Blijkens mededeeling van den consul te Port-Saïd is het Suez kanaal nu geheel verbreed tneschen die haven en kilometer 14 (station Raz-el Ech), zoodat de schepen zich tuBSchen genoemde plaatsen zullen knnnen kruisen op dezelfde wijze als op de ver schillende stations. In verband daarmede is een voorloopig reglement vastgesteld, dat sedert 1 dezer in werking is getreden, en waarvan men den inhoud vindt medegedeeld in de Staats Courant n°. 8. Eergisteren heeft bij den minister van buitenlandsche zaken jhr. Hartsen, het aan gekondigde gastmaal plaats gehad, waaraan o. a. werd deelgenomen door den Franschen gezant, leden der Belgische legatie, den minister-resident graaf Van Belandt, den minister van financien, den gep. vice-admi- raal Gregory, den minister-resident jhr. v. d. Staal, chef van 's ministers kabinet, en an deren. (Iet diner, dat minister Hartsen voorne mens was Woensdag 15 Januari aau leden van de eerste kamer der staten-generaal aan te bieden, zal, wegens den heden ingetreden hofrouw, niet doorgaan. In de ziekte van den heer mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van de tweede kamer, is weinig verandering gekomen. De lijder heeft met zware pijnen te kampen en moet voortdurend het bed houden. Naar het Dbl. v. Z. II. 's Or. ver neemt zijn jhr. mr. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de tweede kamer, en zijne echtgenoote, aangetast door de griep. De heer mr. R. J. graaf Schimmel- penninck van Nyenhuis lid der tweede kamer is door griep aangetast. De heer J. R. Jacobs, kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger te Lochem, heeft zich gedurende zijn tweejarig verlof hier te lande tot taak gesteld kranige daden van gewezen militairen in het Indisch leger bekend te maken, door de beschrijving daarvan in Eigen Haard om ze daarna in een boekdeel te verzamelen. Zooveel moge lijk zullen portretten in het werk worden opgenomen, waarin schetsen uit Atjeh een belangrijke plaats zullen innemen. Het doel is belangstelling in het Indisch leger en krijgsmansgeest op te wekken. Uit 'sQravenhage seint men aan het Hbl. Het stoffelijk overschot van den op- per-intendant der koninklijke paleizen, baron Fagel, is gisteren uit Ellecom te 's Hage aange bracht en tot aau het graf begeleid door baron Van Pallandt, vertegenwoordigende Z. M. den koning. Op de algemeene be graafplaats stonden vele grootofficieren, ad judanten en ordonnance-officieren bij het graf, waar alleen graaf E. v. Limburg Sti- rum, schoonzoon van den overledene, het woord voerde, om namens de familie dank uit te spreken voor de door Z. M. den ko ning betoonde deelneming en voor de har telijke belangstelliug van vele vrienden. Eergisteravond overleed te 's-Hage na eene kortstondige ongesteldheid, de chef van een der voornaamste takken van den gemeente dienst, de heer B. Reinders, architect-direc teur der stad. Voor dien tijd was de over ledene gemeente-architect te Zwolle. De Haagsche rechtbank veroordeelde gisteren de jongelieden uit Katwijk Binnen, wegens opzettelijke brandstichting, en den tweede bovendien wegens het aanzetten daar toe, onderscheidenlijk tot 1 en 4 jaren ge vangenisstraf. Een aantal wapenen, oude uniformen en andere voorwerpen, die tot nu toe be rustten in een der zalen van het gemeente museum te 's Hage, worden overgebracht naar Amsterdam. De griep neemt ook hier te lande steeds in omvang toe. Van alle kanten, uit steden en dorpen, komen er berichten om trent het heer8chen dezer ziekte en het over- groote aantal slachtoffers, dat zij maakt. Vooral daar, waar vele personen dagelijks bijeen zijn in scholen, kazernen, post- en telegraafkantoren, fabrieken en werkplaatsen, enz. schijnt de vatbaarheid groot te zijn. Over het algemeen heeft echter de ziekte geen gevaarlijk karakter. Veelal zijn de aan getasten binnen weinige dagen weder her steld. Ook te Rotterdam is het aantal griep- lijders zeer groot, en werkt de epidemie in hooge mate storend en belemmerend op het maatschappelijk verkeer en op verschillende zaken. De hoogere burgerschool voor meisjes is tijdelijk gesloten, voorloopig tot Maandag, omdat het meerendeel der leeraresseu onge steld is. Het geheele personeel der vischmarkt, met uitzondering alleen van den onder-markt meester, moest wegens ziekte naar huis ge zonden worden. Er is daar nu hulppersoneel aangesteld. if X W® e\- OiJi 3SS«. -SE3 Op post- en telegaafkantoor blijft het aan tal zieken zeer groot, en op vele handels kantoren en in tal van werkplaatsen moet de arbeid met zeer beperkt personeel worden verricht. Ook de invloed der ziekte op het bezoek van schouwburgen en andere publieke ver makelijkheden is zeer merkbaar. Als een bewijs te meer in hoe hevige mate de influenza te Dordt beerscht, kan dienen dat, niettegenstaande het aantal recepten, die dagelijks in de stads apotheek werden gereed gemaakt gedurende de epidemie reeds een cijfer van 200 had bereikt, dit cijfer Maandag 6 dezer tot 208 en gisteren tot 213 is gestegen. Gelukkig dat een der apothekers zoo vriendelijk is een zijner adsistenten tijdelijk tot hulp af te staan, daar anders onmogelijk met het gewone personeel de medicijnen op tijd konden klaar komen. De influenza breidt zich ook in de gemeenten Papendrecht eu Sliedrecht zeer uit. Het getal afwezigen op de scholen wordt dagelijks grooter. Hoe te Amsterdam het bakkersbedrijf lijdt onder de ziekte, daaromtrent deelt de Bakkers Ct. het volgende mede: Wij kennen bakkerijen, waar 7, 8 en 10 man mankeereu. Het gevolg daarvan zou zijn dubbele schade als de patroon bij voor baat er al of niet op gerekend had, om wat brood minder te maken. En dat er heel wat brood minder gemaakt wordt, daarvoor kuu- nen we u borg zijn. Wij kennen bakkerijen, waar gepasseerden Zaterdag 20 en 25 pet. minder gebakken is dan anders. Ja, zelfs vernamen we gevallen van 30 en 40 pet. Een bakker vertelde ons, dat bij jl. Vrijdag met de helft van zijn brood was blijven zitten. Hoe het met de fabiieken gesteld is, zal men wel kunnen raden. De fabriek krijgt de bestellijsten van de volkomen vrije depot houders, die, zich ziek meldende, natuurlijk ook de gezonde klanten niet bedienen, zoodat de fabrieken betrekkelijk nog grooter schadt hebben dan de bakkers. Van een der kleine; e fabrieken hoorden wij 25 pet., van 3 grootere 1/3 gedeelte minder en een verhaalde ons, dat zij 40 pet. minder brood verkocht had dan anders. Het debiet in beschuit schijnt aanmerke lijk minder geleden te hebben dan het brood- debiet. In de koek- en bauketbakkeiijen is het een ongekend slappe tijd, die zijns gelijken niet heeft. Wegens het groote getal griep-lijders onder de ambtenaren van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, zullen van verschillende standplaatsen een dertigtal kommiezen voor oubepaalden tijd derwaarts gedetacheerd worden. De influenza vertoont zich sinds eeuige dagen ook in de Zaanstreek. De uitgever van het advertentieblaadje Be Zaanlander bericht dat het nummer van Zaterdag a. s. niet zal verschijnen, dewijl het geheele personeel ziek is. Gisterenmorgen halfzeveu brak te Hilversum bij den stalhouder Van den B. een felle brand uitstalhouderij eu woon huis ziju geheel in de asch gelegd. Alles was verzekerd. De oorzaak van het onheil is onbekend. Het is aan de politie te Helder mogen gelukken eeu zestal knapen in hechtenis te nemen, die zich blijkbaar tot eene verceni- giug gevormd hadden, met het doel aan onbeheerd liggende visschersvoertuigen en alleenstaande gebouwen zich datgene aan te schaffen, wat hun voor den bloei hunner affaire noodig scheen. Drie hunner zijn reeds naar Alkmaar vervoerd om zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden. Op Terschelling is door een visschers- jongeu eeu prachtige zeearend gevangen. Het dier heeft een vlucht van bijna 2,5 M. Het zat iu eene der kapen te slapen, doch bij het grijpen ontstond er eene vrij hevige worsteling, zoodat de vanger er lang niet zonder kleerscheuren is afgekomen. Op de drukkerij van het lilrechtsch Dagblad zijn reeds ruim 20 grieplijders. Uit Arnhem schrijft men aan het Hbl. vau gisterenochtendGisteryi bleef de bekende „Perry wiuKel" gesloten ^wegens ziekte.' Bij de firma van Rauzow Co. zijn met een der chefs de meeste bedienden ziek; de wethouders Everts is herstellende; de burgemeester, die hem een bezoek bracht, ligt nu ook aangetast te bed; het nieuwe hospitaal, waarin ruim 100 soldaten kunnen verpleegd worden, is nagenoeg vol; in vele magazijnen mist men meer dan de helft van het gewone bediendental; vele scholen zijn voor 1/3 ontvolkt. Woensdagmiddag is ie Harderwijk, vermoedelijk door het aanmaken van vuur met petroleum, brand uitgebroken in eenu C3 r» t» 3 arbeiderswoning nabij de zou'keet, welke brand zoo hevig was en zoo snel toenam, dat, in weerwil van de spoedige hulp, ook twee der nevenliggende woningen geheel uitbrandden. De geheele bevolking van Oinmer- schans is thans naar het eerste gesticht te Veenhuiztn overgebracht. Dat gesticht telt thans II00 verpleegden, waarvan 500 in het nieuwe en de overigen in het oude gesticht zijn gehuisvest. -— De griep heeft ook haar intocht in Drente gedaan. In de hoofdstad zijn een aan tal personen aangetast, waaronder de com missaris les kouings, jhr. mr. P. J. Van Swiuderen. De stoomoliefabriek te Stroobos, toe- behoorei."6 aan den heer Kooi, is door brand vernield. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Een streng onderzoek is ingesteld. Ook in het gezonde Tilburg heerscht influenza. Van het werkvolk op de ateliers der staal-spoorwegcn ontbraken gisteren 53 personen tengevolge dier ziekte. Overal treedt de ziekte zeer goedaardig op en m n verneemt niet van vermeerdering van het gewone ,-terftecijfer. Vo-r de arrond.-rechtbank te Breda stond eergisteren terecht de heer mr. B. Dayraonez. Deze, welke gedurende langen tijd in Frankrijk de rechten der Bourbons verdedigde en zich, ten einde eenige zaken te regelt n, vervolgens naar Nederland had begeven, had zijn bevindingen, welke hij hier te lande omtrent de familie De Bourbon opdeed, uiteengezet in eene brochure, die in Fran! rijk gedrukt, onder den titel van ffUn crime de lèse Majestè trés chrétienue" in het licht kwam. liet verblijf iu Neder land had de liefde voor de zaak der Bour bons wel eenigszins bekoeld; in genoemd geschrift toch worden nog al grove aantij gingen gevonden, gericht aan het hoofd der Bourbons. Toen de brochure ook te Breüa ten verkoop werd gesteld, volgde eene aan klacht tegen den schrijver. Slechts twee getuigen werden in deze zaak gehoord, waarvan Je één, de heer Charles de Bourbon, voor de rechten zijner moeder optrad. Na een langurig verhoor, dat nog gerekt werd, doordat le beklaagde geen Nederlandse!) verstond, en hierin door een tolk moest worden bijgestaao, nam de officier van justitie zijn requisitoir en eischte 8 dagen gevan- genisstiat. Alsnu nam de heer mr. JH. A. van Mens, de verdediger van beklaagde, het woord die uiteenzette, dat hier geen sprake was van beleediging. Hij verzocht dan ook aan de rechtbank, voor zijn cliënt, ontslag van alle rechtsvervolging. De uitspraak, werd bepaald op over acht dagen. BCt.) BUIi/iNLANDiSCHE BERICHTEN BELCIIK. Het kasteel te Laekeu zal, op verlan gen des konings, weer worden opgebouwd precies zooals het was. Antwerpen wapeut zich op de con currentie. van Rotterdam. Een reusachtige ouderneming ten behoeve vau het zeeverkeer van Antwerpen zal in dit jaar reeds tot uitvoering worden gebracht. Men wenscht de lengte van de kade langs de Schelde ten dubbele te verlengen en de hydraulische kranen, drijvende bruggen, wandelwegen eu sporen iu uitgestrektheid tot de lengte van twee uur gaans uit te breideu. Hoeveel die nieuwe aanleg zal kunnen kosten, laat zich daardoor berekenen, dat de bestaande kaden, die over haar ge heele lengte met circa 80 meter breed zijnde goederen oodsen overdekt zijn, verre over de 3 millioen frank gekost hebben. Daar, waar voorheen de treurig vermaarde fabriek vau Corvilain stond, zal de gemeente Autwerpen een sluis doen bouwen, waardoor een verbinding van het Afrikaansche dok mei het Amerikaansche dok een groot voordeel voor de schipperij tot stand komt. Na de voleinding van dit plan zal de havenaanleg van Antwerpen ontegenzeggelijk mede tot de bezienswaardigheden van Europa behooren. Het plan, waarvan de uitvoering geraamd is op 12 millioen frank, is reeds bij het ministerie ingediend en zal zonder twijfel de goedkeuring egdrageu. De socialisten te Gent hebben gister ochtend onder de werklieden 10,000 exem plaren uitgedeeld van een manifest, hen aansporende om de Waalsche werkstakers te ondersteunen. De door hen en hunne geestverwanten te Antwerpen onder de mijnwerkers uitgedee de sommen gaan ook met duizenden in het Fransch gedrukte exemplaren van manifesten gepaard. In het land van Luik blijft de gunstige toestand aanhouden; in nog slechts weinige mijnen ontbraken gisteren enkele arbeiders. Daarentegen blijft de beweging tot staking van den arbeid, zij het ook langzaam, steeds aangroeien in de Borinage; eeu telegram van gisterenochtend 10 uur meldde uit Eergen, dat in de omliggende gemeenten het aantal werkstakende mijnwerkers reeds tot 5350 man gestegen was. En sedert gisteren openbaart zich nu ook de werk- stakiugsbeweging in het Centre; gisteren- ochtend weigerden alle arbeiders der mijn N°. 3 (Sainte-Marie) te la Louvière in de mijn neer te dalen. Iu alle andere mijnen van het Centre werd gisteren nog geregeld gewerkt, maar na het voorbeeld gegeven is, ducht men begrijpelijkerwijze eene uitbreiding der bewegiug. K tK L, ,.i a u Prins George en prinses Victoria van Wales zijn aangetast door de griep. Naar men van goederhand verneemt, heeft Engeland, na de bemiddeling des Pau sen in het ge.ichil met Portugal te hebben afgewezen, voorgesteld eene gemengde com missie naar het betwist gebied in Afrika te zenden. Een tijd van stilstand in het geschil is dientengevolge waarschijnlijk. (Haart. Ct.) Gedurende de laatste dagen is tengevolge van ontvangen berichten de waakzaamheid van de politie in het oosten van Londen verdubbeld. De veebooten die uit Amerika in de dokken aankomen wor den trouw iu het oog geiioudeu en de om trek van de plaatsen waar fJack the Rip per'' zijn euveldaden bedreven heeft wordt des nachts bewaakt. De politie schijnt den geheiuizinnigen moordenaar dus te ver wachten. St'AHIJK. De ministerieele crisis in Spanje wordt ook hier met groote belangstelling gevolgd. Volgens berichten, bier uit Madrid ontvan gen, is de conservatieve leider de heer Ca- uovas de Castillo bereiu, de opdracht tot het vormen van eeu ministerie aan te ne men, indien du koningin hem deze wil op dragen. De conservatieven zullen zich dan bepalen tot het regelen der geldmiddelen eu geen vijandige houding jegens de libe rale partij aaunemen, mils het ontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht worde ingetrokken. Mogelijk is ook nog, dat maarschalk Martinez Campos bereid is eeu ministerie te voruieu uit de rechterzijde der liberalen. De afgescheiden liberalen hebben zich be reid verklaard eeu dergelijk kabinet te steunen. Wat de houding der republikeinen be treft, de heer Castelar heeft verklaard, dat hij onmiddellijk na de bijeenkomst der kamer elk ministerie zal aanvallen, hetwelk niet de invoering vau het algemeen stem recht iu ziju program heeft opgenomen. Nadat andere combinatiën mislukt waren, is Sagasta opnieuw met de vorming vau eeu kabinet belast. Er is eene overeen stemming tot stand gekomen met Puigcerver en Gamazo omtrent het staathuishoudkundig programma en het opnemen van proteclionis- ten iu het kabinet. Met de samenstelling zal men hedenavond of morgenochtend ge reed zijn. De ongesteldheid van den jongen ko ning schijnt ernstiger geweest te zijn dan eerst gemeld werd. Hel was dan ook eene groote verlichting voor de moeder toen zij vernam dat het gevaar ge»eken was. De tranen sprougen haar van vreugde in de oogen. Nog Hare Majesteit, nog de infanta Isabella verlieten een oogenblik den zieke. Tot laat in den avond vervoegden zich belangstellenden aan het paleis om naar den gezondbeidstoestaud des konings te vragen. De aartshertog Reiuier moest het bed houden wegens griep, doch is naar Wee- neu teruggekeerd. De ex-koningin Isabella die ook ongesteld was, is spoedig hersteld en kou een kleine wandelrit doen in een rijtuig. De toestand van den koniug van Spanje wekt ernstige ongerustheid. De _ziekte is een gevolg van de griep en van nerveuzen aard. De jeugdige lijder heeft hevige stuiptrekkin gen. Toch hoopt men hem in bet leven te behouden. Op last der Spaansche censuur mogen geen dépêches met betrekking tot den ge zondheidstoestand des konings, naar het bui tenland meer verzonden worden. De Gaceta bevat het volgende bulletin over den gezondheidstoestand van den jon gen koning AlfonsoDaar de koorts ge durende den nacht afnam kon de koning eeu weinig slapen, maar in den ochtend werd hij door een stuip overvallen, waarin hij nog verkeert.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2