- 1 BINNENLANUSOHE BERICHTEN BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. groote trekken de hoofdzaken aanduidende zijn die schetsen naar de meening van burg. en weth. voldoende genoeg om de geschikt heid van liet terrein te beoordeelt n, vooral nu door den gemeente-architect die plannen do ir duidelijke omschrijving in bijgaand rapport zeer goed zijn toegelicht. Uit die toelichting blijkt dat liet terrein van liet gebouw 's Gravensteyn, zonder meer bij elk der plannen in elk geval te klein is. De volvoering van de plannen door het voorstel van de zeven raadsleden (indien aangenomen) geboden zou dus zijn ten koste niet alleen van aankoop van aangrenzende perceeien, maar bovendien van het verlies van straatbreedte en pleinoppervlakte. Of het Gerecht zal als plein verdwijnen en als verlengde van de Houtstraat slechts eene 8 meter breede straat blijven voor welstand en veiligheid zek* r i iet aan te bevelen óf men zal voor het Pit terskerkplein een nog grooter gedeelte moeten afnemen, door het gebouw eenige meters zuidwaarts te ver schuiven. Dit kan echter natuurlijk de bedoeling niet zijn; men zal niet de halve breedte der fraaie Pieterskerk willen bedekken, en waar overal elders het streven is, vooral nabij monumentale gebouwen, pleinen te verkrijgen of te verruimen, hier moedwillig een be staand plein opofferen om het front van een der hoofdkerken en den zijgevel van de ge hoorzaal tegenover elkander te plaatsen in een 8 meter breede steeg. Wat de indeeling aangaat blijkt al spoedig dat men verschillende eischen moet vermin deren of opgeven, zal men hier de gehoor zaal bouwen. Er blijkt alweder dat gelijke oppervlakten van terrein nog niet in staat stellen daarop hetzelfde gebouw te plaatsen; de vorm van het terrein bepaalt of men het al of niet voordeelig kan benuttigen en weinig verloren ruimte heeft. Men heeft volgens de drie plannen te doen met ver bazende tochtige uitgangen, slechte toegangen, te kleine bijvertrekken als rook-, executan ten-, receptie-, vergader- en kleedkamers, foyer, corridors, enz. Overigens zij nog voor alle drie de plannen opgemerkt dat geen woning voor den pachter in het gebouw- ontworpen is en dat het maken van een goed sousterrein door bezwaren bij ont gravingen, enz. bier zeer kostbaar zou zijn. Nu heeft wel de heer De Sturler een plan opgemaakt en aan de leden toegezon den, doch daarin heeft men voor den bouw het Pieterskerkplein noodig zelfs lot voorbij de as der kerk, aan beide zijden slechts eene smalle straat overlatende. Smalle corri dors, tochtige en weinig talrijke uitgangen en bijna volslagen gebrek aan bijvertrekken maken ook dit plan weinig uitvoerbaar. Bovendien zouden ai die plannen duurder zijn in hunne uitvoering dan de plannen- Breestraat. In overeenstemming met de com missie van fabricage zijn ook burg. en weth. van oordeel dat het terrein kan 's Graven steyn in alle opzichten ongeschikt is voor de oprichting van eene Gehoorzaal. Wat betreft een eventueele inneming van het Pieterskerkplein, waardoor het schoon en eerwaardig uitzicht van de Pieterskerk ten zeerste zou worden benadeeld, hebben burg. en weth. mede bet advies ingewonnen van de gemeentecommissie der Nederd. Hervormde gemeente, welk advies onverwijld aan den gemeenteraad zal worden medege deeld. Omtrent de vraag of aan het gebouw 's Gravensteyn zoodanige waarde op geschied en oudheidkundig gebied moet worden toe gekend, dat niet dan in de uiterste nood zakelijkheid tot de stooping zou mogen worden overgegaan, hebben burg. en weth. het ge voelen ingewonnen van de commissie voor het stedelijk museum, wier taak het is voortdurend te waken voor het behoud van alles wat waarde beeft of belangrijk is voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst. Na de Burcht is 's Gravenstein het oudste overblijfsel der stad. Floris V, werd hier geboren en op 's Gravenstein en 's Graven hof zetelde de regeering. 's Gravenhof is verdwenen en ingenomen door de school- Van Wijk en de Doopsgezinde kerk. 's Gra venstein bleef behouden en werd later ver groot met de gebouwen aan het Pieterskerk- plein en de Papenstraat. Vooral het laatste is door zijn fronton van Xaveri van groote kunstwaarde. Vooral is 's Gravenstein ook een geschiedkundig gedenkteeken van den Roomsch koning, den stichter onzer stad en zijne opvolgers, te gelijk van liet recht, dat tot voor eenige jaren hier onafgebroken zijn zetel hield. Dus óu om de kunstwaarde én om de historische beteekenis wenscht de commissie bovengenoemd, het gebouw be houden te zien, terwijl toch ook voor den bouw van de Stadsgehoorzaal het door slooping te verkrijgen terrein te klein zou zijn. lil den Speet, geeft dr. 8. G. De Vries een beschrijving van de door mevr. Staal geb. Cobet aan de Leidsche bibliotheek ver maakte handschriftelijke nalatenschap van Cobet. liet geheel bestaat uit portefeuilles met manuscripten en uit ongeveer 125deelen, bevattende uitgaven van Grieksche schrijvers. Onder de papieren zijn in de eerste plaats te noemen twee portefeuilles met collatiën en afschriften uit Grieksche handschriften, welke prof. Cobet zoowel te Leiden als te Parijs en in de meeste Italiaansclie boeke rijen heeft bestudeerd; zij betreffen hoofd zakelijk de schrijversAratus, Aristophanes, Athenacus, Charito, Cornutus, Demosthenes, Diogenes Laërtius, Iamblicbus, Julianus, Plato, Simplicius, Sophocles en de Scboliasten op dezen dichter en op Aristophanes. Behalve die collatiën bevat de verzameling eeu reeks deelen met adversaria op het ge bied der palaeographie, metriek, geschiedenis enz.; een groote menigte papieren vol met tekstverbeteringen op bijna eiken üriekschen schrijver, voornamelijk een groot „apparaat" voor een uitgave van Athenaeus, welke tut Cobets lievelingsplannen is blijven.behooren een e geniiandig door hem geschreven exeui plaar zijner met goud bekroonde verhande ling „Prosopographia Xenophontea" een deel van ziju collegtwerk over tie Itomeinsclie antiquiteiten, ui. het 5e deel, handelende over de Sacerdotes; een Historia Critica Co- micorum Graecorum, voortgezet tot Eupolis (hoofdzakelijk naar Meineke's bekend werk 'van het jaar 1839); ettelijke brieven van zijnen getrouwen vriend C. Badham, enz. enz. De omstreeks 125 deelen gedrukte werken vormen een reeks van zeer vele Grieksche schrijvers, meestal in de uitgave van Didot en Teubner, welke Cobet als handexemplaren dienden, en waarop hij aan de randen tal van tekstverbeteringen in vroeger en later tijd heeft bijgeschreven. Sedert Zaterdag wordt een stadswerk- man vermist. Men heeft totnogtoe geen spoor van hem kunnen ontdekken. Gisterochtend werd in de Leegewerf- steeg eene jongedochter 11. genaamd, dood te bed gevonden toen men baar wekken wilde Gistermiddag is de boekbinder II. De J. op de St. Jacobsgraclit, na een be zoek aan zijn knechtje, op het trekpad on der Soeterwoude, bij 't grijpen naar zijn hoed die afgewaaid was, te water geraakt en bij afwezigheid van hulp verdronken. Wel kwam hij nog levend op den vasten wal, doch weldra gaf bij daar den geest. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de lioo gste prij zen 54.—, ƒ28.—5.80 en 2.85. laagste 54.27.50, ƒ6.70 en 2.85, OFiiciËKiii'; tüitttcti IEV Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 Februari 1890: 1°. de luit. ter zee lste kl. J. H. Gre- mer, ter zake vau in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld, onder toekenning van een pensioen vau f1398 'sjaars; en voor wer kelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen, van een verliooging van pensioen van f975 'sjaars; 2°. bevorderd tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. J. M. Phaff. Bij Zr. Ms. besluit is de adjunct-com mies bij de directie der maiine te Wil lemsoortl T. Q. Harder, met den lsteu April a. s. eervol uit 's rijks dienst ont slagen. Voor de betrekking van commies griffier der tweede kamir van de staten- generaal hebben zich aangemeld de vol gende heeren (alphabetiscb gerangschikt): 1. Mr. W. P. J. Bok, advocaat en procureur te Amsterdam. 2. Jbr. mr. W. A. R. Engelen, werk zaam geweest aan de griffie der rechtbank te Leeuwarden en advocaat aldaar, thans woonachtig te 's Gravenhage. 3. Mr. G. W. Van der Eeltz, advocaat en procureur te Groningen, tevens heëedigd klerk der griffie der arrondiast ments-recht- bank aldaar. 4. Mr. S. J. M. Van Qeuus, advocaat en procureur te 's Gravenhage. 5. Mr. S. J. Hogerzeil, werkzaam ter griffie der arrondissements-reebtbank te Am sterdam, advocaat en procureur bij genoemde rechtbank. 6. Mr. A. F. Van Leyden, advocaat en cominies-redacteur ter gemeente-secretarie, te Amsterdam. 7. Jhr. mr. W. H. Do Savornin Lob man Az. adjunct-commies bij het minis terie van biniienlandsche zaken. 8. Mr. J. J. Mol!, advocaat en procu- cureur, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank te 's Graven hage. 9. Mr. H. J. A. Mulder, advocaat en procureur te 's Gravenhage. 10. Mr. R. J. 11. Parijn, advocaat en procureur, adjunct secretaris van tie staats commissie tot voortzetting der herziening van het burgerlijk wetboek, te 's Graven hage. 11. Mr. J. Paulus, adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken en secretaris der commissip, belast met bet afnemen der consulaire examens. 12. Mr. C. O. Segers, te Leiden, werk zaam bij de af leeling invoerrechten en ac cijnzen aan bet departement van finan cien. 13. Mr. A. Tak, kantonrechter plaats vervanger, secretaris der kamer van koop handel en fabrieken en advocaat en procu reur te Schiedam. 14. Mr. F. J. A. Vos de Wael, advo caat en procureur bij de arrondissements rechtbank te Zwolle. 15. Mr. M. P. 11. Wicrx, advocaat- procureur eu candidaat-notaris te 's Gra, veuhage. De minister van financiën maakt be kend dat het kantoor van den betaalmeester te 's 11 age wederom van 9 uren t.'es voor- middags tot 2 uren des namiddags zal ge opend zijn. De officier van gezondheid 2e kl. J. J. Van Driel, van het regiment grenadiers en jagers, is gedurende het jaai 1890 be last met het geneeskundig onderzoek der miliciens bij de militieraden en ten over staan van gedeputeerde staten der provincie Zuid-Holland. Eerstdaags zullen bij bet regiment grenadiers en jagers, het 4e en 7e regiment infanterie, de getransformeerde geweren M. 1871/88 worden ontvangen voor de miliciens der lichting welke thans onder de wape nen is. Niettegenstaande de margarine, die naar Engeland wordt vervoerd, thans niet mc«r als boter, maar als margarine moet worden verkocht en als zoodanig ook ge stempeld is, neemt het gebruik daarvan aanmerkelijk toe. j(Arnh. Ct) Ook te Oegstgeest heerscht de influenza in vrij hevige mate. Sterfgevallen komen totnogtoe niet voor. Door de officieren der dd. schutterij te 's llage zal aan hun afgetreden komman- daut, baron Van Hardeubroek van's Heeraarts berg en Berg-Ambacht, als souvenir worden aangeboden een zilveren beker, waarvan het deksel met de wapens van Den Haag en Nederlaud zal prijken. In Den Haag is op 70jarigen leeftijd overleden de heer C. Goekoop Dz., oud burgemeester van Goedereede en Stel lendam. Te Rotterdam is in den ouderdom van 98 jaren overleden de lieer W. Otter- vanger oud-strijder van Waterloo. Gelukkig kunnen wij, zegt Het Vad. bij net bericht dat de luit.-ter zee 2de kl. jhr. Van Spengler, bij Atjen door een scbot ernstig verwond, de mededeeling voegen, dat een telegram, bij de familie ontvangen, meldt, dat de toestand van den gewonde bevredigend is. Naar het llaarl. Dbl, verneemt is de toestand van den len luitenant der genie baron L. Quarles de Quarles, wien zulk een ernstig ongeluk is overkomen bij de sluizen te IJmuiden, vooruitgaande en be staat er alle hoop dezen officier voor het leger te behouden. Omtrent de griep-epidemie van 1837 leest men in de Krouijk van Purmerende en omliggende dorpen eu meeren geschreven door wijlen den heer G. Van Sandwijk, van 1819 tot 1866 hoofdonderwijzer der stads burgerschool te Purmerende, op bladzijde 149 bet volgende: „Purmerende 1837. De griep of influ enza die nu meer dan ooit in Europa beerschte werd ook in het begin dezes jaars in ons land opgemerkt en nam al spoedig zeer toe. In Februari en Maart beerschte zij hier vrij hevig. In Maart stierven er bier 18 (bet gewone getal is anders 8 h 9). Deze ziekte sleepte er ook velen in ons land in net graf; als eeu bijzondeiheid mag het aangemerkt worden, dat men in de Haar lemmer Courant van den 28 Februari het on gehoord getal van 62 doodadvertentien vond [Purm. Ct.) De uitvoer van kipeieren van Tessel, c neemt nog van jaar tot jaar toe. Naar a matige berekening zijn in 1889 niet min- der dan een half miliioen eieren naar elders t uitgevoerd, waarvoor f 15.000 werd ont vangen. Te 'Arnhem is door de politie proces- verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die i Zaterdag in gesloten jachttijd, in zijn win- I kei, voor het raam eenige hazen ten ver- koop had uitgestald. De winkelier gaf voor dat hem de hazen uit Duitschland waren toegezonden, maar daar hij het bewijs van oorsprong niet kon verloonen, zijn de ha zen in beslag genomen. (j, Ct.) De bevolking van Arnhem bedroe** op 1 Januari 1890 50005 zielen. De huishoudster te Nijmegen, die een valsch getuigschrift omtrent haar gedrag had overgelegd, om eene dienstbetrekking te verkrijgen, is deswege door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot t-ene gevangenisstraf van 14 dagen. Gedurende hot laatste kwartaal van 1889 werden uit de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden ontslagen 9 en stierf 1 gevangene, Lr kwamen bij 148 gevangenen, onder welke 147 militaire gevan.enen uit Leiden. De laatsten worden geheel afgeschei den van de anderen gehouden, liet totaal gevangenen op 1 Januari was 309. Op sommige plaatsen in Friesland ziet men reeds lammeren in de weide. De beestjes springen en dartelen, als waren we in April. In zake de bekende vermoedelijke dieven der firma Berger te Venloo werd door den heer rechter-commissaris aldaar gehoord de eigeneresse van het „Café Ara- be" te Antwerpen, waarin de twee ver dachte personen twee dagen vóór hun ver trek vertoefden. De personen werden door genoemde eigenaresse als dezelfde her kend zij waren, volgens baar zeggen, steeds terughoudend en vertoefden meestal alleen in een achterkamer. Ook waren zij in liet bezit van 2 zware valiezen, zoo zwaar zelfs, dat de café bediende zijne gasten als lood gieters beschouwde. Een een antler moet echter thans door de verdachten worden ontkend. Een zeer misplaatste grap werd dezer dagen door een student van het Maastricht- sche gymnasium uitgevoerd. Door professor B. weid hem een niet on verdiende sttaf opgelegd, en uit wraak zond hij aan den Limburger Koerier ten over- lijding8-annonce,waarin des professor's weduwe aan familie en bekenden den dood berichtte van haar echtgenoot. De heer B. diende dadelijk een klacht in, doch heeft die weder ingetrokken en zich met een flinke afstraffiug van den student, welke tevens van het gymnasium is wegge zonden, tevreden gesteld. Ifru L $jc I Te Brussel beeft prins Roland Bonaparte in een vergadering van het aardrijkskundig genootschap een voordracht gehouden over zijne reizen in Noorwegen. De opkomst der belangstellenden was zoo groot dat 200 personen geen plaats konden vinden en onverrichter zake moesten terugkeeren. Na afloop der bijeenkomst werd prins Roland tot lid van het genootschap benoemd. De vernieuwde werkstaking in het land van Charleroi (Vrijdag liepen 10000 man ledig) schijnt toe te schrijven te zijn aan ontevredenheid van een deel der mijn werkers met de verkregen concessien en ook aan de wijze waarop de vermindering van werkuren door sommige mijnbesturen wordt toegepast, die b. v. 's ochtends en 's avonds een half uur verminderen, te zamen wei een uur minder arbeid, maar niet voor dezelfde werklieden. E W G e L A JS O Na de bruiloft van zijn zoon zal Gladstone naar Oxford vertrekken, ten einde zich aldaar aan de studie te wijden. Als een gevolg daarvan wordt een aantal tijd schriftartikelen te gemoet gezien. Op het oogenblik is Gladstone op llawarden druk bezig, 18,000 boekdeelen, grootendeels eigen handig, over te brengen naar een nieuwe ijzeren boekerij. ÏAAHHK IJ K. Bij de Zaterdag in de kamer van afgevaardigden gehouden interpellatie over slechte verzorging van den soldaat antwoordde de minister van oorlog, dat de kamer zich steeds bereid toont om alle kredieten toe te staan, welke voor het leger worden gevraagd. Het slot der beraadslaging was, dat eene

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2