N JEU VVS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1 leze o iia n i verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. 1 I AOONNEIBENT: Prijs per Summer 10 Vent. Zaterdag 11 Januari 1890. Ne. 9. ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSÜHK BERICHTEN. De Wilddief. Vooi Leidenper 3 maanden1,25. Franco door het geheeie rijk, er Z maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203e Jaargang. LEIBEN, ÏO Januari. Over 't Blgemeen kan hier de griep als langzaam afnemende «orden beschouwd. Enkele personen zijn er intus9chen reeds voor de tweede maal door aangetast. Tegen een macbinewerker te Leiden, die zich van de werf der Kon. Ned. Grof smederij een gedeelte van een wagen en een viertal stukken rails toeeigende, vorderde het O. M. bij de rechtbank te 's Hage, gis teren 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Pabst drong aan op het opleggen eener mindere straf. Uitspraak over 8 dagen. OEFICIEEEE BERICHTEN. Bij kon. besluit is de heer J. J. Van der Pot, op zijn verzoek, met ingang van den lsten April 1890, eervol ontheven van zijne betrekking van Zr. Ms. minister-resi dent in Japan en gesteld in disponibiliteit, terwijl bij kon. besluit als zoodanig is be noemd mr. D. L. graaf Van Bylandt, ge- zantscbapsraad bij Zr. Ms. gezantschap te Berlijn. Voorts zijn bij laatsbedoeld besluit be vorderd 1°. W. A. F. baron Gevers, gezant schapssecretaris der eerste klasse bij Zr. Ms. gezantschap te Londen, tot gezantechapsraad hii Hol (7P7.ant.8P.hnn bij dat gezantschap; 2°. jhr. mr. H. C. J. Testa, gezantschaps secretaris der tweede klasse bij Zr. Ms. ge zantschap te Weenen, tot gezantschapssecre taris der eerste kl. en als zoodanig geplaatst bij dat te Brussel, en 8°. mr. A. M. D. baron Sweerts de Lan- das Wyborgh en jhr. mr. R. De Marees van Swinderen, gezantschapsattachés in al- gemeenen dienst, tot gezantschapssecretaris der tweede klasse, eerstgenoemde om als zoodanig bij Zr. Ms. gezantschap te Weenen werkzaam te zijn, terwijl de tweede in al- gemeenen dienst werkzaam blijft. Verder is jhr. mr. H. Van Weede, ge zantschapssecretaris der eerste klasse bij Zr. Ms. gezantschap te Brussel, in die hoeda nigheid geplaatst bij dat te Berlijn. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot vice- president der arrondissements-rechtbauk te 's Hertogenbosch, jbr. mr. L. C. J. A. Van Meeuwen, thans rechter in dat college; is benoemd tot vice-president der arron dissementsrechtbank te Haarlem, mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldbuis, thans rech ter iu dat college; zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanto» Gouda, H. Kayser, ont vanger der registratie en domeinen te Gouda eu W. Lotsy, burgemeester van Bode grave. Bij kon. besluit zijn de volgende pensi oenen verleend als: A. Mink, hoofd eeener openbare lagere school te Heukelum, f660; W. L. Bering, onderwijzeres, hoofd eener openbare lagere school te Rotterdam, f1392; H. G. Geys, hoofd eener openbare lagere school te Strij- ensas, gem. Strijen, f444; P. H. Vsd Kas sei, hoofd eener openbare lagere school te Purmerend, f941; A. Ceuse, onderwijzer aau eene openbare lagere school te Middel burg, Ö84; B. Oosthoek, hoofd eener open bare lagere school te Zeist, 961; W. Faber hoofd der openbare lagere school te Pie- terburum, gem. Barradeel, f660; De benoemde officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht P. W. R. Petri wordt met den 2lsten dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis om tevens dienst to doen in de maritieme ziekeninrichting aldaar. (St. Ct.) In haar antwoord op het verslag der eerste kamer omtrent het wetsontwerp tot voort zetting der arbeids-enquête door eene staats commissie, verzekert de regeering dat geen vrees behoeft te bestaan voor overijlde wets- voordrachten. Alleen als het onderzoek van zeker onderwerp geheel zou ziju afgeloopen en regeling noodzakelijk bleek, zou niet be hoeven gewacht te worden tot den afloop der geheeie enquête. Ten aanzien van de werkstakingen is vooralsnog niet gebleken van het onvoldoende der bestaande wetsbepalingen tot waarborging der vrijheid van hen, die niet daaraan deel nemen optreden der politie met overleg, en zoo noodig krachtig, is de beste waarborg. De minister van justitie tracht steeds die vrijheid door de autoriteiten te doen be schermen. De bedoeling is, om de commissie op te dragen een onderzoek, behalve van fabrieks nijverheid, ook van de handwerksnijverheid, de verveningen, de zeevisscherij, het vervoer wezen en daarmede verwante beroepen, bet verzekeringswezen en de pensioenfondsen in meer of minder wijden omvang. Voorstellen tot aanvulling der enquête wet zullen eerst ingediend worden, als men den loop der werkzaamheden van de staatscommissie heeft kunnen gadeslaan. In verband met eene door de hooge regeering voor te bereiden wettelijke rege ling betreffende de eventueele verbetering van de zoogenaamde kleine rivierenzijn gedeputeerde staten der verschillende ge westen o. a. uitgenoodigd eene opgave te verstrekken van de rivieren en wateren, welke in de termen zouden vallen om over eenkomstig de door den minister van wa terstaat ontwikkelde beginselen te worden verbeterd. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het corps genietroepen te Utrecht de gelegen heid bestaat voor drie jongelieden van 16 tot 18 jaar om te worden opgeleid tot kor poraal en sergeant bij de Indische genie troepen, ouder de voorwaarden te vinden iu de Staatscourant van heden. De overeenkomsten betreffende de overname van spoorwegen door het rijk zijn thans bij den raad van state in overweging. Voor het examen tot toelating bij de tweede afdeeling der krijgsschool, dat in April e. k. zal worden gehouden, zijn voor het leger hier te lande 10 plaatsen openge steld, waarvan 6 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 2 voor de artillerie en 1 voor de genie, kunnende evenwel van eenig wa pen meer officieren worden toegelaten, indien de voor een of meer andere wapens open gestelde plaatsen niet mochten worden ver vuld. Voor het terzelfder tijd te houden toela tingsexamen tot den intendance cursus zijn voor het leger hier te lande 3 plaatsen be schikbaar. Naar het Centrum thans meldt, zullen FEUILLETON. een verhaal dit den tijd van Graaf Jan II. 5.) .Griet, mijn wijf, misschien; want zij snorkt nog, dat het een lust is", zei de hospes, die nu de deur openmaakte. .Maar wie kon u thans ook hier ver wachten? Bepaald vreesde ik reeds, dat onze schout zonder wildbraad bruiloft zou moeten vieren". .Wat altijd nog beter zou gaan dan zonder bruid", zei Johan lachend. .Doch daar is de reebok 1" vervolgde hij. .En nu naar den kelder I Want gij weet, dat de oude Bus niet vriendelijk zou kijken, als hij den reebok toevallig ongebraden onder zijn neus zou krijgen". .Goed gezegd I riep de hospes. .En ik zal er voor zorgeu, dat hij er wol noch gesnijd van onder zijn oogen krijgt, of het moest in des schouts keuken wezen, tegen wien de schreeuwleelijkert niet durft kikken. Maar treedt binnen", vervolgde hij, terwijl hij met den voet een deur openstiet. .Zéé beu ik weer bij u. Er kan een pint Delftsch uit het Roosjen op staan. Bij Jasper ziit ge nog veiliger dan midden in den Noordwijkerhout trots alle valkeniers en jageis tien mijlen in het rond". Het vertrek, dat hij zijn gasten aan wees, was nog geen acht voet in het vierkant en zoo laag, dat het slechts voor den waard gebouwd scheeu, die, al was hij ook haast vier voet dik, nog geeu vier voet lengte kon halen. De twee jagers moesten gebogen blijven staan, of op één der bankjes plaats nemen, die met een ruwe eikenhouten tafel alle huisraad in het heiligdom des dikkerts vormden. Gemaks halve gingen zij juist zitten, toen Jasper met een groote tinnen kau en een tinnen kroes terugkwam. Zijn kleeding was nu echter wat welvoeglijkerwant ofschoon hij met grooten haast zijn grauwe linnen broek had aangeschoten, toch sloot zijn buis vrij wel, zoodat zijn achtbare buik goed zichtbaar was. Een roode wollen muts met een blauw pluimpje dekte zijn haast kaleu schedel en kleurde aardig de emolumenten aan de postkantoren waar schijnlijk met 1 April e. k. worden afgeschaft. De ingenieur le kl. der marine P. J. Turk wordt in het toezicht bij den aanbouw van het stoomschip Zeeduif, te Fijenoord, vervangen door den adspirant-ingenieur der marine jhr. H. Rappard. Aan een artikel door de Ass. Crt. gewijd aan de nagedachtenis van mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk den 7den te Zwolle overleden, ontleenen wij het vol gende Naar het schijnt heeft de heer De Vos van Steenwijk, in zijne hoedanigheid als burgemeester van De Wijk het eerste onder zoek instellende in zake het treurig feit, dat op den Oudejaarsavond van 1889 te Koe- kange heeft, plaats gevonden, zware koude gevat, werd hij dientengevolge ongesteld en is deze ongesteldheid verergerd tot eene longontsteking, welke helaas! na een paar dagen zijn dood ten gevolge had. Godert Willem de Vos van Steenwijk werd geboren te De Wijk, den 8en Decem ber 1845. Den 1 November 1870 werd hij aan de hoogeschool te Leiden tot doctor in de rechten bevorderd na verdediging van een proefschrift, getiteld Bijdrage tot het dienstbodenrecht." Den 9 November 1880 werd hij verkozen tot lid van den raad der gemeente De Wijk en als zoodanig herkozen in Juli 1881 en Juli 1887. Den lOden October 1888 werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente De Wijk. Toen in 1884 wegens de wijziging van art. 198 grondwet de eerste kamer werd outbouden, werd de heer De Vos van SteeDwijk «adat de heeren mr. H. van Lier en W. A. baron van der Feltz voor de benoeming hadden bedankt, door de staten van Drente tot lid der eerste kamer verkozen, welk ambt hij tot aan zijn dood heeft bekleed. De landbouw in Drente vond in hem een krachtigen steun. Als voorzitter der dorps- landbouwvereeniging te De Wijk, als voor zitter der maatschappij voor boschcultuur te Zuidwolde enz. gaf de overledene de bewijzen, dat hem de bloei en de welvaart van de provincie en hare bevolking na aan het hart gingen. bij zijn dikken piinpelpaarseu neus. .En zoudt gijlieden bij het gaaischieten willen zijn?" vroeg de hospes eensklaps, nadat men breedvoerig over de jacht had gesproken, waarbij de kroes al driemaal was gevuld. .Wordt er gaaigeschoten?" vroeg de jongste jager, die onwillekeurig een vinger aau de pees van zijn boog bracht. .Natuurlijk", hernam de hospes. .De schout heeft bij ouzen dorpsheer een wit voetjen en ter eere van de bruiloft zal er op deu voorhof van het kasteel gaaige schoten worden. De schoone, lieve jonk vrouw Agnes zal den koning kronen". .Is zij zoo lief en schoon, als men zegt?" .Wat blieft u?" riep de hospes met den kroes, die hij in één teug ledigde, .in bet beste van haar jeugd was mijn Griet, die toen nogal voor aardig gold, er maar een vod tegen". .Vindt jij dat, Jasper?" vroeg zijn weerhelft, die juist binuen was gekomen. .Vindt jij dat, Jasper?" herhaalde zij hoogst ontevreden. De hospes stamelde verlegen om den onverhoedschen overval: .Ik meende, ik wilde maar zeggen, dat .Zoek maar geen leugens". .Wel, foei, boe kuut gij zoo iets denken, GrietjeliefI Ha, daar valt het mij juist weer in". .Zeg op". .Ge zijt mager en roim zes voet lang, beste Griet I De jonkvrouw is minder lang en vleeziger .Minder vleezig dan jij", riep de hospita vuurrood van toorn, met de armen in haar zijden. .Maar, vrouwlief", hernam de hospes zweetend, .waarlijk, ik meen het goed; doch gij laat mij niet uitspreken. Want was de jonkvrouw een voet langer en waart gij een voet kortsr, beste Griet .Zoo?" .Dan waart ge beiden juist even laug en .Even mooi, he?" vroeg Frederik, de jongste jager, lachend. .Dat wilde ik juist zeggen, schatje", sprak de hospes. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1