i 'man uitsluitend aan dit nadeel blootstellen. „Herzie uwe strijdkrachten," zoo besloot spreker „zoodat ons aanzien naar buiten, dat ons alt koloniale mogendheid toekomt, worde verhoogd en versterkt. Moge dus de dag aanbreken, waarop wij kunnen zeg gen, dat wij daarvoor, met inspanning van alle krachten werkzaam zijn geweest." Na het applaus hetwelk den spreker bij het einde van zijne redevoering ten deel viel werden nog eenige vragen gedaan. De beer C. H. Rouw begreep niet waarom geestelijken, aanstaande geestelijken en orde broeders van dienstplicht moesten worden vrijgesteld. Dat begreep ook prof. Fockema Andreae niet. Hij meende dat hun daar zijn juist goede vruchten kon afwerpen. Meende men wellicht dat 't niet strookte met de roeping van geestelijken om 's naas ten bloed te vergieten spreker kon de verzekering geven dat ook bij in de jaren zijner dienstplichtigheid in net bloedvergie ten geen genoegen schepte. Hij meende dat met evenveel recht de leden van den vrede- bond moesten worden vrijgesteld. De heeren professoren Kuenen en Buys wisten gaarne of ons land, na de voorge nomen wijzigingen, voldoende verdedigbaar zou zijn. De heer Eland kon hierop ant woorden dat voor ons alleen sprake zou kunnen zijn van het bewaren van onze neutraliteit. Eu dit zal naar zijne meening bij den stand der politiek die nog lang tal kunnen voortduren voor ons zeer wel mogelijk zijn. Zooals ons defensiewezen thans is ingericht, zonder de gewenschte verbeteringen, zal dat zeer zeker het geval ■iiet zijn. En wat aangaat de vrijstelling van den geestelijken stand spreker kon daarvoor geen verklaring vinden, die ook hem zou kunnen voldoen. Maar nu eene hoogst nuttige wijziging in ons defensiestelsel kans heeft te worden goedgekeurd, achtte hij 'l niet geraden die kans te verminderen, ja zelfs te niet te doen door het vragen daarbij van wijzigingen die zeer zeker een groot deel van de natie zoudeu tegen de borst stuiten. De voorzitter der Hollandsche Club te Antwerpen verzoekt ons het volgende te melden Bij de Hollandsche Club te Antwerpen is ingekomeu en door haar afgedragen aan de commissie voor de ramp van 6 September jl. het bedrag vau francs 635.50; zijnde de zuivere opbrengst van het boekwerk: „Antwerpen vddr en na de ramp door een ooggetuige", met inbegrip van bij de uitgevers, de heeren Blankenberg C°. al hier ingekomen giften ten behoeve van voor meld liefdadig werk. Zondag jl. werd alhier, onder de leiding van den voorzitter den heer P. C. T. Snellen uit Rotterdam, de jaarlijksche wintervergadering gehouden van de Nederl. Entomologische vereeniging. Niettegenstaande de heerschende ziekte, waren vele leden, sommige zelfs van verre, opgekomen. On derscheidene sprekers, behalve de voor zitter, ue heeren C. Ritsema Cz., J. C. De Meijere, dr. H. Bos, J. R. H. Neervoort van de Poll, jhr. dr. E. Everts, dr. H. J. Vetli, dr. F. W. O. Kallenbach, dr. F. A. Jentink, dr. A. W. M. Vau Hasselt en F. M. Van der Wulp, maakten door hunne voordrachten en mededeelingen op het gebied der insectenkunde deze vergadering weder zeer belangrijk voor de wetenschap. Na afloop der bijeenkomst en een kort bezoek aan 's rijks museum van natuurlijke historie, ter beschouwing der dieren, door den heer J. - Hfittikofer uit Liberia medegebracht, verecnigden de leden zich aan een gezellig diner in het hotel Levedag. Ter gelegenheid van 's kouiugs ver jaardag op Woensdag den 19den Februari a. s., zal door de onderofficieren van het 4e regiment infanterie alhier in garnizoen een uitvoering met introductie worden gegeven in het locaal „Vondelhoven". Bij de Gebr. Van Oven in de Wagen straat te 's Gravenhage is thans een banier tentoongesteld, bestemd voor de Slagers- vereeniging „Nut en Vriendschap alhier. Tijdens den storm van Zondag op Maandag zijn op deu Zoeterwoudschen singel nabij deze gemeente twee in aanbouw zijnde huizen ingewaaid. Toen Zaterdagavond de tram van Haarlem naar Leiden tegen de Kauaalbrug te Oegatgeest opreed, stond een boom reeds in vallende richting, doch werd nog tegen gehouden door deu draad der telephoon. De machinist reed over een tak van den boom, en zoodoende werd de boom naar deu grond getrokken, welke toen op de machine en een passagierswagen terecht kwam. Het balkon der paasagierawagen werd beschadigd, en de reizigers moesten wachten, tot de boom aan stukken gezaagd en opge ruimd was. Zitting; van de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage van 27 Januari. C. v. d. B. oud 19 jaar schoenmaker te Leiden stond teiecht, beschuldigd van uit de 6chuit vau schipper C. Boelhouwer, die 6 Jan. aan den Ouden Rijn lag, te hebben gestolen 3 veeren peluwen, 6 veeren kussens en 2 jassen. Het beddegoed was eigendom van den schipper, de jassen van de knechts. Bekl. bekende alles, hij had een wagen, die in de steeg stond, genomen, was in de roef gegaan, had een en ander er uit ge haald, op den wagen geladen en was er mede weggereden. Zijn moeder had toen het bedde goed gewasscheu en later waren én veêreu én tijken verkocht. Voor bekl., die ongunstig bekend staat, werd geëischt 9 maanden gevangenisstraf. De advoc. van bekl. gaf toe, hal deze on gunstig bekend stond, maar de gulle beken tenis van het misdrijf in verband met de armoede, die hij leed mochten wel als ver zachtende omstandigheden gelden. Ook moest men rekeniug houden met zijn geriuge ontwikkeling en het weinig moreeie van zijn omgevingde moeder toch in plaats van het misdrijf bij haar zoon tegen te gaau, is hem daarbij behulpzaamzij wascht zelve het beddegoed, opdat het gestolene meer zal opbrengen. Dan de opkoopers, de ver dediger spreekt hier in 't aigemeeu, zijn vaak de grondoorzaak van het misdrijf. Een jonge ling zal niet stelen, als hij niet weet, dal er opkoopers zijn bij wie hij het kwijt kan raken. Gaat zoo'n opkooper nu niet na, dat het hoogst verdacht is, als een jongen een zak, waarin 16 Kg. veeren zijn, te koop aan biedt. Deze redenen noopten verd. de démentie van de rechtbank in te roepen. G. T. R. vau Nieuwveen staat terecht wegens beleediging vau den rijksveldwachter op Nieuwejaarsdag. Bekl. zegt erg beschonken te zijn geweest. Toen hij, op een vraag van den president, verklaarde vader van 6 kinderen te zijn, volgt er een geduchte vermaning, dat men dan allerminst ooit boven zijn theewater mag wezen. De eisch is f 10 boete. Vier veelbelovende tlaagsche jongens had den in het zondaarsbankje plaats genomen. De winkeliers van Leiden mogen van geluk sproken, dat er zoo'n klaverblad van vier niet langs de straten der sleutelstad zwerft. „Geen cent" was er dan meer in de toon bankladen veilig. De jongste van die deugnieten is 18 de oudste 17 jaar. Zij hebben het heel ver gebracht in de kunst van ladelichten, en at nog meer zegt, zij weten altijd laden te vinden, daar goed wat geld in zit. Twee daarvan kennen de gevangenis reeds door en door, want zij waren dasr lang genoeg gelogeerd; de oudste was zelfs pas een goede maand weer op vrije voeten, na anderhalf jaar in de cel vrije kost en in woning te hebben gehad. De ouders van den lSjarigen deugniet zijn zeer fatsoenlijke menschen, maar zij kunnen geen huis met hein houden. Hij is stellig wel de grootste boef van het klaverblad. Zijn grootste lust is straatslijpen dit kwaad tegengaan schijnt onmogelijk, in een ommezien is hij weggesuapt; sluit men zijn schoenen weg, dan deserteert hij op bloole voeten neemt zijn vader hem mee naar het werk, dan is hij weg eer men er erg in heeft. Op straat wordt hij steeds door den lust tot ladelichten bekropen, en zijn ouders kunnen hem moeielijk vinden, daar lui we) zorgt uit het vizier te blijven; somtijds wisten zij in geen vier dagen waar hij zat. Den 8aten Januari heeft het klaverblad een promenade naar Scheveningeu gemaakt, het komt in de stad terug, eu nu moet de lade vau bakker Verburg aan den Dennenweg er aan. Ongelukkig was die goed gevuld, on geveer f 60 aan zilvergeld zat er in. Een van de schelmen hield de winkelbel vast; de lSjarige knaap gaat vlug achter de toon bank en neemt maar voor het gemak den geldbak mede. De twee anderen bleven op uitkijk staan, of de diender niet kwam. De ineid schoot toe en ook de juffrouw, de eerste kon ze nog eveu herkennen, maar ze gingen zoo snel aau den haal, dat zij toch met den buit ontsnapten. De geroofde geiden werden op straat ver deeld. Daarna zijn er pantoffels, schoenen eu eeu paar jasjes gekocht en schijnen zij ook een visite aan Leiden te hebben gebracht. Geiukkig dat de jongelieden, die attentie niet kouden herhalen want de Daagse he politie was ze spoedig op spoor en nam al liet reisgeld in beslag. Zij willen het nu doen voorkomen dat zij niet opzettelijk de winkels binnen gingen om laden te lichten, als zij eenmaal binnen getreden waren, was dat maar zoo'n ploiselij ken inval. «a «rs» m_j aim. -.w** rmr- - Zoo, zeide de president, maar gij liept bij dien bakker niet tu, om eeu krentenbroodje te koopen. In het requisitoir van den officier van jus titie hoorden wij, dat het 13jarige boefje nog meer proces-verbalen wegens „lade lichten" ten zijnen laste heeft eu dat, terwijl deze zaak nog in onderzoek was, de jongen zijn geliefkoosde bezigheid niet kon nalaten. Het ventje is een turf hoog, maar dat is geen bezwaar, hij pakt wat er voor de hand komt, gaat er op staan, en heeft in een wip van eeu volle een ledige lade gemaakt. Van den tweeden beklaagde hoorden wij, dat hij ook heel ongunstig bekend stond, eu dat het misschien meer geluk dan braafheid was, dat hij nog geen kennis met de jus titie had gemaakt. Nummer drie en vier waren, zoo als wij bereids gezegd hebben, gewezen logés vau de gevangenis. De officier meende dat de 13jarige boef een natuurlijken aandrang tot stelen(had, dat hij diefstallen pleegde, zonder zich rekenschap van den ernst van zijn misdrijf te geven. Z. Ed. Achtb. meende, dat hier het oordeel des onderscheids niet aanwezig was, en re- quireerde zijn opzending naar een rijks-op voedingsgesticht tot zijn 18de jaar. Voor den tweeden bekl. werd zes maanden, voor den derde achttien maanden en voor den vierde twee jaar gevangenisstraf geeischt. De verdediger hield een juridiek betoog over de kwalificatie van het misdrijf, ver klaarde niet te wsten, wat er van de jongens «orden moest, eu hoopte dat de rechtbank ze een heel gestrenge straf zou opleggeu. De rechtbank veroordeelde nog: G. A. te Noordwijk Binnen wegens drie diefstallen tot 4 maanden gevangenisstraf, eu N. P. B. te Warmond wegens vernieling tot 5 dagen gevangenisstraf. OFFICIEEL,*: HEKIC91TEN. Bij kon. besluit is aan de heeren W. Martens, kunstschilder, E. Niermaus, archi tect, J. B. Cores de Vries, ingenieur, I. J. Boas, indu-trieel, P. C. E. Wunderly, A. Ij. H. Obreen, dagblad-correspondent, en J. O. Freiwald, koopman, allen wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, hun door deu president der Fransche republiek geschonken is aan A. Visser, gewezen bewaarster in het huis van bewaring te Leeuwarden, ver leend een pensioen ten laste van den staat v an f 103 's jaars zijn benoemd: tot hoofdcommies bij het departement vau justitie, L. E. T. Anderegg en G. A. N. T. Jansen van Afferden, beideu thans commies; tot adjuuct commies bij het departement van justitie, J. Crèvecoeur, thans eerste klerk is benoemd tot kantonreciiter-plaatsver- t anger in het kanton Roermond, mr. W. 11. J. Th. Van Basten Batenburg, advocaat en procureur te Roermond; is benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te 's Gravenhage mr. J. B. J. N. ridder De van der Schueren, thans rechter in de artoudissements-rechtbank te Rot terdam is, met ingang van 1 Maart a. s.; 1°. de gepensiouneerde vice-admiraal F. A. A. Gregory, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking: a. van directeur-administrateur van het weduwen- eu weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht; en b. van voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten eu zulks onder dankbetuiging voor zijne langdurige en belangrijke diensten in die betrekkingen bewezen; en 2°. tijdelijk belast met de waarneming der gemelde betrekkingen, de gepensiou neerde vice-admiraal J. VV. Binkes, adjudant des koniugs in buiteugewonen dienst; is, met ingang van den lsteu April a. s., benoemd tot adjunct-commies bij de directie der marine te Amsterdam, de klerk bij die dir ctie J. F. Kloptogge; zijn benoemd, lot ontvanger der registra tie en domeinen te Eukhuizen, H. Burger, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Oirschot te Gennep, F. De Lange, thans surnume rair der registratie en domeinen; te Oirschot, H. J. Van Lis, thans surnu merair der registratie en domeinen is de met verlof hier te lande aanwezige officier v&u gezondheid 2de kl. van het leger in Ned.-lndtë D. J. Boldingli, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Februari 1890, eervol uit Zr. Ms. mili lairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Met 16 Februari a. s. worden geplaatst: bij den mariue-torpedodienst, in de rol van Zr. Ms. torpedo-instructieschip Maïnix, de luitenants ter zee 2de kl. L. E. Vi Tet| Diggelen, A. Geldermau, J. F. B. Vi pijl Dijk, en aan boord van gemeldeu bodet „er de luitenant ter zee 2de kl. T. A. F. E ,jeI1 Bruine; T01 als officier van politie bij het koninklij sch instituut voor de marine te Willemsoort boo de luitenant ter zee 2de kl. W. Th. Va het Vloton, en ren aan boord Zr. Ms. monitor Matador, d afst luitenant ter zee 2de kl. L. E. A. 1 ree Ter Haar. me De minister van financien zal op 8 en die van mariue op 31 dezer get j audiëntie verleenen. BINN ENLAN HSOHË BERICHTEN De minister van finauciën maakt bi kend dat het saldo van 's rijks schatkist o 011 25 dezer bedroeg: 8P' bij deNederlandschebank.f 16,618,536,91 en bij de betaalmeesters. 1,447,646,38 001 Te zamen f. 18,065,583,3? Blijkens bij het departement va marine ontvangen telegram is Zr. Mi sehroefstoomschip 1ste klasse Van Galet va onder bevel van den kapitein ter zee J. C h® Commijs, den 27sten dezer te Batavia aai De gekomen. Aan boord was alles wel. StCl.) da Gisteravond te halfnegen kwam di 'u eerste kamer in vergadering bijeen. Betich was ingekomen van de afwezigheid van 1) leden, de meesten wegens ongesteldheid. Ni mededeeling van de ingekomen stukkei werd de vergadering verdaagd tot heden ochtend te 11 uren, toen de behandelinj g der staatsbegrooting voor 1890 zou aan di orde komen. Gisteren waren in het gebouw van tweede kamer vergaderd de vijf voorstellen van de belastiugontwerpen, tot vaststellinj y van de memorie van beantwoording op hel voorloopig verslag der kamer. De nieuwbenoemde le luit. der huzarei o E. C. K. Völcker blijft tot 1 Nov. vau di; zi jaar gedetacheerd bij de rijschool te Amers y foort, eu wordt daarna ingedeeld bij he; depot-escadron van het le reg. huzaren al daar in garnizoen. De loting voor de nationale militii voor Wassenaar, Zegwaart, Zoetermeer, q Voorschoten, Voorburg, Veur en Stompwiji zal plaats hebben op Diusdag 25 Februati aan den Leidschendam. Te Scheveningen heeft de storm vat Zondag weinig of geen schade aangericht Opmerkelijk is het dat de zee, ten gevolgt van den ZW. wind, veel kleine 'voorwerpet op den oever heeft geworpen, hetgeen aai velen aanleiding heeft gegeven aan het strand te zoeken, waar zij o. a. vonden een beschadigd zilveren horloge, een 2} guldenstuk, een gulden, enkele 25centi stukken, o. a. een kwartje van het jaai 1824, heele en halve shilliugen enz. die bij het afloopen van het water bloot kwamen te liggen. De trein van de Holl. Bpoor, welke te 0 uur 's morgeiiB uit Amsterdam vertrekt, kwam gisteren eerst te half 12 te Haarlem aan. Door den storm waren eenige telegraaf palen omgeworpen en op de rails gevallen, zoodat de trein daarvoor moest stoppen en eerst na eeue aanmerkelijke vertragiug zijn weg kon vervolgen. Gisterenmorgen is nabij Callautsoog gestrand een viermastschip, geladen met sal peter, komende van Engeland met bestem ming naar Antwerpen. Het schip is geheel uiteengeslagen. Van de bemanning, bestaande uit 35 personen, zijn slechts 4 gered. Omtrent dit schip, het Eugelsche vier mastschip Locb Moidart, kapitein Andrew, met salpeter van Pisagua naar Hamburg be stemd, deelt het llbl. de volgeude bijzonder- hedeu mede: Terstond ua de stranding werd het schip door de branding beloopen, die het aan houdend met kracht beukte. In de ver wachting dat met den dag het weer waar schijnlijk eeuigzins tot bedaren zou komen, werd niet dadelijk van den wal hulp gebo den. Aau boord van het zwaar werkende schip begreep men dat de toestand hoogst gevaarlijk was eu trachtte meu het strand te bereiken. Vijf der schipbrenkeliiigeu be gaven zich daartoe het eerst in een sloep, doch nauwelijks had deze het schip verlaten of het ranke vaartuigje sloeg om. Slecht» twee, een oud man en een jong matroos, bereikte zwemmende den wal; drie der man nen vonden den dood iu de golven. Alle overige schipbreukelingen wachtten nu iu de masten kalm reddiog af. Men kon bun ech ter geen hulp verleenen. Het weer en de zee waren nog onstuimiger geworden e" alle pogingen om met de reddingboot het tchip te bereiken mislukten, terwijl men ook

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2