BINNENLANDSOHE BERICHTEN. kl. als boven; J. M. B. Beuker te Amster dam, vice-president van het Koninklijk Zoö logisch Genootschap Natura Artis Magislra, ridder 4de kl. als boven, waartoe zij door den shah van Perzie zijn benoemd; J. G. Lomans, te Amsterdam, makelaar, Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z. H. den Paus geschonken; J. Kerstens van Leeuwen, te Tilburg, fabrikant, als boven; Th. C. B. Ten Hagen, te 's Gravenhage, boekdrukker en uitgever, als boven; P. N. H. Helleger, te Nijmegen, winkelbediende, herinnering8kruis „F'idei et Virtuti", hem in 1868 door Z. H. den Paus Pius IX ge schonken; mr. F. Th. Westerwoudt, te Am sterdam, lid van gedeputeerde staten van Noord Holland en voorzitter van den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, officier in het Legioen van Eer, waartoe hij door den president der republiek van Frankrijk is benoemd; is aan M. Boelhouwer, gewezen hoofd eener openbare lagere school te Zuider- woude, gemeente Broek in Waterland, met intrekking van het pensioen van f691, hem toegekend bij kon. besluit van 4 Nov. 1889, een pensioen verleend van f 604 's jaars. is met ingang van 16 Jan. 1890 benoemd tot onderdirecteur bij de rijkstelegraaf G. C. J. Verkerk, thans telegrafist le kl. bij de rijkstelegraaf. De dirigeerende officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht J. O. Harthooru, eerstaanwezend officier van gezondheid in de maritieme directie te Amsterdam, wordt met 1 Februari a. s. op non-activiteit ge steld en vervangen door den dirigeerenden officier van gezondheid 2e kl. U. Matak Fontein; met dien datum wordt als eerst aanwezend officier van gezondheid in de maritieme directie te Hellevoetsluis geplaatst de dirigeerende officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht L. P. Gijsberti Hoden- pijl, en bij het hospitaal der marine te Willemsoord de dirigeerende officier van ge zondheid 2e kl. bij de seemacht J. Van Lith Harrebomée. De luit. ter zee le kl. W. P. A. M. Kluit wordt met 1 F'ebr. a. s. eervol ont heven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den directeur en comman dant der marine te Willemsoord, op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. C. Jeekel. De opperceremoniemeester maakt be kend, dat het hof, ingevolge de bevelen des konings, voor den tijd van vier weken, in gaande 9 Januari, den rouw zal aannemen waarvan twee weken halven, en twee weken lichten rouw, wegens het overlijden van H. M. keizerin Augusta, weduwe van Z. M. Wilhelm I, keizer van Duitschland, koning van Pruisen. Aan den inspecteur van het middel baar ouderwijs dr. Van Eijk, is door den minister van koloniën opgedragen om het ouderwijs bestemd tot opleiding van ambte naar voor het boschwezen in Indie, zoodanig te regelen dat het in overeenstemming zij met de tegenwoordige eischen der praktijk. {Bal. Hbld.) Op de kou. militaire academie be vonden zich op den ln Januari 1.1. 338 cadets, alsinfanterie hier te lande 93, O. I. 105; cavalerie hier te lande 38, O. I. 13; artillerie hier te lande 46, O. I. 15; genie hier te lande 13, O. I. 15; terwijl op de militaire school te Haarlen 65 en op den artillerie-cursus te Delft 41 jongelieden voor officier bij de infanterie en artillerie worden opgeleid. Verschillende vertegenwoordigers der vreemde mogendheden hebben bij het Duit- scbe gezantschap bezoeken van rouwbeklag afgelegd, wegens het overlijden van keizerin Augusta. De le luitenant T. K. L. Schoen- maeckers, van het 3e regiment veld-artillerie, heeft overplaatsing gevraagd bij het corps koninklijke maréchaussée. De minister van waterstaat heeft gis teren zijne werkzaamheden aan het departe ment hervat. Volgens de Heb. is Dr. Scbaepman door griep aangetast. Te 's Gravenhage ia overleden de heer J. Hoogland, oud-bankdirecteur in Engelscb- Iudië. Gisteren kwam te 's Gravenhage in de Willemskerk de commissie van voor dracht bijeen voor de benoeming van ker kelijke hoogleeraren. Voor dit jaar hebben in die commissie o. a. zitting de heeren E. César Sogers en C. G. Gbnvannes (de laatste waarnemend), beiden te Leiden. Te 's Hage zijn aangekomen eenige hoogleeraren en studenten van de univer *i-ihl b» «v «3 w:.ts b-a siteit te Oxford, ter bezichtiging van eenige waterwerken hier te lande, o. a. het ver- verschings-kanaal te dier slede. De eerste bedelares is gisteren van Heerenveen naar Oegstgeest overgebracht. Tot nu tje was Veeuhuizen 1 hel aange wezen verblijf dezer vrouwen. Ook te Scheveningen doen zich zeer vele gevallen van griep voorde vorige week werd de ziekte nog slechts sporadisch waar genomen. Het aantal ahseutiëii op de scholen is zeer groot en vele onderwijzers ziju aan getast. Tengevolge van de klacht van een Scheveuingschen schipper, in December 1. I. bij den waterschout le Scheveningen, dat een Belgisch visschersschip bij herhaling en opzettelijk zijn bodem averij aanvoer en ten slotte nog trachtte zijn vaartuig in den grond te zeilen, is die Scheveniugsche vis- scher met een deel zijner equipage naar Brugge vertrokken, ten einde als gedagvaarde door den rechter van instructie aldaar le worden gehoord. De zaak zal met de grootste gestrengheid woiden vervolgd. Onder het personeel van het postkan toor te Rotterdam blijft het aantal influenza- lijders stationair. Het aantal aangetasten, ambtenaren en bestellers, bedraagt niet meer dan 25. De griep of influenza woedt te Dord recht met groote hevigheid voort. In de meeste gezinnen komen een of meer geval len voor, terwijl ook in gestichten de ziekte geducht toeneemt. Onder het personeel van post- en telegraafkantoor zijn ook verschil lende gevallen aan te wijzen. De ziekte, die over 't algemeen haar goedaardig karakttr blijft behouden, oefent op handel en nering zeer merkbaren invloed uit. In de Tolbrugstraat aldaar is o. a. wegens ziekte van het gansche gezin eene bakkerij gesloten, zoodat een briefje aan de deur het publiek mededeelt dat niet kan worden ge opend. Bij den telegraafdienst te Amsterdam zijn heden 96 telegrafisten en 31 bestellers ziek. Met hulp van elders gaat de dienst nog redelijk. Er schijnt vermindering te komen in het geheele getal patiënten, want aan de stads apotheek werden eergisteren ruim 800, gisteren ruim 600 recepten gereed gemaakt en heden scheen 't alsof het getal nog min der zou worden. De New-York Herald maakt met groote ingenomenheid gewag van de Vrijdag, Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehou den schaatsenwedstrijden om het wereld meesterschap. Daarbij geeft het blad een waardeerend overzicht van de geschiedeuis van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. Pander wordt herhaaldelijk in het verslag de wonderful-Haarlem-skater genoemd en ook aan Jurrgens en de andere Hollandsche kampioenen wordt groote lof toegezwaaid. Uit een en ander blijkt, dat de buiten- landsche mededingers tevreden zijn over den belangrijken ijswedstrijd van do vorige week, en nu die lof van Eugelsch-Amerikaanscbe zijde komt, kan hij ons des te meer waard zijn, omdat juist de Engelsche kampioenen niet gelukkig zijn geweest. Hbl De griep breidt zich op Tessel uit. Het aantal zieken is zeer groot. De ziekte van den dag begint te Sneek epidemisch te heerschen. In het Oldburger- weeshuis zijn bijna alle verpleegden aange tast. Gelukkig heeft zij geen kwaadaardig karakter; met een dag of drie te bed, is de kwaal meest verholpen. Er zijn reeds zoovele militairen van het instr.-bat. te Kampen door influenza aange tast, dat alle beschikbare plaatsen in bet mili taire hospitaal bezet zijn; in de kazerne is daarom eene zaal tot verplegiug ingericht. De influenza verbreidt zich thans te Grave meer en meer onder de militairen van het garnizoen; 15 pCt. ongeveer zijn als lijders opgenomen; voor ernstige gevolgen bestaat alsnog geen vrees. Hoe de Tesselscbe visschers elkanders lasten helpen dragen, bleek weer dezer da gen op treffende wijze. Toen een paar visschers hun weekloon van eene der gar- nalenkokerijeu hadden ontvangen, vertelde de een den ander dat een makker, die een gezin had, sedert een paar weken ziek was. „Als wij van ons loon allemaal een kwartje afzonderden", meende een der mannen, „dan had ook de zieke een weekloontje". Zoo gezegd zoo gedaan. Men ging bij alle gar- nalenvisschers rond met het voorstel, en ieder offerde even bereidwillig zijn kwartje. Als de man niet spoedig betert, behoelt hij zich over zijn gezin niet te verontrusten, want zoolang de makkers iets verdienen, zal hij geen gebrek lijden. Gisterenmiddag vertrokken van Utrecht de laatste militaire telegrafisten 2 kor 3 -.et» «u iifm. Bi ws -i poraals en 4 geniesoldaten naar Amster dam, oin op het rijkstelegraafkantoor aldaar hulp te verleenen. Tnans zijn aldaar 17 militaire telegrafisten werkzaam. Nogeeuigen zouden ter beschikking kunnen gesteld gewor den zijn, ware het niet, dat ook zij door de griep waren aaiigetnst. Alleen bij het korps genietroepen waren gisterenochtend wederom 79 militairen genoopt zich ziek te melden. Men schrijft uit Breda aan de N. R. Ct. De griep heeft in de laatste dagen zich alhier aanmerkelijk uitgebreid. Het aantal cadetten, aan die ziekte lijdende, is tot over de 100 gestegen, en in het militair hospi taal zijn er ruim 100 lijders bijgekomen. Ook onder de burgerij nemen de gevallen dagelijks in groot aantal toe. In het hospitaal kunnen geen lijders meer worden opgenomen. Gelukkig heeft de ziekte tot hiertoe geen ernstig karakter. Maar bovenal te Yerseke is de toestand zorgelijk. In dit plaatsje, met ongeveer 3500 zielen, zijn circa 500 personen door de in fluenza aangetast. Bij sommige patiënten volgt longontsteking. Ook in Friesland gaat de ziekte rond en heersebt in sommige streken vrij erg. Een geneesheer te Utrecht acht het wenschelijk aan personen, die zich niet kunnen gewennen, in de buitenlucht den mond ge sloten te houden en door den neus adem te halen, den raad te geven, gedureude het heerschen der influenza buiten's huis een respirator voor den mond te dragen. Deze respirators zijn zeer eenvoudig, zeer goedkoop en bij nagenoeg alle med. instru mentmakers verkrijgbaar. Ook te Nijmegen heerscht de influenza, vrij hevig, zonder een ernstig of gevaarlijk karakter te dragen. Voor heeren doctoren en apothekers is het een drukke tijd. Ook in het hospitaal zijn een aantal mili tairen, die door de griep wirden aangetast, opgenomen. Op 8 Jan. zijn bij bet instr.-bat. te Kampen 19 jongelingen in dienst gesteld; afgekeurd 4, teruggetrokken 1. Eergistermiddag is een volontair van het instr. bat. te Kampen, onder het exer ceeren plotseling ineengezakt en terstond overleden. Ook te Leeuwarden heerscht de griep in erge mate onder alle klassen. Op eenige scholen ontbreekt 26 tot 40 pCt. der leer lingen. In het garnizoeiishospitaal bevinden zich ongeveer 100 lijders, ln de gestichten zijn ook tal van zieken. Sedert het begin van Dec. heerschen ook mazelen te Leeuwar den epidemisch. Reeds zijn 500 gevallen aangegeven, waarvan 29 een doodelijken af loop hadden. Alleen in de met Zaterdag af- geloopen week stierven 11 personen aan mazelen, een getal, dat anders slechts door alle ziekten te zamen gemiddeld per week wordt geleverd. Maandag eu Dinsdag werden op nieuw 5 sterfgevallen aangegeven. In de strafgevangenis (het tuchthuis) te Leeuwarden waren op 1 Januari jl. 169 gewone en 147 militaire gevangenen. Omtrent de werkstaking iu de machi nale vlasspinnerij te Groningen schrijft men nog van daar aan de N. R. Ct.: De nieuwe arbeidswet gaf aanleiding tot ontevredenheid. Aan de meisjes en vrouwen, die stukwerksters zijn, is door de nieuwe wet de gelegenheid ontnomen om tot negen uur 's avonds te blijven doorarbeiden en de ver plichting opgelegd om reeds te zeven uur het werk te staken. Het is wel te betreuren dat eene bepaling, welke vermindering van verdienste ten ge volge heeft, juist in dezen tijd des jaars, nu de behoeften het grootst zijn, het eerst is ingevoerd geworden. Hier ondervindt men dadelijk, dat eene met goede bedoe lingen ontworpen wet, die in maatschappe lijke toesianden ingrijpt, slechte gevolgen kan hebben. De Groninger machinale vlasspiiinerij is de eenige in haar soort in het geheele land. Dans zij de energie en de technische be kwaamheid van den directeur, graaf Dumon- ceau, is zij in staat, schoon met moeite de concurrentie met het buitenland vol te houden. In dezen tijd des jaars werpt zij geen winst af, maar wordt het werk ter wille van het personeel, dat 150 personen sterk is, voortgezet. Het is duidelijk, dat onder deze omstan digheden de eisch vau loonsverhooging lichter gesteld dan ingewilligd kan worden. Het is te hopen, dat de werkstakers spoe dig tot de fabriek terugkeeren. Of liever: de werkstaaksters. Want de mannen zijn voor het grootste deel aan het werk gebleven. Daar hier echter aller arbeid in elkander grijpt, en er dus voor die mannen alleen op den duur geen werk is, zal de fabriek, naar men zegt, Donderdag voorgoed gesloten worden, tenzij de on willigen zich nog vddr dien tijd bekeeren. De Nieuwe Proe. Gron. Courant weet te vertellen, dat de fabriek zal worden, verkocht, indien het werk niet spoedig kan worden hervat. Het valt te betwijfelen, of er zoo danig besluit reeds gevallen is. Maar denk baar is het, dat er tot een dergelijken maat regel in dat geval door de aandeelhouders worde overgegaan. En dan zouden 150 personen tengevolge van een onberaden stap hunne broodwinning verloren hebben. Het is in hun belang eu in dat der gemeente, waar zij te huis behooreu, dat het niet tot zoodanig uiterste kome. Dat het boetestelsel niet kan worden afgeschaft, spreekt van zelf. Van zoodanig stelsel kan misbruik worden gemaakt, maar het gebruik er van is nocdig, zoolang niet allen uit eigen vrije beweging goed werk leveren. Intusschen schijnt het niet waar te zijn, dat de opzichter Folkers zich aan onbehoorlijke handelingen zou hebben schul dig gemaakt. Over graaf Dumonceau, die juist dezer dagen 40 jaren aan het hoofd der fabriek stond en bij die gelegenheid door Zijne Majesteit tot officier van de Eikenkroon werd benoemd, wordt in een strooibiljet geen hard woord gezegd. De directeur, heet het, was ziek, en zoodoende regeerde de opzichter met alle gestrengheid. Hij heeft ons behandeld zooals geen mensch mag behandeld wordeu," enz. Die werkstaking is eene treurige zaak. Nog treuriger dan de influenza, welke hier zooveel slachtoffers telt, dat de straten van het drukke Groningen er eenigszins door ontvolkt wordeu. Niet minder dan 19 onderofficieren en 2 officieren van den hoofdcursus te s' Bosch hebben zich ziek gemeld. 65 cadetten zijn door de influenza aangetast. De ziekeninrichting van de mi litaire academie is geheel bezet, en men is zelfs genoodzaakt geweest eene zaal in het gebouw voor de lijders te ontruimen. De griep, laat zich te Rozendaal hevig gevoelen, ln bijna elk gezin treft men lijders aan, soms zeveu of acht. Voor dokters en apothekers is het eene ongekende drukte en vele patroons moeten de werkzaamheden be perken, daar werklieden er aan lijdende zijn. De ziekte heeft echter geen kwaadaardig karakter. Te Bergen op zoom zijn gisteren 40 mili tairen, allen lijdende aan griep naar het hos pitaal overgebracht. Ook in vele gezinnen komt de ziekte voor. De sterfte onder de kinderen is groot. Te Oirschot zijn mede een groot ge tal personen door de influenza aangetast. De meeste aangetasten zijn in enkele dagen hersteld. Als bewijs dat de besmetting in de lucht zit, dieue dat verscheiden zusters Fran ciscanessen, die nooit het klooster verlaten, door de ziekte zijn aangetast. Tengevolge der heerscheude ziekt» zijn te Maastricht de broederscholen ge sloten. o0^ °P de openbare scholen ia het aantal afwezige kinderen zeer talrijk. LKIIIËN, 9 Januari. Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen geneeskunde afgeiegd door mejuffrouw A. M. C. Van de Ven Sauveur, en het theoretisch geneeskundig examen door den heer W. N. Hartman. De hoogleeraar dr. Van Manen van Leiden, trad gisteravond als spreker op voor de afdeeling Steenwijk van den Nederl. Prot. Bond. Spr. behandelde „de waarde en onwaarde der overlevering op maatschap pelijk en zedelijk godsdienstig gebied" en tevens de vraag: „hoe wij ons tegenover haar heb'oen te gedragen". Bij gelegenheid van zijn 40-jarig pries terjubileum heeft pastoor J. v. d. Lee, te Tilburg, van zijne parochiauen een geschenk ter waarde van frs. 42,000 ontvangen, be staande uit een „kruisweg" voor zijne kerk, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan den kcrkschilder Anthony te Antwerpen. De aflevering moet binnen zeven jaren geschieden. PEK TELEGRAAF. LISSABON, 9 Jan. In de kamer heeft de leider der oppositie de regeering geïnter pelleerd over het geschil met Engeland en tevens medegedeeld dat de regeering op den steun der oppositie kon rekenen. De minister van marine antwoordde dat het geschil wel met moeilijkheden gespaard gaat, maar de regeering gelooft niet, dat het nooóig zal zijn de kamer om buitengewone kredieten te vragen. Naar de minister verwacht, zal het geschil door een vergelijk tusschen de beide regeeringen worden opgelost. Wat den toestand betreft, waarin de diplo matieke onderhandelingen verkeeren, moet de

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2