NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lleze €011 raiit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ABONNEMENT: Maandag 10 Februari IC90. - 34. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Hummer 10 Cent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg e. S I<i s- Beri c ii t e NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS yam LEIDEN, Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861, Staatsblad n°. 127); Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ingezetenen, die verlangen mochten als vrijwilli gers bij de nationale militie op te treden, zich daar toe vóór den l8tfn Maart aanstaande ter gemeente secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19'° Augustus 1861 [Staatsblad r»°. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: uArt. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den t9lcn Januari van het jaar der oplrcding als vrijwilliger het 208te jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischtcn, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen dooreen getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meentein welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, hij het leger hier te lande, of bij hel krijgsvolk in 's Rijks over zeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrij williger bij de militie toegelaten, tenzij hij hij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ont slag, van den bevelhebber, onder wicn hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, lot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger hij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier urenter secretarie dezer ge meente de gelegenheid bestaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, .Secretaris. Liidkn, 8 Februari 1890. LE1IIEN, 8 Februari. Dies Natalis. On*e gemeente, burgers en studenten, vieren heden den 315den gedenkdag van de stichting van Leideu9 roemruchte hoogeschool. Uit tal van woningen en openbare gebouwen waait de frbache opwekkende driekleur. Gisteravond vierden de studenten (corps leden) op hunne sociëteit Minerva den oude jaarsavond. Te twaalf uur klonk uit honder den kelen het *Uren, dagen, maanden, jaren," welk gesang tot ver op de Breestraat hoor baar was. Vóór de sociëteit trouwens hadden zich vele burgers geschaard om naar de ge bruikelijke plechtigheid, voor zoover die buiten waarneembaar was, te luisteren. Een nieuw jaar was voor onze hoogeschooi in getreden en nog lang bleef men die intrede op rde kroeg" vieren. L)at allerhande gecostumeerde groepen zich heden den volke zouden vertoouei: was reeds eenige dagen te voren door aangeplakte bil jetten bekend gemaakt. Eene vreedzame op lossing was aangekondigd van de Surinaam- sche quaestie, het arriveeren van eene nieuwe bezending cacao, fuw volkskanker, aange voerd van de blauwe oevers van de witte zee en van de pet reboomen van vóór India" enz. enz. De pers, fde koningiu der aarde" vergezeld door een zevental ridders, de geuzeD, persi- flages op regeeringspersonen, en influenza, kaken aan de orde van den dag. - Te twee uur hadden zich in het groot ■nwditorium van het academiegebouw profes soren, curatoren, collegium, studenten en dames en heeren belangstellenden vereenigd om getuige te zijn van het oIHcieele ge deelte der feestviering, de rede van den rector magnificus, den hoogleeraar dr. A. P. N. Franchimont. Onder het spelen van de muziek van eene kapel onder leiding van den heer Ary Van Leeuwen stroomde dus de ruime zaal van hoorders vol. Spreker heette alle aanwezigen op dezen gedenkwaard gen dag van harte welkom binnen deze maren, die zoo vaak reeds de stomme getuigen waren van dergelijke plechtigheden. Meer luisterlijk dan andere jaren zal dit jaar in gunstiger jaargetijde de 315de jaardag onzer hoogeschool worden gevierd. Tot titel zijner redevoering had spreker gekozen: De organische Chemie, een kind dezer eeuw. De scheikunde van het be werktuigde wezen moge een kind zijn, ver wekt in het laatst der vorige het is ge boren iu deze eeuw; en het draagt er den stempel van. Het is een gewoon verschijn sel dat op een kind te weinig acht wordt geslagen en dit was ook hier lang 't geval. In de tweede helft der vorige eeuw had eene revolutie plaats in de chemie, eene revolutie niet onverwacht, doch reeds sedert twee eeuwen voorbereid en door Newton en B/yle voorspeld. Spreker noemde Scheele als de vader der organische chemie. Sedert het quautitaiief onderzoek meer in eere is gekomen is er groote vooruitgang merkbaar in de kennis (Ier atomen en de kennis van de koolstof. Doch de hoofdzaak werd telkens te veel uit het oog verloren; lelkeus stuitte men op te weinig kennis der atomen. Is het denkbeeld van eenheid der s'of, ua eeuwen wiêr teruggekeerd en telkens op den voorgrond getreden, rijst dan niet de vraag bij ons op of er niet een kern van waarheid in moet worden gezocht. We kennen nog niet alle hulpmiddelen tot ouderzoek. De natuur beschikt over geheel audere hulpmiddelen dan wij in onze laoo- ratoria. Toch is reeds zeer veei langs zuiver redeneerenden weg gevonden wat van onberekenbaar nut moet worden geacht voor de praktijk. Wilde spreker aan de opsom ming dier voortbrengselen eeuigen tijd be steden, 'l zou hem niet moeilijk va! t-D behalve de kleurstoffen, reukstoffen, genees middelen, ontplofbare eu andere stoffen, eeue lange reeks audere producten te noe men der organische chemie. Heeft niet onlangs de antipyriue onschatbare diensten bewezen bij het heerschen der influenza, (applaus). Doch hier is 't de plaats om te verklaren dit aau eeue inrichting van hooger ouder wijs als de universiteit, de organische chemie om baar zelve moet worden beoefend, Iedere stap op dit arbeidsveld vcoruitgezet geeft onschatbaar genot aan den onderzoeker, doch loont ook zijne nietigheid in deze. Deze wetenschap is nog in hare kindsheid en stelt zich als een kind nog met kleinigheden tevreden. Er moet nog veel, zeer veel, worden gezocht en verdeeling van den arbeid is hierbij bizonder aanbevolen, zoowel als samenwerking. En hiervoor is een voortduren gewensebt eu tjoodig van de vrijheid van deuken en de zelfstandigheid van het onderzoek, die gelukkig onder ons bestuur voldoende ge waarborgd zijn. Spreker besloot zijne hoogst belangrijke en langdurig toegejuichte rede voering met eene aansporing oui in deze de vaan der vrijheid hoog te houden om haar ongerept aan een volgend geslacht te kunuen overleveren. Intusschen was buiten alles gewoel en gejoel van feestvierenden en even rumoerig als te voren reden bont versierde wagens m-1 gecostumeerden af en aan, voorafgegaan door voertuigen met bizonder muzikale lading. V< oral op de Breestraat eu voor de socië teiten .Minerva", .Amicitia" en .Concor dia", die voor deze gelegenheid wederkeerig geëmancipeerd waren, was de drukte he la grijk. Het collegium en de kroegcom- m -sie deden eveneens per rijtuig hun plicht. Te zes uur vereenigden zich de corpsleden op de eetzaal der sociëteit .Minerva" aan een gezellig diner. Van huune zijde zullen de professoren een gemeenschappelijken maaltijd houden in het hotel Verhaaff. Te negen uur zullen de stu denten met hunne banieren met muziek en fakkellicht een ommegang houden door de stad en daarbij aan de vereenigde hoog leeraren eene ovatie brengen. Indien ongunstig weder het volgen van een korter w eg niet gebiedt zal (ie volgende weg worden genomen. Akademie, Kloksteeg- brug, Rapenburg langs de bibliotheek, Steen- schuur, Breestraat langs hotel Verhaaff (halt), Kort Rapenburg, Turfmarkt, Beestenmarkt, Haarlemmerstraat, Bakkersteeg, Hooigracht, Nieuwen Rijn, Korenbrug, Burgsteeg, Bree straat tot aan de sociëteit Minerva waar de stoet zal worden ontbonden. Eene kroegjool zal het feest van heden besluiten. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1888 uil 21969 mannen, 24110 vrouwen, totaal 46379. Zij ver meerderde door geboorte: 714 m. 700 vr. totaal 1411; door vestiging: 1571 m., 1313 vr., totaal 2881; te zamen 23)5 m., 2013 vr., totaal 1328. Zij verminderde door sterfte: 155 in., 455 vr., totaal 910; door vertrek 1937 m., 1532 vr., totaal 3469; te zamen 2392 m., 1987 vr., totaal 4379. De bevolking verminderde derhalve met 77 m en vermeerderde met 26 vr., terwijl de totale vermindering bedroeg 51. De bevolking bestond alzoo op 31 December 1889 uit 21892 msnnen, 24136 vrouwen, totaal 46328. Meu weet dat ten vorigen jare onze sta Igenoot de heer D. Hartevelt aan de gemeente aanbood voor zijne rekening eene kuustzaal te doen bouwen, waarvan de kos ten bet bedrag vau f 10,000 niet mochten te boven gaan. Nadat door den gemeente raad die toezegging namens de gemeente dankbaar was aangenomen kou met den bouw der zaal achter het Stedelijk Museum (Lakenhal) een aanvang worden gemaakt. Weldra zal de zaal, die van kloeke af meting zal worden, gereed zijn en de ope ning mogelijk worden. Eene commissie heeft zich gevormd om die opening op feestelijke wijze te doen plaats hebben en wel door het houden van eene tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en etsen van levende meesters in ons vaderland, waartoe die meesters door de commissie tot inzending zullen worden uitgenoodigd. De tentoonstelling zal worden gehouden van 15 Mei tot 15 Juli. De commissie is gevormd uit de navolgende heerenL. M. De Laat de Kanter, eere-voorzitter; T. P. Viruly, voorzitter; dr. W. N. Du Rieu, vice voorzitter; P. Alma Lz. secretaris en mr. J. A. Coebergh, penningmeester. Leden de heeren dr. W. Pleyte, W. P. oilers, D. E. C. Knuttel, Floris Verster, Menso Kamerlingh Onnes en C. C. Tie- lemau. De door ons gister besproken ten toonstelling van schilderijen in de Stads- Qehoorzaal zal morgeu (Zondag) te 12 unr worden geopend. Op Dinsdag 28 Januari j. 1. trad in eene buitengewone vergadering met dames gehouden door de afdeeling Leiden en Om streken der Nederl. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde op de heer Bakker, uit Purmerend. Spreker trad voor de eerste maal als zoodanig op, en had tot onder werp gekozen: het planten en snoeien van hoornen en heesters in publieke parken en langs openbare wandelwegen. We zullen het gesprokene, als meer in een vakblad tehuis behoorende, hier niet weêrgeven; al leen meenen we te moeten meêdeelen, dat spreker dit gedeelte van zijne rede eindigde met den weusch dat velen bij het snoeien der boomen en heesters wat meer zullen gaan letten op de eischen dier planten; ongetwijfeld zal men dan ook betere resul taten verkrijgen. Na de pauze behandelde de heer Bakker .de kamerplanten." Hij gaf de hoofdver- eischten aan voor het goed tieren dier plan ten, bet geven van lucht en licht, het schoonhouden en begieten. Het terrarium en de kamer- en vensterkasjes werden niet vergeten. Na nog even de kweekwijzeu der beste kamerplanten te hebben aange geven besloot spreker met een warm woord tot aanbeveling van het kweeken van plan ten in de kamer. De Smeden- en Koperslagersvereeni- ging .Nut door Vriendschap" zal op Maan dagavond a. s. in het lokaal Ephralm op de Haarlemmerstraat hare 18de jaarlijksche feestviering houden. Hedennacht te ongeveer halfeen is bij onzen stadgenoot B. in de Pompsteeg inge broken door het verbreken eener ruit. Er moet, naar wij vernemen eeu nog al be langrijke diefstal gepieegd zijn. De zaak is nog in onderzoek, zoodat wre er voorloopig niet meer van kunnen melden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 2 Febr. 46 volw. en 8 k„ totaal 54. M. D. W. D. V. Z. 3 4 5 6 7 8 70 9 9 19 9t 9 89. f 76 9 9 19 9» 9 95. n 83 9 9 22 9» 9 105. H 81 9 9 22 99 9 103. w 78 9 9 22 99 9 100. 63 9 9 18 99 9 81. We ontvingen heden het verslag van de derde jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging ter bevordering van de Nederlaudeche Visscherij, gehouden te Amsterdam op Dinsdag 28 Mei 1889. Op de eerste bladzijde zien we dat in het jaar 1891 o. a. aan de beurt van aftreding is de heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, te Katwijk aan den Rijn, voorzitter van het hoofdbestuur. De af deeling .de beide Katwijken en Omstreken" werd vertegenwoordigd door de heeren J. Varkevisser en A. Van Rijn. Van het hoofdbestuur wareD o. a. tegenwoordig de heeren T. A. O. De Ridder, van Katwijk, voorzitter; dr. Th. W. Van Lidth de Jeuil van Leiden en A. D. Vijgh, van Leiden, algemeen secretaris-penningmeester. Een voorstel werd in behandeling geno men van de afdeeliugeD .de beide Katwij ken en Omstreken" en //Den Helder" ver zoekende dat de vereeniging pogingen zal aanwenden tot verkrijging van beter toe zicht op den publieken verkoop van visch, daar deze op vele plaatsen geheel of bijna zonder contróle geschiedt, benevens tot betere regeling van de instructien voor de commissarissen voor den afslag. Wat het voorstel Katwijk betreft werd besloten dat het hoofdbestuur zich tot die gemeen ten zal weoden, waar de toestand dit in zijne oogen vordert. Als plaats voor de volgende algemeene

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1