MiiEN LANDSOHE BEKIüiiTEN t» w Hu® m* mm mm «a <«r» T «•- - ntc en vood toen goed, voor de geleden schade f 22 te ontvangen. Op eene waarschuwing van den burge meester, dat het geval veidacht was, werd dit geld echter niet uitbetaald. Als aanleiding tot de brandstichting gaf de tweede beklaagde op dat hij erg in de war was, omdat hij aan verschillende per sonen geld schuldig was en geen kans zag dit te betalen. Substituut-officier van justitie rnr. Ort achtte door de behandeling ter terechtzitting liet wettig en overtuigend bewijs volkomen geleverd. Het feit waarvoor de beklaagden terechtstonden was een zeer zwaar misdrijf van de ergste en ergerlijkste sjort. Met uitzondering van eenige omstandigheden achtte Z.E. Achtb. bet misdrijf van brand stichting een uitvloeisel van een lang vooraf beraamd plan, om voor enkele guldens het leven van een aantal kinderen en buren in do waagschaal te stellen. De eerste be klaagde was minder strafschuldig dan de tweede beklaagde, die wel achter bleef bij het stichten, doch die den eersto had aan gezet, hem den sleutel van het huis gegeveD, zelfs geld voor jenever verstrekt had. De assurantie van f 500 achtte Z.E. Achtb. ook eene aanwijzing tegen den tweeden be klaagde, omdat deze zeer goed wist dat zijn boedel bijna niets waard was. Verder het beloven van f150 aan zijn broeder doelde op de te verwachten f 500 van de assuran tie, daar beklaagde zelf geen geld bezat. Op grond van de bewezen feiten requi- reerde mr. Ort schuldigverklaring aan op zettelijke brandstichting waarbij gemeen gevaar voor personen en goederen te duch ten was, en veroordeeiingden eerste tot vier en den tweede tot zes jaren gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger van de be klaagden mr. J. J. Barnet Lyon achtte, evenals het O. M. waar de bekentenis van de beklaagden en de verklaringen der ge tuigen geheel overeenkwamen, de schuld wettig bewezen, doch meende de verhouding der straf, aan de beklaagden op te leggen, te moeten betwisten. De eerste beklaagde toch, een jongen van 19 jaar, op wiens verleden niets was aan te merken, was door zijn broeder verleid met de voorgespiegelde belooning vau f 159 in handen te krijgen, voor hem eene zeer belangrijke som. Volgens pleiter was ter terechtzitting niet gebleken dat de brand, die zich nu slechts tot een kamer beperkt had, bij niet tijdige ontdekking grooter omvang had kunnen krijgen. Het aanwezig zijn van het riet en het stroo in de kamer was volgens pleiter het gevolg van het verleggen van het bed dengoed. in het algemeen betwistte Z.E. Qestr. het opzet om den brand te stichten en beval de beklaagden in de clementie der recht bank aan. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. De afronding van den hoek aan de Spuistraat en Wagenstraat te 'sQravenhage is thans nagenoeg voltooid. De schutting is verwijderd, en op dezen vroeger gevaar lijken hoek is een breed trottoir voor de voetgangers aangelegd. De Haagsche tramway-maatschappij heeft in 'l jaar 1889 ontvangen f 443,603,68 tegen f 412,367,19 in 1888, dus ruim 31 duizend gulden meer. Sedert de exploitatie in handen der tegenwoordige bestuurders overging, zijn de ontvangsten alzoo jaarlijks met pl. m. 30 duizend gulden gestegen. In het Nea. Herv. Burger-weeshuis te Rotterdam zijn thans ruim vijftig ver pleegden door de influenza aangetast, in het naburig Ouwerschie zouden, naar men aan de Maasbode verzekert, zes personen aan die ziekte overleden zijn. Eeu behoeftig kleermaker te Maassluis is plotseling overleden, nadat hij den vorigen dag een erfenisje van f800 in ontvangst had genomen. Volgens eene matige berekening, zou minstens 10 pCt. der bevolking van Dordrecht aan influenza lijdende zijn. In de stadsapotheek te Amsterdam maakt men gemiddeld 900 it 1000 recepten per dag gereed, en nu is dat aantal geste gen tot 1400 it 1500. Wordt anders ge middeld 100 gram kiuine per dag gebruikt, thans 250 gram. Het gebouw is ook den geheelen dag vol met wachtende personen. De kappers en barbiers te Amsterdam zullen ter bevordering van de Zondagsrust, te beginnen met Zondag a. s., hunne inrich tingen te 12 uren sluiten. In de Hasselaarsteeg te Amsterdam is een beschonken persoon van een trap achterover geslagen. Per brandcard naar bet gasthuis gebracht, bleek de man bij aankomst aldaar reeds overleden. H. M. de koningin woonde Oudejaars avond te Apeldoorn met prinses Wilhelmina de godsdien-toefening bij, onder gehoor van ds. Hattink, die tot tekst gekozen had 1 Sam. 7 12b. Te Leeuwarden is de treurige ontdek king gedaan, dat een militair, die bij het St. Nicolaasfeest aan het postkantoor tot hulp was toegevoegd, zich bij die gelegen heid beeft meester gemaakt van een post pakket waarin verschillende vcorwtrpen van waarde en eenig geld aanwezig waren. Daar deze militair eenige zilveren horlogekettingen te gelde maakte, kwam men tot de ontdek king van het misdrijf, waarna de dader werd aangehouden. Op de Dinsdag te Scliarsterburg ge houden hardrijderij, waaraan 16 der meest bekende Friesche rijders deel namen, is de prijs gewonnen door Kt. Hanja van Akkrum, die ten vorigen jareookiu menigen wedstrijd de baas bleek te zijn. Op 1 dezer is te Groningen, in den ouderdom van bijna 89 jaren overleden, mr. G. W. li. baron Van Imlioff, ridder der orde van den Nederlandechen Leeuw, commandeur der orde van de Eikekroon, rud-burgemeester der gemeente Groningen, ou l president van het voormalig provinciaal gerechtshof te Groningen. Met de intrede van 1890 trad de wed. Dijkstra te Gorredijk haar 100e levensjaar in. Het oudje is nog tamelijk kras. Gisteren is te Middelburg gevankelijk binnengebracht ter zake van poging tot moord de te Wissekerke (gemeente 's Heer Arends- kerke) wonende spoorwegarbeider C. S. De zaak schijnt zich te hebben toegedragen als volgt: De 27 jarige II. v. S. dienstbaar bij de wed. T., aan den 's Heer Hendrikskiuderen- dijk, te Goes, had vroeger verkeering met een naar Amerika vertrokken persoon nadien knoopte zij verkeeriug aan met bovengeuoemde dader. Uit Amerika bericht ontvangen heb bende dat haar gezegden vroegeren minnaar van plan was met haar in 't a. s. voorjaar te trouwen, bedankte zij bedoelde S. waar over deze niets gesticht, haar eergisterenavond omstreeks 5 uur opwachtte en met een mes hevige verwondingen aan 't hoofd toebracht, die aanvankelijk den dood detieu vreezeu, doch de toestaud schijnt nog niet hopeloos. De dader, die onmiddellijk ua de toegebrachte verwondingen vluchtte, is door de politie, tot aan de schouders in 't water, in den z. g. Poel, gevat. Te Westkapelle hebben op de Kerst dagen ernstige straatschandalen plaats gehad, waarvan menige ingezetene de dupe is ge weest. Ruiten werden ingeworpen, een in aanbouw zijnd huisje werd tot den grond toe neergehaald, en in de kom der gemeente werd een strooschelf vermoedelijk in brand gestoken, zoodat de omliggende bewoners voor hunne have en goed in grooteu angst verkeerden. Gelukkig werd door spoedige hulp met eenige emmers water de brand gebloscht. BELUIK. Uit de bijzonderheden, welke worden medegedeeld over den brand van het ko ninklijk paleis te Laeken, blijkt, dat prinses Clementine, de dochter van koning Leopold, juist met haar gouvernante, mej. Drancourt, aan het dejeuner zat. De prinses liep ter stond naar beneden, maar de gouvernante ging eerst nog naar boven, ten einde uit haar kamer eenige voorwerpen van waarde te redden, en kwam jammerlijk in de vlammen om. Behalve de prinses en de gouvernante bevond zich, toen de brand uitbrak, alleen nog een hofdame in het paleis. De brand ontstond in de wachtkamer der bedienden in den rechtervleugel, liet vuur verspreidde zich zoo snel, dat slechts een betrekkelijk gering gedeelte van den kost baren inboedel kon worden gered. Het meest leden de vertrekken der koningin, waaruit bijna niets kon gered worden. De kostbare gobelins werden geheel vernield en ook de gcheele boekerij ging verloren. Van het hoofdgebouw zijn alleen de buitenmuren blijven staan. Dok gingen de schilderijen en de beelden in de gangen, waaraan koning Leopold bijzonder gehecht was, bijna alle verloren. De brandweer uit Brussel en de voorsteden kwam zoo spoedig mogelijk, maar zij kon niet veel mier doen, dan het nog niet aan getaste gedeelte behouden. Een paar deta chementen karabiniers en grenadiers zetten terstond het paleis af en hielden de talrijke nieuwsgierigen op behoorlijken afstand. Eerst laat in den avond kon de brand als geheel bedwongen beschouwd worden. De koning en koningin keerden toen met de prinses naar Brussel terug. Het kasteel te Laeken diende reeds aan Napoleon I tot verblijf plaats, maar het paleis werd door de konin gen Leopold I en Leopold II veifraaid en tot het schoone lustslot gemaakt, hetwelk het nu was. Over de oorzaak van den brand zijn ver schillende geruchten in omloop. Eerst werd gemeld, dat te hard stoken van hel verwar mingstoestel den brand veroorzaakte, maar nu wordt ook gesproken van boos opzet. Wellicht zal het onderzoek, dat terstond is ingesteld, in dit opzicht eeuig licht ver spreiden. Koning Leopold was juist bezig bij de Nieuwjaarsreceptie de toespraak van den burgemeester van Brussei te beantwoorden, toen hem de tijding vau den brand werd medegedeeld. De koning bracht zeer kalm zijn toespraak ten einde en reed toen naar Laeken. Het mobilair wa« bij de Assurances Géné- rales verzekerd voor 2,707,000 fr. In de gisterenavond ontvangen Indépen- dance gevuld met bijzonderheden omtrent de vernieling van het paleis te Laeken, wordt weder de reeds tegengesproken tijding bevestigd, dat de gouvernante van ptiuses Clémentine, nille. Drancourt, in de vlammen is omgekomen. De ongelukkige, voor wie juist gisteren de tijd van eervolle pensio neering inging (zij was 50 jaar oud), en die den 6en naar hare familie in Frankrijk terugkeeren zou, is waarschijnlijk het slacht offer geworden van den schrik. Bij het eerste alarm was zij op dezelfde verdieping en dicht bij het vertrek, waarin prinses Cle mentine piano speeldein de verbijstering riep zij, dat zij bare laarsjes ging aantrekken, en nog voor men er zich rekenschap van kou geven, was zij naar boven geloopen. Toen de prinses buiten kwam en haar miste, smeekte zij den luitenant Lecat, de gou>er nante te redden. Deze stormde bet paleis in, de trappen op, maar rook en vlammeD beletten hem verder dan de tweede verdie ping te komen, en dwongen hem terug te keeren. Heden ochtend was het lijk der ongelukkige nog niet gevonden. Het oprui men van het puin was trouwens, wegens het telkens nog instorten van gedeelten der binnenmuren, hoogst gevaarlijk. Onder de vele schatten, die verloren zijn, worden genoemd kostbare gobelins, een Van L)ijck en een Hobbema, een aantal familie papieren en herinneringen, zooals de por tretten der eerstj^ koningin van België en bare kinderen, een portret van wijlen 's ko- nings zoon, den hertog van Brabant, prach tige basreliëfs, enz. enz. Uit 's konings particuliere vertrekken en uit de kelders zijn vele zaken van waarde gered, maar de vertrekken zelve zijn, met het overige deel van het paleis, ook grootendeels vernield. De werkstaking der mijnwerkers in Belgie duurt voort. Te Bergen zijn door de leiders der beweging biljetten aangeplakt, in welke de werkstakers worden aangespoord zich niet met minder tevreden te stellen dan met een loonsverhooging van 16 pCt., een bepaling san het minste loon op 4 fr. 50 c. per dag en een werkdag van 9 uren. Tevens worden de andere mijnwerkers opgeroepen om zich bij de beweging aan te sluiten. «.VUBLilia. De koningin is voornemens den 25n Maart van Windsor Castle naar het vaste land te vertrekken. De prins van Wales zal het grootste gedeelte van de maand Februari te Cannes doorbrengen gednreude dien tijd zal de prinses van Wales te Sannrigiiam ver blijven. De toestand van lord Salisbury blijft gunstig. De Engelsclie minister gaat zoo goed vooruit, dat zelfs de geneesheeren geen bezwaar maakten om het bal, hetwelk op Uatfleld-llouse aan de pachters zou worden gegeven, te doen doorgaan. HitAIIKKUH. President Carnot hield op Nieuwjaars dag in het lilysée eene receptie. De meeste vertegenwoordigers der andere mogendheden waren aanwezig, behalve de Russische gezant baron Von Mohtenlieim, die door de griep is aangetast. De pauselijke uuutins, als de oudste der diplomaten, hield een toespraak. De lieer Carnot antwoordde met een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan het slagen der tentoonstelling en wees op de vredelievende bedoelingen van het Fran- scbe volk. De Boulangistiscbe Preste heeft een manifest openbaar gemaakt van den beer Naquet aan zijne kiezers ill het vijfde arron dissement, verklarende dat bij zich opuieuw caudidaat stelt. Hiermede is het beweren dergeuen gelogenstraft, volgens wie de heer Naquet bet nietigverklaren vau zijn vroegere lerkiezing niet ongaarne zag, voornemens zijnde zich weder iu den senaat terug te trekken en zich verder van bet Boulaugisme af te maken. Gambetta's vrienden hebben Dinsdag hunne jaarlijksche bedevaart gehouden naar zijne woning te Ville d'Avray en vele bloemruikers werden op het bed waarop hij stierf nedergelegd. POllTLGilL. Het stoffelijk overschot der keizerin van Brazilië zal hedenavond naar Lissabon overgebracht worden. De uitvaart heeft Zaterdag plaats in de kerk van den H. Vin- centius. De keizerlijke familie zal nog eenige dagen op bet paleis de Neceseidades vertoeven. De oorzaak van het overlijden der keizerin wordt door de Agenda Fabra toegeschreven aan een aanval van asthma; andere corres pondenten schrijven het toe aan een hevige hartaandoening, verergerd door de jongste gebeurtenissen, Ofschoon de vorstin zwak van gestel was, werd zulk een plotseling overlijden niet ver wacht, te meer omdat zij den vorigen dag nog eene wandeling in de straten van Oporto gemaakt had. Kort voor haar verscheiden gaf de keizerin het verlangen te kennen, dat haar lijk be graven zou wotden iu de kerk van den H. Vincentius de Fora te LissaboD, waar kort te voren Z. M. koning Luiz I begraven is; daarua sprak zij over haar lijden en klaagde dat zij zich op dat oogenblik geheel alleen bevond en riep eindelijkIk betreur bet dat mijne kinderen en kleinkinderen niet hier zijn om hun mijn zegeu te geven. 01 Bra zilië, Brazilië, ik zal u niet weerzien." Te Lissabon en te Oporto is de deelneming zeer groot. Vele feesten zijn geschorst en de schouwburgen gesloten. Onder de eerste telegrammen van Oporto verzonden was er een aan Z. H. den Pans, waarbij de apostolische zegen verzocht werd. De telegrammen waren van den volgenden inhoud: gU.-M. de keizerin heeft hare ziel aan God teruggegeven. Dom Pedro de Al cantara." Het telegram, waarin van het overlijden kennis gegeven werd aan de voorloopige re geering te Rio-Janeiro, heeft 45.000 reis gekost. ITA JLIE. Keizerin Frederik is met hare dochters gisteren te Napels aangekomen. De geheele koninklijke familie was aan het station tot ontvangst aanwezig. OCITBGllLAAD. De Reichsanzeiger meldt, dat de keizer bij gelegenheid van het Nieuwejaar den rijkskanselier een eigenhandig schrijven heeft gezonden, waariD hij hem hartelijk geluk wenscht, en tevens wijst op het behoud van den algemeenen vrede en op de groote waarborgen welke de verdere hand having van den vrede aanbiedt. De keizer uit verder zijne bijzondere tevredenheid over het tot stand komen van de wet tot verzekering van het lot van oude en ge brekkige lieden, als een belangrijke schrede op den weg tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse, welke hem zoo groot belang inboezemt. Hij betuigt den rijks kanselier zijn oprechten dank voor de buitengewone medewerking, op dit gebied van dezen ondervonden. Ten slotte uit de keizer den weuscb, dat de rijkskanselier nog veie jaren in het leven moge worden gespaard, om hem met raad en daad bij te staan. Het eigenhandig schrijven des keizers aau prins Von Bismarck te Friedrichsruh luidt als volgt t Bij de naderende jaarsverwisseling zend ik u, beminde vorst, mijne hartelijkste en warmste gelukweuschen. Met iuuigen dank jegens God zie ik terug op het ten einde neigende jaar, waa'in het ons gegeven werd, niet slechts deu litenlandscheu vrede voor ons dierbaar j.io land te behouden, maar .-"•^-^war -*-05 voor de handhaving des t l'.7o sn> Met 8roote T°ldoe- 11 °°k vervuld, dat het onu^ 9.25 trouwen getuigende mede werk' ^tjJ/ilsvertegenwoordiging gelukt is, de Y* "Öfl"Ü'if vetze'te"Df5 tegen ouder dom en*' ,e \==it tot stand te brengen en daardoor0*t A.ukoangrijke schrede voorwaarts te zetten \VJ&lïCi' mij zoo buitengewoon ter harte gaande gebied der zorg voor de ar beidende bevolking. Ik weet zeer goed, welk rijk aandeel iu dit succes uwe zelf opofferende en krachtige werkzaamheid ge had heeft, en ik bid God dat Hij mij uwen trouwen en gewaardeerde!! raad nog vele jaren bij de vervulling mijner zware en verantwoordelijke taak als vorst beware moge." Gisteren heeft de keizer, die geheel hersteld is, na eeu rijtoer en eene wande ling in den Thiergarteu.graaf Herbert Von Bismarck iu het ministerie voor buitenland- sche zaken bezocht en langdurig met hem geconfereerd.

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2