VQ 4T3 als telegrafist werkzaam zijn en in aanmer king wenschen te komen voor eene opleiding tot vestiugtelegrafist, zoomede diegenen hun ner, die tot milicien-opzichter der genie wen schen te worden opgeleid, uitgenoodigd daar aan te doen blijken, door zich voor 1 April 1890 schriftelijk tot het departement van oorlog te wenden, met opgave van naam eu voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en noinuier, van de gemeente, waarvoor geloot is, van het lotingsnommer, van de lengte (zonder schoeisel), en van hunne tegenwoordige betrekking. De telegrafisten behooren de opgaven te doen vergezeld gaan van eene gelegaliseerde verklaring, waaruit blijkt, aan welk telegraaf kantoor zij werkzaam zijn. Prof. J. Bosscha, gedelegeerde voor Nederland bij de Conférence générale des poids et mesures, in September van het vorige jaar te Sèvres gehouden, heeft aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid een ver- elag uitgebracht, dat in de Staatscourant van 81 Jan. is opgenomen. Bij de behandeling, in de eerste ka mer, van de spoorwegbegrooting beloofde de minister spoedige indieuing van eene wet omtrent de brug over de Douge. Tegen de wijze van verbouwing van het beurs station te Rotterdam is een bezwaar verno men, dat tot onderzoek aanleiding zal geven. Nog eene laatste poging is beproefd om voor den stationsbouw te Groningen tot overleg te komen met het gemeentebestuur; •laagt die poging niet, dan zal de regeering •ene plaats moeten kiezen, ongeacht het verband met de plaats der veemarkt. De minister zal overwegen wat gedaan kan worden om de treinen meer te doen op konden op stopplaatsen op de Noorder- lijnen. By hoofdstuk waterstaat kwam de heer "Van Zuylen op tegen het hooge eind- cyfer. Bezuiniging achtte hij volstrekt noodig. De heer Prins meende dat uitgaven voor verkeer, handel en nijverheid allernuttigst waren in het belang des lands. De minister constateerde, dat elke ver gelijking met 40 jaren geleden onmogelijk was, en vermindering van uitgaven bij de bestaande concurrentie het land in een treu- rigen toestand zou brengen. De Huuze-verbetering wordt juridisch in Drente onderzocht. De begrooting werd daarna aangenomen. Bij de Surinaamsche begrooting vroeg de heer Wertheim wat de minister dacht van het gebeurde in Suriname en of wijziging van het regeeriugs-reglement niet weusche- lijk ie. Vooral keurde hij af het booren van vier leden der staten door den gou verneur, die tevens ambtenaren zijn. De minister keurde den vorm van het witwoord van den gouverneur niet goed, maar wel diens weigering om inlichtingen te geven. De statenleden kenden het ge beurde volkomen en het verzoek om het fort Republiek te bezetten, was volkomen onnoodig. Het antwoord van den gouver neur was geene beschuldiging tegen alle leden, maar slechts een beweren dat zij allen meegingen als de regeering gesmaad werd. Maandagmiddag ongeveer vijf uur had ecu gehuwde vrouw te Vlaardingen het ongeluk, van de trap harer woning te vallen, met het treurig gevolg, dat zij bijna op die plaats moet bezweken zijn; althans terwijl baar man voor niet lang de woning had verlaten om in de buurt een boodschap te doen, vond hij bij zijn thuiskomst zijn vrouw beneden aan de trap in 't portaal bloedende liggen. Een gedeelte van haar hoofdijzer was haar door den val in 't hoofd gedrukt. Spoedig werd geneeskundige hulp outboden, doch de levensgeesten waren reeds bezweken. De ongelukkige laat haren echt genoot geen kinderen na. Gisteren is te Utrecht bericht ontvan gen, dat de heer P. A. Giesbers, dirig. of ficier van het Ned.-Ind. leger, te Samarang op 48jarigen leeftijd overleden is. Te Utrecht bestoud bij eenige dames weder het voornemen om, als ten vorigen jare, eene poppententoonstelling te houden, maar thans tp veel grooter schaal en ten voordeele van het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders. De tijdsomstandigheden zijn echter oorzaak dat men het denkbeeld vooralsnog niet zal ten uitvoer brengen. Een weduwnaar te Hoogland vierde dezer dagen lustig zijn zilveren bruiloft, hoewel zijn wederhelft voor ongeveer ander half jaar overledeu was. Ruim twintig paartjes namen aan deze zonderlinge feestvieri g deel Te Zalt-Bommel stond gisteren voor het kantongerecht terecht de burgemeester van llurwenen, de heer mr. I. De Groot Schimmel, metterwoon gevestigd te Za!t- Bommel. Hem is ten laste gelegd dat hij geweigerd beeft bij de volkstelling aan het gemeentebestuur van Zalt-Bomtnel de in lichtingen te verstrekken bedoeld in de telkaarten, door te weigeren de betrekkelijke telkaarten in te vullen. De toedracht der zaak is deze. De burgemeester van llur wenen, die den ouJenjaarsnacht noch in den kring zijner gemeentenaren, noch in de plaats zijner inwoning aanwezig was, maar dien nacht met een gedeelte van zijn gezin te Gorssel doorbracht, was den 3den Januari jI-, in zijne woonplaats teruggekeerd, op welken dag de telkaarten aan zijne woning ter iuvulliug zijn bezorgd. Niettegenstaande herhaald aanzoek is de burgemeester blijven weigeren de telkaarten in te vullen, zoodat den 7 Januari jI de dagteekening der laatste weigering, hem door de volkstellers is medegedeeld, dat die weigering bij proces verbaal zou worden geconstateerd, hetgeen dan ook is geschied. Wat den burgemeester bewogen kan hebben te weigeren om aan het onschuldig aanzoek van het gemeente bestuur te voldoen, is zoo niet voor alle, althans voor de meeste van Bommel's in gezetenen, eeu raadsel. Ingewikkelde, duistere denkheelden schijnen bij den burgemeester in deze zaak te hebben voorgezeten. Hoewel zelf den rechtsgeleerden titel voerende, heeft hij het toch noodig geoordeeld ter terecht zitting zich in zijne verdediging te doen ter zijde staan door den advocaat eu procureur te Tiel, den heer mr. P. Rink. Het openbaar ministerie, bij monde van mr. G. V an Tricht, door wien de handel wijze van den burgemeester ten zeerste werd afgekeurd, eischte veroordeeling van den beklaagde tot betaling eener geldboete van vijf en zeventig gulden. Een zeer talrijk publiek was ter terecht zitting tegenwoordig. De Worp te Deventer is geheel, de straat langs de haven en de lage steenweg naar Terwolde zijn gedeeltelijk ondergeloopeu. Daar het water op de bovenrivieren opnieuw is gaan wassen, beginnen de bewoners der lagere wijken buiten den Noorderberg zich bezorgd te maken. Uit Dorenweerd meldt men van 30 dezer: Thans is de Rhijn opnieuw wassende, zoo dat zoowel aan deze als aan de overzijde der rivier de weilanden diep onder water zijn gezet. Ook te Oosterbeek zijn alle weilanden overstroomd. De weg onder langs den Duno- berg is ook op enkele plaatsen ondergeloopen en de passage aldaar gestremd. Aan de ver schillende veerhuizen heeft de overtocht per roeiboot plaats, doch behalve aan het Lekjes- veer zijn overal de postveeren gestaakt. Veenarbeiders vertrekken in de laatste dagen uit Friesland naar Hanover, waar zij werk vinden met turf- en vaarten graven, terwijl 'niet niets of zeer weinig werk voor hen te vinden is. Maandag II. had te Ouderdendam een volksconcert plaats. Tot laat in den nacht was men in zeer opgewekte stemming bij een, en alles liep in de beste orde af. Jam mer maar dat het een zoo droevig naspel had. Toen de echtelieden M. 's morgens te 4 uren te huis kwamen, wilde de man, die blijkbaar wat rijkelijk aan Bacchus had ge offerd, weder naar de feestzaal terugkeeren. Zijne echtgeuoote verzette zich daartegen, eu hieruit onstoud een twist, die ten slotte zoo hoog liep, dat de man een mes trok en zijue vrouw eene zeer ernstige verwon ding aan den hals toebracht. Daar de slag ader niet getroffen is, bestaat er nog eenige hoop op behoud, doch daar het vrij lang duurde eer er geneeskundige hulp aanwezig was, is de toestand der verwonde, tenge volge van het groote bloedverlies, toch zeer zorgelijk. Maandag was St. Willebrord getuige van een zeldzaam voorval, dat een groot deel der bewoners van ons dorpje in opschudding bracht. Een persoon u.l. verdacht van een grooten kippendiefstal; gepleegd op Zondag nacht jl. bij de erven B. te Etten, zou ge vankelijk worden weggevoerd door twee rijks veldwachters met medehulp van een paar maréchaussées. Niet dan na lange groote moeite gelukte het den politiedienaars den verdachte te boeien en op weg te zetten naar 't voor hem bestemde oord. Maar, o weel slechts eenige passen waren afgelegd, en daar schiet bliksemsnel een vlaag van on stuimige, dtieste weerspannigheid den ge vangene binnen, een woeste bui van razende onwil, die waarlijk kracht bijzette; want in een oogwenk verbrak de man zijn boeien, sloeg en trapte als dolzinnig om zich heen, vocht als een tijger, hij, de dappere al leen tegen vier. Zoo ontstond daar op eens eeu inderdaad bloedige strijd, die eindigde metde ontsnapping van den woesteling, wiens spoor men thans nog te vergeefs zoekt. Gisterennamiddai» zijn ook de vader, moeder en zuster der verdachte valsche munters te Rozendaal, op last der juslitie in hechtenis genomen en naar Breda over gebracht; De beide Duitschers, te Roermond gedetineerd, verdacht van bij de firma Berger te Venloo te hebben ingebroken, zijn gisteren op vrije voeien gesteld en naar Antwerpen vertrokken. Beide personen waien indertijd te Lissabon aangehouden en uitgeleverd. BUITENLANDSCI1E BERICHTEN BELGIS. Maandag heeft in de zitting van den gemeenteraad van Brussel de burgemeester Buis verslag gedaan van een onderhoud met Z. M. den koning over de viering van de 25-jarige troonsbestijging van Leopold II. Zooals reeJs bekend is beeft Z. M. verzocht, dat de gelden, welke men hiervoor bestemde, zouden gebezigd worden tot tegemoetkoming aan hen, die door ramp of elleude getroffen werden, doch de koning verklaarde zich tevens niet ongenegen een krediet te onderleekenen om de 60-jarige zelfstandigheid van België op feestelijke wijze te vieren. De burgemeester heeft vervolgens van den minister van binuenlandsche zaken de toe- zeggirig gekregen, dat hiervoor een krediet van 150.000 frs. zou worden aangevraagd. Algemeen werd door de leden van den ge meenteraad deze som onvoldoende geacht, en de burgemeester gemachtigd stappen te doer, om die som aanmerkelijk te doen verhoogen. Van particuliere zijden wordt reeds alles in het werk gesteld om het feest met luister te vieren. ËKCËL/IN De heer Browne presideerde gisteren de jaarvergadering der aandeelhouders van de .Londen-Tilbury-Southem-spoorweg. Hij zeide het te betreuren, dat de invoer van Hollandsch vee moest gestaakt worden, maar hij hield zich overtuigd, dat de quaran taine-maatregelen der Engelsche regeering onvermijdelijk waren tegenover de gevaren, welke uit Duitschland dreigden. Hij geloofde dat de quarantaine spoedig weder opgehe ven zal worden, omdat de veeziekte in Duitschland vermindert. De maatschappij verwacht alsdan de hervatting van levendig verkeer in Hollandsch vee, dat naar zijne berekening jaarlijksch 15,000 pond sterling zal opbrengen. De maatschappij zal prach tige inrichtingen aan de 'Thameshaven, ook voor het verkeer van andere Hollandsche producten, openstellen. Te Ledburg, de geboorteplaats van de beroemde Engelsche dichteres Elizabeth Barrett Brouwning, zal een gedenkteeken voor haar opgericht worden. Het zal een klokketoren zijn in eene der voornaamste straten van de stad. FttAIIHRlJK. Gustave Rothan, oud-gezant van Frankrijk en de schrijver van het bekende werk «Histoire diplomatique des relations de la France et de l'Allemagne" is te Pallanza ia Italië plotseling gestorven. Tijdens de Luxemburgsche quaestie was hij consul- generaal te Frankfort. De toen door hem tot de regeering gerichte depêches ziju later publiek gemaakt eu vormen een historisch document. Bij de loting te Dijon greep Maandag zekere Mertz, een huisschilder, een handvol nummers en slingerde, die door de zaal, In hech tenis genomen, verklaarde hij anarchist te zijn. Men vond een fleschje vitriool bij hem, waarmede hij de registers der conscriptie had willen vernielen, welke hij eene idiote instelling noemde. Le Figaro meent de ware reden te kennen waarom de prinsen Bonaparte zich onthouden hebben van de begrafenis van den hertog van Aosta. De leden der familie Bonaparte, die aan het huis vau Savoye verwant zijn, bekleeden geen bepaalden rang aan het hof en hadden dus geen .bepaalden rang in den lijkstoet. Daar.ju: besloot men, om deze moeielijkhedeu van préséance te vermijden, dat prins Napoleon en zijn zoon de officieele plechtigheid niet zouden bijwonen. Sedert drie maaudeu werden er te Neuilly talrijke diefstallen gepleegd. Men was verzekerd, dat er eene bende bestoud en men stelde alle krachten in het werk om ze aan te houden. Eindelijk is men er in geslaagd; het ge tal kwaaddoeners is 16 en allen zijn van 14 tot 18 jaar oud. Het hoofd der bende is zekere Leopold B., de zoon van een eerlijk postbediende. B. gebruikte onweerlegbare argumentenjom zijne mannen te doen gehoorzamenhij roste hen af indien zij niet gewillig waren. Of v zekeren dag dag beval hij, achter het operao°tjei gebouw, een jongen van 13 jaar oud ieti° cjj te stelen; toen deze weigerde sloeg hij heo'gge met eeu knots zoo hard op het hoofd, dat[! v« de kleine acht dagen later stierf. PORTUGAL. 8 vr8 -- Majoor Alejandro Alberto Serpa Piiito.jitsrie die in het Engelsch-Portugeesch conflict hen, kui haaldelijk ter sprake komt, is klein van ge-g75 stalte en doortastend van aard. Op den 12olncp November 1877 kwam hij te Bengoela aanwend en trok verder naar Cameron, Dombé Grande,jn v Quillengue en Cakouda. Toen hij daar aanover kwam scheidde hij zich af van de andertf.aariI] Portugeesche Afrikareizigers Capello en lven»je ge en ging vervolgens naar Nano, Henambo1BD(j Sambo, Moma en Caquingue, tot hij te Bih(jgn rf aankwam. Van Benguela lot Bihé trekt meiiegeDl door drie verschillende strekende cent^gj.ec bergachtig, rijk aan metalen, vruchtbaar enloetei gezond, liggende op 100 mijlen afstands vatD de de kust; de tweede is onvruchtbaar en ou-kufck< gezond en de derde is 1500 meters hoogg eei gelegen op 270 mijlen afstands van Beu-lejd i guela. Deze streek is rijk aan ijzer, en ofschoon de plantengroei als uitnemend geroemd wordt is zij betrekkelijk arm. 16116 De Portugeesche reiziger heeft de grenzeni"6,,!, vastgesteld, welke Cienene van Cubango en'^^ Cubango van Cuanza scheiden. In deze streken leed Serpa Pinto zes dagetij6^en lang de grootste ontberingen en ging gebukt onder koorts en heftige aanvallen van rhu-. matische pijnen, tot hij ten koste van de",'^ grootste inspanning en moeielijkheden het'0, grondgebied der Quillengues bereikte. De Portugeesche regeering, zijne diensten1 beloonende en de groote gaven erkennende, ,6 welke den beroemden Afrikareiziger versieren,?11, droeg hem verscheidene lastgevingen in Mo- 6 81 zambique op en in de streek der Zambeze;86'18'1 en Serpa Pinto verloor geen oogenblik deue6D moed in zijne onderneming om het licht derei^en beschaving te ontsteken onder de in on-®??, 1 wetendheid gedompelde Matabules en Ma-01 6 kololos. 8eme niet ITALIË. dak Volgens Farfulla heeft de ltaliaansche J?-66' rogeering aan Columbia een ultimatum gesteld,"6 Zij verklaait niet verder met Columbia te willeu onderhandelen, zoolang de schadever- goeding van 6000 lire niet aan Oerruti 10 betaald. De dagbladen van Savoye bevatten de huwelijksaankondiging van Emmanuel Ben jamin Daymonaz, advocaat te Breda en 3 Marie Antoinette De Bourbon. DDI Tg C 11 LAAD. De bondsraad behandelde gisteren de besluiten, door den rijksdag ten opzichte van de socialistenwet genomen en vereenigde zich met het gewijzigde ontwerp tot tubsi- diëering van een stoombootlijn naar Oost- Afrika. Het eerste deel is verschenen vau de herhaaldelijk aangekondigde verzameling van Documenten betreffende Von Bismarck's economische staatkunde", uitgegeven door geheimraad Poschinger. In dit deel zijn 183 stukken opgenomen, welke van talrijke aanleekeningen voorzien zijn. Het behelst vele tot dusver ongedrukte stukken uit de jareu 1862 tot 1880, waarin Von Bismarck ook baudelsminister werd. Zijne w erkzaam heid als zoodanig zal in een tweede afzon derlijk deel geschetst worden, dat nog niet uitgegeven is. Hetgeen tot dusver ver schenen is, heeft, voor zoover het na een vluchtig doorloopeu beoordeeld worden kan, over het geheel meer belang voor historie- onderzoekers, dan voor hedeudaagsche han dels-politici. Maar er zijn verscheidene, algemeen interessante herinneringen in opge nomen. Bij voorbeeld Von Bismarcks poging in 1864 om Napoleons welwillende toestem ming te verwerven voor het graven van een kanaal tusschen de Noord- en de Oostzee. Ook hield Von Bismarck in 1871 zich zeer bezig met «maatregelen ten aanzien van socialistische bewegingen onder werklieden." Hij zette toen reeds den minister Itzenplitz uileen, dat bij het internationaal karakter van die beweging een nationale staat niets anders doen kan dan «de tegenwoordige dwaling tot stilstand te dwingen en haar hierdoor op een heilzamer weg te leiden, dat men ter harte neemt wat in de socia listische eischen billijk schijnt te zijn en in het kader der tegenwoordige regeling van staat en maatschappij verwezenlijkt worden kau." Von Bismarck beveelt scheidsgerech ten aan en beambten, die eensgezindheid moeten teweegbrengen ten aanzien van werk tijd en arbeidsloon, en ook dringt hij op regeling van het gebrek aan woningen voor werklieden, enz. aan. Met bet oog op de verandering, welke tv CvrU dito dito Beoe, Oblig dito 1 Oblij dito dito dito tnsol Paai I dl ei/ Febi Ziiv, dito In C Obli Ëuit dito Obl. Cert dito bl dito dito ditc ditc ditc ditt ditc ditc ditc ditc ditc ditc Ob b Be Bi Gt Ot dit dit dil 18 ül G< dit

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2