NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e i e l o 111 a n l v e r s c ii ij n t d a e 1 ij k sbehalve op Z o n- e eest dage u. ABOMEMENT: Dinsdag 24 December 1889. N°. 302. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Vooi Leiden, per 8 maandenj 1.25, Franco door het geheele rijk, er 2 maanden l.ttO. Prijs per Summer 10 IVnt, Van 16 regels0.90. Elke regel meer8 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6,. 203= Jaargang. LEIDEN, 23 December. Heden had ter raadliaize alhier de openbare aanbesteding plaats van: 1°. bet leveren van bouwmaterialen enz. in 16 perceeien. Minste iuschrijveis waren de heeren: J. J. Van Hoeken en Zn., van perceel 1, vurenhout voor 1897.perceel 2, koperwijksch grenenhout, voor f 615.80. perceel 3, Rijnsch eikenhout voor f 797.60. P. Qiezen te Breda, van perceel 4 iepen hout voor 512.40.en C. Van Hoeken van perceel 5, wijburgenhout, voor f 449. en van perceel 6, kolders, sparren en juf fers, voor f219.H. E. Van der Heide van perceel 7, spijkers en klein ijzerwerk, voor f 253.57'.en van perceel 8, kachel- benoodigheden, voor f 272.60.N. Van Went van perceel 9, kolkbakken, voor f400.80C. D. Meurs te Koudekerk van perceel 10, voor f647.50.en van perceel 11, kalk, tras, enz. voor f 813.75. firma Jan De Koning te Woerden, van per ceel 12 metselsteen (Rijnsche) grijze, voor f 1659.87'.en van perceel 13, onder en boerengrauw, voor f1173.H. C. Visser en Zn. van perceel 14 verfwaren, kwasteu en glas, voor f 434.81.P. Fontein en Zn. van perceel 15, bezeuis en boenders, voor f 176.67.G. F. Herngreen van perceel 16, kiuiwagens, voor f125. 2°. de levering van straatklinkers, Waal en Rijnvorm (in twee perceeien) de heeren De Vries Stevens vau perceel 1, Waal klinkers, voor f 3662.50en C. Mijnlieff Fz., van perceel 2, Rijnklinkers voor f 486.25 3°. de levering van Ourthekeieu de heer E. Jansen te Luik, voor f48.49per 1000 Btuks. 4°. het bouwen van een bergplaats voor brandweerinaterieel en zand op de Gedempte St. Jansgracht, de heer A. Verhoog Jz., voor f1938—, en 5° de levering van het beuoodigd druk werk ten behoeve der gemeente-administratie, voor deu tijd van 2 jaren, firma Gebrs. Muré voor 40°/o beneden bet tarief. Burgemeester en wethouders hebben be sloten de gunning aantebouden. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 52.—, ƒ27.00, 5.60 en ƒ2.75. laagste ƒ52.ƒ26.50, ƒ5.50 en ƒ2.75. We ontvingen hedenmiddag te drie uur een uitnoodigiug voor de openbare les van de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier, die te een uur was be gonnen. We snelden er terstond heeu en toen we ons een programma hadden gekocht zagen we boe reeds bet 24ste van de 32 nummers aan de beurt was. We vernamen dat die 24 nummers door de wijze waarop ze werden uitgevoerd ge tuigen gaven van bet uitnemend onderwijs op de school gegeven. De nummers van 25 tot 32 bevielen ons wat keuze als uit voering betreft zeer. Zoowel de nummers voor violoncel als die voor viool en piano werden met zeer veel gloed voorgedragen. De groote Nutszaal, waarin de openbare les plaats had, was nu en dan bijna te klein om het aantal opgekomen toehoorders te be vatten. Te half zeven nam het avondgedeelte eeu aanvang. Het programma daarvoor belooft zeer veel belangrijks, en is, voor zoover we dit konden zien, in zeer goede handeu. Door de leerlingen van het genoot schap Mathesis Scieutiarum Geuitrix wordt hedenavond aan hunnen naar Ned. Indië vertrekkende!) leeraar, den heer dr. P. Van Romburgb, een blijk van waardeering aan geboden bestaande in een prachtig album, vervaardigd in het atelier van den heer J. A. Loeber, boekbinder alhier. De Leidsche afdeeling van de Hol- landscbe Maatschappij van fraaie Kunsten en Weienschappen zal op Vrijdag 27 December a. s. hare vierde vergadering met dames houden, des avonds te acht uren in het Nutsgebouw. De heer mr. N. De Roe ver, archivaris te Amsterdam, zal eene letterkundige voordracht houden, terwijl met eene musicale voordracht zal optreden de heer Jan G. Slriening, leeraar aan de Leidsche muziekschool. Het ijverige bestuur van de maatschappij zit waarlijk uiet stil. De inteekening op de door de heeren Chr. Timmuer, Leonides Van Praag en J. G. H. Mann te geven twee soirées is van dien aard dat reeds nu besloten is dat ze zullen doorgaan. De programma's zijn ook reeds vastgesteld en zullen bevattenTrio's D-mol van Mendelssohn en Bes-dur van Rubiusteiu, D-mol van Schumann en Bes- dur (op 97) van Beethoven. Verder Sonate Cinol voor piano en viool van Beethoven en voor piano en violoncel van Rubinstein. Dezer dagen reeds zullen de diploma's, waarop de datums der soiréeB zijn vermeld, aan de inteekenaren worden aangebodeu. De bovengenoemde programma's beloven waarlijk zeer veel schoons en 't zal zeer zeker de degelijke inuziekliefüebbers bizonder aangenaam zijn te zien dat men iu Leiden voor goede muziek toch nog wel ooren heeft. Tijdens den brand in de fabriek van den heer Zaalberg in de Vestestraat op 11. Vrijdagavond is uit diens kantoor uit eene lessenaar vermist eene som van f 300. Aanvankelijk werd gedacht dat zich een jongen aan diefstal daarvan had schuldig gemaakt doch later bleek dat dit niet zoo was doch daaraan schuldig wordt geacht eeu op gemelde fabriek geplaatste opzichter. De zaak is iu handen der politie. In de Remonstrantse!)» kerkte'sGra- venhage trad gistervoormiddag op lis. P. Van der Veen, Lutherse!) predikant alhier. Op den tweeden Kerstdag zal in de Nieuwe kerk aldaar des voormiddags optreden pro fessor dr. J. H. Gunning, alhier. Oji de voordracht ter benoemiug van eene onderwijzeres 2e klasse in de hand werken voor meisjes aan eene openbare kostelooze school te 's Qravenhage komt voor utej. J. C. Schutt, onderwijzeres in de handwerken, alhier. OEEICIEELE UEltlCUTEft. Eij kun. besluit is aan B. Smink, zich schrijvende B. Smink Jzn., gewezen cipier van het huis vau bewaring te Harderwijk, verleend een pensioen ten laste van den staat van f27 'sjaars; is aan den voor den dienst iu lndie be stemden soldaat M. Dubois, vau het kolo niaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen vau de herinneringsmedaille voor het deelnemen aau de Fransche expeditie iu Toukin, China en Annam. De minister van oorlog zal op 26 dezer geen audiëntie verleeueu. Bij kon. besl. zijn benoemd: tot controleur der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen te Drachten, L. R. VYeniholt, adjunct-controleur der zelfde middelen te Kozeudaal, en tot adjunct controleur der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen te Rozendaal P. C. v. d. Vliet, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravenpolder c. a. MISMiNLANiliSOMË BEKIÜHTJ5H. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald: 1°. dat het met ingang van 1 Januari a. 8. verboden is schapen niet gemerkt op de wijze hieronder sub. 2°. bepaald te ver voeren in de gemeenten of gedeelten van de gemeenten, gelegen iu de provincie Lim- bnrg ten oosten eener linie als is omschre ven in art. 2, iu verband met art. 6 van het kon. besluit van 7 Juni 1864 (Stil. n°. 60), met dien verstande, dat de linie zich niet beweegt bewesten den linkeroever der rivier de Maas; 2°. dat de schapen gemerkt worden met een looden uierkteekeu, vertoonende aan de eene zijde het rijkswapen en aan de keer zijde de letters VP en een nummer. Het wordt om den nek gedrageu aau eeu vier- draads gegalvaniseerd ijzerdraad, waarvan de uiteinden iu het lood zijn vastgeknepen, en dat zoodanig wordt omgehangen, dat het Diet over den kop van het dier kan worden afgeschoven. Den Eisten December 1889 heeft aan bet departement van buitenlandsche za ken de nederlegging plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op I Februari 1889 te Gravenhage onderteekende ver klaring tot wijziging van 5 van art. 8 der internationale overeenkomst van 6 Mei 1882, tot regeling van de politie der vis- 8cherij in de Noordzee, buiten de territo riale wateren. In de Staafacourant zullen in het ver volg telken jare, zoo mogelijk omstreeks de maand December, geplaatst worden opga ven van akten van den burgerlijken stand opgemaakt door Nederlandsche consulaire ambtenaren. In de Zaterdag gehouden zitting van de tweede kamer, bij de behandeling van het hoofdstuk waterstaat, drong de heer Mees aan op lotsverbetering der telegraaf ambtenaren. De minister zeide, dat de lotsverbetering der telegrafisten ook hem zeer ter harte gaat en verbetering wordt overwogen. Dat op de gezamenlijke kantoren het meest postambtenaren als directeuren worden aan gesteld, ligt aan de anciënniteit. Zeer gaarne wil hij den steun der kamer inroepen voor verbeteriug van het lot der telegraaf ambtenaren, die lotsverbetering ten volle verdienen, Een volgend jaar hoopt hij dankbaar vau de wenken gebruik te maken. Bij art. 168 bestreed de heer Kerdijk de afschaffing van de emolumenten voor post directeuren wegens levering vau couranten en tijdschriften. Waarom hier de prikkel weggenomen tot ijver en die behouden hij de bemoeiingen der postambtenaren in zake de rijkspostspaarbank, In elk geval meende spreker dat de betrokken ambtenaren ou- voldoeude schadeloos zullen worden gesteld en drong hij op billijker vergoeding aan. Voorts wees hij op het geval van een wegens beweerden diefstal ontslagen postbode te Warfuui, terwijl later zijn onschuld zoo goed als zeker bleek. De man is nu alsnog eervol ontslagen, maar spreker drong aan op schadeloosstelling voor het geleden onrecht. De minister verzekerde dat het niet in zijne bedoeling ligt het publiek te be- uioeielijkeu. De aanneming van abonne menten zal nu toch geschieden ten post kantore, uiaar voor rekening van deu staat. Daardoor zal juist mogelijk worden de bladen ongeadresseerd te doen bezorgen. Het hoofdstuk waterstaat werd aange nomen. ^jAan de orde kwam nu koloniën, en wel hoofdstuk X der begrooting. De heer Cremer verklaarde dat zijn ver trouwen in het beleid van den minister iu het laatste jaar niet is toegenomen. Verleden jaar namen hij en enkele vrienden eene af wachtende houding aan, maar zij zijn onbe vredigd gebleven. De herziening in het re- geeringsreglement en de comptabiliteitswet zullen niet door den minister ondernomeu worden. Uit niets blijkt de voortvarendheid en de vaste wil des ministers, ook niet uit zijn opiumpolitiek. Spreker zal niet terug komen op de koloniale discussie, maar het financieel beheer blijft hij afkeuren.'s Minis ters optimisme in zake Atjeh en zijn houding op godsdienstig gebied, waarbij hij met ter zijdestelling van een hoofdbeginsel van bet regeeringsreglement het kruis wil stellen tegenover de halve maan, een houding, die meer dan eeuige andere op de toekomst van Indië invloed kan uitoefenen. Spreker zal dus tegen stemmen met vele vrienden. De heer Van Nunen achtte 's ministers po litiek beleid te vaag om daarop een afkeurend votum te houwen. Iu sommige opzichten is afkeuring zeker onrechtvaardig. Zeide niet de heer Van Houten zelf, dat men van hem geen exclusieve bevordering van protestant- sche belangen te verwachten had? Ook in zake opium acht hij 's ministers houding niet afkeurendswaardig, noch zijn aanschrijving omtrent de kitten noch zijn inzichten omtrent de verboden kringen. Welk vorig minister heeft meer gedaan voor de beperking van het opiumgebruik? Wat de Atjeh-politiek betreft, de heer Norinan zeide dat deze minister niets kon bederven, daar zijn voor gangers reeds alles bedorven hadden (gelach). Men kan in dezen minister niet afkeuren zaken, waarop men bij zijn voorgnnenniet lette. De benoeming der koffiecommissie is sterk afgekeurd. Toch bewijst het koffierapport de noodzakelijkheid van dit onderzoek. Wat het financieel beleid aangaat, spreker heeft betreurd, dat de minister te ver gaat op den weg, ook door zijne voorgangers be wandeld, om buitengewone uitgaven door gewone middelen te bestrijden. Zijns inziens draagt niemand meer de verantwoordelijkheid voor den slechten toestand vau de financiën van Indië dan zij, die jarenlang er onbeperkte heerschappij voerden. Als men alleen de liberale politiek de beste acht, moet men dezen minister het vertrouwen ontzeggen, maar als men let op nlle omstandigheden kan men dat vertrouwen niet ontzeggen. De heer Bool motiveerde zijn stem voor het hoofdstuk. Hij heeft den minister met genoegen zien optreden, omdat deze als kamer lid vaak den vinger op de wonde legde en hij als minister vaak die wonden zal willen genezen. Ons kolouiaal bestuur is te zeer ge centraliseerd. De guuveri.eur-geueraal haugt af van het opperbestuur, dat moet letten op de wenschen der vertegenwoordiging. Deze minister heeft daarop steeds gewezen en is bekend om zijn werkkracht, liefde voor Indië en kennis van Indië waarin hij door niemand wordt geëveuaard. Wel heeft hij ook maat regelen genomen waarmede spreker zich niet kan vereenigen. De opiumpolitiek des ministers acht hij hoogst bedenkelijk zij zal millioenen kosten zonder moreel voordeel te geven, maar toch blijft hij van dezen minister politieke her vormingen verwachten. Bovendien, nu pas de schoolwetaanneming den vrede predikt zou het vreemd zijn die periode te openen met het afbreken van het ministerie. De heer Mees wenscht nu ook zijn stem te motiveereu. Het optimisme van den minister schijnt dubbel gevaarlijk; het schijnt conta gious, als men let op de rede van deu beer Van Nunen bij de Indische begrootiug. De besmettelijkheid schijnt eeu snel ver loop te hebben! Spreker had niet veel ver wachtingen van den minister na zijn uit voerige redevoeringen als kameriid. Hij volgde de extensieve methode, maar men miste in

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1