II NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e i e C o hi a fat verschijnt dadelijks, behalve op Zon- esi Feestdagen, ABOHIEIHEHT: Donderdag 12 December 1339, N®. 292, ADVEKTEBTIEM: Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. BINK ENLA.NDSCHE BERICHTEN. i. -? f'fi kJ Voo! Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden l.ttO. Prijs per Sluiwoier 10 ('ent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meeri 0.15. (Iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203° Jaargang. Stads-Berichte o. BURGEMEESTER en WETIIOUDEUS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 11 en November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brenger, ter algemeene kennis dat lol hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor dc openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager ondcrwjjs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in bet school gebouw aan de Boommarkt; der 2e klassevoor jongensin bet school gebouw aan de Pielerskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in hel school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 2den lot en met den 14en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van lialflwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiginj door plaatsing in de Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 28 November 1889. LEIDEN, 11 December. Den 18den dezer zal het 25 jaren geleden zijn dat de heeren G. Van Hereon, thans inspecteur der registratie en domeinen te 's Qravenbage, te voren alhier, en P. J. Idema Qreidanus, tliars inspecteur der registratie en domeinen alhier, door Z. M. den koning tot surnumerairs der registratie en domeinen werden benoemd. Den 22sten dezer zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer H. Van der Hoe ven, thans hoogleeraar alhier, aan de Leid- sche hoogeschool bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een akademisch proefschrift getiteld: „Opmerkingen over de Nederlandsehe strafwetgeving voor het krijgs volk te lande". Neemt men hierbij in aan merking dat ook onlangs weder het ont werpen van een Wetboek voor militair strafrecht aan den hoogleeraar werd opge dragen, dan blijkt 't duidelijk hoe ook toen reeds de heer Van der Hoeven van zijne voorliefde voor de studie in het straf recht blijken gaf en hij zich door die sta die eene kenuis heeft verworven die hem op dat gebied eene eerste plaats doet innemen. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Cothen door den heer J. Boer Knottnerus cand. alhier. Naar we vernemen is aan de directie van de Stedelijke Gasfabriek alhier door eenige werklieden een schrijven gericht waarin werd aangedrongen op lotsverbetering ten opzichte van loon en zondagsrust. De directie schijnt in de wijze waarop deze zaak is ia haar werk gegaan, termen te hebben ge vonden om daaraau met kracht een einde te maken. Althans moeten werklieden ge daan hebben gekregen. De behandeling van de zaak van den diefstal van muziekinstrumenten in de infan terie kazerne alhier, is reeds voor eene voor- loopige commissie van officieren aangevangen. Wc waren hedenavond in de gelegen heid de tentoonstelling te bezichtigen van teekeningen van de leerlingen der teeken leasen aan de St. Jozefsgezellenvereeniging alhier gegeven. Twee malen per week wordl daar gedurende de winteravonden les gegeven in het handteekenen door den heer P. J. Niesten, leeraar aan de burgeravond school en decoratieschilder alhier, en in het bouwkundig teekenen door den heer 0. G. Van Oerle. Een 40-tal jongens nemen aan die lessen deel. We hebben de vruchten van het daar gegeven onderwijs dus hedenavond gezien en hebben er een woord van lof ten volle voor over. I)aar is flink, veel en met lust gewerkt, en zonder eenigermate afbreuk te willen doen aan het handteekenwerk, dat van jongeien is, hebben we voor de vruch ten van het bouwkundig teeken-onderwijs bizonder veel lof. Ook de namen der bekroonden kwamen we te weten. De jury bestond nit de hee ren P. J. Niesten, C. G. Van Oerle en G. W. Schrijvers, rijtuigschilder alhier. Voor handteekenen werden bekroond (in volgorde naar het tentoongestelde werk): O. H. Van der Drift, J. Schouten, A. Slewe, J. B. P. Schouten en F. (1. Smit; voor het bouw kundig teekenen: C. H. Van der Drift, J. Breedeveld, J. Siegteuhorst, A. Sltwe en L. J. P. Van der Drift. Maar ook de niet bekroonden een bravo! voor hun streven. Allen hebben hun best gedaan eu het on derwijs is in uitstekende handen. In het Panorama op de Hoogewoerd wordt thans tentoongesteld „Zwitserlaud, oostelijke helft." Was de reeks „Savoije en de Montblano" bizonder b.langrijk, deze nieuwe serie is 't niet minder. De trolsclie natuur in al hare heerlijkheid, met al bare verrassend schoone gezichtpunten, maar daartussclienin der menschen kunst, de kunstige loop- en spoorwegbruggen, de wonderlijk bewerkte viaducten en tunnels. Wie hier leest over de spoorwegwerken daar ginds, kan zich moeilijk een duidelijk beeld denken van de werkelijkheid. Dat beeld wordt hier gegeven, gegrepen uit 't midden der natuur, uit het midden der kunstwerken, van af de ineest gevaarlijke punten. Of is ze niet prachtvol die Rijn- val bij Schatt'hausen, de Mutterberg bij Brunnei:, Lucern, Rigi, Pilatus, Limmatp Zijn ze niet kunstig uitgedacht en uit gevoerd, de Rigi spooiweg, de tunnel van de Axenstraat vooral, met het daar geboden overheerlijke vergezicht naar Fluëlen? De Wilhelm-Tell-kapel bij Fluëlen brengt ons terstond den kampvechter voor Zwitserlands vrijheid, den held uit den aanvang der 14de eeuw voor den geest. Machtig grootsch lijkt ons de St. Got- thardspoorweg en zijne kunstwerken bij onderscheidene plaatsen gelegen. Van ge heel auderen aard is hel gezicht op bet nederige dorp Airoio, op Brieg eu den Simplon, het Sialvedro dal, de Tessin-brug eu Bellinzona, de brug van Poschiavo en Pic de Verona, de brug en het dorp Maria en den Pic de Margua, den weg in de Tamina-kloof, Appenzell, enz. enz. Deze reeks is weêr bizonder schoon. De tweede helft van Zwitserland volgt de andere week eerst komt eene reis door Italië aau de orde, ten slotte nog eene nieuwe serie van de Parijssche tentoonstelling, terwijl dan bij de sluiting van den jaarkring 1889 ook het Panorama sluiten zal. Gister verscheen de „Almanak van het Leidsche Studentencorps voor 1890", voor rekening van dat corps uitgegeven. Deze jaargang is op dezelfde wijze ingericht als zijne vijf en zeventig voorgangers. Na de gewone opgaven van kalender en derge lijke vindt men, in ruim 200 bladzijden, een aantal gegevens omtrent de Leidsche hoogeschool. Wij deelen daaruit het vol gende mede. Het onderwijs is thans toe vertrouwd aan 48 hoogleeraren, waarvan 8 in de juridische, 9 in de medische, 11 in de philosophische, 15 in de literarische en 5 in de theologische faculteit. In de literarische faculteit is nog steeds eene plaats vacant. Verder zijn aan de academie verbonden 3 lectoren en 5 privaat-docenten. Tnsschen 15 November 1888 en 15 November 1889 hadden er 68 promotiën plaats, waarvan in de rechtswetenschap 47, staatswetenschap 5, geneeskunde 5, wis- en natuurkunde 1, scheikunde 1, klassieke letteren 4, Nederlandsehe letteren 3, godge leerdheid 2. In hetzelfde tijdvak werd het eerste gedeelte arts-examen door 31, het tweede gedeelte eveneens door 31 candida- ten met goed gevolg afgelegd. Dé graad van tandarts werd aan 5 candidaten ver leend. Het groot-ambtfnaars-examen werd door 5 Leidsche studenten met succes afgelegd. Tot proponent werden bevorderd bij de Ned. Herv. kerk 8 candidaten, bij de Remoiistranlsche broederschap 1. Het totaal aantal studenten wordt opge geven als 980; waarvan in de faculteit der rechten 398; geneeskunde 383; wis- en natuurkunde 6]letteren en wijsbegeerte 57 godgeleerdheid 63, en aan de Indische inrichting 18. Van deze 980 studentun zijn 698 leden en 61 oud-leden van het corps; 221 zijn niet lid. Hoezeer het vereeiiigingsleven ook onder de studenten bloeit, blijkt uit de niet min der dan 30 bladzijden lanbe lijst van commissiën en gezelschappen. Van deze laatste behooren 15 tol de openbare, de 66 andere tot de bijzondere vereenigingen. De meeste van deze behoo ren tot de rubrieken: disputen, locale gezelschappen en sportgezelschappen. Vooral de laatste bloeieu welig; men vindt gezel schappen, die zich wijden aan turnen eu schermen, schieten, schaatsenrijden, roeien, cricket, wielrijden, paardrijden, wandelen, kegelen eu het voetbalspel. Te Leiden verschijnen de beide studen tenweekbladen Vox Sludiosorum en Minerva. Op de naamlijsten eu de opgaren van de besturen der vereenigingen volgen de ver slagen van het corps en zijne gezelschap pen, en die der colleges. Van ouds zijn deze laatste verslagen de plaats, waar de studenten hunne klachten eu wenscheu betreffende het onderwijs kenbaar maken. Te meer waarde moet aan die verslagen worden toegekend, daar zij door de ver schillende faculteitsvergaderingen zijn vast gesteld. Met name het verslag der medische faculteit bespreekt uitvoerig de leemten in hel onderwijs, dia voor een groot deel blijken voort te komen uit deu onzalig gestegen toevloed van medische studenten. Het mengelwerk dat met de „Mixed Pickles" deu almanak lesluil, is dit jaar, althans quanlitatief, in vergelijkiug met het „voorwerk" slecht bedeeld. Het wordt voorafgegaan door drie belangwekkende levensbeschrijvingen: van prof. Rauwenhoff door zijnen ambtgenoot Tiele, van prof. d'Ablaiug door mr. J. 11. Bijdendijk en van prof. Cobet door dr. J. J. Hartman. De almanak is versierd met de prachtig uitge voerde portretten (photogravure) van wijlen de hoogieerareu Rauwenhoff' en d'Ablaing en van den rector magnificus, prof. Fran chimont. Het Soer. Rbld. meldt: l)r. Snouck Hurgronje zeer ziek van Banjoemaas te Poerworedjo aangekomen en in de kaboepaten gelogeerd, heeft zich di rect ouder behandeling van dr. Hijmans ge steld, en is thans zoo goed als hersteld. Een paar aldaar als zeer knap bekend staande hadjis zijn erg verlegen met hnn figuur tegenover de geleerdheid van dr. Snouck Hurgronje; hij spreekt prachtig ma- leisch, tot groote verwondering van de inlandsche hoofden, en verstaat ook het Javaansch. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde, aan de rijks-universiteit alhier, de heer M. C. A. Bijleveld, geb. te Rot terdam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Compressiemyelitis". OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot rech- ter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Utrecht, mr. C. E. Harbord, advocaat en procureur aldaar; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Amsterdam n°. 3 mr. A. H. M. Tan Berckel, advocaat en procu reur te Amsterdam. Ook de heer Heldt bleef in de gis termiddag gehouden zitting van de tweede kamer aandringen op geuade voor Geel en wilde dezen niet laten lijden voor de min achting, die anderen voor de overheid be- toonen, of voor de agitatie, die zij onder het volk onderhonden. Hij raadde den minister nogmaals, die zaak te herzien en nader te onderzoeken. De minister van justitie erkende de nood zakelijkheid van straffen tegeu misbruiken van vreemde visschers tegen tiollandsche vaartuigen. De ministers van justitie eu van mariue verzekeren, dat op de visscherij in de ter ritoriale wateren scherp zal worden toe gezien. De minister van justitie ontkent over eene vorige regeering afkeuring te hebben uitgesproken. Men late behandelingen van deze thans buiten beoordeeling. Het algemeen debat is gesloten. Bij de behandeling der artikelen is aangenomen met 55 tegen 38 stemmen een amendement om niet acht uieuwe ambtenaren van het openb. ministerie bij de kantongerechten aan te stellen. De heer De Beaufort bracht ter sprake het gebeurde bij de uilzetting van een vreemdeling te Hengeloo. De minister van justitie weet alle schuld aan de nalatigheid van dien vreemdeling, terwijl de burgemeester zijn plicht deed. Uitzetteu van hunne inboedels, have eu goed, gelijk met deze vreemdelingen, ge schiedt vaak. De heer De Beaufort bleef dit in strijd met de vreemdelingenwet achten. De post „geheime uitgaven", door den heer Domela Nieuweuhuis bestreden, omdat daaruit geheime spionnen konden bezoldigd worden, werd aangenomen met 79 stemmen tegen één, die van den heer Domela Nieu weuhuis. In de gisteravond voortgezette zitting van de tweede kamer werden de beraadsla gingen over hoofdstuk IV van justitie voort gezet. Bij de 6de afdeeling (gevangenissen) her innert de heer Mees aan de herhaalde klach ten in de couranten over den toestand van het jongenegesticht op den Kruisberg. Spr. beeft een sterk vermoeden dat de berichteu uit onzuivete bron vloeien; intusschen heb ben ze indruk gemaakt. Deze minister beeft als kamerlid de discussiëu vroeger bijge-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1