k n v rp t e Tf rj Boek- en Courantdrukkerij DE VEROVERING VAN ATJEH's GROOTE ISSIGIT, SOUVEREIN_ ELIXIR. ÏOO Mark The circular Pointed Pen van C. Brandauer C°.le Birmingham, Openbare Vrijwillige Verkooping Majoor F. J. D. BRUINSMA, met 4 groute platen naar J. IIOYlNK VAI\ l'APENDBECIIT, 3 portretten en kaarten, De Directie der KONINKLIJKE lNEDER- LA.INDSCHE GROFSMEDERIJ te Leiden heeft de eer te berichten dat zij hare nieuw Opge richte GIETERIJ heeft in werking gesteld en beveelt zich aan voor de levering van alle soorten Gietwerk in IJzer, Koper, Rrons enz. enz. tot concurreerende prijzen. Het iloor mij in 183-5 in algemeen gebruik gestelde Leiden, L. NOOKDIJK, Breèstraat, Uit Russische bron wordt gemeld, dat de positie van Wysclmegrailsky als minister van financiën beter is dan ooit te voren, doch dat die van den minister van oorlog Wan- nowski wordt bedreigdreeds wordt gene raal Richter als zijn opvolger genoemd. De overwinning van majoor Wissmann over Banaheri is, volgens bijzondere dépêches nit Zanzibar, slechts onvolkomen. Banaheri trok zich terug onder het medenemen van zijne dooden en gewonden, en tastte de Duit- sche troepen op hun terugtocht naar Saadani reeds weder aan. GEM li NU 1)E BERICHTEN De verbetering in den gezondheidstoe stand te Parijs blijft aanhouden. Het aantal sterfgevallen per dag is weer gedaald tot ruim driehonderd, maar toch zijn de zieken huizen nog vol patiënten. Dank zij der oprichting van eenige nood-ziekenhuizen, kunnen nu alle. lijders, die zich aanmelden, worden opgenomen. Tot ondersteuning van behoeftige lijders komen ruiine bijdragen. De heereu Rothschild stelden o. a. 100,000 fr. ter beschikking, en wel 20,000 bankbiljetten van 5 fr. welke door het bestuur der liefdadigheids vereeni- ging in alle arrondissementen der stad zijn verdeeld. Ook worden door het bestuur kleederen en voedsel uitgedeeld, waarvoor reeds 153,000 fr. besteed. In de overige steden van Frankrijk is de toestand dezelfde. Overal zijn op last van den minister van onderwijs de vacanties der scholen tot 12 Januari verlengd. Dr. Bertillon, de chef van het bureau voor statistiek te Parijs heeft een verslag uitgebracht over de ziekte, waarin hij aan toont, dat kinderen beneden de 15 jaren en oude menschen bet minste zijn aangetast, terwijl daarentegen de meeste patiënten wor den aangetroffen onder personen tusscheu de 20 eti 00 jaren. Te Madrid blijft de toestand ongunstig. De koningin-regentes Christina, de gewezen koningin Isabella en de infante Maria Tbe- resia, de zuster van den koning, behooren nu ook tot de grieplijders. Volgens den berichtgever van de Standard te Madrid is de jeugdige koning nog niet hersteld. Alfonso heeft nog steeds koorts, doch indien de benauwdheden zich niet her- halen, achten de geneesheeren den toestand niet gevaarlijk. In Dnitschlaud, zoo in bet noorden als in het zuiden, is nog niet veel verbetering waar te nemen, en ook te New-York schijnt de ziekte haar toppunt nog niet bereikt te hebben. Te Weenen en te Berlijn houdt echter de verbetering in den algemeenen gezondheidstoestand aan. De berichten omtrent de ziekte houden tot eentonig wordens toe aan. De bisschop van Nimes heeft de leerlingen van hel groot Seminarie naar huis gezonden, de groote Schouwburg aldaar is gisteren tot Zaterdag gesloten, te Parijs konden gisteren 612 #gatdiens de la pais" geen dienst doen, enz. Toch schijnt de epidemie te Parijs te ver minderen. Te Rouaan en in het geheele departe ment der Beneden-Seine nam de ziekte steeds toe en van eeue menigte plaatsen worden de gewone bijzonderheden omtrent het per soneel van posterijen en telegrafen, verlenging van vacanties enz. medegedeeld. Ook de echtgeuoote van prins Von Bismark lijdt aan een zeer hevigen aanval van griep. Prof. Schweninger iB naar Friedrichsruho vertrokken en de prins moet zeer ongerust zijn. Te Elberfeld kon Zaterdag de terechtzitting niet doorgaan omdat 12 gezworenen de griep hadden. Om dezelfde reden konden drie aangeklaagden uit Sollingeu niet verschijnen. Op het Fransche eskader der Middel- landsche zee '5is de griep uitgebroken en al de schepen hebben bevel gekregen om in de haven van Toulon te blijven. De koningin van België heeft de griep en was gisteren nog ongesteld. Ook de koning was niet geheel wel. De influenza tast thans ook de paarden aan. In den koninklijken stal te Laeken zijn in twee dagen tijds 13 paarden gestorven. Onder de paarden der Brusselsche tramwegen zijn er 69 van de 300 ziek geweest en nog niet allen hersteld. Ook vele honden en katten sterven aan de ziekte. Salisbury gaat goed vooruil. Chaplin heeft ook influenza gehad, maar is aan de beterhand. Alleen in Birmingham moeten tegen de 50,000 menschen aan de ziekte lijdende zijn. Te Mannheim en |te Mainz zijn op last der regeering al de scholen wegens de influenza gesloten. In het politie-district Weenen blijven de gezamenlijke scholen tot 18 Januari gesloten. sa— -msi m *r» «s «T3 m sec In geheel Duitschiand breidt de influenza zich op onrustbarende wijze uit. Te Brunswijk, Posen en ook elders zijn de scholen geslofen omdat de helft der kinderen ziek is. In Frankfort alleen heeft deze ziekte 16 personen ten grave gesleept. De president van den Zwitserschen bond heeft influenza; hij is vrij ernstig ziek. Aan het op 3 Jan. te Brunswijk gegeven hofbal konden van de 470 genoodigden slechts 340 deelnemen; de overigen waren allen door de griep aangetast. Vooral teringlijders, met hartkwalen aangehaalden enz. zijn bezweken; voorts onder degenen die alleen griep hadden zij die te snel weer aan het werk waren gegaan of zich verwaarloosd hadden. Te Weenen is de hoofdbuis van de waterleiding, welke een middellijn heeft van 37 duim, in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. gebarsten. Vijf van de negen wijken der stad hebben nu geen water, en de overige vier moeten zich zeer behelpen. Vooral wordt dit gebrek aan water gevoeld in de ziekenhuizen, en zelfs heeft een der schouwburgen de voorstellingen gestaakt, om dat er geen water was, hetgeen voor veilig heid, bij brandgevaar, noodig kan zijn. Betreffende den brand te Brussel waar door het Théatre de Ia Bourse te Brussel is vernield, wordt nog gemeld, dat de brand eerst ontdekt werd om drie uren in den morgen. In het gebouw bevonden zich geen andere personen dan de concierge en zijn gezin, die echter vroeg genoeg werden gewekt om zich te kunnen redden. De brandweer werd ter stond verwittigd en was ook zeer snel ter plaatse, maar het vuur breidde zich zóó snel uit, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De braudweer moest den schouwburg- laten branden, maar het gelukte haar toch de belendende perceeleu alle te behouden. Deze perceelen bestonden uit het Centraal- hotel, een groot hotel met 120 kamers en eenige winkels. Het hotel herbergde een groot aantal logeergasten, maar deze allen konden zich nog redden. Evenwel geschiedde deze aftocht zoo overhaast, dat de meeste reizigers geen tijd hadden zich te kleeden of iets van hun goed meê te nemen. De meesten vluchten in nachtgewaad de straat op, evenals de bewoners der andere huizen, die er allen het leven afbrachten. Ook hun woningen bleven allen ongedeerd, dank zij den dikken muren, waardoor de schouwburg van de aangrenzende huizen was gescheiden. Het gebouw was verzekerd, maar de inboedel niet, omdat de directeuren de premie welke voor het schouwburgmaterieel gevraagd werd, te hoog achtten. De waarde van den geheelen inboedel, met inbegrip van tooueel- versieringen, wordt op 400,009 fr. geschat. Toen de brand gebluseht was, heeft de brandweer de muren van den schouwburg, het eenige wat van het gebouw was over gebleven, laten omhalen. BUKGEBLIJKE STAND. Van 1 tol en met 8 Januari. GEBOREN G. M. Verkerk, geb. Vis, d.— W. Molenaar, geb. Klinkhamer, d. S. Louw- rier, geb. Favier, d. C. v. Rosmalen, geb. Massaar, z.—H. M. Spaans, geb. Verhaar,z. M. v. Zeist, geb. Stam, z. M. M. Robert, geb. v. d Brom, d. J. C. De Rijk, geb. Fon tein, d. A. Kouwenberg, geb. Droog, d. J. Verstraaten, geb. v. Daaleti, d. F. C. W. Macco, geb. Qodijn, d. A. H. Ammerlaau, geb. v. d. Stap, d. W. Leugerine, geb. v. d. Burg, d. G. Prinsenberg, geb. Kreft, d. M. C. De Wolf, geb. Brocaar, z. W. M. v. Lalesteyn, geb. v. Iterson, z. A. Laman, geb. Walle, d. E. v. d. Keur, geb. Mole naar, d.A. v. d. Berg, geb. Heemskerk, d. A. C. v. Vliet, geb. De Bruin, d. J. P. De Wekker, geb. Planjer, z. C. F. v. d. Meer, geb. Muitemau, z. E. M. Verhoog, geb. Kloos, z. OVERLEDEN :J. Diepen, z. 5 j.—C. H. De Nie, geb. v. Heuzen, w. 50 j. C. v. Geyten- beek, d. 86 j. A. v. d. Linden, z. 1 d. J. M. Gestman, geb. Marks, \v. 75 j. J. Brugman, geb. Timmermans, w. 77 j. H. Zwarts, z. 66 j. J. Gyzeny, d. 13 m. G. J. Koornhof, geb. Galjé, v. 36 j. G. J. Koornhof, geb. Galje, 2 z. 11. G. M. H. Kettenis, z. 19 m. M. v. d. Horst, geb. De Vroede, w. 68 j. M. v. Gent, d. 10 in. J. Sloots, m. 51 j. A. M. Hooff, geb. v. As, v. 83 j. J. Grundemann, geb. Kiibert, v. 69 j.S. Lotte, d. 4 j.J.J. Tisseur, z. 14 d. E. C. V. Bartels, geb. Terwey, v. 47 j. M. Duk, d 41 j. A. Verhoog, m. 67 j. H. A. M. Logeman, d. 8 j. S. Pont, geb. Marsman, v. 55 j. W. Haarlem, z. 11 m. J. G. Wolf, w. 87 j. C. Fortunati, geb. Eb- berlee, v. 61 j. J. Den Os, z. 6 m. G. Tibbe, m. 70 j. D. Knotter, m. 78 j. GEHUWD: W. A. J. Harteveld, jm. en P. M. v. d. Veer, jd. «ca "MIX Vt. A. TT. el u fcr» fee 3 1 2 8» sa, worden uitgeloofd aan den longlijder, die na het gebruik van het wereldberoemde MALTOZENPREPARAAT geen zekere hulp vindt. Hoesten, heeschheidasthma, kathar van de longen en de luchtpijp, op geven, enz. houden reeds na eenige dagen op; door honderden is het middel reeds met succes aangewend. Maltose is geen geheimmiddel, maar wordt door inwerking van mout op maïs verkregen. Attesten van de grootste autoriteiten zijn ter inzage aanwezig. Prijs: 3 flesschen met kist /4; 6 fles- schen ƒ7 en 12 flesschen ƒ12. ALBERT ZENKNER, Uitvinder van het Maltosenpreparaat Berlijn (26), Oranienstrasse N°. 181. is die Pen, welke alle goede hoedanig heden bezit, die men van eene flinke Kan- toorpen verwacht. Monsterdoosjes dezer pennen zijn tegen overmaking van f 0.30 te bekomen bij TH. J. DOBBE EN ZOON, te Utrecht, of door bemiddeling van iedereu Boekhandelaar. Scheepmakerssteeg hij liet Rapenburg. Ondergeteekenden bevelen zich beleefde lijk aan voor de levering van alle soorten DRUKWERK. GEBROEDERS MURÉ. in bet Notarishuis aan den Burg te Leiden, bij opbod op Zaterdag den 18 Januari, bij afslag op Zaterdag den 25 Januari 1890, des avonds te zeven uren, van een dubbel 1IEERENI1UIS en een PAKHUIS te Leiden. Omschrijving der perceelen: N°. 1. Een dubbel 11EERENI1UIS, aan de westzijde van de Papengracht, N°. 23, te Leiden, Sectie G, N°. 1103, groot 80 centiarenbevattende een Sousterrain met Voorkamer, Keuken en Kelder, groote Voor kamer en boven twee ruime Kamers; op de volgende étage een groote en een kleine Slaapkamer en twee Zolders met Meiden kamer. Dit perceel heeft Duinwaterleiding. N°. 2. Een PAKHUIS van twee Ver diepingen met open Plaats, naast het vorige perceel, aan de Papengracht, N°. 28, te Leiden, Sectie G, N°. 498, groot 58 cen tiaren. De grondlasten bedragen van perceel 1 28.17^ en van perceel 2 ƒ8.14. De perceelen zijn in baten en lasten te aanvaarden bij de betaling der koop penningen op Donderdag 1 Mei 1890. De perceelen zijn te bezichtigen des Dinsdags en Donderdags van 1 tot 4 uren, wat het Heerenhuis betreft mits vooraf bij den bewoner daarvan belet vragende. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van Mr. H. L. A. OBREEN, Notaris 9 Rapenburg N°. 65, alwaar tusschen de vei ling en den dag van afslag van 93 uren verboogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. Verschenen en bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar: BESCHREVEN DOOR Prijs ingen. ƒ1.50; gebonden ƒ1,90. Na de mededeeling van een der episodes nit dit werk terecht een fLpos", een Heldendicht" genoemd schrijft het Handelsblad: ,/Gaat u geen huivering jvan geestdrift door de leden, als ge van dit saluut der kameraden hoort?" Sneek, II. PIJTTERSEN Tz., Het voorschrift van dit middel is gevonden onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer VERNET. die in den Imogen ouderdom van honderd en vier jaren is overleden, terwijl deszelfs vader en grootvader den leeftijd van honderd twaalf en honderd dertig jaren hebben bereikt. liet was een familiegeheim, waarover bij zich in dezer voege uit laat: Aan liet dagelijksch gebruik van dit Likeur wordt het lang leven van dit geslacht met regt toegeschreven Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel nochaderlating, behoeft, liet herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevingen en aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijmachtige stollen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, alsook zuur, scheele hootd- pjjn en ('oprispingenliet doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maden, verlicht de waterzuchtige!) en bevordert de maandeljjksche zuivering der vrouwen, geneest de witte vloed en geelt de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vleesch weder en purgeert onmerkbaar en dat wel zonder snijding in het Ijjf, en is alzoo van groot nut voor obstructie» of verstopping van den onderbuik. Hei neemt alle tusschenpoozende of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op le geven is overbodig, want in één woord: hel is de herstelling der menschelijke natuur, omdat liet tegen alle kwalen meer of min nuttig werkt. Prijs per Flacon 0,30 en 15 Cents. Met gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar: te 'sHage. SNABILIE Apotheker, Buitenhof; Gouda. A. WOLFF Drogist Grootemarkt, en meer bekende Dépots in andere sleden. J. I». G. GELAUFF, Geneesheer. Corresp. Lid van hei Genootschap ter bevordering der Genees-, Heel- Verlos-, Schei- en Natuurkunde te Nieuwer-Amstel.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 4