BINNENLANUSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN officier van justitie verklaart bekl. schuldig aan drie diefstallen en eischt 9 maanden gevangenisstraf. N. 1'. B. te Warmond wilde op Nieuw jaarsdag tegelijk met een ander ergens binnen gaan, daar de bewoner, die hem niet geïnviteerd had, zulks belette, zoo begon bekl. hem te schoppen. Bekl. verklaart alleen naar de deur ge schopt te hebben. Daarna besloot bekl. den glazenmaker wat werk te verschaffen, hij nam een knup pel en sloeg bij M. K. de ruiten in. Deze zat net te eten en kreeg bij wijze van toespijs duizende glasscherven over zijn maal. Ook aan dit feit is bekl. dood onschul dig niettegenstaande hij bij den burgemees ter van Warmond bekend had, dat hij het gedaan bad, uithoofde hij aan iemand daar aan huis een hekel had; ook was de knup pel met glasscherven er in, bij het raam gevonden. Na een strenge berisping van den presi- dènt, eischte de officier van justitie voor dfeze bek). 8 dagen gevangenisstraf. OFFICIEELS BEKICHTE^. «a imiiidall my i L- 'Bij koii'. bèslult is A. Meuwissen be- ïfóefod'""ldt; burgemeester der gemeente SFontforf zijn benoemdtot burgemeestervan Thorn F. H. Tonuaer, secretaris dier ge meente; van Appingedam jlir. C. J. Lewe van Aduard van Vierlingsbeek P. Jetmiskens; van Zaandam II. J. Versteeg; van Dordrecht mr. II. A. Nebbens Sterling; van Voorhout li. D. Terwee, secretaris dier gemeente; Van Stad-Doetinchem A. M. C. Van Bommel; van Ubbergen C. M. Van der Goes; van Oldemarkt H. Visscher, secretaris dier gemeente; van Ermeloo mr. A. M, Van Oordt; zijn de heeren B. W. Ferguson, O. A. C. Kruyder en G. A. Bar benoemd en aan gesteld tot apotheker 2de kt. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank, f 19,414,827,15B en bij de betaalmeesters. 1,265,687,686 Te zamen f. .20,680,514,84 In de afdeelingen der eerste kamer over de staatsbegrooting is aangedrongen op het toekennen eener vergoeding aan preven tief gevangenen, wier onschuld is gebleken. Voorts wilde men den schijn vermeden zien van aanmoediging tot drankwetbekeuringen. Uitbreiding van rijks politie werd gewenscht. Een aantal leden zagen geene reden tot verwerping van de marine-begrooting, al betreurden zij het, dat de minister zoo spoedig zijne plannen prijsgaf. Betreffende oorlog zal men de defensie-voorstellen afwach ten. Aan den miuister van waterstaat werd lof toegezwaaid voor zijn beleid en belang stelling in zake landbouw en nijverheid. i- De le luit. J. Burger, van het 4e leg. inf. te Delft, wordt met 1 Febr. werk zaam gesteld op liet bureel van den gen.- maj. Deir Beerv Poortugael, -comm. der stel ling van ^Amsterdam, Het Engel8che geïllustreerde weekblad Pktórigl World bevat in de jongste 2 "-aunmers eënige illustratiën naar schetsen, gemaakt door den heer lïing, Chineesch- Hollandsch secretaris der Nederlandsche expeditie naar de Gele Rivier in China. Ook de portretten van de leden dier expeditie ziju in bet laatste nummer opgenomen, nl. van kapitein P. G. Van Schermbeek, leider der expeditie, den heer J. Rhein, secretaris, tolk van der. Nederlandsche legatie te Peking, den heer Bailauf, Nederlandscben consul te Tientsin, den heer A. Blijdenstein, ingenieur, en den heer A. Visser, leverancier aan het leger. Blijkens den tekst is kapitein Van Scherm beek van meening, dat de Chineescbe auto riteiten overtuigd zijn, dat zij Europeesche deskundigen noodig hebben, indien zij de herbaalde overstroomingen willen afweren. De Chineezen hebben niet iet minste denk beeld van waterbouwkunde, zoodat de heerVan Schermbeek voorspelt, dat de doorbraken in de oevers der rivier ook dit jaar weder zullen voorkomen. Door mevr. de wed. Kikkert, geboren Favte, te Delft overleden, zijn de volgende legaten gemaakt, vrij van successierechtaan het blinden-instituut te Amsterdam f2000; aan het doofstommen-instituut te Rotterdam BLm JKQ SB TC» flfei «3 TC» TC33 f 2000 aan de inrichting tot ziekenverpleging te Haarlem, onder directie van mjxtr. Van Berkhout, f 500; aan de Vereeniging tot v rscliaffing van naaiwerk aan minvermogen den te Haarlem onder directie van mevr.de wed. v. Meurs, f 500 en aan de prins-Hen drikstichting te Egmond aan zee, f4000. Te Middelharnis heerscht de ziekte in hevige mate; in sommige gezinnen blijft geen enkel lid vrij. De bewaarschool is er gesloten wegens ziekte van het personeel de directeur van het post- en telegraaf kantoor en zijn assistent werden aangetast, zoodat lijdelijke hulp uit Dirksland moest komen. Te Sommelsdijk moest de Rijks- normaalschool tijdelijk worden gesloten door ziekte van eenige ouderwijzers en vele leerlingen. Ook het hoofd der bewaarschool is aangetast. Ook te Stad a. h. Haringvliet heeft de ziekte zich vreeselijk uitgebreid; in sommige gezinnen blijft niemand gespaard, ja in één gezin liggen er zeven ziek. De openbare school aldaar is half ontvolkt. Drie jongens, die te Amsterdam een ingezetene op de publieke straat hadden aangerand en van zijn gouden horloge mei ketting beroofd, werden Vrijdagnacht, op aanwijzing vau den beroofde, in hechtenis genomen. Aangezien bij fouilieering niets op de gearresteerden werd gevonden, begaven zich drie agenten naar de Servetsteeg, de plaats waar de verdachten zijn aangehouden, en stelden daar een onderzoek in met hel gunstig gevolg, dat horloge en ketting in een der aldaar geplaatste vuilnisbakken werd teruggevonden. De aanranders zijn in be waring gebleven. De wakkere dienstbode Geertruida Blommers is, ter waardeering van haar gedrag bij den brand in de Huideustraat te Amsterdam door 11. M. de koningin bedacht met eetie gift van f 750. Het is trouwens gebleken dat een groot aantal personen in 0113 land het wenschelijk geacht hebben de trouwe dienstbode tastbare bewijzen hunner waardeering voor bare kloeke daad te doen toekomen. Te Hoorn, waar de griep zeer hevig heerscht, begint de ziekte langzamerhand af te nemeo. Opmerkelijk is het, dat in de rijkswerkinrichting, met ruim 575 verpleeg den, geen enkel geval van griep is voorge komen. De eigenaar van een huisje te Zeist heeft de bewoners, een half wijzen man met vrouw en viei kinderen, zonder vorm van proces op straat gezet. In lompen gehuld, zwerven thans deze ongelukkigen midden in den winter geheel broodeloos rond. Tegen den qigenaar is proces-verbaal opgemaakt, daar hij bovengenoemde handeling zonder deurwaarders exploit ten uitvoer heeft ge bracht. Zaterdag overleed to Warnsveld de rechter in de rechtbank te Zutfen, mr. Joan Philip Verloren. Na te Utrecht gestudeerd le hebben en gepromoveerd te zijn, vestigde de beer Ver loren zich als advocaat te Deventer. Later was hij in rechterlijke betrekkingen te Tiel en te Hoorn werkzaam; na de herziening der rechterlijke organisatie in '77 werd hij als rechter in de arrondissements rechtbank te Zutfen benoemd. Zaterdagnacht is ingebroken in het kantoor van den rijksontvanger te Deventer. Lessenaars euz. werden opengebroken. De dieven vonden echter slechts ruim f 12. De daders zijn nog onbekend. Uit Borne wordt aan de N. R. Cl. gemeld Zaterdagmorgen overleed in de buurtschap Hertme, ten huize van den beer Barendts- zen, de dienstbode Aleida Meijer, in den ouderdom van 95 jaren. Zij was de oud ste ingezetene dezer gemeente en heeft van haar 14de jaar gediend, zoodat zij ruim 81 dienstjaren telde. Al dien tijd is zij bij de familie Barendtszen geweest, waarvan zij vijf geslachten mocht beleven. In den laatsten tijd was zij sukkelende, en werd zij met de meeste zorg en liefde ten hnize van haren meester verpleegd. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Friesland In vele Friesche gemeenten ziet het er tegenwoordig treurig uit met den arbeiders stand. Door velen wordt hoegenaamd niets verdiend, en in menig huisgezin wordt gebrek geleden. Vooral bij open water kan de uood groot zijn. Is het water met ijs bedekt of is er veel sueeuw gevallen, dan wordt er nogal menig stuivertje verdient met baanvegen, sueeuwschcppen, het verkoopen van melk en koek aan de liefhebbers van schaatsenrijden of op andere wijzemaar thans valt er hoe genaamd niets te verdienen, indien niet ver schillende corporation de handen ineenslaan om dan toch maar op de eene of andere 4T2 TC» TCLT TC TC JSb.. rrcg Tr> wijze werk te verschaffen. Gebeurt dit niet dan worden de armvoogdijen met tal van aanvragen om ondersteuning als het ware bestormd. De uitgaven voor armenzorg in de Friesche gemeenten zijn dan ook in de laatste jaien schrikbarend toegenomen. Toch draagt menig arbeider zelf de schuld mee van dezen toestand. Nog véór hij eeuig middel van bestaan heeft gaat hij trouwen en vermeerdert het gezin, dan vtrmeerderen ook de behoeften, die (dat is natuurlijk, meent de arbeider) door de armvoogden maar moeten bevredigd worden. Dat recht van eischen schijnt er toch nogal diep in te zitten, vooral sedert socialistische woord voerders met vrij wat. geschetter daar p steeds aandringen. Rechten, rechten en nog eens rechten: dat wordt den werkman steeds toegeroepen, van verplichtingen geen sprake. Te Veeodam heerscht sinds eenige weken in vrij hevige mate de croup en zijn er reeds vele gevallen mtt doodelijken afloop voorgekomen. Ook komen er vele gevallen van mazelen voor, terwijl ook de griep zich begint te vertooneu. Het buitentje „Nooit Gedacht," aan den Vlissingschen weg nabij Middelburg ge legen, is gisterennacht een prooi der vlam men geworden. Naar men zegt, is een om vallende petroleumlamp de oorzaak van dit ongeluk. De bewoners hebben zich kunnen redden en een groot deel van den inboedel in veiligheid kunnen brengen. FAAIKRIJ Si. In de gisteren door de kamer van af gevaardigden gehouden zitting beeft de heer Flourens de regeering ondervraagd over de visscheiijen in de wateren van Newfound land. De minister Spuller antwoordde, dat wel dikwijls verschillen voorkomen, doch dat deze altijd gemakkelijk geregeld worden, dank zij den geest van toenadering, welke de Engelsche en Fransche regeeringeu he- zielt. Het vischrecht der Franschen is onbe twistbaar, maar de uitoefening van Uitrecht wekt couflicten, die echter de minister herhaalt bet steeds in der minne worden beslecht. De minister vroeg, dat de kamer verklare in deze aangelegenheid op de waak zaamheid der regeeriug te vertrouwen. Ten slotte ging de kamer, in overeenstemming met de regeering, over tot de eeuvoudige orde van den dag. De heer Lachize ontwikkelde daarop zijne interpellatie omtrent de vernietiging der kre dieten, door den gemeenteraad van Parijs toegestaan ten behoeve van de werkstakers in het departement du Nord. De minister Conslans antwoordde in hoofd zaak het volgende: Men kali aan geen ge meenteraad toestaan, op deze wijze in eene werkstaking tusschenbeide te Komen. De regeering zal elk besluit van een gemeente raad, die zijne bevoegdheid te buiten gaat, vernietigen. De afgevaardigde Joffrin beklom na deze verklaring des ministers de tribune, doch de rechterzijde en de Boulangisten wilden hem niet aan het w oord laten komen, waarop de heeren Dugué de la Fauconuerie en Cuneo d' Ornano tot de orde werden geroepen. De heeren Dérouléde en Millevoye spraken toen eenige heftige woorden, welke de veront waardiging van de geheele linkerzijde wek ten. Al de leden dier partij stonden van hunne zitplaatsen op; scherpe woorden wer den gewisseld en men dreigde elkander met de opgeheven vuist. De cencuur werd op den heer Dérouléde toegepast. Deze wees den afgevaardigde Jof frin, die nog steeds op de tribune stond, met den vinger aan en zeide, dat zulk een persoon het recht niet had het woord te voeren. Het tumult, dat daarop ontstond is onbe- schrijvelijk. i)e voorzitter stelde voor, de censuur met lijdelijke verwijdering op den heer Dérouléde toe te passen, en de kamer stemde hiermede in. De beer Dérouléde wei gerde echter gevolg te geven aan de uitnoo- diging van de voorzitter om de zaal te ver laten, waarop 'laatstgenoemde de zitting schorste. Bij de hervatting der zitting werd het woord verleend aan den heer Millevoye, die der meerderheid verweet, dat zij de volks- souvereiniteit had geschonden. Het tamult begon toen opnieuw eu de zitting werd weder geschorst. Bij de heropening begaven de quaestoren zich naar den heer Dérouléde en eischten dat hij de zaal zou verlaten. Toen laatstgenoemde bleef weigeren, rukte de wachthebbende hoofdofficier, kolonel Elie, aan het hoofd van een peleton soldaten, de zaai binnen en beval den heer Dérouléde zich te verwijderen. Deze gaf eindelijk hieraan gehoor en verliet de vergaderzaal, gevolgd door zijne vrienden, waarvan er een leve de commune! riep. Toen na dit voorval de zitting werd her vat, werd bet woord ontnomen aan den heer Millevoye, en de cencuur op hem toegepast met lijdelijk verbod de zittingen bij te wenen. De zitting werd opnieuw geschorst, oui den kolonel Elie gelegenheid te geven den heer Millevoye uit de zaal te verwijderen. Nadat dit was afgeloopen verklaarde de heer La- guerre dat hij den heer Joffrin niet aan hel woord zou laten gekomeu. Op den heer La. guerre werd daarop evenzeer de cencuur met tijdelijk verbod tot het bijwonen der zittin gen toegepast. De zitting werd le 8J- uur opgeheven. S l'i\J E. Het nieuwe kabinet is aldus samen gesteld Sagasta, presidentArmijo, buiteu- landsche zaken; Puygcerver, justitie; gene raal Bermudez Reina, oorlog; admiraai Ro mero, marine; Becerta, openbare werken; Guillon, koloniën; Cap Dipon, binnenland- sche zakenEguihor, financiën. POKTtlGAL. De Portugcescbe bladen bevatten lijsten van kooplieden, die met Engeland blijven handel drijven, en van die, welke hunne handelsbetrekkingen hebben verbroken. De hertog van Palmella heeft volgens den corres pondent der Daily News zijn geheele inko men gegeven voor de kosten van een oorlogs schip. De koning heeft volgens denzelfdeu berichtgever de orde van den kouseband niet geweig.-rd, maar alleen verzocht dal mee hem daarmede vooralsnog niet officieel zon bekleeden. Sommigen Engelschen te Lissabon lieter zich uit vrees voor mishandeling uaturali seeren. Volgens de Times worden fabelachtige sommen gevraagd voor een nieuwe oorlogs vloot. Volgens den correspondent der Standard te Weenen heerscht daar de overtuiging dat Engeland en Portugal het best het geschil onderling kunnen oplossen zonder tusschen- komst van het buitenland. Het Congover- drag bevat geenerlei bepaling, welke deze bemiddeling noodig zou maken. 1IIIITIG1IL.OD. De keizer heeft aan koning Umberto getelegrapheerd, dat alleen de wenech v»« den hertog Van Aosta om op eenvoudige wijze begraven te worden hem weerhield vai naar Turijn te gaan. De rijksdag heeft gisteren bij tweedt lezing, het wetsontwerp betreffende de Oost- afrikaansche stoomvaartlijn aangenomen, in den door de commissie vastgestelde» zin, Tegen stemden de vrijzinnigen, de meeste leden van het centrum en de sociaal democraten. Het bij den rijksdag ingekomen Witte Boek bevat slechts die stukken, waaruit blijkt dat aan eene wijziging van het bestaande verbod op den invoer van vee niet gedacht wordt. De Reichsameiger maakt het verslag openbaar omtrent den toestand der arbeiden en dien der nijverheid, in de vijf Pruisische mijndistricten. Daarin worden alle vraag stukken behandeld, welke vooral in den laatsten tijd op den voorgrond zijn opgetreden, zooals omtrent het loon en den duur van den arbeid. Het verslag is reeds in hel begin der vorige week bij den keizer ingediend De regeerende vorst Gëorg Albert-: Schwarzburg Rudolstadt is Zondagavond tesi Rudolstadt aan een beroerte overleden. De nieuwe eischen der mijnwerken* worden hier te Berlijn wel is waar ernstig opgevat, maar toch gelooft men niet dat dl meerderheid der arbeiders daaraan deelneemt Eene werkstaking wordt dan ook niet alt ophanden beschouwd. De algemeene mijnwerkersvereeniginf in Westfalen hield Zondag een verkiezing» vergadering, waarop het voorstel, bij df verkiezingen voor den rijksdag candidate! uit de mijnwerkers te stellen, verworpei werd. Daarentegen besloot men de candi datuur van den socialist Lehmann te steunen Een andere vergadering met het doel he handhaven der nieuwe eischen betreffend loon en arbeidstijd voor te staan, werd t Inskendorf hij Gelsenkirchen gehouden. BRAZILIË. Een besluit der voorloopige regeerinj bepaalt, dat er voortaan drie geautoriseerd bankeu in Brazilië zullen zijn tot uitgift' van bankbiljetten, met een gezamenlijk kapi taal van 50 millioen pd. sterling. Tien percet van de winst zal aangewend worden rolt amortisatie.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2