BI'ITENLANDSCHE BERICHTEN SS-,, sea KB> st# aan die inrichting verbonden aan het werk gesteld om de orde te handhaven, welke handhaving, onder leiding van deD penning meester dier inrichting, den heer Weytlandt, op voorbeeldelooze wijze plaats had. Van de politie mogeu wij verwachten dat, op Dinsdag a. s. de orde, die binnen bewaard bleef, ook daarbuiten op straat zal worden verzekerd ter voorkoming van ongelukken. Ook voor den apotheker dier iurichting den heer Weyer, en zijne bedienden zijn bet kwade dagen. Ongeveer 1000 recepten worden aldaar dagelijks ter gereedmaking aangeboden, behalve de keeren dat 's nachts de bel in beweging wordt gebracht. Algemeen wordt dan ook door heeren geneeskundigen geroemd over de wijze, waarop in die apotheek gewerkt wordt. De raad van administratie en zijne be ambten zijn dan ook doordrongen van de leuzeWij zijn tot Nut van 't Algemeen." Als een verblijdend bewijs dat de in fluenza in de Oranje kazerne te 's-llage af neemt, diene dat, terwijl jl. Donderdag 80 der manschappen zich als ziek aangegeven hebben, dit heden slechts met 20 het ge val was. Te Vlaardingen is bijna geen huisge zin gespaard. De Vlaardinrjeche Courant kon maar voor de helft verschijnen. De Katho lieke school voor meisjes is er gesloten. Te Rotterdam merken vele nering doenden in artikelen van dagelijksch gebruik, onder den invloed van de griep eene buiten gewone vermindering in de behoeften der bevolking. Niet alleen de bakkers en de kruideniers, doch vele sigarenwinkels zien hun winkel-debiet tot de helft minderen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een ingezetene van Rotterdam een konijn met jongen heeft, waarvan enkele twee poolen en anderen drie pooten hebben terwijl niet één van de jongen ooren heeft. De hoogere burgerschool voor jongens met vijfjarigen cursus te Haarlem is gisteren gesloten, aangezien de directeur en zeven leeraren ongesteld zijn. Aan het gymnasium worden de lessen met moeite voortgezet. Uit Tessel schrijft men i. d. 16 Jan. aan bet Hbl.: Vooral onder jonge kinderen en ouden van dagen heerscht de griep; opmerkelijk is het, dat dn bewoners van den Hoorn en Oudeschild bijna in 't geheel niet door de ziekte worden aangetast. Van de scholen op die twee dorpen mist men geeu enkele leerling wegens griep; te Oosterend is het halve aantal der leerlingen der openbare school lijdend aan de ziekte. Van Het Loo meldt men aan het D. v. Z.-U. en 'i Gr. dat HH. MM. de koning en de koningin zich in goeden wel stand bevinden. H. K. H. de prinses Wilhelmina had dezer dagen eene zware koude gevat, waar door zij haar kamer moest houden, maar is daarvan thans hersteld. De prinses volgde deze week weder geregeld hare verschillende lessen. De influenza heeft zich ook op de weesinrichting te Neerbosch vertoond. Het aantal zieken is reeds tot over de 20(1 ge klommen. De ziekte is tot nu toe gelukkig nïet kwaadaardig. Na een korte ongesteldheid is te i&ut- phen overleden de heer S. A. Schoevers, sedert bijna 27 jaren commissaris van po litie aldaar. Sedert eeuigen lijd heerscht te Kam pen de croup in vrij hevige mate en zijn reeds vele gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Ook komen nu enkele gevallen van mazelen voor. Dinsdag zijn gevankelijk naar Assen overgebracht de jongens J. G. en J. H. te Koekange, verdacht van den moord gepleegd te hebben op G. Kelten te Koe kange. Terwijl eergisteren nacht de molenaar P. Van Echteld met zijne vrouw afwezig was, werd in hunne woning ingebroken. De dieven hebben evenwel slechts weinig medegenomen, daar de molenaar het geld en andere kostbaarheden op eene veilige plaats geborgen had. De vrouw van A. De M. te Hasselt had zich aan een spijkertje gestooten, ten gevolge waarvan ze een weinig aan den arm bloedde. Ten einde dat te stelpen nam zij een stukje van een tabakszak e.n legde er dat op; het gevolg was dan ook dat het bloeden ophield. Een paar dagen daarna was de arm echter zoo gezwollen, dat geueeskundige hulp moest worden inge roepen, en nu bleek dat er bloedvergiftiging had plaats gevonden en deze reeds zulk een voortgaug had gemaakt, dat zelfs amputatie van den geheelen arm niet meer zou baten. De vrouw is dan ook reeds overleden. {Z. C.) In Friesland ziet men tegenwoordig groote zwermen spreeuwen, terwijl te Lange- zwaag 3 hazelnootboomen in volle bloei staan. Meintje VViiul, brandstichster in de boerderij te Oldelamer, is door de rechtbank te lleerenveen veroordeeld tot 5 jaren ge vangenisstraf. Te Groningen neemt de griep zulke groote afmetingen san, dat de geneesheeren, waarvan onderscheidene!) ook ongesteld zijn, hunne patiënten onmogelijk kunnen bijstaan. Sommigen hebben deze ziekte thans voor de derde maal. Enkele aangetasteu zijn tengevolge eener bijkomende longontsteking, overleden. Maan dag werden er negen aangiften van zulke sterfgevallen op het bureau van den burger lijken stand gedaan. Door een hevigen brand is de manu- factuur- en kruidenierswinkel van den heer J. J. te Noordwolde geheel en al vernield. Niets is gered. Het omvallen van een pe troleumlamp schijnt de oorzaak te zijn. De „influenza" of wel die vreemde ziekte, zooals het volk zegt, begint zich ook te Heusden te verloonen echter nog niet in die inate zooals in „de Langstraat" alwaar schier geen enkel gezin is, of die onwelkome gast heeft er zijn intrede gedaan, echter overal met goedaardig verloop; er komen slechts enkele gevallen met doodelijken af loop voor, zooals een van een 17jarig meisje te Waalwijk, en zoomede is daaraan be zweken de heer J. Sprangers, sedert 40 jaren burgemeester te Dussen. Gisterenmorgen is de bierbrouwers- knecht S. werkzaam bij den heer v. d. P. te Vucht, in den brouwketel gevallen. Deerlijk gebrand werd hij in zorgwekkender) toestand er uitgehaald. De rechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in zake den advocaat B. E. Daymonaz, wonende aldaar, en hem we gens smaadschrift veroordeeld tot f 25 boete, subsidair 10 dagen hechtenis. Te Bergeu op Zoom zijn de mazelen epidemisch verklaard. De influenza is sterk afnemend. Men meldt aan de Tijd uit Gulpen: In stilte herdacht de heer Willem Crutzen, iu het naburige Reimersdaal, den 5n Dec. II. zijn honderdsten verjaardag. Hij geniet nog een goede gezondheid en houdt zijn bezoekers aangenaam bezig met verhalen uit den tijd van Napoleon 1, onder wiens vaandel hij den tocht naar Rusland heeft medegemaakt. Naar men verneemt, zullen de mili tairen, die ter bewaking der grenzen tegen frauduleu8en invoer van schapen, in Lim burg zijn gestationneerd, nog deze week naar hunne respectieve garnizoenen terug- keeren. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 1 7 Januari. {Pari. tel. N. R. Ct.) in den rijksdag is lieden het debat geopend over het ontwerp betreffende eene gesubsidieerde stoomvaartlijn op Oost-Afnka. De zaal was nog schraal bezet, en de heer Bamberger opeude het debat met eene lange rede, waarin hij het ontwerp bestreed. Doch terwijl hij zoo voortsprak en niemand naar hem luisterde, gingen bijna alle aanwezige leden naar den aanvoerder vau het centrum, den heer Wiudthorst, die heden zijn 79en verjaardag viert. Véór zijne plaats lag eene reusachtige bouquet vau viooltjes met rozen en meibloempjes, benevens een stapel felici tatiebrieven. Van de regeeringsbank kwam de minister Bötlicher, van de conservatieve zijde kwam de veldmaarschalk Moltke, van den kant der nationaal-liberalen zelfs Ben- nigsen, en evenzoo kwamen ook de hoofden der andere partijeu om den grijzen aau voer der van het centrum te feliciteerrn, die alzoo, te midden der zitting van den rijks dag, eene aardige receptie hield, waarbij de radicale afgevaardigde l'raeger hem in vleiende dichttaal complimenteerde. Kortom, het was eene origioeele en hoogst amusante scène. Eu Wiudthorst was niet slechts hoogst opgeruimd en friscli, maar ziet er nog zoo krachtig uit als een jong man. LONDEN, 17 Januari. {Part. tel. N. R. Cl.) Aan de Daily News wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat de Porie maatrege len neemt tegen een verwachten nieuwen algemeenen opstand op Creta. Aau chakir- pacha heeft zij bericht gezonden, dat hij kan rekenen op versterkingen. De Porte is omtrent den toestand op Creta bevreesd; de amnestie heeft niet geholpen; de onbe laaide Turksche ambtenaren morren; er heerscht anarchie en stilstand van handel. LKIItlilM, 1? Januari. De Standaard schreef indertijd dat van de ooggetuigen van Leideus ramp in 1807 niemand meer in leven is. Nu maakt men van elders het blad er op opmerkzaam dat er buiten Leiden nog levende getnigen zijn. Wij kunnen zelfs de Standaard ver zekeren dat zelfs binnen Leiden nog eene 90-jarige dame woont die van het springen van het kruitschip getuige was. Aan het Tad. wordt uit Winterswijk gemeld dat niet de gemeenteraad, maar eene dame aldaar eene jaarlijksche gift ad f 5 voor de kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen te Leiden toezegde. De kapitein W. P. Veeren, van het 2e reg. veld art. te 's-Hage, is overgeplaatst te Leiden en aldaar belast met net bevel over de 5e batterij ter vervauging van den kapitein J. Van Lelijveid, die overgeplaatst is naar Bergen-op-Zoom, als commandant van de 2e afdeeiing van het 3e reg. veld.-art. In de laatste zitting der Koninklijke Vlaamsche Academie te Antwerpen werd egn brief voorgelezen van prof. M. De Vries te Leiden, in antwoord op den gelukwensch hem door de Academie gezonden ter gele genheid zijner 40jarit>e ambtsvervulling. De hoogleeraar verklaart daarin, dat on der alle bewijzen van hoogachting, die Item toen werden toegezonden, geene hem zoo dierbaar was als die van zijn acadeiniege- nooten, met welke hij gewelkt heeft en nog werkt tot ontwikkeling en bloei van de taal der beide Nederlanden. In dezelfde vergadering werd medegedeeld, dat een aanvang is gemaakt met het afschrij ven van een handschrift uit de Leidsche boe kerij, dat een vertaling bevat van Froissart, bewerkt door Gerrit Potter van dzr Loo, den zoou van den dichter der Minneloep, en een belangrijke proeve van middeleeuwse!) proza. De heer Paul A. Alberdingk Thijm hield een lezing over de Faust-sage in de Neder- laudsche letteren. Hedenmiddag had in de Morschstraat alhier eeue uitzetting plaats vau eene ge brekkige vrouw. Omstanders verklaarden dat de vrouw 42 jaren in die woning had ge woond en slechts veertien dagen huur schul dig was. Hoor ook de andere partij. Naar bericht wordt, zou de heer A. A. Bekaar, aan wien met den heer Struve het onderzoek naar ,het fabriekswezen hier te lande was opgedragen, verzocht hebben van die opdracht te worden ontheven en weder als ingenieur bij den waterstaat te worden ingedeeld. Te 's Gravenhage is tengevolge vau influenza overleden dr. F. A. Ingenhousz. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat de le luit, C. J. A. de Bout, van het 2e reg. inf. te Maastricht, eenen door hem gecompo neerde)) defileermarsch getiteld: „Geeft Acht" ter beschikking heeft gesteld van de muziek korpsen der landmacht. Voorts heeft Z. E. aan genoemden officier zijn waardeering be tuigd voor de aanbieding van dien marseh, aan welken van de zijde van bevoegde des kundigen eene gunstige bcoordeeling is ten deel gevallen. De stellen partijen van dezen marsch zul len door de zorg van het departement vau oorlog worden verzonden aan de muziek korpsen van het regiment gren. en jagers, vau de regimenten infanterie, van het instructie bataljon en van de cadets der kon. mil. academie. Te Meppel is overleden de heer A. De Visser, lid van den raad dier gemeente en schtijver van gunstig bekende kinder werkjes. Gii M ENG D E BERICHTEN Een schrikkelijk ongeluk heeft Don derdagavond op de Onio plaats gehad. Men was bezig tegenover Louisville een caisson neer te laten voor een nieuw bruggehoofd. Twintig man waren daariu bezig drijfzand weg te graven, terwijl de caisson doorzijue zwaarte dieper zonk, toen men weet niet hoe, van alle kauten water binnendrong. De werklieden snelden naar het iuik boven iu den caisson, maar slechts zes hunner ontkwamen. Ouder de veertien omgeko menen waren negen negers. De meesterknecht gaf bij deze gelegenheid van groote kalmte en edelmoedigheid blijk. Door het bovenbedoelde luik of klep kon slecnts één man tegelijk den caisson ver- lateu. De meesterknecht nep te middeu van de algemeene ontsteltenis luidkeels, dat men de kleinsten zou laten voorgaan, daar de anderen langer zouden kunnen ademhalen. De mannen gehoorzaamden en bezegelden met den meesterknecht hunne zelfverloo chening door den dood. Alle generaals, te Brussel wonende, zijn, volgeiiB l'Indépendance, door de griep aangetast. BELtHË. De conferentie tot bestrijdiug van den slavenhandel te Brussel zal Maandag 20 Januari den arbeid hervatteu. De werksiaking is weder in verschei dene steenkolenmijnen ontstaan, wegens ver schil omtrent de ioepassing van de be paling aangaande de vermindering van den werktijd. KlbtiHSi'II, Te Londen is overleden lord Napier van Magdala. Lord Napier werd in 1810 op Ceylon geboren en trad in 1830 als of ficier in dienst bij het Engelsche leger. In 1868 leidde Napier, die inmiddels tot gene raal was opgeklommen, den veldtocht der Engelschen tegen Abessinië. Na de inne ming van Magdala en het einde van den oorlog werd generaal Napier verbeven tot lord van Magdala en werd hem een jaargeld van f24,000 toegelegd. In 1882 werd lord Napier benoemd tot veldmaarschalk. Bij het overlijden van lord Napier doet zich een zeldzaam geval voor. De opvolger tot den titel is de oudste zoon, kolonel Robert William Napier, die een tweelingbroeder heeft. In geheel het Engelsche pairdom is dit het eenige geval dat de erfgenaam lot een tweelingbroederpaar behoort. Iu dit geval zal de erfenis in een zeker opzicht verdeeld worden, wijl de nieuwe pair geen kinderen en zijn tweelingbroeder, generaal George Napier, een zoon heeft die in 1885 geboren is. De Engelsche staatslieden worden beter. Lord Salisbury is weer zoo goed als hersteld, maar blijft nog thuis en de toe stand van lord Hartington wordt gunstiger. Van de ministers zijn nog ziek de heeren Balfour en Ritchie, maar hun toestand geeft geeu reden tot ongerustheid. liet bekende Engelsche weekblad The World brengt in welgekozen woorden hulde aan de gehechtheid der Nederlanders aan prinses Wilhelmina, welke het blad verge lijkt bij die, welke de Engelschen weleer koesterden voor prinses Victoria, hun tegen woordige koningin, onder wier regeering het land niet bijzonder achteruitgegaan is. In geval de jonge Spaansche koning over leden ware zoude infante, die juist zoo oud is als onze prinses, koningin geworden zijn. De World zegt dienaangaande: „De Infante heeft denzelfden leeftijd als prinses Wilhelmina der Nederlandeu, negen jaar. De romantische en ridderlijke gehecht heid aan haar toekomstige koningin, welke de tiollaudsche natie bezielt en wslke, zestig jaar geleden zich ook in Engeland tegenover prinses Victoria openbaarde, is in Spanje niet onmogelijk ten opzichte van een koninlijk kiud, onder de hoede van eene koningin regentes, die bewezen heeft, dat zij in staat is constitutioneel te regeeren." IA ANKHIJ K. Men zegt, dat Caruot half Maart naar Algiers zal gaan. De minister van financiën verklaarde in de gisteren door de kamer van afgevaar digden gehouden zitting, dat de financieele toestand van den staat gunstig is; het over schot van het dienstjaar 1888/89 is onge veer 80 millioen, waarvan verkregen zijn: 3.8 uit de directe, 9.8 uit de inderecte be lastingen en 37 mill, uit de meerdere spoor wegontvangsten. Het vroeger telkens terug- keerende deficit is overwonnen, dank zij den maatregelen der regeering, voornamelijk wat de alcohol-belasting betreft. De begrooting voor 1890/91, ten bedrage van 1586 milli oen, is 108 millioen hooger. De minister waarschuwde voor eene reactionaire herziening der tolwetgeving en kondigde het voornemen der regeering aan, om de voor schulddelging bestemde 18 millioen te besteden aan ver betering van de bezoldiging der ambtenaren, indien het huis daaraan zijne goedkeuring hecht. Volgens de Gazette de France zou de rechterzijde voornemens zijn de regeering te interpelleeren over de processen, uit de ver kiezingen voortgesproten. In elk geval zal de Boulangistische groep de regeering inter pelleeren over de pressie en de knoeierijen tijdens de verkiezing der heeren Léauzon Leduc en Puy'bayer uitgeoefend. Te Parijs is overleden de heer Hyrvock, een van de chefs der geheime politie onder keizer Napoleon III. Men noemde hem „Napoleoiis schaduw", want bij was de chef vau de twintig agenten (niet in uniform), die den keizer steeds buiten zijn paleis volg den. Een van deze dienaars geleek sprekend op den keizer en werd dikwijls gebruikt om Napoleons vijanden in de val te lokken. Menigeen liep iu de val, terwijl hij een aanslag op den onechteu keizer wilde be proeven.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2