NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. raiira211 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per lammer 10 Cent. J Dinsdag 21 Januari 1890, N°. 17, ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. De Wilddief. eze Vooi Leidenper 3 maandent.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60. •v <Ï3 wn S>-' 203e Jaargang. Van 6 rebelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Scheepuiakerssteeg 6. Sta ds -Berichte n. II ER-IJ H. lltiKGKMEKSTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet. besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 10,len December 1889, n°. 9/1 [Vrotinciaalblad n°. 74), bnudende bepaling \an de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1890; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wel van den 7en April 18G9 Staatsblad n". 37), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mcdcdeeling dut daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente apotheeken wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 7, 8, 9 en 10 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en »t rij kers, voor wijk I, op den 14 en 15 Januaii, voor wijk II, op den 16 en 17 Januari, voor wijk III, op den 21 22, 23 en 24 Januari, voor wijk IV, op den 28, 29, 30 en 31 Januari en 4 Februari, voor wijk V, op den 5, 6, 7, 11 en 12 Februari voor wijk VI, op den 13, 14, 18, 19, 20,21, 25, 26 en 27 Februari, voor wijk VII, op den 28 Februari, 4, 5, 6, 7, 11 en 12 .Vaart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 13, 14, 18, 19, 20 en 21 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbcrciders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 25, 26 en 27 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 28 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring huiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 26 ci» 28 April, 16 en 17 Mei, 6, 7, 27 en 28 Juni en 18 en 19 Juli van des morgens 9 lot des namid dags 3 uren, en wijders na den 6en Augustus ierleren Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: o. dat zij verplicht zijn hunne malen en gewichten behoorlijk droog en schoon, hij den ijker op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lslen October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter herijking moeten aanbieden; c. dalna het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van FEUILLETON. EEN VE11HAAL UIT DEN TIJD VAN QRAAE JAN II. 13.) maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eisehto stempelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d. dat hij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 12de!l November 1889, de letter A in den gewonen schrijf vorm, bestemd is tot gocdkcuringsmcrk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, cu hij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is liet cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplaklrng en door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd* DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 24 December 1889. „Zult ge mij dan alles zeggen?" „Van haver tot gort." Griet vulde den kroes nogmaals en de hospes deelde alles wijdloopig mede. Nadat de hospita het lang en avontuurlijk verhaal, dat zij menigmaal vragende onderbrak, had gehoord, zeide zijDat gij zoo slim waart, wist ik heusch niet, Jasper, en „VVel verplicht?" riep de hospes, terwijl hij zijn hoed afnam. „Wat denkt gij toch grootsch en verheven over uw echt genoot." „Nu, dat zullen wij thans maar blauw- blauw laten, maar wat zeidet gij straks toch over sterven en dergelijke malligheden ineer?" Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Januari 1890, des namiddags te Iwee uren. Onderwerpen 1°. Verzoek van J. A. Longcpcc, om con tinuatie als Stads-Hcclkundigc. (7) 2°. Idem van Mevrouw 4^. Uüeker, om vrijstelling van de betaling van school geld, iloogcr en Middelbaar onder wijs. (I) 3°. Idem als voren van Dr A. II. Van Andcl, Middelbaar onderwijs. (4) 4°. Voorstel betrekkelijk de regeling der jaarwedden van cenigc ambtenaren ter secretarie. (2) 5°. Verzoek van G. Mader en (1. Verkoren, om een gedeelte der Witte Singclslont te mogen overwulven. (3) 0°. Idem van Mcj E. M. M. Binnendijk, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3e klasse n°. 3. (5) 7". Voorstel tot verkoop van ccnige voor werpen aan de Slads-Timmcrwerf en van eenige doode hoornen. (C) 8*. Verzoek van B. Iloogtcyling, om een brug te leggen over de Witte Singel- sloot. (8) 'J°. Idem van P. J. Van der Waals, lot demping van een gedeelte der Zijl singclsloot, (8) 10". Voorstel van den heer A. L De Slurlci en 6 andere leden van den Gemeente raad, betrekkelijk de oprichting van eene nieuwe Gehoorzaal op het terrein van 's Gravcnstcin. (9, 10 en II) LEIDEN, 30 -Januari. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van mevrouw E. Pücker geb. Ileyn- netoan, geven burg. en weth. den gemeente raad in overweging aan adressante wegens verhuizing naar elders viijsteliing te ver- leenen van de betaling van schoolgeld over de laatste twee kwartalen van den cursus 1889/90 v;or hare dochter Emilie, leerlinge van het gymnasium en voor haren zoon George Eugène, leerling der hoogere bur gerschool voor jongens. Bij de vaststelling van de begrooting voor dit jaar werd de post „Jaarwedden der ambtenaren ter secretarie" met f 1000 verhoogd, ten einde de jaarwedden van en kele ambtenaren, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen, naar het oor deel van burg. en weth. te verhoogen. Op grond van dit besluit is de volgende rege ling ontworpen, welke ter vastslelling aan den gemeenteraad is aangeboden. Een ambtenaar ad f 1400, de heer F. W. Van Eyndhoven, zal ontvangen f 1600; een ambtenaar ad f 1400, de heer G. ll.Kokx- hoom, f 1600; de heer E. Bouma Nieu- wenhuis f 900 wordt f 1100; de heer A W. J. Van Drie8len f 1300 wordt f 1500; de heer W. De Rooy f 800 wordt f 900 en de heer F. G. Rosier f 600 wordt f 700. Onder overlegging van de desbetref fende stukken geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan G. Mader en C. Verkoren, vergunning te verleenen om een gedeelte der Witte Singelsloot, vdór hunne perceelen onder Soeterwoude, te over wulven en hun den daardoor verkregen grond tot wederopzeggens in gebruik te geven, een en ander onder de door de com missie van fabricage voorgestelde voor waarden. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van dr. A. II. Van Ande), geven burg. en weth. den gemeenteraad in over weging aan adressant wegens vestiging in de gemeente in December jl. vrijstelling te verleenen van de betaling van schoolgeld voor eene dochter, leerlinge der hoogere burgerschool voor meisjes en voor een zoon, leerling der hoogere burgerschool voor jon gens, over het eerste kwartaal van den cursus 1889/90. Onder overlegging van de stukken dienaangaande geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging: 1°. aan mej. E. M. M. Binnendijk, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen als derde on derwijzeres aan de school 3de klasse n°. 4, met ingang van 1 Maart 1890, en 2°. den geneesheer J. A. Longepee, op zijn verzoek, wederom voor den tijd vau drie jaren te bestendigen in zijne betrekking van stads- heelkundige. Burg. en weth. hebben den gemeente raad overgelegd een rapport der commissie van fabricage op de daarbij vermelde ver zoeken, terwijl zij in overweging geven dienovereenkomstig vergunning te verleenen aan B. Hoogteyling, om een brug te leggen over de Witte Singelsloot en aan P. J. Van der Waals, tot het dempen van een ge deelte der Zijlsingelsloot en hem den daar door te verkrijgen grond tot wederopzeggen9 in gebruik te geven, een en ander onder de door de commissie van fabricage voor gestelde voorwaarden. Burg. en weth. vragen den gemeente raad machtiging tot den openbaren verkoop van de navolgende, door de commissie van fabricage aangewezen voorwerpen en boomen, als: 1°. aan de stads timmerwerf, eene partij oud ijzer, eene partij brandhout en een oude schuit, en 2°. de navolgende doode boomen, alsvier iepeboomen in de Zonneveldsteeg, vier iepeboomen in het Park, een iepeboom op den Vliet en veertien populieren op den Vestwal aan de Zijdgracht. Naar aanleiding van het door zeven leden van den gemeenteraad ingediend voor stel om te besluiten dat als plaats voor de nieuw te stichten Gehoorzaal 's Gravensteyn worde bepaald, welk voorstel is opgenomen in het zittingsverslag van 2 Januari j.l. hebben bnrg. en weth. door den gemeente- architect een onderzoek doen instellen, iu hoeverre het terrein van 's Gravensteyn ge schikt zou zijn voor het bouwen van eene nieuwe Gehoorzaal. Drie schetsplannetjes zijn daartoe opge maakt en aan de leden van den gemeente raad toegezonden. Hoewel ^lechts met „Moet ik dan morgen niet voor dag en dauw mee te velde, Griet?" „Paul, de hoefsmid, heeft gisteren nog gezegd, dat beweging best voor u is en ik geloof, dat hij gelijk heeft." „En ik geloof," zeide de hospes, die zich het angstzweet met de mouwen afveegde, „dat gij met Paul, den hoefsmid, naar mijn dood verlangt. Een driedaagsch tochtje in het vooruitzicht, doet mij de koorts al krijgen. Als er geen wonder gebeurt, krijgt ge mij stellig dood thuis." „Het zal beter afloopen dan gij deukt, Jasper, als gij maar eens door het eerste zweet heen zijt, zegt Paul, de hoef „Ge zijt een ongevoelig wijf en Paul, de hoefsmid, is een vervloekte gek," riep de hospes, terwijl hij zijn weerhelft aankeek, alsof hij haar wilde verslinden, waarbij hij haar met de vuist dreigde: „Zwijg met je malle kuren, of..." De hospita, die haar man tijdens een lange echtvereeniging grondig had leeren kennen en die dus juist wist, hoever zij met bangmaken kon gaan, eer Jasper zijn vuisten begon te gebruiken, dacht thans vredesluiten hoog noodig, zoodat ze zeide: „Wat zijt ge heden opvliegend, Jaspertje- lief, kom, ik zal nog maar eens een kauneke bier uit het Delftsche Roosje tappen en daarna moet gij gaan slapen, omdat het morgen voor u vroeg dag heet. En Paul, de hoefsmid, heeft stellig gelijk, als hij zegt, dat „Zwijg en haal bier, schreeuwde de hos pes, die nu de dreigend opgeheven vuist liet zakken." „Ik ga al, Jaspertjelief," en met haar lange spillebeenen was zij in een omzien weg. „Die tocht, die verwenschte tocht, mom pelde de hospes, nadat hij nog een kanneke van zijn lievelingsdrank had geledigd, wag gelend den aeht8portigen ladder besteeg, die als trap naar de hooge bedstee diende. „Vermaledijde tocht," bromde hij, toen hij zich in de dekens draaide. VIERDE HOOFDSTUK. Nauwelijks had de wakkere haan het morgeukrieken verkondigd, of de valkenier stond met zes stevige boereknapen, die knuppels en korte pieken voerden, op het voorplein van het kasteel. De portier zeide, terwijl hij de groep vluchtig aanstaarde: „Doch waar i9 de dikke hospes?" „Wat raakt mij dat? een ieder moet zijn eigen tijd en zijn eigen plicht maar kennen en weten, portier." „Juist, en gij, gij kent uw tijd en uw plicht; doch daar komt de dikkert aanwag gelen. Als men over den duivfcl spreekt, is hij er, of komt hij." „Zwijg, zwijg." „Ba, de hospes kan mij immers nog niet hooren." „Dat maakt niet, Peter, doch bedenk, dat wij heden wellicht nauwer met zijn Gehoornde Majesteit in aanraking zullen komen, dan ons lief zou kunnen wezen," hernam de valkenier. „Men kan alles zoo maar niet zeggen, Peter," hernam de oude Rob, terwijl hij des portiers hand drukte. „Toeu ik gisterenavond naar bed ging, dacht ik nog, zooals gij nu doet. Maar de weergasche droom „Goede morgen," zei nu Augustinus, die met een bediende w«9 genaderd, welke een mand met mondvoorraad en met eenige flesschon op het hoofd droeg. „Goed gezegd," hernam de hozpes. Maar vrede zonder rust is nog minder waard dan een ledige bierton. „De ver wenschte tocht {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1