BINNENLANDSCHË BERICHTEN. IPj JED m. KS9 «BS «3 K* 3REQ «S W-T JUL -SL CTft. '38T' - woonde zijne ouders in de Raamsteeg. De ruim 11-jarige Theodorus bevond zich juist op de Vlietbrug en was dus van vrij nabij getuige van het geruchtmakende ongeval, waardoor de ouderlijke woning voor een deel werd verwoest. De levenslustige oude man kon nog her haaldelijk en met eene uiteenzetting die van een groot geheugen blijk gaf, van #de ramp van 't jaar zeven" verhalen en menigeen heeft dan ook uit zijn mond nadere bizon- derheden daaromtrent vernomen. Slechts zeer korten tijd beeft de ongesteldheid ge duurd die hem uit het leven wegnam. In de tweede volksbijeenkomst, in de groote zaal van het Nutsgebouw gisteravond gehouden, trad als spreker op de heer mr, L. tl. J. Lamberts lïurrelbrinck. Zelfs de naain, door dezen spreker de vorige maal als een voor deze avonden zeer onderhou dend verteller, verworven, was niet vol doende de zaal beter bezet te krijgen dan de vorige maand bij de eerste bijeen komst. Wat de zoogenaamde ^loop", de gewoonte om naar eene bekende zaal op te gaan, al niet doen kan. De Stads-Öehoorzaal was de plaats der volksbijeenkomsten. Die zaal is door brand vernield en daarmede vooral ook de plaats der bijeenkomsten. We vree zen dat die anders zoo gezochte en uiterst gezellige uitgaansavonden niet zullen zijn wat ze konden en moesten zijn, vóór en aleer de Stads-Gehoorzaal weêr is opge bouwd. We vreezen 't maar we hopen 't niet; want 'tis voor de sprekers een verba zend ondankbaar werk. Maar wie gister avond waren opgekomen om den heer Lam berts Hurrelbrinck te hooren, zullen zich den gang naar het Nutsgebouw en den daar doorgebrachten tijd zeker niet beklagen. De tijd voor en na de pauze dan werd door spreker ingenomen door het voordragen van eene Limöurgsche novelle uit den be kenden tijd van de bokkenrijders. Bokken- Tinus was er een van den echten stempel. Hij pleegt diefstal en vermoordt het kind dat daarvan eenig getuige was. De moord komt uit, de burgemeester straft den dader streng en tusschen de famieljes van den burgemeester en van Bokken-Tinus oDt- staat een onverzoenlijke baat. Dat neemt echter niet weg dat een kleinzoon van den adellijken burgemeester liefde opvat voor eene kleindochter van den beruchten Bok kenrijder. Weest gerust, lezeressen; ze krijgen el kaar. Maar 't beeft waarHjk heel wat voe ten in de aard gehad, Het hier zeer in 't kort weergegeven patroon zeer in 't kort omdat 't zeer vaak reeds gebruikt werd werd door den spreker zeer onderhoudend uitgewerkt en gaf dan ook het opgekomen publiek een paar gezellige uren. In de pauze werden weder eenige brochures uit gereikt, uitgegeven door de Maatschappij tot nut van 't algemeen. Daartoe door eenige degelijke muziek liefhebbers aangezocht hebben de heeren Chr. Timmner, te Amsterdam, en J. G. H. Mann en Leonides Van Praag alhier, het plan opgevat bij genoegzame deelneming twee kamermuziek soirées te geven en wel een in Januari en een in Februari. De genoegzaamheid van die deelneming zal moeten blijken bij het aanbieden van in- teekenlijsten, waarop de entrées waarlijk al niet lager konden worden gesteld. Zoo zal de entrée voor twee personen voor de twee soirees te zamen bedragen f 3, voor dén persoon f 2, enz. De namen der uitvoerders hebben zonder uitzondering een goeden klank, de toegang- prijzen zijn laag gesteld, wat wil men nog meer. 't Is nu maar aan 't publiek óók eens wat te doen in 't belang van de kunst. De eerste der kunstbeschouwingen, ook dit jaar wederom door de heeren kunst schilders P. J. Niesten en T. W. Ouwerkerk voorbereid zal plaats hebben op den 3den Januari a. s. Hedenochtend werd door een houder van een buis van verkoop en wederinkoop alhier eene vrouw, die een pakje onder den arm droeg, naar het politie wachthuisje aan de Haven getransporteerd. We vermoeden dat met dat pakje iets gebeurd is wat niet in den haak is. DSIVERIIIËIT. Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen rechtswetenschap met lof afgelegd door den heer L. S. Hol lander. «IFFICIEELIi BKMCHT1SW. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat de burgemeester van de Lier, H. C. Th. Cra mer, is benoemd tot secretaris dier ge meente. De koning heeft bij het kroon- j domein 1°. Op zijn verzoek, eervol ontslag ser ieend aan den heer W. H. Baron Taets van Amerongen als rentmeester, rentambt Mid delburg 2°. Benoemd: a, tot rentmeester, rent ambt Middelburg, den heer E. L. baron Van Hardenbroek, thans rentmeester der rentambten Schiedam, Brielle, Noor.lsijk en Leiden; b. tot rentmeester der rentambten Schiedam, Brielle, Noordwijk en Leiden, den heer A. C, Groenevehlt Jzn.thans rentmeester der rentambten Oosterliout en Dordrecht; c. tot rentmeester, rentambt Werkendam, den heer G. P. C. baron Muleit, thans tweede rentmeeeter; d tot rentmeester, rentambt Üosterlsout, den heer T. A. J. Ziedses des Plantes, thans adjunct- commies bij de hoofdadministratie; e. tot rentmeester, rentambt Dordrecht, den heer J, A. baion Van Pallandt, thans surnume rair; tot tweeden rentmeester, den heer C. M. baron Taets van Amerongen, thans surnumerair; g. tot commies bij de hoafd- administralie, den heer G. A. M. Grcene- veldt, ingenieur. In de gister gehouden zitting van de tweede kamer klaagde de heer Rooseboom namens den heer Seijffardt, door familie omstandigheden verhinderd, over de ver traagde indiening der wet op den krijgsdienst in eene memorie, die een overzicht geeft van de gansche lijdensgeschiedenis dezer defeusiezaak. Voor den heer S. vroeg hij naar de voornemens der regeering en of zij denkt het ontslag van 2 militielichtingeu op 1 Mei a. s. alsnog uit te stellen, De heer Van Kempen, hoewel het vrij handelstelsel als den meest gezonden toestand erkennende, drong aan op tijdelijke bescher ming van onze nationale industrie, met het oog op onze ligging te midden van protec tionistische staten. Hij wenschl de regee- rings-gedragslijn bepaald te kennen. De heer Van Houten, hoewel meenende dat op het subsidiestelsel aan de bijzondere scholen vooreerst niet is terug te komen, vreesde dat over de subsidievoorwaarden nog wel getwist zal worden, en besprak verschillende punten van sociale wetgeving, zooals de toestand van het natuurlijk kiud, het onteigeningsrecht, die regeling eischen, na den bescheiden stap met de arbeidswet op dit gebied gezet. Hij protesteerde tegen bescherming van enkele bedrijfstakken. De heer Douiela Nieuwenhuis besprak de economische politiek der regeering en be toonde zich, teleurgesteld over het niets doen der regeeiing, die dus eigenlijk het wanbe heer der liberalen voortzette, ten nadeele van de zwakkeren onder de natie. Spr. waarschowde de regeering tegen het volgen van liet voetspoor der liberalen, van wie de werklieden zich hebben afgewend, omdat zij niets voor hen deden. De heer Domela Nieuwenhuis drong aan op droogmaking der Zuiderzee, inpoldering der Wadden, ontginning van alle woeste gronden en op bepaling van een maximalen werktijd van 8 uur en minimum arbeids loon in alle rijksfabriekeu en bij aanbeste ding van rijkswerken. Voorts kondigde hij eene motie bij de middelenwet aan, om onvoldaanheid te verklaren in het beleid van den minister van finauciëu, daar alle aangekondigde voorstellen den belastingdruk niet wegnemen voor hen, die er de meeste behoefte aan hebben. Door ds commissie van rapporteurs op het hoofdstuk Waterstaat is aangekondigd eene motie, waarbij de kamer de weusche- lijkheid uitspreekt, dat de slagdrempel van de sluis te IJmuiden op de diepte van 10 meter beneden A. P. worde gelegd. De heer De Vries dringt aan op remissie van huurwaarde bij grondbelasting voor ongebouwde eigendommen voor kleine grond bezitters en bescherming van den nationale:: arbeid. De heer Gleichman verweet ook den minister van financiën diens stilzitten en klaagde over bevoorrechting van katholieken bij benoemingen. De heer Fabius verdedigde den minister van financiën, wiens beleid niet afweek van het program van actie en die stelselmatig voortgaat met arbeid zonder overhaasting. De heer Schaepman verdedigde den minister van oorlog. De defensiewetten kosten tijd. Hij is tegen beschermende rechten met het oog op het behoud onzer koloniëu en ontkent de bevoorrechting van katholieken bij benoemingen. De heer Heldt bestreed bescherming. Naar wij vernemen, is de heer Van j Bijlandt, de Nederlandsche gezant te Londen, j ii: Den Haag aangekomen, vergezeld van 1 een der grootste veemakelaars te Londen^ ten einde met de regeering in overleg te treden over de nieuwe, door de Engelscbe regeering genomen maatregelen met opzicht tot den invoer van vee uit Nederland. (N. R. Ct NaaT de Avondpost verneemt, worden er in de residentie stappen gedaan tot het oprichten van eene door geheel Nederland vertakte vereeniging, welke zich ten doel stelt, voor onvermogende kinderen net schoolgeld te betalen, door de nieuwe on derwijswet verplichtend gesteld. De invoer van aardappelen uit Duitsch- land in ons land is dit jaar verbazend gering. De Rhijnspoor bracht in de vorige uiaaud slechts 100 waggons, zijnde 14,000 II. L, aardappelen te Amsterdam aan, terwijl de hoeveelheid in diezelfde maand van het vorige jaar op achtmaal zooveel gerekend wordt. De oorzaak is natuurlijk, dat wij nu veel aardappelen hebben en verleden jaar weinig. De tlaagsche rechtbank veroordeelde heden den luitenant der jagers en den Leid schen student, die in de Wassenaarsehe duinen duelleerden, elk tot 3 dagen gevan genisstraf. - Te Gouda is Zondagmorgen een jon getje, wiens ouders hem op dat oogenblik in de kerk waanden, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Door het bestuur van de stoomtram Gouda Bodegrave is een plan bij het ge meentebestuur te Boskoop ingediend voor den aanleg van eene stoomtram Boskoop Gouda. Uit de bijgevoegde kaarten blijkt dat van Boskoop uitgaande de weg zal ge maakt worden langs de Gouwe tot aan het padlaud, van daar door de verschillende polders naar de Reeuwijksche hoek, in aan sluiting met de reeds bestaande lijn. Subsidie van de gemeente is niet ge vraagd. Uit Sloterdijk wordt aan de N. R. Ct. gemeld Eenige jaren geleden verlangde de bewo ner vaü etn heerenhuis alhier om welke reden dan ook een andere woning te betrekken. Zijn huurtijd was echter nog niet verstreken, en de eigenaar wilde hem niet ontslaan. Toch gaf hij zijne po gingen, om dezen tot andere gedachten te brengen, niet op; en eindelijk, om zich van den lastigsn vrager af te maken, sprak de huisheer: ^Nu goed, wanneer gij, op nader te bepalen voorwaarden, f 1000 geeft aan de armen, dan laat ik u gaan." Wer kelijk werd deze voorwaarde aangenomen. Het genoemde bedrag werd op een be paalden datum aan den predikant ter hand gesteld, en, na gehouden overleg met den eigenaar van bet bedoeld perceel, ingeschre ven in een der Grootboeken der Nat. Werk. Schuld, ten name der diaconie der Her vormde gemeente, onder déze bepaling, dat van de renten jaarlijks aan eenige ai men onverschillig tot welk kerkgenootschap be- hoorende een wollen deken zou worden uitgereikt. Sedert dien tijd is aan die be schikking geregeld gevolg gegeven, en de sollicitanten voor die bedeeliug zijn lóó talrijk, dat diakenen onmogelijk aan alle aanvragen kunnen voldoen, zoo zij het be- bedrag der rente niet aanmerkelijk willen overschrijden. Het zal zeker niet veel gebeuren, dat men er f 1000 voor over heeft om van woning te veranderen. Maar meu mist dan ook de zelfvoldoeuing, dat iedereu winter vele scha- melen door die zucht naar verandering zich eens terdege kunnen koesteren onder de wol. Door den gemeenteraad van Amster dam, is gisteren benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium dr. C. J. Vinke9teyn, leeraai' aan het gymnasium te Delft. Het lijkje van den knaap, die bij den brand in de Kalverstraat te Amsterdam om het leven kwaui, werd hedenmiddag geheel verkoold onder de puinhoop van 't huis ge vonden. Het stoffelijk overschot van 't kind is bij den heer Kattenburg op den Dam binnengebracht. Men meldt uit Nieuwediep van 10 Dec. In den afgeloopen nacht had in de Noor- dergronden opnieuw eene stranding plaats. De Engelscbe stoomboot Dragonfly, met rogge van Taganrog naar Amsterdam be stemd, geraakte, door een dikken nevel misleid, uit de koers en liep op de Panne- koek aan den grond. De vuurpijlen en blikvuren, door de bemanning der stoomboot afgestoken om de aandacht op zich te ves tigen, werden spoedig opgemerkt aan boord van de sleepboot Hercules, die zich bij het gestrande stoomschip Karoou bevond. Om- middellijk begaf deze zich nu naar de haven om de hnlp der reddingmaatschappij in te roepen; trgt u middernacht begaf de Hercules zich, met de flink bemande reddingboot op sleeptouw, weder naar de strandingplaats. Voortdurend sloegen zware zeeën over het gestrande stoomschip heen, waardoor het gevaar liep spoedig te gronde te gaan. Behalve door de hevige branding werd het reddingswerk door het uaehtelijk duister bemoeilijkt, daar het maanlicht meermalen door donkere wolken werd onderschept. De bemanning der reddingboot aarzelde echter geen oogenblik om de woedende elementen te trotseeren de pogingen hadden succès, in twee tochten werden de 22 schip breukelingen van boord gehaald en op de Hercules overgebracht, die om 3 uur na middernacht met de geredden de haven instoomde. Maandag is een verpleegde, genaamd J. F. B. verpleegd aan het nieuwe late gesticht, te Veenhuizen uitgebroken. Hij wist zich toegang te verschaffen door het verbreken van een raam, en koos over het ijs het hazepad. Den onbezoldigden rijks veldwachter Bakker gelukte het evenwel hem spaedig in handen te krijgen en in voor arrest te brengen. Dóór ook scheen hij niet op zijn gemak te zijn, althans hij verbrijzelde alle zich daarin bevindende glasruiten. Hedenmorgen werd bij door den raad van tucht gestraft met 24 dagen celstraf en overplaatsing naar de rijkswerkinrichting te Hoorn voor twaalf maanden. Het is dezelfde persoon, die voor eenige jaren wegens het schrijven van een brand brief aan den hoofdcommissaris Stork te Amsterdam en het beleed.gen der rechters aldaar werd veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. Ook moet hij indertijd hebben getracht eene hoeve te Ommerschans in brand testeken. Uit Friesland wordt geschreven Sedert vele jaren is de handel in Friesch fokvee op het buitenland niet zoo levendig geweest als thans. De handel op Duitsch- land, die anders gewoonlijk ophoudt in het laatst van October, duurt ditmaal nog steeds voort, terwijl ook de Londensche markt meer en meer fokvee uit Friesland begint te trekken. De prijzen van het vee zijn en blijven dan ook buitengewoon hoog, en vooral de kalfkoeien zijn duur, zoo zelfs, dat vele boeren de ledige plaatsen op hun stallen vooralsnog niet aanvullen. De officier van justitie bij de recht bank te Winschoten is in hooger beroep gekomen van het voimis, waarbij de student P. J. H., uit Groningen, is vrijgesproken van het beleedigen van den burgemeester van Finsterwold door smaadschrift. Het bestuur van Breda's Mannenkoor heeft besloten, in het volgend jaar, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier vereeniging, een groot concours te houden, waartoe alle zangvereenigingen in Nederland zullen worden uitgenoodigd. Tijdens vrij zwaren mist had gisteren ochtend circa 6± uur op de Maas te Lith eeue aanvaring plaats tusschen de stoom- bobten 2 Provinciën (varende van Lith op 's Bosch) en de Heusdensche boot, die ter gelegenheid van de weekmarkt te Osch, naar Lithoijeu bestemd was. Laatst genoemde boot kon, na een 1} uur op onthoud, hare reis vervolgen; dezer averij was gering. De Lithsche boot was echter aan den voorsteven zóddanig beschadigd, dat zij onmiddellijk naar de werf moest gebracht worden. De passagiers kwamen met den schrik vrij. In den dienst op 's Bosch werd door de reserveboot voorzien. (iV. R. Ct.) PER TELEGRAAF. WASHINGTON, li Dec. Volgens ver slag van het landbouwdepartement over de maand November was de rijping van de katoen overal in de noordelijke staten zeer vroegtijdig, hetgeen de ontwikkeling der knop pen tegenhoudt eu maakt, dat de oogst aan zienlijk kleiner zal zijn. In de midden en zuidelijke staten is de schade verreweg niet zoo groot en indien het weder zaeht blijft kan de oogst over het geheel genomen nog rijkelijk zijn. BLOEMFONTEIN, il Dec. Heden is het huwelijk van den heer Reilz met mejuffrouw Mulder feestelijk gevierd. LONDEN, 12 Dec. Het uitvoerend comitó van de vereeniging der kotendragers zal he denavond bekend maken, dat tengevolge van een conferentie met de voornaamste steen kolenhandelaars een overeenkomst zal worden getroffen, strekkende om de werkstaking der koiendragers te beperken tot het boycotten der South Metropolitan Company. GELSENKIRCHEN, 12 Dec. Deland- raad heeft een besluit openbaar gemaakt waarin wordt gezegd, dat den werkloozen mijnwerkers terstoud werk kan verschaft wor den in de mijnen van dat district.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2