m. - het gebeurde te wreken, daar toch in den 1 regel de vervolgingen, tegen dergelijke» zeeroof tegen Engelsche vissehers ingesteld, j in het nadeel der Hollandsche vissehers uit- 1 loopen. De bemanning van de schuit wist 1 eindelijk de lijn van het trawlnet machtig te worden en hakte die af. Wij herhalen, als het toezicht niet ver- f scherpt wordt, zuilen een volgend jaar nog j erger tooneelen aan de orde van den dag zijnde animositeit tusschen de vissehers j neemt steeds toe (Fad.) j Wie nu en dan in de noodzakelijk- j heid is, langeren of korteren tijd buiten zijne woning te vertoeven, zal er doorgaans j prijs op stelien, wanneer hij een logement moet betrekken, daar steeds dezelfde kamer in gebruik te hebben. Maken de omstan j digheden dat echter een enkele maal onmo- ij gelijk, dan zal men in de meeste gevallen jj een ander vertrek voor lief nemen. Een der habitués van het grootste, ofschoon niet voornaamste hotel te Dordrecht dacht daar over Vrijdag echter anders. Het uilschot der maatschappij aldaar heeft nl. sedert tal van jaren stilzwijgende vergunning om de 8ledenaarsstallen aau de Varkenmarkt als woning te bezigen. Een aantal mannen cn vrouwen slapen daar in zittende of lig gende houding, de een in een hoek, de andere op een wagen een derde lusschen de paarden, met wat oude lappen of een hoop stroo als hoofdkussen. Een dier litden de 46jarige H. H., had zich eene zitbauk als rustplaats uilgekozen en beschouwde die, op grond van langdurig gebruik, als zijn onbetwistbaar eigendom. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur thuis komende, had echter een ander, de 36jarigc T. A, K.gebruik gemaakt van zijne afwezigheid om zijne moegesienterde leden op die bank uit te strekken, waar hij den slaap des rechtvaar digen genoot. Daarover in woede ontstoken, zocht H. naar een middel om zijne over rompelde veste te hernemenzijn oog viel op eene in den stal liggende bijl; hij greep die, en gaf met den rug van dat wapen K. een geduchten slag op het hoofd, tengevolge waarvan een hevig bloedende wonde ont stond. De menschen schijnen tegenwoordig zoo weinig te bewaren te hebben, dat zij geen brandkast kunnen gebruiken. De Chat- woodsbrandkast bij de laatste verloting der I loll. M pijvan landbouw te Haarlem op n°. 6050 gevallen, is althans nog niet af gehaald. Op aanbeveliug van curatoren van het gymnasium te Amsterdam, is door bur gemeester en wethouders tot vervulling der vacature in de oude talen aan die inrich ting ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan dr. C. J. Eggink voorge dragen de heer dr. C. J. Vinkesteijn, leer- aar aan het gymnasium te Delft en dit met uitnoodiging van deu raad, om den te be noemen leeraar de hoogste jaarwedde toe te kennen, waarop hij ingevolge de ver ordening betreffende de jaarwedden enz. der leeraren, kan worden aangesteld. Terwijl een deurwaarder in de hoofd stad bij een huurder op een 4e verdieping zijn exploit deed, schijnt een vau de mede bewoners den man eenige genotvolle oogeu- blikken te hebben willen voorbereiden. Al thans toen de dienaar der wet naar beneden terugkeerde, moet hij, Ier hoogte van de 3e verdieping, den voet gezet hebben op eene groote verzameling knikkers. Deze voorwerpen hebben waarscbijulijk bewerkt, dat de waardige man, zonder een der volgende verdiepingen als lusschensta- tion meer a»D te doen, om zoo te zeggen als een bal naar beneden is getuimeld. De man har zich zóó bezeerd, dat men bem per rijtuig huiswaarts moest brengen. Zaterdagmorgen ontstond een begin van brand in de school te Houtrijk en Polaneu, toen de kinderen zich daarin be vonden. In betrekkelijk korten tijd was men het vuur meester. Men schrijft uit Apeldoorn aan hel Ltr. Dbl. 't Gebeurt zeker zeer zelden dat men Sint-Nicolaas in werkelijkheid aanschouwt. z»izei olcctus enkelen viel dit Dondeidag dan ook te beurt. Per trein van Amsterdam kwam te ongeveer 8 uur de beminde Sint, in keurig bissckopsgewaad met den staf, te Apeldoorn aan. pjet op het peiron aanwezige publiek zaf? M;m plotseling uit een le klasse coupé stappen, en was dol blij over dit buiten kansje. '.'wee negers, als bedienden, mede keurig uitgvloscht, volgden hem t-u droegen niet weinig tot de algemeene vroolijk- heid bij. Ouk de uoodigï bagage was aanwezig. De verschijning was echter te kort. Voordat men zich bij Sint kon aanbevelen, reed hij met zijn trawanten in een vigelante pijlsnel Apeldoorn in. sa» ao» mm w- 4ra Naar men verneemt, waren deze goede geesten studenten uit Utrecht. Vrijdagnamiddag is door eenige uit de school komende kinderen onder het ijs in een der Weurtsche kolken te Nijmegen het lijk gevonden van den bloemist K. wonende te Hees, die sede.rt 4 weke» ge leden werd vermis!» Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur, stortte de postkar, die van Meppei op Assen v. v. rijdt, op de hoogte van de Jonkcrsbrug te Srnilde, in de hoofd vaart. De conducteur kwam met den schrik vrij, daar hij van de kar wist te springen, doch de postiljon tuimelde mede in de diepte. U j werd ruet veel moeite op het droge gebracht gelukkiger dan het paard, 't welk ver dronk. De posiiljon werd per rijtuig naar Assen vervoerd. Hij was gisterenmiddag bijna nog niet in staat te spreken. De inhoud der kar kwam te Assen in door natten toestand aan en moest eerst worden gedroogd, voor de bestelling er van plaats kou hebben. De heer P. J. 11. student in de medi cijnen aan de universiteit le Groningen, tegen wieu door het O. M. bij de arr. rechtbank te vViuschoteu eene veroordeeling was ge- eischt tot eene geldboete van f40 subs. 10 dagen gevangenisstraf, ter zake beleediging door smaadschrift, is Vrijdag door dat rechts college vrijgesproken. De rechtbank nam aan, dat het ten laste gelegde feit niet daarsteide eene beleediging van den burgemeester van Finsterwoide, den beer S. W. Schortinghuis. Te Wilhelminadorp werden bij de laatst gehouden klopjacht in dien polder, door de jachtclub ,/t Klopje" 300 hazen geschoten. In 't geheel werd door dat ge- zeischap in dit jachtseizoen een getal van ruim 800 hazen gedood. Wel een bewijs voor de bijzondere wildrijkheid van Zuid- Beveland. Te Gastel (N.-Br.) werd ongeveer 8 maanden geleden een dertienjarige knaap door een hondje in den neus gebeten, zonder te vermoeden dat die beet ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De vorige week gevoelde de jongen zich ziek en de geneesheer ver klaarde spoedig, dat hij lijdende was aan razernij. Na hevige smart is het arme kind Woensdag overleden. De inwoners der gemeente Asten (N. B.) zijn wegens den gunstigen financi eelen toestand der gemeente, ontheven van de opcenten op de grondbelasting. BlTITEN LA E DSÖIE BEBIüJiTEE 8ELÜ1B. De kamer vau vertegenwoordigers heeft Zaterdag de beraadslaging voortgezet en ten einde gebracht over de ïuterpellatie- Btra, omtrent het ontslag van den heer Gautier de Rasse. De heer Jacobs (van de rechterzijde) ver dedigde het kabinet. De minister van binnenlaudsche zaken, de heer Devolder, kwam nadrukkelijk op tegeu de lasterlijke aautijgingen, waaraan hij teu doel had gestaan. De heeren Bara en Janson voerden daarop nog het woord, maar brachten geen nieuwe gezichtspunten aan het licht. Ten slotte werd met 76 tegen 34 stemmen (vier leden onthielden zich) eene motie van orde aangenomen, waarbij de handelwijze der regeering wordt goed gekeurd. Eft ft' Door den Privy Council is, gelijk de telegraaf ons meldde, een besluit uitgevaar digd, dat vee uit Nederland aan eene quaran taine van drie tot zeven dagen moet worden onderworpen eer het aan de Theemshaven mag gelost worden. Dit besluit is niet, gelijk de Times eerst meldde, maar wat ter stond door den Nederlandschen gezant inde Times tegengesproken werd, uitgevaardigd, omdat in Nederland veeziekte heerschte, maar louter als een vc orzurgsinaatregel, omdat het uiond en klauwzeer in Duitschland heerschei.de is en zich in de nabijheid der grenzen «an Nedeiiaud vertoond heeft. De quarantaine was tot vóór weinige dagen slechts op 12 uren bepaald geweest. Het schijnt echter, dat de quarantaine vermeden kan worden, indien hel vee naar Deptford gebracht en daar terstond geslacht wordt. Voor i September II. placht dat ook te geschieden sedert dien datum was de invoer van Nederlandsch vee in de Theetnshaven vrii. Volgens de Times werden Donderdag 29Ü0 schapen uit Nederland te Deptford aan wal gebracht en geslacht. De voorzitter van het Burin pacha- comité te Londen heeft uit Zanzibar eene dépêche ontvangen, waarin gemeld wordt dat in den toestand van Emin-pacha merkelijke beterschap is gekomen. 7S 5JCT tm .-a-.s Omtrent Emin Pacha meldt de Times nader, dat hij tien uur lang bewusteloos lag, maar nader weder spreken kon. Hij hoopt binnen een 10-tal dagen te Zanzibar te ij ii. Toen Emin na zijn val werd opgenomen, was een zijner o^gen gesloten en vloeide hem net bloed uit de ooren. Zijn lichaam was zwaar gekneusd en hij heeft dan ook, nelijk men weet, ernstige inwendige kwets uren ontvangen. De St. James Gazette zegt het volgende Koningin Isabella van Spanje is ont- moetigö door de omwenteling in Brazilië. „De Voorzienigheid", zegt zij, „is tegen ons". Het doet er" niet toe wat een monarch doet, het eind is toch dat hij in balling schap geraakt. Dom Pedro was een ideale verst; toch heeft een omwenteling hem weggejaagd, hoewel zelfs zij die hem ont troonden hem alles goeds weiischten en hem goed behandelden". Volgens de Pali Mal Gazette heeft B.ulauger een engagement aangenomen Om dertig lezingen over hel Boolangisme in Noord-Aurerika te houden tegen honderd- twintig pond sterling per lezing. I» ORTVtiA 1<. De plechtige kroning van Dom Carlos 1 tot koning van Portugal is op den 28n dezer maand bepaald. In de aan lord Salisbury overhandigde nota handhaaft de Porlugeesche regeering hare rechten, welke zij gegrondvest acht op vroegere ontdekkingstochten en op de pogin gen van Portugal om den slavenhandel te bestrijden. De ex keizer van Brazilië en zijne familie, vergezeld vau koning Carlos, den infant Alfousus en de ministers van buiten- landsche zaken en marine kwamen Zaterdag te Lissabon bij het aisenaal aan wal, namen plaats in de gereed slaande koninklijke rij tuigen, en begaven zich onder geleide van een escadron cavalerie en een regiment in fanterie naar het paieis. Het publiek bracht aan dom Pedro en •zijn gezin eene eerbiedige hulde. Een telegram van Teneriffe van den 4en meldt, dat Petro, oud-voorzitter van den Braziiiaanschen ministerraad, Dinsdag avond te St. Vincent is aangekomen en daar eene conferentie met Dum Pedro gehad beeft. ITALIË. Uit Massoeah wordt van Italiaansche zijde gemeld, dat Seaoum en Sebbat, generaals van koning Menelik, in vereeniging met twee benden inboorlingen onder bevel van kapitein Bettirri, op 2 dezer een volslagen nederlaag hebben toegebracht aan Mangaslia en Ras Aioula. Ten gevolge van dit gevecht zijn alle vijandelijke strijdkrachten in Tigré ver nietigd. Bijzonderheden worden verwacht. OUITSCfl LAVB. De Reic/isanzeiger bevat een telegram van keizer Wilhelm aan Emin Pacha, i. d. 4 dezer. De keizer zegt: „Bij uwen terug keer van den post, waarop gij u ruim vier jaren met echt Duitsche trouw en plichts vervulling heldhaftig hebt gehandhaafd, bied ik u mijne gelukwenscben aan en betuig u mijne bijzondere voldoening. Het heeft mij groot genoegen gedaan, dat de troepen van den Duitschen rijkscommissaris u den weg aan de kust konden banen juist in de onder onze bescherming staande streken." Een telegram aan Stanley van 4 Dec. luidt: „Dank zij uwer geestkracht en uwen ombuig- zamen moed hebt gij, na herbaalde door kruising van het „zwarte werelddeel" uwen nieuwen tocht te midden vau verschrikke lijke gevaren en bijna onoverkomelijke moei lijkheden ten einde gebracht. Dat gij ze alle zijt te boven gekomen en dat uw terug tocht u voert door lauden waar mijne vlag wappert, schenkt mij groote blijdschap en ik heet u hartelijk welkom bij nw terugkeer in veiligheid, in de beschaafde wereld". Met betrekking tot het ernstig Opgeval, aan Emin-pacba overkomen, volgt nil het reeds bekend telegram van Stanley aan den keizer. Op eene vraag van den keizer omtrent den toestand van Emin, seint Wissmann onder dagleekeuing van gisteren 6 Dec. naar Darmstadt Emin is Hts beter en blijft te Bagamoyo; bij heeft mij opgedragen Uwer Majesteit mede te deelen, dat de gelukwenscb van zijn keizer de beste belooning is voor zijn arbeid, en dat bij daarvoor zijn onderdanig- slen dank betuigt. De rijksdag nam de bankwet bij derde lezing aau, in denzelfden vorm, waarin de regeering het ontwerp indieude. In het verdere verloop der bijeen komst van btt bestuur der mijnvereeniging te Essen, verklaarde de vertegenwoordiger der regeering, na kennisgenomen te hebben van het besluit van het bestuur, dat hij oumiddellijk de vertegenwoordigers der mijnwerkers met dat besluit zou bekend maken. Mochten de mijnwerkers toch tot staking van den arbeid besluiten, dan zouden zij alle sympathie bij de regeering verliezen. De Duitsche Afrika-reiziger, kapitein Kund, is met geheel gebroken gezondheid van zijne reis teruggekeerd, gedurende welke hij ook de spraak verloren heeft. Het bestuur der mijnvereeniging te Essen heeft volgens de Rheinisch Westfii- lische Zeilnng besloten, de mijnbtsturen uit te noodigen alle maatregelen, welke wegens niet aanneming van werklieden genomen zijn, te laten varen. De mijnbestureu van Essen moeten reeds een besluit in dien zin ont worpen hebben. Voor het oogenblik is het nog niet uit te maken, of er legen heden eene al gemeene werkstaking van de YVeslfaalsche koienwerkers te wachten is of niet. De be richten daaromtrent spreken elkander tegeu. Zooals bekend is, loopt het geschil ditmaal niet over loonsquaestie. De arbeiders dreigen met eene strike, omdat de meeste urijndirecties zich vereeuigden om in de eerste plaats zekere werklieden, die bij de jongste werk staking meer bijzonder op de voorgrond traden, nergens meer aau het werk te stellen, en in de tweede plaats slelselmatig voor de mijn werkers de vrijheid te beperken om aan eene andere ruiju werk te zoeken. Dit laatste zou daardoor geschieden, dat voortaan van wege het mijnbestuur een geheim teeken wordt geplaatst op het bewijs van ontslag, dat aau den vertrekkenden mijnwerker wordt uitge reikt. Het gevolg daarvan zon zijn, dat geen der gecoaliseerde mijn-directies die arbeiders weer in dienst neemt, en zoodoende zou door middel van dwang een vast personeel aan elke mijn afzonderlijk verkregen worden. Tegen die maatregelen, waardoor de vrije beweging der werklieden wordt verhinderd, heerscht de verbittering. De mijnbesturen ontkennen echter met nadruk, dat er derge lijke maatregelen genomen zijn, en beweren verder, dat zij alleen zulke werklieden ont slagen hebben, die zich als onverbeterlijke onruststokers gedragen hebben. Daartegenover staat het beweren der werklieden, dat de genomen maatregelen hoofdzakelijk ten doel hebben in de toekomst elke coalitie van de werklieden onmogelijk te maken. Onder de mijnwerkers heerschte tot Zaterdag namiddag nog groote oneenigheid over de werkstaking. Een groot deel hunner is daar van afkeerig en wordt hierin gesterkt door enkele aanvoerders bij de vroegere werk staking, die zeggen, dat voor het oogenblik nog eene voldoende orgarrisatie ontbreekt, om het eventueel weken lang te kunnen volhouden. Daar intusschen het meerendeel der werklieden, op wie de afgekeurde maat regelen werden toegepast, buiten de mijnen andere bezigheid hebbeu gevonden door be middeling van de stedelijke en rijks-autori teiten, vervalt ook de onmiddellijke aanleiding tot eene strike, tenzij er van wege het be ginsel moet gestaakt worden. De meeste katholieken bladen, die in de mijnstreken tamelijk veel invloed hebben, raden de werklieden dringend aan de vrede te bewaren, en vooral wordt hun van ver schillende kanten aangeraden, eene eventu- eele staking niet plotseling te doen uitbreken, maar die veertien dagen te voren aan te kondigen, om te voorkomen, dat de werk lieden de sympathie van den keizer en de welwillende gezindheid der regeering ver beuren. Daar de werkstakerskas der West- faalsche koienwerkers nog ledig is, en van de ongeveer 90,000 werklieden slechts 35,000 tot den werkstakingsbond behooren, zien de omstandigheden in het Saargebied er op het oogenblik veel slimmer uit. Daar moeten alie werklieden vereenigd en de werkstakiugskas goed gevuld zijn. Ook daar gelden de klachten hoofdzakelijk bet ontslag van vroegere arbeiders. Zoolang in tusschen de koienwerkers in de Saarstreek geen antwoord hebben ontvangen op hun per soonlijk verzoekschrift aan den keizer, dien zij om een rechtvaardig onderzoek vroegen, zoo lang blijft daar zeker de rust bewaard. Met dat al zamelen ook deze werklieden levens middelen en gelden op, ten einde zich toe te rusten op eene strike. Bijzonder trekt de aandacht, dat de alge meene raad der arbeiders-partij in Belgie tot de Belgische kolenmijn-werkers den eiscb ge richt heeft om zich te verzetten tegen alle meerdere productie van Belgische steenkolen, opdat niet de Westfaalsche mijnwerkers be nadeeld worden. Evenzoo verklaarden de Poolsche mijnwerkers, dat zij ditmaal hunne Westfaalsche vakgenooten zullen ondersteu nen. Anders halen de Westfaalsche mijn eigenaren gewoonlijk Poolsche werklieden uit Silezië.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2