fT f- Trrrt m^Z Door Z. M. is de heer H. F. B. J. A. Noordhoek Hegt, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. der 2e kl. bij bet personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. Door den minister van koloniën zijn, de heeren A. De Vletter, P. P. Van der Poel en W. Eefting gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder).-Indie om te worden benoemd tot veearts bij den burgerlijken veeartsenijdienst daar te lande. Door den minister van kolouien is de heer G. A. Fokker, werktuigkundig inge nieur, gesteld ter beschikking van den gou verneur generaal van Ned.-Indie om te wor den benoemd tot inspecteur der 3e kl. bij het toezicht op de spoorwegdiensten en het stoomwezen daar te lande. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht J. A. Portengeu, uit Oost-lndie in Nederland teruggekeerd, is op non-acti viteit gesteld. BINMENLANDSÜHË"'BERICHTEN. Naar aanleiding van de ongunstige resultaten der koloniale werving in 1889 heeft de minister van oorlog het noodig geoordeeld, aan de plaatselijke en garni- zoens commandanten een schrijven te rich ten, waarin de belangen dier werving bij vernieuwing en met den meesten nadruk aanbevolen worden. Volgens den minister van oorlog is een dier middelen gelegen in het op goed zicht bare wijze doen aanplakken, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, van de zoogenaamde blauwe biljetten, bevattende de voorwaarden tot dienstneming bij het Indische leger. Het verslag der commissie belast met het onderzoeken van het reddingswezen, is verschenen. Staats inmenging acht zij on- noodig, behoudens het blijven verleenen van finaucieeleu steun aan de Zuid-Hollandsche maatschappijen. Wel moet de Staat zoo veel mogelijk met die maatschappij en met de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaat schappij medewerken, o. a. door vlugge aanvulling der benoodigde vuurpijlen. Oprichting van een fonds om steun te verschaffen aan redders van schipbreukelin gen of hunne gezinnen bij ongeval, 'met medewerking van de regeering, ware zeer gewenscht. De Londensche correspondent van het Hbl. meldt, dat de intrekking der jongste quarantaine-maatregelen, door den heer Chaplin bij den invoer van Nederlandsch vee bevolen, waarschijnlijk is. Een onzer eerste veehandelaren verzekerde hem, dat de tusschenkomst onzer regeering en de be moeiingen van graaf Bylandt de beste gevolgen hadden en dat de invoer op dezelfde voorwaardeu als die, welke van September tot December van kracht waren, opuieuw zal worden toegestaan. Wegens de hij bet departement van landbouw te vervullen formaliteiten zal de intrekking der quarantaine-bepalingen wel niet vóór einde Januari geschieden. Met 1 Febr. wordt aan het postkan toor te Utrecht geplaatst, als commies 3e klasse de heer J. D. Vissering, op verzoek eervol ontslagen directeur van het postkan toor te Gulpen. Voor de aanstaande zomeroefeningen in het Zuiderfrontier worden op 's rijks werf te liellevoelsluis in gereedheid gebracht: Zr. Ms. ramschip Buffel en de rammonitors 2e kl. llyma, Panter en Haai. Het Centrum spreekt het tegen, dat dr. Schaepman ongesteld is. Te Voorburg is in den ouderdom van 85 jaren overleden de heer W.J.J. Docters van Leeuwen, gep. kol. van het O. I. leger. De ziektetoestand is te Schiedam over 't algemeen iets beter. De ziekte heeft haar goedaardig karakter behouden. De gevallen met doodelijken afloop zijn zeer gering. Tengevolge van den dikken mist had den gisteren te Rotterdam twee aanvaringen plaats. De eerste was tusschen de rader- stoomboot Den Bommel en de schroefstoom boot Economie, waarbij laatstgenoemde aan berghout en platen schade bekwam. De tweede was van ernstiger aard. De sleep boot Nelly liep in de Koningshaven voor de Spoorweghaven op eene roeiboot, waarin twee jongens zaten, en die dadelijk zonk. Een jongen werd gered. De andere ver dween in de diepte, maar de machinist der Nelly snelde nit de machinekamer naar boven en sprong over boord, met het ge lukkig gevolg dat hij den drenkeling op haalde en behouden aan wal bracht. De bouwmanswoning van den heer J. Den Boer, in den Boerenboek te Pernis, is met het daarin aanwezige hooi, stroo, vranen en den geheelen inboedel een prooi der vlammen geworden. 16 koeien, 6 paarden en ongeveer 70 kippen vonden bun dood in de vlammen. Ook te Haarlem kon het jaarlijksehe (tkopperfeest" uer typografische gezellen wegens de heerschende influenza geen voortgang hebben. De influenza is Gouda ook niet voorbij gegaan geheele gezinnen lijden aan die ziekte. In het weeshuis zijn ten vijftigtal verpleegden genoodzaakt hunne kamer te honden. Mannen van zaken ondervinden ook het lastige er van; een boekhandelaar was deze week zelfs eenmaal genoodzaakt zelf mede te gaan oin zijnen abonné's de courant op tijd te bezorgen. In de oostelijke omstreken van Haar lem heerscht de influenza ook sterk onder het vee. In den IJpolder zijn stallen, waar 29 paarden ziek ligi^en. Eenige sterfge vallen daaronder kwamen reeds voor. De influenza breidt zich in Haarlem mermeer snel uit. Het hoofd van school nu. 10, alsmede het personeel, zijn daar sinds eenige dagen aan lijdende, dientenge volge is de school op heden gesloten. Te Hoofddorp doen verscheidene particu lieren dienst als postlooper, waardoor de bestellingen nog geregeld haren gang gaan. De oud-strijder van 1830/31 Jan Wonder llzn. is te Oude Niedorp in den ouderdom van 86 jaar overleden. Te Amsterdam is overleden de heer Daniel Ploos van Amstel, oud-consul van Nederland te Melbourne. Voor een der ramen der universiteits bibliotheek te Amsterdam leest men, dat de inrichting gesloten is wegens ziekte van den bibliothecaris en de hoofdbeambten. Uit de provinciën ontvangen we be richten die minder gunstig luiden. Vooral moet het platte land thans worden bezocht. Onveranderd blijven gelukkig ook de mede- deelingen over het goedaardig karakter van de ziekte. Avondp Door den dirigeerenden officier van gezondheid in het 2e district van den mili tairen geneeskundigen dienst, zijn de chefs van dien dienst in de garnizoenen uitgenoo- digd, om met den noodigen tact de her stelde influenza-lijders gedurende enkele dagen voor te dragen voor vrijstellingen van som mige diensten, meer bepaald vermoeiende diensten. Naar aanleiding daarvan is aan de chefs van de corpsen verzocht, de her stelde militairen, gedurende genoemde vrij stelling, de kazerne en hare onmiddellijke omgeving niet te doen verlaten, daar de kazerne met hare omringende terreinen voor vrije beweging in de lucht genoegzame ge legenheid oplevert, en hun aldus Je gele genheid wordt ontnomen, zich in de stad opnieuw aan besmetting bloot te stellen. Ook wordt voorkomen, dat men zich ter wille van bovenbedoelde bepaling ziek zal mel den, zonder bepaald ziek te zijn, waardoor de gelegenheid mede wordt ontnomenzich onnoodig ten koste van anderen aan den dienst te onttrekken. (Utr. Bbl.) De ziekte komt bij de corpsen in het garnizoen te Utrecht in de laatste dageu niet meer zoo veelvuldig voor als in den aanvang, ofschoon zich nog dagelijks een groot aantal ziek melden, waarbij zich ook enkele gevallen van zeer ernstigen aard voordoen. B.) In den nacht van Zaterdag op Zondag omsireeks 1 uur is in de nabijheid van het vak der gierbrug een tot nog toe onbekend persoon in de rivier de Waal te Nijmegen gevallen. Op zijn hulpgeschreeuw, dat door hel personeel der gierbrug aan den Lent- schen kant werd gehoord, kwamen eenige hunner hem met een boot ter hulp, doch toen zij in de nabijheid van de plaats des ouheils waren, zagen zij dat de drenkeling in de diepte verdween. Een gegrond ver moeden bestaat, dat zekeren N. dit ongeluk is overkomen, sedert dien avond toch wordt hij in de ouderlijke woning tevergeefs ver wacht. Te Twijzel (Fr.) verdronken védr eenige dagen de arbeider J. K. en zijn zoontje, die door het ijs gezakt waren. Dit geval heeft de echtgenoote zoo geschokt, dat deze thans als volslagen krankzinnig naar een gesticht is overgebracht. Vier nog kleine kinderen zijn dus zoo goed als ouderloos achtergebleven. Volgens de S. Pr. Gr. Ct. hebben al de arbeideis, bezig met den aanleg van een eindje spoor naar de goederenloods nabij het Zuiderstalion aldaar, het werk ge staakt. Zij eischen verhooging van het loon, dat 75 cent per dag bedraagt. De werk stakers, tusschen 20 en 30 in getal, houden zich rustig. Men meldt uit Vlissingen aan het B. v. Z-H. en 'sGr., dal aldaar in den nacht van Zondag op Maandag een met kolen voor de Maatschappij ^Zeeland" gela den stoomboot, Galilei genaamd, op den bern van een der havenhoofden is afgeloopen, waardoor het schip averij bekwam en bij afgaand water, ondanks alle pogingen, niet vlot was te krijgen. De werkzaamheden zullen bij vloed worden voortgezet. De oud strijder J. Hirt, gedurende 47 jaar veldwachter van Ter Neuzen, over leed aldaar op 79-jarigen leeftijd. Behalve het Metalen Kruis, sierde zijne borst ook de bronzen medaille. Door den kantonrechter te Hulst is een bankbiljet van f 25 in beslag genomen, dat gebleken is vaisch te zijn. De valsch- lieid van het biljet was o. a. te herkennen: door dat het papier dikker was dan bij ge wone biljetten; het ontbreken van het wa termerk door dat in den tekst van art. 232 van het strafwetboek, aan den voet der bankbiljetten in zeer kleine letters gedrukt, fouten voorkomen; daar staat in stede van yvan valsche" vervalsciite", in plaats van tfecht" »eeh", en in plaats van ffgevange- nisstraf" „gevengenisstraf". Het biljet draagt de serieletters II. B. Omtrent den ziektetoestand te Ierseke meldt een ingezetene aan het N. v. d. B. nog het volgende: De influenza is hier plotseling aan het afnemen. Het aantal nieuwe lijders, gewoon lijk 70 tot 90 per dag, daalde Vrijdag 10 dezer tot 19 en bedroeg Zaterdag daarop volgende slechts 10, terwijl Zondagmiddag om twaalf uur nog maar voor een enkel geval van geneeskundige hulp was ingeroepen. Het gezamenlijk aantal aangetasten hier ter plaatse sedert 28 December jl. kan men veilig op ongeveer 1500 stellen, circa 45 pCt. der geheele bevolking. Het aantal sterf gevallen bedraagt tot op heden slechts 3, waarvan 2 zeer jonge kinderen, die reeds sukkelende waren. Vele herstellenden, waaronder zelfs robuste personen, zien er uit alsof zt weken ziek geweest zijn. Een gevoel van algeheele af matting blijft sommigen hunner nog ver scheidene dagen bij. Ais een opbeurend bericht bij al de ziektetijdingen deelt het N. v. d. B. mede datvolgens de jongste waarnemingenhet gebruik van oesters voortreffelijk werkt bij griep, zoo al met tot voorkoming, dan tot bespoediging van de genezing. Het bericht gewordt ons uit Yerseke en zou daarom laat ons zeggeneenigszins een locale kleur kunnen hebben, maar degeen, die het ons zendt, is volstrekt niet verlegen om argu menten. Rauwe schelpdieren (oesters en mosselen) zoo heet 't ziju gemakke lijk verteerbaar en bloedzuiverend. Indertijd zijn voor de gevreesde keelziekte tuiuslak- ken als heilzaam aanbevolenen nu zal zoo'n schelpdier in genezende kracht toch wel niet voor een tuinslak behoeven onder te doen. Ten slotte: een gezin van zeven zieken, wonende aan de Oosterschelde, heeft zich geheel gecureerd met het gebruik van oesters en inderdaad met verrassend snelle beterschap. Hoogstwaarschijnlijk zal men het middel op eigen gezag wel eens durveu probeeren. Zeven gulden de honderd Naar aanleiding van het bericht, dat de influenza iu alle garnizoenen onder de militairen heerschende is, wordt aan de Avondp. uit Willemstad gemeld, dat onder de militairen van het garnizoen aldaar tot heden nog geen enkel geval van de lastige ziekte is voorgekomen. Men schrijft aan de Haarl. Ct.: De schoone, voor c-enige jaren gerestau reerde toren der Hervormde of St. Janskerk te Maastricht is aan een dreigend gevaar van afbranden ontkomen. Verleden Vrijdag avond zag de dienstbode van eeu naburig huis rook uit den toren komen en ging den naasi.bijwouenden kerkvoogd waarschu wen. Men vond toen brand in een kelder under den toren, die, toen er nog in de kerk begraven werd, als knekelhuis diende. Waarschijnlijk was daar bij de restauratie vuil en puin ingeworpen en was nu door zelfontbranding brand ontstaan. De kerk was reeds geheel vol rook. Van 10 tot 12 uren 's nachts bespoot de waterleiding den brandenden hoop. Verder behoefde er slechts bij gewaakt te worden. Schade was door den braud niet aaugebracht. tiEIIIIDl, 15 Januari. Naar men aan het Hbl. meldt, is door jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, lid van de tweede kamer, den minister van binnenlaudsche zaken een buitenlaudsch verlof gevraagd voor den tijd van vier maanden, met het doel in dien tijd een bezoek te brengen aan de Transvaalsche republiek. Het Fad. verneemt dat Johannes Wolff is benoemd tot officier de l'instruction publique. De vice-president van den raad van state, jhr. mr. Van Reenen, is gisteren ongesteld geworden en moest het bed houden. Hedenochtend is met den Rijnspoor trein van 10 uren het stoffelijk overschot van mr. llingst, raadsheer iu den hoogeu raad, naar Amsterdam overgebracht. Van het sterfhuis in bet Noordeinde tot aan het Rijnstation werd de lijkwagen begeleid door de boden bij het hoogste rechtscollege. Aan bet rouwkleed was een keur van kransen geheeht. Verschillende raadsheeren »n leden van het openbaar ministerie van den hoogen raad vertrokken met denzelfden trein naar Amsterilam, om hun collega aan zijn graf de laatste eer te bewijzen. A. s. Vrijdag zal het stoffelijk over schot van den heer mr. A. van Eijk Bijle- veld, in leven raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, te Warmond begraven worden. Naar men mededeelt, ziju aan de kon. fabriek van stoom en andere werktuigen te Amsterdam 240 werklieden lijdende aan de griep. Baron G. D. De Salis, de bekende Sportman, is overleden. De Sport-wereld verliest in hem een barer ijverigste leden. I e commissie belast met het onder zoek naar de oplossing van he't vraagstuk om de stelling van Amsterdam in oorlogs tijd van drinkwater te voorzien, bestaat uit de heerenDen Beer Poortugael, generaal- majoor; Schuurman, directeur der publieke werken te AmsterdamVan Dissel, ingenieur van Rijnland; Pott, hoogheemraad van Am- stellaudDe Bruijn, boofd-ingeneur; ürabbe, luit.-kolooel, en Kool, majoor der genie. De 84-jarige oudstrijder van 1830 A. Van Amerougen is te Veueudaal over leden. Te Hilversum is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer dr. Penn, oud-inspecteur bij het Staatstoezicht in Noord-Holland, ridder van den Ned. Leeuw. [De vrouw te Twijzeldie in één oogenblik, man en kind in het water ver loor, is dientengevolge volslagen krankzin nig geworden. Ten stadhuize te Amsterdam is heden een huwelijk voltrokken waarbij geen woord is gesproken. Bruidegom en bruid zijn name lijk doofstom. SCHOOL.- BW KEKKATIBITWS. Naar de Chr. Geref. gemeente te Haarlemmermeer (Oostzijde) is beroepen ds. J. H. Landwehr, te Monster. GEMENGDE BERICHTEN De verbetering van den gezondheids toestand te Parijs blijft aanhouden. Het aantal sterfgevallen per dag is weer ver minderd, tot 240, zoodat er geen bezwaar meer bestond, om de scholen weer te openen. Intusschen gaat de vereeniging voor liefda digheid voort de behoeftige gezinnen, welke door de ziekte geteisterd zijn, te ondersteu nen. Ook in de andere Fransche steden wordt de toestand steeds beter. Te VVeenen eu te Pest is de griep ook reeds bijna geheel geweken, en ook te Londen houdt de beterschap aan. De toe stand van lord Harrington blijft gunstig. Volgens het oordeel der geneesheeren is het gevaar reeds geheel geweken. Te New-York zijn in de 24 uren, die den 8 dezer des middags eindigden, 250 personen overleden: een voor die stad ongehoord hoog cijfer. De bevelhebber van de gendarmerie te Heyst, heeft zijn echtgenoote vermoord en daarna zichzelven bet leven benomen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 15 Jau. De landdag is he den door den minister Von Bötticher geopend. In de troonrede wordt eerst het overlijden herdacht van keizerin Augusta en vervolgens gewezen op den gunstigen financieelen toe stand, hoewel de uitgaven toenemen en ook de bijdragen van Pruisen voor het Duitscbe rijk hooger worden. De regeering is voor nemens de bezoldigingen der lagere ambte naren te verhoogen en zal tevens een her vorming voorstellen der inkomstenbelasting en een vermindering van de lasten, die op de gemeenten drukken. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de re geering nog eenige particuliere spoorwegen zal aankoopen en wordt de hoop uitgespro ken, dat de nadeelige gevolgen van den on- gunstigen oogst spoedig zullen worden over wonnen. Een ontwerp zal worden ingediend tot regeling van den verkoop van grond.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2