ff èn solisten het zwaar te verantwoorden. Aangezien echter reeds vroeger dit stuk, evenals de koornumtners vdór de pauze, was uitgevoerd en in ons blad besproken, kunnen wij met een kort woord daarover volstaan. De bariton, die in deze compo sitie de hoofdrol vervult, voldeed beter dan in de solonummers vóór de pauze, hoewel een zekere matheid op enkele oogenblikken niet te miskennen viel, maar daartegenover stond een zoo gloedvolle voordracht in andere gedeelten, dat de heer De Louw met volle tevredenheid aan dezen avond kan terugdenken. Het koor kweet zich dapper van zijne, bijwijlen lang niet gemakkelijke taak, ter wijl de accompagnateur, de heer M. De Haas, onvermoeid en op loffelijke wijze de verschillende nummers van het programma begeleidde. De directeur, de heer Taylor, kan roet voldoening op deze uitvoering terugzien, die een hernieuwd bewijs is hoe met geringe hulpmiddelen, bij een krachtige leiding, een goede uitvoering kan worden verkregen. De opkomst van belangstellenden was, in verhouding tot de vele gelegenheden tot ontspanning op dezen avond, vrij talrijk. In de vergaderzaal van de vereeniging /jfWut en Genoegen" op de Pieterskerkgracht vergaderden hedenmiddag de uitvoerende commissie voor den aanstaanden wedstrijd voor handwerkslieden en de heeren corres pondenten der omliggende gemeenten, welke laatste heeren met de meeste bereidwilligheid hebben op zich genomen de ijverige com missie in hare zoo uitgebreide bemoeiingen te steunen. Reeds uit de opkomst bleek dat die heeren 't lang niet bij beloften willen laten blijven en uit hun geheele optreden in deze vergadering bleek hunne groote ingenomen heid met de plannen der commissie. Als correspondenten voor de omliggende gemeente traden op de navolgende heeren Alfen: K. Van Hellemond, schilder; Hazers- woude: C. Korteweg, burgemeester; Katwijk a/d Rijn: K. Haasnoot Nz., bouwkundige; Katwijk aan Zee: L. A. Van Al els, opzich ter Stoomgemaal van het hoogheemraadschap RijulaudKoudekerk J. Jongeneel, gemeente opzichter; LeiderdorpM. Splinter, ge meente-opzichter; Noordwijk Binnen: W. Van Scbaik, bouwkundige; Noordwijk aan Zee: C. G. J. Alkemade, bouwkundige; NoordwijkerhoutA. Van Dijk, bouwkundige; Oeg8lgeest: E. Groen, wethouder; Ouds- hoornC. Paune^is, gemeente-opzichter; SassenheimJ. Guldemond, bouwkundige; Voorschoten: J. P. Scbmal, bouwkundige; Warmond: B, Rotteveel, bouwkundige; Wassenaar: J. G. Van der Mark Gz., bouwkundige en Zoeterwoade: W. A. Van Rijn, gemeente-opzichter. Nadat dan de voorzitter, de heer Adr. J. Van Achterberg, die heeren allen harte lijk welkom had geheeten en had dank ge bracht voor hunne toezegging om als ver tegenwoordigers der commissie in hunne ge meenten op te treden, gaf hij nogmaals eene breedvoerige en duidelijke uiteenzetting van de bedoeling van de commissie, zooals we die in ons nummer van 6 December, na afloop der vergadering met de vertegenwoor digers der vakvereenigingen, in 'i breede hebben besproken. We kunnen dus hieromtrent kort zijn, verwijzende naar bovengenoemd verslag. De voorzitter wees er op hoe ook in de om liggende gemeenten de werklieden een prikkel noodig hebben om mee te dingen en hoe die aansporing en het toezicht of de mede dingers hunne inzending zelf gereed maken, wordt toevertrouwd aan heeren coriesponden- ten, die zich tevens wellicht opgewekt zullen gevoelen bij de gegoede gemeentenaren po gingen aan te wenden hunnen finantiëelen steun voor de zaak te winnen. We vernamen nog dat hoogstwaarschijn lijk de tentoonstelling van de ingezonden voorwerpen zal plaats hebben in de buiten- societeit Amicitia en eventueel daarbij te plaatsen loodsen en dat die tentoonstelling in April zal worden geopend. Onderscheidene vragen werden in 't belang van de zaak door heeren correspondenten gedaan en door den voorzitter met de meeste bereidwilligheid beantwoord. Uit geheel deze vergadering bleek dat ook buiten deze gemeente de zaak de meest mogelijke sympathie heeft gewonnen en dat heeren correspondenten zich door den loffe- üjken ijver van de uitvoerende commissie tot groote werkzaamheid aangespoord gevoe len. Maar vooral is hier gebleken dat die uitvoerende commissie eene werkzaamheid aan den dag legt zonder voorbeeld en diu haar den dank en de erkentelijkheid ten volle doet verdienen van allen die 't wéi meenen met den handwerksman en zijn streven naar welvaart. Naar we vernemen heeft de stad genoot die wegens beleediging van een ^*3 ww W:ti predikant alhier, tot 2 maanden gevangenis- j straf is veroordeeld, een verzoek om gratie aan Z. M. den koning gezonden. Ge-iep. staten van Zuid-Holland hebbeu, daartoe door de belanghebbende onderneming aangezocht, aan het bestuur der Noord Zuidholiandsche Stoomtrams eg- Maatschappij HaarlemLeiden, voor haar liju Haarlem Leiden voor zoover die zich in deze provincie uitstrekt, ont heffing verleend van de verplichting om te zorgeu dat steeds ook de achterste wagen van een trein van een remtoestel voorzien zij, onder voorwaarde evenwel van te zorgen dat steeds de achterste personenwagen van een trein van zoodanig toestel zij voorzien. Vanwege de vereeniging ,/de Planten- beurs", alhier, zal in Maart 1890 eene ten toonstelling worden gehouden van bloeiende bolgewassen, bloeiende planten, bouquetten, enz., waarvoor als commissieleden zijn be noemd de heeren li. Beekman, YV. Van Veen, J. A. De Rooij, C. J. Grullemans en A. De Mooij Jr. Naar we vernemen is hedenochtend een huzaar met paard in het Rapenburg te water geraakt. 13erijder en paard waren wederom spoedig op den vasten wal. Uit eene woning in de Ueereusteeg, nabij het Rapenburg, is hedenmiddag de inboedel van den bewoner die reeds gedurende langen tijd afwezig was, gerechtelijk op straat gezet. Gister werd het eerste transport vrouwelijke verpleegden uit Veenhuizen, groot 47, naar de nieuw ingerichte werk inrichting voor vrouwen (vroeger dotentiehuis) te Oegstgeest, onder deze gemeente over gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 8 Dec. 43 volw. en 14 k., totaal 57. M. 9 82 u U 26 Hi H 108. D. 10 ff 78 tf ff 21 Hi H 99. W. 11 86 n ff 25 Hi ft 111. D. 12 ff 87 tf ff 25 Ui 112. V. 13 H 87 n ff 24 Hi H 111. Z. 14 ff 71 H ff 16 Hi ft 87. MSKKBtTlflM Bij kon. besluit is, aan den inspecteur bij de rijkstelegraaf, tevens directeur van het rijkstelegraafkantoor te Groningen W. E. Ringer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst; is de heer H. Buisman, gewezen con- trohur der 2de kl. bij het biunenlandsch bestuur op Java en Madura, op zijn ver zoek, eervol uit 's lauds dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is E. J. Bücker, met ingang van 1 Januari 1890, voor den tijd vau een jaar in dienst gesteld als oeco- noom bij 's rijks Veeartsenijschool te Utrecht. De minister van justitie zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. BlNNENLANi)ri(JHE BMIUHTËN. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van 29 Nov. jl. heeft de minister van oorlog de bepalingen vastgesteld voor de miliciei)9 lichting 1890, wier tijd van eerste oefening tot op negen maanden kan worden verminderd, indien zij binnen dien termijn de blijken geven, dat zij hunne ver plichtingen als milicien in alle opzichten kennen. De tijd van oefening wordt verminderd tot op vijf maanden voor de bij de infante rie of vesting artillerie ingedeelde lotelingen, die voor hunne inlijving door vrijwillige oefening in den wapenhandel voldoend prac- tische en theoretische militaire kennis hebben verkregen, en die binnen drie maanden wer- kelijkeu diensttijd tot milicien-korporaal worden aangesteld. Op 15 Oct. 1890 wordt door de commandeerende officiereu van de regimenten der infanterie en der vesting artillerie aan den minister van oorlog eene opgave gezonden van de milicien-korporaals, wien vermindering van oefeningstijd is toe gestaan. Het programma van examen bevat: 1°. het schrijven eener goed leesbare hand; 2". kennis van de spelling der Ned. taal; 3°. de vier hoofdbewerkingen der rekenkunde, met geheele getallen4°. de kennis van het Ned. stelsel van maten en gewichten; 5°. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis; 6°. voldoende kennis der aard rijkskunde van Nederland. De lotelingen, die aan het examen willen deelnemen, moeten zich voor 29 Maart 1890 schriftelijk wenden tot den bevelvoerenden officier, ter plaatse alwaar zij verlangen tot het examen te worden toegelaten. Vóór 25 Maart 1890 zullen hun dar. dag, uur en plaats worden bekend gemaakt. 4T3 «r» WJ mm. ■VVS»' De telegraafbesmbten (telegrafisten, adsis- tenten en klerken), die in den dienst der militie optreden, worden bij het korps ge nietroepen ingedeeld en, voor zoover zij blijken geven daartoe de noodige geschiktheid te bezitten, opgeleid tot vesting-telegrafist. De plaatsen, waar de staf van een batal jon zich bevindt, en waar dus de lotelingen zich ook kuunen aanmelden tot liet afleggen van het bovenbedoelde examen, zijn Amster dam, Arnhem, Bergeii-op-Zooro, Breda, Delft, Deventer, Doesburg, Geertruidenberg, Gouda, Grave, 's Gravenbage, Groningen, Haarlem, Helder, 's-Hertogenbosch, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Naarden, Nijmegen, Utrecht en Vlissingen. Door den minister van koloniën zijn, de heeren G. 11. Sieenbeek en A. R. Kra mer, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-ludie, om te worden benoemd tol opzichter dei- Ode kl. bij den waterstaat au 's lands bur gerlijke openbare werken daar te lande. Van de zitting van de tweede kamer van gistermiddag rest ons nog bet volgende te melden: Op de vragen van de heeren Donner en Lohman, over de bedoeling van hei woord kerkgenootschap, in telkaarten voor dealge- meeue volkstelling, verklaarde de minister, de gemeentebesturen aangeschreven te hebben alleen te bedoelen gezindte of kerkelijke ge ineente, unet vrijlating van bijvoeging niet tot een erkend kerkgenootschap te bebooren of doleerend te zijn. -r- Op de vraag van den heer Zaaijer, om beperking der gelegen heid tot opleiding van geneeskundigen, stelde de minister wel eene wetswijziging in uitzicht, maar zonder vaststelling hoe de beperking zou moeten geschieden. Naar men verneemt is het lid van de tweede kamer der staten-generaal, luitenant- generaal Van der Sehrieck, door eene plotselinge ongesteldheid verhinderd de vergaderingen der kamer bij te wonen. De. lieer dr. J. J. Kreenen, inspecteur van het lager onderwijs in de 3e inspectie (Friesland Groningen, Overijsel en Drente) heeft eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Van de komst van Z. Exc. graaf Van Bij- landt, onzen gezant te Londen, in de resi dentie, in verband met de maatregelen van Engeland tegen den vee-invoer uit Neder land, is, naar het D. v. Z.-H. en 'i Gr. verklaart, nog niets bekend. Ten opzichte van het beroep, ingesteld door het bestuur van den Zuidzijde- en Boezempolder tegen het besluit van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de rekeuiug van dien polder over 1888 en de begrooting voor 1889, hebben ged. staten der provincie Zuid-Holland besloten: de tegen het bestredeD besluit van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland ingebrachte bezwaren ongegrond te verklaren, en mitsdien het hooger beruep tegen dat besluit ingesteld te verwerpen, en te bevelen dat het besluit volkomen effect zal sorteeren. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum als ambtenaar heeft de heer Van Iterson, inspecteur der registratie en domeinen te 's-Hage gisteren van verschillende zijden tal van bewijzen van levendige belangstelling ontvangen. Onder de vele geschenken, welke hem aangeboden werden, waren een prachtige pendule met coupes, vergezeld van een album, met de portretten der gevers, alsmede een penteekei.iug van Muiier, den jubilaris door zijn leerlingen en oud-leerlingen aangeboden. Gisterem amiddag werd den heer Vau Iterson door zijn talrijke vereerders een diner in het Hou 1 ue l'Europe aangeboden. Onder Rijswijk, bij Deu Haag, hebben Zondagnacht drie houden in eene weide eene slachting gehouden onder eene kudde van 23 schapen, tengevolge waarvan een dezer dieren geheel verscheurd en tien deerlijk gehavend werden. Terwijl aan de Turfmarkt te Delft gisterenmiddag een verver bezig was gele was te smelteu op een petroleumtoestel, geraakte de was in den pot in brand. De mail liep er haastig mee weg om den pot in de gracht te werpen; doordien de rook hem belette te zien, liep hij tegen eeu dienst meisje aan, wier kleederen dadelijk vlam vatten. De tapper A. C. v. B., dit van de overzijde ziende, had den moed, liet meisje snel aan le vatten en met haar in de gracht te springen. Op het droge ge bracht, bleek het meisje Blechts eene lichte brandwonde aan óóne hand te hebben be komen. Den verver echter waren beide handen deerlijk gehavend Gu.terennamiddag had te Dubbeldam een treffend ongeval plaats. Toen nl. de laiidbouwerskueclit F. G. met zijne vrouw per boerenwagen huiswaarts keerde, geraakten heiden door het hollen der paarden onder het voertuig, met het gevolg dat de man terstond een lijk was, en de vrouw eenige uren daarna overleed. Zij laten acht kinderen ua. Gisteren is te Zutphen overleden de heer L. A. F. H. baron Van Heeckeren, lid van den gemeenteraad aldaar, oud-zee- officier, oud-schoolopziener en oud-secretaris van de Geliersche maaischappij van landbouw. -- Woensdagavond werd te Meppel in het oefeningsgebouw van het Leger des Heils een der ^officieren' mishandeld. Het tumult werd veroorzaakt door eenige jonge lieden, die aanhoudend lachten en weigerden heen te gaan. BL' 1 ENLAADSUÜE ilËiilUlTENr BELOIS, De raadkamer der rechtbank te Brussel, heeft liet gerechtelijk onderzoek tegen den voortvluchligen ambtenaar bij het ministerie vau buitenlandsche zaken De Nieter wegens gebrek aan bewijs gestaakt. De heer De Nieter werd beschuldigd van medeplichtigheid aan het ontvreemden van stukken uit het ministerie, welke o. a. door de Nouvelle Revue te Parijs openbaar werden gemaakt. E W C ft L, A In de gasfabrieken te Londen zijn de werklieden, die gisteren deu arbeid staakten, onmiddellijk door nieuwe vervangen, zoodat voor den geregelde» gang van zaken in de fabrieken en dus voor de verlichting is gezorgd. De houding der politie verschilt ditmaal zeer bij die tijdens de vorige werk staking; zij betuigt van meer geestkracht. Ernstige ongeregeldheden zijn tot duster niet voorgekomen; alles bepaald zich tot uit jouwen en samenscholingen. De besturen der gasfabrieken hebben aangekondigd, dat er geen behoefte is aan meer werklieden. De geheele zaak schijnt zich te zullen beperken tot eene eenvoudige verwisseling van arbeiders. S I» 4 V JB a De Spaansche dagbladen komen nadrukkelijk op tegen de scheiding der Antilles van het moederland. Uit de wijze, waarop het denkbeeld der onaf hankeiijkheid van Cuba, in het congres van Washington vooropgezet, wordt bestreden, valt gemak kelijk af te leiden, dat Spanje nimmer in de afscheiding zijner koloniën zal toe- stemmen. Volgens een telegram uit Barcelona in de Impartial heeft de overheid in deze stad stukken en proclematiën ontdekt, be stemd voor de Philippijnsche eilanden en de strekkiug hebbende om de banden tusschen die kolonie en het moederland losser te maken. ITAUEt De heer Plebano heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden eene interpellatie ingediend over de inrichting en den toestand der Ualiaansche kolonie in Afrika. De minister-president, de heer Crftipi, heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij tot Massoeah en andere Italiaansche bezittingen aan de Roode Zee, de voorrechten worden uitgestrekt, welke bij de wet vaD 1887 aan Assab zijn verleend. Op zijn verzoek werd dit ontwerp van dringenden aard verklaard. ouïtscsïs.,.*.;*». Alle pogingen om in het Saar-district eene verzoening tusschen de mijneigenaars en het werkvolk tot stand te brengen zijn vruchteloos gebleven. Men vreest dat Maandag overal in dat district het werk zal worden gestaakt. De minister Von Boetticher is in levendige onderhandeling met de vertegen woordigers der mijnen. OOSTENRIJK. Het bestuur der Anglo bank te Wee- nen heeft verklaard, zich niet te kannen vereenigen met de voorstellen der Servische regeering, betreffende eene transactie omtrent de zoutquaestie. HOK fciVKIJ E. In de zitting gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden, heeft de minister-president bij de behandeling van het budget verklaard, dat de regeering gee- nerlei omwettigen invloed oefent op de be raadslagingen van deu Boheemschen landdag. Op een vraag van den heer Von Plener antwoordde hij, dat de regeering zich ten doel stelt, gelijkheid vau rechten voor al de deelen waaruit het rijk bestaat. Hij bestreed de bewc-ring vau den heer Von Plener, dal de tegenwoordige politiek van Oostenrijk bij de vrienden van het rijk leedwezen, bij de vijanden vreugde zou wekken. De minister zou zich niet laten afbrengen van zijne po gingen om aan de billijke eischen der natie te voldoen. De kamer heeft het voorloopig budgd met 131 tegen 88 stemmen aangenomen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2