I Ontbijt of Talelbeschuit MELK-STAND, ADVERTENTIEN. Leidsche Broodfabriek. Eerste qualiteit ■HQ vergadering in 1890 te houden werd Dordrecht aangewezen. Te zes uren vereenigden zich de leden inet het hoofdbestuur aan een gemeenschappelijk diner in het Bible - llötel, waar zij onder het genot van een goeden maaltijd een welverdiende rust genoten, na de iuspau- nende werkzaamheden van deu dag. De eerste bladzijde van het geïllustreerd weekblad voor den tuinbouw in Nederland, Sempervirens wordt ingenomen door eene in rouwrand gevatte hulde aan de nagedachte nis van Reimond Chrisliaau Allourtit, een man van wien met bet volste recht kan worden gezegd dat hij zich iu menig opzicht en jegens velen zeer verdienstelijk maakte, aan wiens werken zich velerlei heiinueringen vastkuoopen en wiens verscheiden door zijne talrijke vrienden zeker innig zal betreurd worden. Zacht en kalm ontsliep hij op vijf- en zestigjarigen leeftijd op den eersteu IV bruari jl. Op 27 September 1825 te Leiden ge boren, gaf Affourtit reeds vroeg blijken van eene sterk ontwikkelde liefde voor de plant kunde. Opgeleid en gevormd in de te dier tijde zeer gunstig bekende kweekerij van den heer De Winter, te Utrecht, nam hij deze belangrijke zaak voor eigen rekening over en behoorde hij toen tot de beste en gun stigst bekende bloemisten; juist iu een lijd toen Utrecht beschouwd werd als de stad van Flora iu Nederland bij uitnemendheid. Nu ruim dertig jaren geleden gaf hij Flora en Pomona in vereeuigiug met den heer W. C. Spoor uit. Later nam hij een goed deel der redactie van Sempervirens op zich. Affourtit had een ongemeen scherpen blik in personen en zaken. Hij was een veel zijdig ontwikkeld man, een door eu door ervaren bloemist. Het blad eindigt aldus zijn waardeerend artikel jOuzen ouden vriend en medestrijder roe pen we een laatst vaarwel toe. Zijn naam zal niet licht vergeten worden, want die, behoort tot de geschiedenis van Neerland's tuinbouw. Aft'ourtit's invloed daarop is veel grooter geweest dan de meeaten vermoeden hij werkte veel meer dan hij deed blijken; zijn leven was goed besteed; requiescat in pace.... thans ruste hij in vredeI" lltriClKËLE ISHIH IITKV. Bij kon. besluit is goedgekeurd het ta rief der Utrechtsche Levensverzekeringmaat schappij, gevestigd to Utrecht, „Netto koopsommen eu netto jaarprcuiiëu voor uitgestelde levenslange jaarlijksche lijfrenten van honderd gHlden, ingaande op 50- en 60jarigen leeftijd". De benoemde officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht F. Schreuder wordt met 1 Maart a. s. geplaatst bij het hospi taal der marine te Willemsoord. BINNENLANUSÜHE BERICHTEN De minister van buitenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nieuwbenoemde minister-resident van Nederland in Japan, inr. D. graaf Van Bylandt, vóór zijn vertrek derwaarts, aan 's ministers departement zal zijn te spreken op Maandag 24 en Woensdag 26 e. k., des namiddags tusscheu 2 en 4 uren. Gisterenmiddag is een langdurige mi nisterraad gehouden. Het overleg wordt heden ochtend hervat. Men wil weten, zegt het 1). v. Z.ll. en Gr. dat de bijeenroeping van de tweede kamer, ten gevolge van de ministrieele crisis, eenigszin8 vertraagd zou kunnen worden. Hoewel nog geen dag vastgesteld was, achtte men 't waarschijnlijk, dat de bijeenkomst der kamer op 18 Februari zou worden be paald. Bij kon. besluit is de commissaris des konings in Zuidbolland gemachtigd tct het buitengewoon bijeenroepen van de staten dier provincie, op 25 Februari e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der eerste kamer van de staten- generaal, in de plaats van wijlen mr. H. M. A. baron Van der Goes van Dirxland. Het heeft hare majesteit de koningin behaagd, uit de portefeuille van het genoot schap Pulchri Studio te 's Hage de kapitale teekeniug aan te koopen van deu heer P, Stortenbeker, voorstellende „ruetend vee." Naar wij tevens vernemen, heeft Hare Majesteit aan het bestuur van Pulchri Stu dio blijk gegeven var. hare bijzoudere inge nomenheid met den inhoud der portefeuille, (D. v. Z. II. en Gr.) Het orgaan der sociaal-democraten detlt mede, dat C. Croll heeft opgehouden lid te zijn van den Centralen raad der partij. Ofschoon niet meer iu zoo ruime mate worden nog vele oude 10-eu 25-centstukken van 1824 en 1827 a?n het Scheveningsche zeestrand gevonden. Men begrijpt niet hoe die oude specie thans daar aanspoelt, omdat de jaartallen der muntstukken de onderstel ling uitsluiten, dat zij in den laatsten tijd zouden zijn verloren. Men onderstelt, dat bij doorgaanden Oostenwind bij het blootschuren van het zand nog meer bijzonders zal wor den gevonden. Als eene bijzonderheid kan dienen, dat Dinsdag na den middag aan het strand te Scheeenitigen is verkocht een mandje gar nalen, die in den regel f 1.25 per mand golden, voor den prijs van f 10.30. Een in de Scliubdevischsteeg te Rot terdam alleen wonend man is Donderdag dood in zijne woning gevonden. De buren, die hem sedert eenige dagen niet gezien hadden, vermoedden, dat hem een ongeluk waB overkomen; met behulp der politie werd zijue woning geopend, en men trof den ongelukkige iu beklagenswaardige!! toe stand aan, van gebrek en ellende omgekomen Naar men verueemt is de lieer Dubait, consul-generaal van Quebec, benoemu tot consul generaal te Amsterdam. De Duitsche kapitein VV. wien onlangs aan de Prins-Hendrikkade te Amsterdam een oog is uitgeslagen, heeft nu het ongeluk ge- bad, over boord te vallen en te verdrinken. Een der iu de vorige week uit zee aangespoelde lijken, helwelk te Nieuwediep begraven werd, is gisteren weder ontgraven en herkend als dat van kapitein W.Sunter, den gezagvoerder van de Engelsche hark Rohilia. liet schip Rohilia, met salpeter van Pi- sagua naar Hamburg bestemd, arriveerde 19 Jau. jl. te Faloiouth, doch tot heden met te Hamburg. Uit verschillende gegevens wordt ihans afgeleid, dat de Rohilia het schip is, dat op 26 Jan. jl. in de Zuidergrondeu met man en muis verongelukte. Omtrent den schilder J. te Utrecht, die vermoedelijk zijne vrouw heeft gedood, verneemt het II. 1). dat hij groote onver schilligheid aan deu dag heeft gelegd bij zijn verhoor door de politie eu de meest onver schillige en brutale houding aannam tegen over het bij hetpoiiliebureel verzameldepubliek toen hij gisteren met een celwagen van dat bureel naar de gevangenis werd overgebracht. Van den heer C. E Ketting, te Assen, is bij den directeur der weesinrichting te Neerbosch, ten behoeve van de weezeu aan die inrichting, een pakketje ontvangen, be vattende 20,000 gebruikte postzegels. B11TEN LAN DS0HE BERICHT EN BELGIK. Den len Mei a. s. zal de Belgische tentoonstelling te Londen geopend worden. De koning vau Belgie heeft beloofd bij die opeuiug tegenwoordig te zijn, De Indépendance Beige verzekert, dat tot dusver door de Fransche en Nederland- sche regeetingeu geen enkel voorstel aan den koning der Belgen is gedaan, om het geschil betreffende Guana aan zijne uitspraak te onderwerpen. Te Luik zijn 2000 kilogram patronen ontdekt, afkomstig vaii den voorraad des heeren Corvilain, welke het schrikkelijk onheil te Antwerpen veroorzaakte. Het O. M. was door een uaamloozen brief gewaarschuwd. Hel bleek, dat er voor 150 kilogram gevulde bij waren. Zekere A. had ze van een Ant werpenaar gekocht. Er is een onderzoek ingesteld. De stad Spa, iu Belgie, heeft een aardig voordeeltje gekregen. De onlangs overleden eigenares van het Uutel d'Orange", een groot logement in die stad, blijkt de gemeente tot universeele erfgename van baar vermogen te hebben benoemd, dat een bedrag van een balf millioen francs uitmaakt. Op de stad rust echter de verplichting om een weeshuis voor arme kinderen te stichten. Iu het belang van het personeel dat bij haar in dienst was, heeft de overledene de bepaling gemaakt, dat bet logement nog drie jaren moet blijven bestaan. FAASikKlJ K. De opbrengst der belastingen in de afgeloopen maand is 2,508,800 fr. minder dan in Januari 1889. De hertog van Orleans, zoon van den graaf van Parijs, is eergisteravoud in hech tenis genomen ten huize vau den hertog De Luynes en naar de conciergerie overgebracht. De inhechtenisneming geschiedde krachtens de wet, waarbij hel verblijf op Fransch grondgebied aan de hoofden van voormalige regeerende huizen wordt outzegd. De anarchist Mertz, die te Dijon bij de loting een handvol nummers door dc zaal wierp en „Leve de anarchie!" riep, is tot 15 fres. boete en 5 dagen gevangenis straf veroordeeld. 8PAAJ E. Het vermogen van den hertog vau Monlpeusier wordt op 100 millioen francs geschat. Ue gravin van Parijs erft de eene, de in fante Aulonis Luis De Bourbon de andere helft. ISU1T9C nuvo. Te Luckenwalde, een in de nabijheid van Berlijn gelegen fabrieksstadje, is voor eenige weken eene werkstaking onder dj arbeiders der hoedenfabrieken uitgebroken. Ofschoon de Berlijusche collega's de Luc- kenwalder8 ter zijde stonden, is de toeleg mislukt; 150 hoedenmakers werden uit de fabriek ontslagen. Op de fabrikanten zal nu een eigenaardig boycotsj-steein wordeu toegepast: de Berlijusche arbeiders zullen geen hoeden meer koopen, die uit de Luc- kenwalder fabrieken afkomstig zijn. Zelfs wil men daarop een strenge controle houden. liet Landgericht te Stuttgart heeft Martin Müller, die enkele maauden geleden ee i moordaanslag pleegde op prins Willem van Wuitemberg, ten einde, zooals hij bij zijne gevangenneming verklaarde, zijn land mettertijd een Katholieken koning te bezor gen, op grond van zwakte van geestvermo gens, van rechtsvervolging ontslagen, maar, aangezien hij gevaarlijk voor zijue inede- menscbeii geacht wordt, zijue plaatsing in een openbaar krankzinnigengesticht gelast. OOST-IAIDIE. Batavia, 411 Jau. Aan de Javabode w otdt geseind uit Padang, 10 Januari: Den 6den Januari hebben onze troepen te Atjeh de vijandelijke benlings Kola Toeankoe Baroe en Hagoe bij verras sing genomen. Van weerszijden is geen schot uelost. De bentings zullen gedurende veer tien dagen bezet blijven en worden dan geslecht. Een dergelijke, alleen wat minder uitvoe rige mededeeling ontvingen de Bataviaasche bladen van de aigeuieene secretarie. De twee genomen bentings liggen tegeu- over elkander aan beide zijden van een laguue, niet ver van Pakan Kreang Tjoet Kola Toeankoe Baroe werd op 26 Juli jl. genomen, maar Kota Hagoe niet; de eerste werd toen na de inneming weer door de onzen verlaten, zonder tot de tweede door te dringen. Tusscheu beiden iu ligt in de agune een eilandje, van waar de onzen toen besloten werden. Kola Hagoe is een eigen lijke versterking, een vecht-beuting, Kota Toeankoe Baroe een beuling, die voortdu rend bewoond werd. Van Macasser wordt dd. 11 Januari aan de Java-Bode geseind Het onderzoek naar tin op het eiland Flores door den mijningenieur Van Schelle is mislukt. Terwijl men bezig was meteen onderzoek van den bodem, werd de expeditie door iulauders aangevallen, waarbij de heer Van Schelle een klewangbouw kreeg over hoofd en nek. Dientengevolge keerde men naar Macassar terug, vau waar de heer Van Schelle deu lOden Januari naar Soerabaja vertrok. De Java-Bode ontving van particuliere zijde de mededeeling, dat de heer Schelle slechts licht gewond was. De expeditie had geen militaire bedekking en bestond uit dertig man. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 8 Febr. De bladen deelen mede, dat de Amerikaansche werk- liedeu-vereeniging een groote fiuancieele ope ratie voorbereidt. Het doel daarvau is het vormen van een fonds, waaruit gelden ter beschikking gesteld zullen worden van werk lieden, die deu arbeid hebben gestaakt, iu welken tak van nijverheid zij ook werk zaam zijn. LONDEN, 8 Febr. Koniugin Victoria zal heden den ministerraad, die te Osborne wordt gehouden, bijwonen en haar bekrach tiging gevea aan de troonrede waarmede het Engelsche parlement zal worden ge opend. PARIJS, 8 Febr. Aan de XlXe Siècle wordt uit Bucharest geseind, dat de Bul- gaarsche regeering vijf van de aanleggers der samenzwering, onder wie ook majoor Pauitza, heeft laten fusilleeren. PARIJS, 8 Febr. De hertog van Orleans was te Parijs gekomen, ten einde te be proeven, of hij in het leger kon worden opgenomen eu iu het Fransche leger mocht dienen. MADRID, 8 Febr. De regeeriu> heeft bericht ontvangen uit Cuba, dat generaal Salamanca, de gouverneur van deze kolonie overleden is. van koloniën uitgebracht en aan den koning verzouden. In tegenspraak met een vorig bericht verneemt de N. Ct4 thans, dat de heer mr. A. E. J. Nijsingh zijne benoaming tot lid der eerste kamer heeft aangenomen. In deu toestand van den heer mr. Verniers vau der Loeft' valt een langzame vooruitgang waar te nemen. Heden is te Uaarltin op G4-jaiigeu leeftijd overleden de heer dr. li. Van Cap- peile, oud inspecteur der gestichten van krankzinuigeu. Men meldt uit Deu Haag, dat aldaar het feit de aandacht heeft getrokken, dal de heereu De Savornin Lohman eu dr. A. Kuyper gisteren een langdurig onderhoud met verschillende ministeis van anti-revolu tionaire richting hebben gehad. Men wil weten, dat de bijeenroeping van de tweede kamer, tengevolge van de ministerioele crisis, eenige vettraging zal ondervinden. Als datum van de bijeenkomst der kamer wordt genoemd 18 dezer. In tegenslelliug met het vorige jaar kan ik aldus schrijft een Goesche cor respondent van de Middelb. Ct. mede- deelen dat er tegenwoordig onder de metse laars en ti m in erliedeu, gelukkig, hier druk werk is; sommige bazen verzekeren zelfs dat zij overstelpt zitten. Enkelen, die op anderen plaatsen zich gevestigd hadden en na lang zoekeu werk vonden, zijn weer naar Goes teruggekeerd. De verbouwing van een gioote oudernemiug brengt daartoe veel bij. GEMENGDE BERICHTEN Te Charleroi is een kapitein vau het garuizoeu Lelèvre de Sardaens, sedert 8 dagen verdwenen. In den avond van den R1 sten Januari heeft hij buiten de stad met drie personen een twist gehad, waarbij hij de sabel trok. Hij ging vervolgens in een koffiehuis om tot bcdareu te komen. Men ried hem daar zijn wapen achter te laten; wat hij deed. Men vermoedt, dat hij van eene brug, -gedeeltelijk zonder leuning waar langs hij vermoedelijk naar stad wilde lerug- keereu, gestort of gestooten is. 332ste Staatsluleri|. Vijfde Klasse. Trekking van 8 Februari. Prijs van 200: N°. 13532. 100: 6940 8215 9492 17749 14651 Niel en Premie f 3000. Prijzen van 70. 225 2700 7585 9312 11244 14993 17836 405 4530 8185 9854 12189 15623 18431 476 6615 8370 10651 13142 16036 18805 1381 7248 9069 10971 13468 16850 20270 1592 TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 8 Februari. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste Hoog (la Oude Tarwe i Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver - Lichte Maïs Paardenboouen Boter1 equal. vat). (2e - O- 1 o per kil.) (2e «- 0 m Turf haardbr. Ie soort (grauwe) Lange zwarte H. L. J •- 3660 kilog. dubb.hectol, 4000 0.S0 6. - 5. 4.75 6.— 4. 3.50 >76— '64. 1.90 r 1.60 0.3« l.KllllvV, «8 Februari. De miuisteraad heeft thans zijn advies over de ontslagaanvrage van den minister Uitsluitend bij de Depóthouders Ts, be halve de Keuken- en de Lange Beschuit, ook verkrijgbaar en wordt door hen aan huis bezorgd in gesloten bussen van 25 stuks, h 25 Cents De Directeur, G. J. DE CASPARIS. ?oor ƒ1400 TE KOOP, waarbij ook veel Boter, Kaast en Eieren wordt ver kocht. Brieven f° Lett. M. S. aan het Adv.-Bureau van P. H. J. REYNET DE LA RUE, UtrschtschestraatN°. 35, te Amsterdam. e

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2