgeest, is lot Candidas', gesteld voor de vervulling eeuer vacature in den gemeenteraad de heer J. J. Van Hoeken, die onlangs als raadslid ontslag vroeg. Ol't'IClKHXK UKllICHTKV. Bij kon. besluit is J. 11. Stael benoemd tot burgemeester der gemeente Dusseu; is het aan den kapitein-administrateur van kleeding, W. 11. J. Kuipers, toegelegd pensioen, met ingang van 14 Januari 1890, verhoogd met £650, en het pen sioen alzoo, gerekend van bedoelden da tum, nader vastgesteld op f 1950 'sjaars; is met ingang van 1 April 1890, de op zichter der lste klasse bij de rijkstelegraaf A. E. R. Collette benoemd tot adjunct-in genieur van de rijkstelegraaf. De minister van koloniën zal op 14 en die van biuuenlandsclie zaken zal op 15 dezer geen audiëntie verleunen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn, met ingang vau 1 Maart a. s.benoemd tot opzichter van 's rijks waterstaat 4de kl.O. Lofvers, te Raamsdonk, en D. Mauintveld, te Rockanje. Door den minister van koloniën zijn, de heeren J. K. F. De Does en D. Ilube net gesteld ter beschikking vau den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indie, om te worden benoemd lot veearts bij den burgerlijken veeartsenijdieust aldaar. Daar volgens het bestaande voorschrift de tweede kamer steeds acht dagen voor den dag der bijeenkomst moet worden bij eengeroepen, is 't thans zeker dat voor 's konings verjaardag dit niet liet geval zal zijn. Men spreekt thans vau de 25sten als dag van bijeenroeping. Lv. Z.-U. en Or.) Men meldt aan het Vad. uil Katwijk aan Zee: Iemand, zich noemende Jan Carlo, adspi- rant advocaat te Brussel, nam zijn intrek in liet hotel de Zwaan aldaar. Na zich aldaar van een goed diner enz. te hebben voor zien, is hij Zondagmiddag gaan loopen en, achtervolgd, is hij over een schutting ont vlucht en iu de richting naar Scheveningeu verdwenen. Hij is gekleed in lichtgrijze jas en vest, donkergrijze broek, balfhemd met liggende hoorden, donkere platte strikdas met blauwe strepen, zwarte fautasieliocd en schoenen met kuuopeu. Zijn ouderdom is 18 h 19 jaar. De politie te Katwijk verzoekt opsporing en aanhouding. Wegens gezondheidsredenen heeft de beer P. De Groot ontslag genomen als lid vau den raad en wethouder der gemeente Noord wijk. Tot tijdelijk wethouder is door den raad benoemd de heer G. Van Eeden Sr. Maandag is te 's Gravenhage in den ouderdom van 88 jaren overleden de heer R. baron Collot d'Escury, oud rijksontvanger te Loosduinen en tot zijn dood voorzitter van den Zegbroekpolder. In 1830 trok hij uieiie uit als luitenant der schutterij en ont ving hij daarvoor het Metalen Kruis. Een Duitscher van aanzienlijke familie, die dezer dagen voor particuliere zaken in een der voornaamste hotels te s'-llage zijn intrek nam, kreeg spoedig bezoek van twee inspecteurs van politie, die hem verzochten zich te ligitimeereu, aangezien zijn uiterlijk volkomen overeenstemde met het signalement vau een zijner steekbrieflich vervolgde land genouteu die zich met eene aanzienlijke som gelds uit de voeten gemaakt had. Gelukkig was de vreemdeling in het bezit zijner papieren en kon hij dus zijne inden- titeit bewijzen. Men schrijft aan de llaarl. Ct. De werkzaamheden aan den spoorweg naar den Hoek van Holland, die eenigen tijd hebben stilgelegen, zijn hervat. Men is thans bezig om da aardebaan, die tot op eenigen afstand van het station Schiedam reeds gereed is, iu aansluiting te brengen mc-t de bestaande baan van den Holland- schen IJzeren Spoorweg. Dagelijks worden voor dat doel groote treinen met zand aan gevoerd. Door wijlen den heer H. Wendeler, sedert meer dan 60 jaren mede-bestuurder van de Evang. Luthersche gemeente te Bo- degrave, onlangs overleden, is gelegateerd aan de kerk en aan de armen dier gemeente elit eene som van f 1000, vrij van succes sierecht. Men herinnert zich waarschijnlijk het bericht over de wonderlijke vondst van een gouden dames-remontoir in een postpakket, vaa Hellevoetsluis verzonden naar Warga, iu Friesland, welk horloge er niet door de afzendster was ingepakt. Wij vernemen thans, dat door de ijverige nasporingen der politie licht is opgegaan iu deze duisternis. In het kort komt de zaak hierop neder, dat er, door de drukte waarschijnlijk, postpakketten zijn opengegaan, en dat een postbeambte het gevallen uurwerk in het pakket voor Warga pakte. Na veel moeite kwam men tot de ontdekking, dat de afzender van het horloge een uurwerkmaker uit Rotterdam was, witn ziju eigendom is teruggegeven. (N. R. Ct.) Men schrijft aan de Anut. Ct. uit Utrecht «Alhier heeft zich sedert eenige dagen onder behandeling van den oogarts dr. Snellen gesteld de heer Oscar Carré, die met een zweepslag eene verwonding in het oog heeft gekregen. Hoewel dr. Snellen de hoop heeft te kennen gegeven, het oog te zullen behou den, zal de heer Carré nog een half jaar onder behandeling moeten blijven en te Utrecht vertoeven. Een der eigenaardigheden van Baarn, bij vele vreemdelingen bekend, zal weldra tot het verleden behooren. Het iu Chinee- scheu stijl gebouwde landhuis «Peking", zal nl. binnenkort gesloopt worden en een mo dern huis zal er voor in de plaats verrijzen. Eergisterenavond had te Gestel ten huize van v. d. B. eene hevige ontploffing plaats in de kachel, die daardoor uiteen- sprong en als vernietigd werd. Ramen, deuren, kasten, alles iu de kamer werd verbrijzeld. Een groot gat werd in het plafond geslagen en verscheidene gaten iu het dak, zoodat vele pannen werden verbrijzeld en ver schoven. Gelukkig was v. d. B. (vrouw en kinderen waren naar de kerk) alleen in de kamer. Bewusteloos, met vele wonden in aangezicht en banden, was hij ter neer ge stort en werd door (ie ontstelde buren de reeds brandende kamer uitgedragen. Op een der booten van de maat schappij «Nederland" werd gedurende een reis naar het vaderland het volgende drama afgespeeld Onder de terugkeerende kokoniale troe pen bevond zich een soldaat, die onder ver denking stond in Iudië een kameraad te hebben vergiftigd doch waarvoor het bewijs nooit geleverd was. Hetzij tengevolge der op hem rustende onware verdenking, hetzij uit wroeging, de man maalde en in zijn ijdelboofdigheid gaf hij steeds de verzekering onschuldig te zijn aau den dood van ziju kameraad. De onge lukkige deed echter niemand kwaad en liep op het schip rond, terwijl de dokter hem onder behandeling en toezicht had. Op ecu goeden dag echter was hij in de kaartenkamer van den kapitein bezig een revolver te probeeren, die gelukkig niet ge laden was. Toen de kapitein binnen kwain, hem het pistool afhanding maakte en er hem op wees, dat hij niet in de kamer mocht komen, veel minder de voorwerpen aanraken, vroeg de ongelukkige, of de kapitein geen patroon tjes had voor den revolver. üe dokter kwam juist binnen en de kapi tein wees op zijn voorhoofd, ten bewijze dat het niet pluis met [hem was. Of de waanzinnige begreep, dat, men hem onder strenger opzicht zou stellen, is moeilijk uit te maken, doch eer de kapitein en de dokter er aan dachten, vloog de ongelukkige de kaarteukamer uit en sprong over boord. De dokter riep onmiddellijk: «een man over boord!" de machine stopte, de reddings middelen werden in dienst gesteld, doch vergeefs, hij was in den onmetelijken Oceaan verdwenen. Wie weet, wat deze ongeluk kige krankzinnige geleden heeft, voor hij dezen laatste sprong waagde; hetzij dat wroeging over de daad, of smart over de valsche beschuldiging hem zinneloos maakte. LVXEIHBIJR In de gisteren door de kamer vau afgevaardigden gehouden zitling heeft de voorzitter aangekondigd, dat eene interpel latie is ingediend omtrent de leerstellingen, door den minister van staat verkondigd in zijne verhaudeling over het gemeen recht in het groothertogdom. Deze leerstellingen worden geacht in strijd te zijn met de wezenlijke constitutioueele beginselen en in het bijzonder met de staatsregeling van 1868; zij zouden storend kunnen werken op den staatkundigen toestand van Luxem burg. De behandeling dezer interpellatie ia op aanstaanden Vrijdag bepaald. De heer Simons wees op het misbruiken, welke voortsprniten uit de vergunning om meel in kleine hoeveelheden zonder rechten in te voeren. De directeur voor de financien antwoordde dat hieromtrent een onderzoek is ingesteld en dat, indien misbruiken bestaan, de ver- eischte maatregelen zullen worden genomen. BELGIE. Gisteren is te Brussel een Marokkaansch gezantschap aangekomen, bestaande uit drie gezanten, een secretaris, vier officieren en zes bedienden, om geschenken aau koning Leopold aan te bieden, en naar men zegt belast met eene belangrijke zending, o. a. aangaande den Congo-staat. EWeüLAND. Gisteren is het parlement geopend. In de troonrede wordt eerst gezegd, dat de betrekkingen van Engeland met de andere mogendheden vriendschappelijk zijn. Dan wordt in 't kort de geschiedenis van het geschil met Portugal in herinnering gebracht. Er zijn handelingen gepleegd, die niet ver- eenigbaar zijn met den eerbied, aan de Engelsche vlag verschuldigd. De Portu- geesche regeering heeft beloofd, dat zij haar troepen zal terugroepen van het grondge bied, waar Engelscbe koloniën ziju gevestigd, of waar stammen wonen van inboorlingen, die zich onder bescherming van de Engel sche regeering hebben gesteld. Voorts wordt de hoop uitgesproken, dat de conferentie, welke te Brussel wordt ge houden, de verhiuderiug van den slavenhandel zal bevorderen. Ook zijn bandelsverdrageu gesloten met Egypte en met Bulgarije, waar door de meest dringende fiuancieele quaes- ties althans voorloopig geregeld zijn. Volgens gewaagt de troonrede van de verbetering in deu toestand van Ierland, welke steeds gunstiger wordt en van de ver mindering van het aantal Agrarische mis daden, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat de toepassing der strengere strafwet wordt beperkt. De regeering zal wetsontwerpen indienen, waardoor de aankoop van grond door de pachters gemakkelijker wordt gemaakt en waardoor aau Ierland eeu zelfde mate van

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2