BINNENLANDSCHE BERICHTEN. *3 -i-» «CJ< SS* Anton Van Halten, E. Van Heyst, dr. A. S. Kok, E. Laurillard, C. L. Lütkebuhl, F. Nachglas, Willem Otte, Betsy Perk, M. A. Perk, P. Pluim, Alb. Reiger, I. Van Rennes, Ant. L. De Rop, N. W. Schuur man, A. W. Stellwagen, W. C. Tengeler, H. Tiedetnan, Jan C. De Vos, A. C. Wert- heim, dr. Jan Te Winkel, P. H. Witkamp, Johanne A. Wolters en 11. P. Wolters. Zien we die lange lijst van namen na, dan vinden we daar uitmuntende vaderland- sche krachten van velerlei gaven en komen we tot de ervaring dat zoovele mannen van de pen en de stift de zaak tot eene natio nale wenschen te maken. UFFIC1FFL.F BFKICHTHtt. Bij kon. besluit is aan M. Van de Stadt, gewezen bewaarster der 2e kl. in de bij zondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorincbem, verleend een pensioen ten laste van den staat van f103 'sjaars. Bij het departement van koloniën bevor derd tot adjnnet-commies de eerste-klerk J. M. J. Van Kesteren. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. De eerste kamer der staten-generaal is, tot hervatting harer werkzaamheden, opgeroepen tegen Maandag 13 dezer, des avonds te 8^ ure. Bij den minister van buitenlandsche zaken is door tusschenkomst van den con sul te Koningsbergen een exemplaar ont vangen van een nieuw tarief van havengelden daar ter plaatse, dat is opgenomen in de Sl. Cl. van heden. Hoewel de influenza verschillende be dienden der koninklijke familie heeft aan getast, verklaren de doktoren, dat de onge steldheid van de prinses slechts een ver koudheid i9, die zij bij het schaatsenrijden op de vijvers van Het Loo vatte. De tent op het ijs beschutte Hare Majesteit na het rijden voldoende, doch de prinses, die nog niet zoo vlug ter schaats is, of zij ver poosde zich nu en dan, ondervond daarvan de nadeelige gevolgen. Met het oog op de heerscheude epidemie achtten de doc toren het raadzaam alle voorzorgsmaatre gelen te nemen, en haar te verzoeken hare vertrekken niet te verlaten, voordat de hoest geweken was. De adelborsten le kl. W. F. Van Erp Taalman Kip en H. J. Boldingh, den 1 Januari jl. van Zr. Ms. instructiekorvet Nautilus op non-activiteit gebracht, zijn be stemd voor den dienst in Oost-Indie. Zij vertrekken den len Februari a. s. als mede geleiders van een transport onderofficieren en minderen, per stoomschp Prins Fre- derik van de maatschappij Nederland der waarts. -— Van het instructie-bataljon te Kam pen vertrokken ter versterking der kaders 31 korporaals titulair naar de regimenten. Naar het vierde regiment vertrokken er o. a. twee. Men leest in het Handelsblad onder het opschrift Atjeh en Engeland het vol gende: yin de Times van Zaterdag jl. vinden wij een zonderling ingezonden stuk over de verhouding van Engeland tegenover Atjeh. De heer Th. Gibson Bowles schrijft daar, naar aanleiding van ongunstige berichten welke dat blad over onzen toestand tegen over de Atjehers behelst, dat hij al 16 jaar geleden heeft voorspeld dat dit dappere volk nooit zou worden onderworpen. Deze voorspelling beteekent natuurlijk niet veel, en heeft in Engeland ook geen geloof gevonden, omdat men nergens beter dan daar weet, hoeveel tijd vaak gemoeid is met de onderwerping van Indische volksstammen. De heer Bowles doet echter meerbij beweert zooals hij reeds in 1874 tegeuover den minister Gladstone had gedaan dat Enge land, krachtens het tractaat met Nederland in 1819 gesloten, verplicht is Atjeh tegen aanvallen te beschermen. Dat tractaat, meent hij, is Engeland nog altijd verplicht na te leven, niet alleen ter wille van het recht, maar ook omdat het bezetten vau Atjeh door de Hollanders alleen dienen kan, om dat land te bewaren tot den tijd dat èn Neder land èn de Nederlandsche koloniën een prooi zullen worden van Duitschland's ygrooten muil". De heer Bowles is wel zoo goed zich te herinneren, dat in 1871 een nader tractaat is gesloten tusschen Engeland en Nederland. Maar hij beweert dat die overeenkomst ou- bestaanbaar was eu een schending bevatte van het tractaat van 1819. Inderdaad een vreemdsoortige opvatting van tractaten 1 Welke landen zouden ooit een tractaat wil len sluiten, als zij zich niet de bevoegdheid voorbehielden daarvan met ouderling goed vinden later af te wijken? Engeland heeft in 1819 geeuerlei verplichtingen op zich genomeu tegenover Atjeh, wel tegenover Nederland; en beide staten waren volkomen gerechtigd in 1871 in het belang van een goed koloniaal bestuur den toestand te wij zigen, die iu 1819 in het leven was geroe pen, maar niet langer raadzaam werd geacht. Engeland liet aan Nederland de vrije hand op Sumatra om aan de gevaren van een verdeeld koloniaal bezit op hetzelfde eiland een eind te maken, en het vond geen reden het op te nemen voor Atjeh, dat door zee roof eu. menschenroof het verkeer onveilig maakte en door regeeringloosheid een gevaar werd voor de omgeving. Geen der latere Eugelsche ministeries heeft het anders ingezien, gelijk de heer Bowles dan ook moet erkennen, Zijn aansporing, tot Salisbury gericht, om nu als kampioen voor Atjeh op te treden, zal dan ook wel niets uitwerken. Evenmin zijn bedreiging, dat als Engeland nu niet zijn diplomatie iu Den Haag aau het werk stelt het later be rouw zal hebben, omdat het dau tevergeefs te Berlijn stappen zal hebben te doen. Zulk een schrikbeeld van den Duitscheu boeman zal op de Engelsche regeering wel weinig inbreuk maken. Wat wij uit dezen aanval van den heer Bowles echter leereu kuuuen, is dat men in het buitenland het oog gevestigd houdt op Atjeh, eu dal oiik om die reden het hoogst ge- wenscht is, geeu weifelende houding te volgen, maar het vraagstuk flink aan te vatten en tot een oplossing te brengen." De begrafenis van den opperhofmaar schalk eu opperintendant der koninklijke paleizen, baron Fagel, zal morgen op de Haagsche algeuaeene begraafplaats plaats hebben. Het stoffelijk overschot is per Rhijuspoor uit Ellecom naar Den Haag gebracht. Gisterenmiddag overleed te Zwolle de heer rnr. W. baron De Vos van Steenwijk, lid der eerste kamer voor Drente. Slechts eeu paar dagen was hij ziek. Een heftige longontsteking nam den algemeen geachteu man weg. De administrateur der Generale The saurie aan het ministerie van financien is belast inet het opmaken van eene regeling, in overleg met belaughebbeuden, van de kwestie der pensioenen en uitkeeringen aan de spoorweg-ambtenaren, die, bij overdracht van verschillende spoorwegen aan het rijk, niet in dienst van den staat overgaan. Het hoofdbestuur van den boud tegen vaccinedwang heeft eene circulaire verspreid waarin het mededeeling verzoekt van ge vallen a. waarin de inenting zonder gevolg is gebleken d. w. z. waar later toch pok ken zijn ontstaan; b. waarin op de inenting ziekte of dood is gevolgd c. waarin de wijze van inenting aanlei ding tot beklag heeft gegeven. Afleveriug 2 der afdeeliug yMeer uitgebreide artikelen" van het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap," 2de serie, deel VI, bevat: 1°. Een Nederlandsch reiziger aan den Congo, door F. De Bas (vervolg), en 2°. De Samoa-eilanden door W. F. Andriessen. Recht voor Allen weerspreekt, dat burger Croll als redacteur van het blad iB afgetreden wegens oneenigheden iu den boezem der socialistische partij. Croll is, op zijn ver zoek, ontheven van het redacteurschap en heeft thans een betrekking aau het blad. Evenals te Amsterdam ondervinden te Rotterdam verschillende zaken groote storing ten gevolge van de griep. Op het telegraaf kantoor ontbraken gisteren 34 ambtenaren; verder zijn vele postambtenaren, politie-agen- ten, koetsiers en conducteurs der tramweg maatschappij door de ziekte aangetast. In het rijks opvoedingsgesticht te Mont- foorl lijden van de 95 geïnterneerden 48 aan de griep. Met 't oog op het veelvuldig voorkomen van de griep onder de ambtenaren bij den postdienst eu bij de telegraphie le 's Graven- hage is machtiging verleend aldaar evenals te Amsterdam en Rotterdam de hulpsantoren te sluiten. Ook te Kampen doen zich vele gevallen voor van influenza. Verscheidene militairen vau het iustr. bataljon en vele kinderen uit het burgerweeshuis zijn er door aangetast. De ziekte is echter van eeu goedaardig karakter. De oud-strijder van 1813 Hendrik Wermee8ter is gisteren te Rotterdam op 97- jarigen leeftijd overleden. Te Charlois zijn er 80 lijders aan in fluenza. Van de drie geneesheerei aldaar zijn er 2 ongesteld. Op 's rijks werf te Willemsoord ont braken gisteren tengevolge yinflenza" zestig werklieden. Op het Kon. Instituut voor de marine, alwaar de lessen na het Kerstverlof werden hervat, waren 25 zieken, terwijl zich in den loop vau den dag 10 nieuwe gevallen voor deden. Indertijd werd gemeld, dat een politie agent te Monnikeuduin insubordinatie tegen den burgemeester zou gepleegd hebben, eu niettemin den volgenden dag zich iu uni form zoude vertoond hebben, als ware er niets gebeurd. Thans verneemt men, dat be doelde agent terstond na het voorgevallene uit den dienBt is ontslagen, en zich den 16deu dezer voor de arrondissements-recht- bank te Haarlem te verantwoorden heeft. Van Urk wordt i. d. 6 Jan. gemeld: Wegens de ingevallen vorst heeft sedert 31 Dec. tot 6 Jan. van hier geen verzending van brieven kunnen plaats hebben. Hedenmorgen is de postschuit van Urk naar Kampen vertrokken en de postschuit van Kampen naar Urk weder aangekomen. Voor zoo ver men van Urk kan zien, is het ijs verdwenen. De gevallen van griep of influenza doen zich bij de militairen te Utrecht in garnizoen ook eiken dag meer voor. Dage lijks moeten een groot aantal ter verpleging in de militaire ziekeninrichting worden op genomen, terwijl bovendien nog een menigte soldaten kwartierziek hun bed in de cham- brêe moeten houden. Het rijks militair hos pitaal aan den Spriugweg is dau ook over bevolkt, zoodat handen te kort komen voor de oppassing van een zoo ongewoon groot aantal patiënten. Door den commandant van het korps ge nietroepen is, op de daartoe strekkeude aan vrage, dan ook reeds eeu 15tal geniesoldaten ter beschikking gesteld van deu chef van die inrichting, om de noodige adsistentie te verleenen. Gisterenmorgen waren er bij het korps genie-troepen wederom niet minder dau 70 militairen, die zich met de griep ziek meldden. Te Warnsveld is een mooie grijze valk opgevangen, die eeu musch trachtte machtig te worden en dit beest vervolgde tot in de schuur bij de woning van het hoofd der school, alwaar de musch iu vrijheid werd gesteld en de valk werd gevangen gehouden. Eergisteren zijn een 12tal personen bij den rechtercommissaris te Assen in ver hoor geweest in zake den moord op den persoon Kalter te Koekange. Een is voor eenige dagen als verdacht preventief gevan gen gezet. Maandag is het laatste transport ver pleegden, ten getale van 80 man, van de Ommerschans naar Veenhuizen, 1ste gesticht, overgebracht. Daarna zullen ook 22.000 kilo yjutte garen" worden overgebracht, waar nog al de transportkosten op zullen komen, als men in aanmerking neemt, dat vau Assen thans alles per wagen moet geschieden, en men op eiken wagen niet meer dan 500 kilo mag laden. Gisteren werd voor de arrondissements rechtbank te Heereuveen behandeld de zaak van Meintje Wind, beschuldigd van opzette lijke brandstichting, waarbij een boerderij te Oldelamar afbiaudde, terwijl haar daarmede gepaard gaande diefstal en verduistering worden te laste gelegd. Het O. M. eischte voor haar zes jaar gevangenisstraf. Omtrent de werkstaking in de machi nale vlasspinnerij te Groningen zij het vol gende medegedeeld: Voor de arbeiders en arbeidstere, die op stuk werken, bracht de invoering der nieuwe arbeidswet eene ver mindering van verdiensten mede, en deze zaak was reeds sedert November 11. met de mees terknechts eu het werkvolk besproken. Hoe veel de vermindering van loon zoude bedragen, kon niet vooruit worden gezegd en moest de ervaring leeren. In den vroegen morgen van den Sdeu Januari evenwel, toen de opzich ter den meesterknecht H. er op wees van handtastelijkheden was geen sprake dat het werk zeer slecht gedaan werd, be dankte deze voor het werk, ging heen eu zijn voorbeeld werd gevolgd door éen arbeider en ruim zeventig arbeidsters. De andere ar beiders eu arbeidsters bleven rustig doorwer ken en zijn ook nu nog in de fabriek bezig, doch met het spinnen moest natuurlijk worden opgehouden. Dat de opzichter Folkerts iu zijne woning zou hebben moeten vluchten, is on juist, en de fabriek werd door het bovenge noemde werkvolk verlaten, zonder dat er eenige wanordelijkheden zijn voorgevallen. De werkstaaksters hebben thans een rond schrijven verspreid, waarin zij mededeelen, dat haar hoogste weekloon thans f 4 bedraagt, het laagste f 1.50. Bovendieu klagen zij over de gestrengheid van den opzichter Folkerts en het in de fabriek geldende boetestelsel. Zij willen hetzelfde loon als vroeger, ontslag van den opzichter, afschaffing van het boete stelsel en vergoeding van de schade door haar ten gevolge van de werkstaking geleden. Zij vragen iutusschen aau de inwoners van Groningen geldelijken steuu om de werksta king vol te houden. Veendam verloor op het eind van het vorige jaar twee meuscheu van hoogen leeftijd, nl. mevr. de wed. E. J. Van der Wijck op 82- eu den heer M. Tof op 92 jarigen leeftijd. Die ouderdom is niet zoo hoog om ver meld te worden, maar wel dat de eerste f 7000 legateerde aan het armen- eu werk huis der Ned. Herv. gem. aldaar, en de laatste bijna zijn geheele vermogen, onge veer f 100,000, aan liefdadige instellingen aldaar, o. a. f20,000 voor den bouw van eene nieuwe Synagoge der Israël, kerk, ver maakte. Uit Vlissingeu wordt aan de IV. R. Ct. gemeld Gisterenavond te 10 uur heeft hier op de reede andermaal eene aanvaring plaats gehad, en wel tusschen de petroleum tank-stoomboot Russian Prince, te Newcastle te huis be- hoorende en ongeladen hier op de reede ten anker liggende, en een Engelsch barkschip van de White Star Line, dat van Antwerpen komende gesleept werd. De tank-stoomboot heeft alleen schade be komen aan vier boegplateu, die vernieuwd zullen moeten worden. De influenza, de ziekte van den dag, begint ook te 's Bosch grootere proportien aan te nemen en in vele familien zijn een of meer zieken. Volgens de geneesheeren kan men nog grootere uitbreiding te ge- moet zien. De ziekte is hier niet kwaad aardig. Te Breda ontstond Maandagavond een binnenbrand in het hotel de Oude Prins, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch door spoedige hulp binnen korten tijd ge- bluscht werd. Er is echter nogal veel aan goederen verbrand. Wegens ziekte (influenza) der onder wijzeressen Ursulinen is de meisjesschool te Venraai moeten gesloten worden. Uit Valkenburg meldt men aan de N. R. Cl.: Sedert II. Donderdag verkeeren hier weder eenige blokbrekers in opgewonden toestand. Met geweld drong men den berg binnen en hervatte den arbeid daar, waar het door den ingeneur van het mijuwezen verboden is. Door de marechausées werd deswege proces-verbaal opgemaakt en kennis gegeven aan de justitie te Maastricht, welke laatste onmiddellijk last heeft gegeven, de groeven dag en nacht te bewaken en de indringers, desnoods met geweld, daaruit te verdrijven, hetgeen 11. Vrijdag reeds geschiedde. Daarop sloegen de mijnwerkers tot nog grootere ontevredenheid over en beleedigden de mare chaussees, waarvoor reeds tegen twee proces verbaal is opgemaakt. LEIBËN, 8 Januari. De opperjagermeester baron Van Pal- landt van Oud-Beijerland is aangewezen als vertegenwoordiger van Z. M. den koning bij de begrafenis van den opperhofmaarschalk baron Fagell. Heden overleed te 's Gravenhage de gepensioneerde generaal-majoor F. A. Vail- lant, oud-inspecteur der genie. De gepensioneerde luitenant-generaal, graaf M. D. Van Limburg Stirum, oud minister van oorlog, is sedert eenigen tijd ernstig ziek. Heden is te Maastricht in den ouder dom van 50 jaren overleden jhr. Ruijs Van Beerenbroek, broeder van den minister van justitie. Naar ons verzekerd wordt, was de berichtgever, die ons eenige bijzonderheden mededeelde aangaande de aanleiding tot het tweegevecht tusschen twee officieren te Am sterdam, niet goed ingelicht. Aanleiding tot het conflict was eene opmer king van den instructeur, luitenant Van L. aan den luitenant der artillerie K. waarop deze laatste, zich beleedigd gevoelende, eene uitdaging zond, die de heer v. L. meende niet te mogen afwijzen. Eene woordenwis seling waarbij minder parlementaire uitdruk kingen werden gebezigd, is niet voorafgegaan en voor het duel werden ook niet de voor waarden gesteld, die onze berichtgever noemde. Alleen de luitenaut K. werd gekwetst. Zijn tegenstander bleef ongedeerd,en deze heeft bijgevolg noch drie weken zijne kamer be hoeven te houden, noch de hulp van een civielen arts behoeven in te [roepen. (IV. R- Cl.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2