i::3 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II zc ouiaiit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ABOiiSSEESEfêT: Dinsdag 10 December 1889, - M\ 290, ADVERTEITIEl: Bureel: Scheepioakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BLNN ËSLANDSOÜE BERICHTEN, '-V-41 Vooi Leidenper 3 maanden1.2a. Franco door het geheele rijk, er 5 maanden l.tttt. Prijs per SUtmuier 10 l'eat. •203e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. 8 t tui s- Sier i e h te s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 1 ten November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen Ier algemeene kennis dat lot het doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uiige, breid lager ondcrwjjs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in hel school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in bet school gebouw aan de Voommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klassevoor meisjesin bel school gebouw aan de Breeslraal; en wel van den 2den lot en met den 14en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd van des voormiddags halfnegen lot negen urenen op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van lialftwee lol twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondigiiij door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 November 1889. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12 December 1889, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven van liet benoemde lid van den Gemeenteraad den heer J. Van der Dreggen Azn. 2®. Verzoek van Mej. J. M. Dijkman om ont slag als derde onderwijzeres aan de Leer school. (240). 3°. Idem alsvorcn van L. K. llarmscn als leeraar aan de Inrichting tot opleiding van 0. I. Ambtenaren. (248). 4®. Idem alsvorcn van Dr. P. Van Romliurgh als leeraar aan de Kweekschool voor onderwijzers. (250). 5°. Idem van de afd. Leiden en omstreken der Maatschappij tol bevordering der Bouwkunst, om een subsidie uil de ge meentekas voor den te houden wedstrijd voor handwerkslieden. (247). 6°. De bezwaarschriften tegen het kohier der Plaalseljjke Directe Belastingen. 7°. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de openbare bewaarscholen. (140) LEIDEN, 9 December. De persoon uit Oegstgeest, die ver dacht wordt zich alhier aan diefstal eener demie-seison te hebben schuldig gemaakt, is ter beschikking der justitie tiaar de ge vangenis te 's Gravenhage overgebracht. Daar de jas nog steeds niet is gevonden, verzoekt de commissaris van politie alhier den persoon, die in de vorige week een pakje bij den koffiehuishouder H. aan de Beestenmarkt heeft gebaaldzich aan zijn bureel te vervoegen, onder mededeeling, dat het verbergen, wegmaken of aan het onderzoek der politie of justitie onttrekken van voorwerpen waarmede het misdrijf is gepleegd, strafbaar is gesteld. Door de politie alhier is proces ver baal opgemaakt tegen een jongen uit Oegst geest, die, met borstels langs de deuren gaande, de dienstboden misleidt, door het oogenblik af te wachten dat de dames nit wandelen zijn gegaan, die meisjes wijs te naken, dat hare patronessen borstels enz. van hem hebben gekocht, die hij moet te buis brengen tegen ontvangst van den koopprijs, die veelal te hoog is. Bij terug komst der dames blijkt dan dat deze van geen koop afweten. Mede is door de politie alhier proces verbaal opgemaakt tegen een 12-jarig meisje, dat onlangs zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijksdaalder ten nadeele eener 90 jarige vrouw en van geld uit een winkel, maar nu het voorbeeld der onlangs alhier vertoefd hebbende vrouw willende navolgen, in een winkel gegaan is om een roode kool te koopen. Zij vroeg geld van een gulden terng, maar wist door verschil lende praatjes de personen in den winkel zoo af te leiden, dat deze haar met de teruggegeven 95 cent lieten weggaan, zon der een gulden te hebben gezien. Het geld was bij hare aanhouding reeds bijna geheel versnoept. Op het 1ste concert van de Neder- landsche Toonkunstenaarsvereeniging, te Dordrecht te geven op Dinsdag 17 De cember a. s.zal o. a. als soliste optreden mej. Wia Dikema, concertzangeres, leerares aan de Leidsche muziekschool. Bij de op 2 dezer te Amsterdam door den directeur van 's rijks magazijn van geneesmiddelen gehouden aanbesteding waren minste inschrijvers de firma Sanders Co. voor perc. 151 zeep (Marseill. droog en hard) A f 0.47, zeep (cocos) A f0.44; de Leidsche Katoemaatscbappij voor perc. 159 effen katoen A f 0.156. Hedenavond laat zal onder sterk ge leide de bevolking van het huis van deten tie nabij deze gemeente per extratrein naar Leeuwarden worden vervoerd om daar ver der hunne straf te ondeigaan. Op een der laatste dagen van de vorige week werd een bewoner van de Lan- gr.grachl door eelie beroerte getroffen ten gevolge waarvan hij overleed. In de vorige week viel eene vrouw in de Groenesteeg van de trappen barer woning. Zaterdag j. 1. is de ruim 7ü jarige vrouw tengevolge van dien val overleden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 52.—, f27.—, 5.70 en /2.80. laagste 52.ƒ26.50, ƒ5.50 en f 2.75. Oojs Jhrdrechtsche Courant viert haar eeuwfeesM In haar Zaterdagavond versche nen nu,turner, waarbij tevens een nummer van 2-k December 1789 is gevoegd, geeft ze eenfjpgeschiedenis van haar bestaan ge- honderd jaren. We ontleenen volgeude f7 werd de uitgeversfirma, Abra- en zoon alleen gedreven door usse, later heer van Oud-Alblas. 'ste zoon, Abraham Blussé, de jonge, October 1772 te Dordrecht geboren, studeerde alhier in de theologie, werd iugesbhreveu op de rol der Waalsche propo nenten en keerde in 1795 naar zijue ge boorteplaats terug. Toen nu Pieter Blussé van Oud-Alblas in 1797 de Uordrechtsche Couraut" kocht, bestemde hij die voor zijn zoons Abraham en Adolph Blussé, welke laatste sedett den dood van zijn vader in 1824 dezen op volgde in de ambachts-heerlijkheid van Oud Alblas en daarnaar zich noemde Blussé van Oud-Alblas. Na korten tijd het blad mede geredigeerd te hebben, vertrok Abraham weer naar de Sleutelstad, waar hij de redactie op zich nam der „Ftansche Leid sche courant" van den hoogleeraar E Luzac: „Nouvelles politiques publiées A Leyde par A. Blussé." Dit duurde tot 1804, toen het blad opgeheven werd, op aandrang van den Franschen gezant. In hetzelfde jaar verscheen echter weder onder de leiding van A. Blussé: Journal politique publié A Leyde par J. C. Texier Westmul- ier," welk blad in 1807 door koning Lodewijk Napoleon werd aangekocht. In 1815 werd Blussé tot schoolopziener en secretaris bij de Provinciale Commissie van Onderwijs in Zuid-Holland aangesteld en in 1841 tot ridder van den Ned. Leeuw benoemd. Hij overleed 3 December 1850. Men getuigt van hem: „Hij was een ijverig practisch man, die slechts weinige geschriften heeft nagelaten, maar veel goeds gesticht beeft." UN1VEIISIT ster. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks-universiteit alhier, de heer W. C. J. A. Peperkamp, geb. le Woerden, na verdediging van zijn acadtmisch proefschrift, getiteld: „De ver- epiediug in verband met het oorlogsrecht, het militaire strafrecht eu het gemeene strafrecht". OFF1C1EELE HKKICHTKNi. Bij kon. besluit is aan mej. M. J. J. Wissing, geb. te Münster (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet ge vorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs; Bij kon. besluit is de heer J. W. Visser directeur der kweekschool voor machinisten te Amsterdam, die met 1 Januari 1890 aftreedt als lid der commissie, bedoeld in art. 3 der wet van 28 Mei 1869 Staats blacl n°. 97), uiet ingang van dien datum opnieuw als zoodanig benoemd. De minister van oorlog zal op 12 dezer geen audiëntie verlesnen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 's rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik te vervullen is de betrekking van twee den geneesheer, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 200U en geuot van vrije woning, voeding, vuur, licht en ver- plegiug. Die voor deze betrekking in aanmerking willen komen, behooren zrch daartoe védr 21 dezer bij een op gezegeld papier ge schreven verzoekschrift tot den koning te wenden. Naar de Standaard verneemt, ver- schijnt weldra een vlugschrift, getiteld: Pa cificatie, door jhr. mr. A. F. De Savoruiu Lobman, naar aanleiding der nu ouk door de eerste kamer aangenomen schoolwet. De 23ste lijst van de llde jaarcol lecte voor de scholen met den Bijbel be draagt met de nagiften f 91.469.146 zijnde de opgaven van 575 locale comité's. Aan het examen voor rijkstelegraaf- klerk dezer dagen gehouden, werd door elf geagreëerde klerken der posterijen deelge nomen, van welken er naar wij vernemen, tien slaagden. Jhr. mr. W. V. R. K. Baud, majoor der dd. schutterij te 's Gravenhage, is be noemd tot luit.-kol.-kommandant dier schut terij, in de plaats van K. J. G. baron Van Hardenbroek van 's Ueeraartsberg eu Berg- Ambacht. De Zaterdagavond gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders in de Zuid-Hollaudsche Credietvereenigiug te 's Gra venhage homologeerde het ontslag door de directeuren Haakrna van Roijen en d'Engel- bronner ingediend. Uit de mededeelingen omtrent den stand van zaken bleek, dat er een verlies is van f230,475, en de dubieu- se posten f291,000 bedragen. De balans van activa en passiva sluit met een batig saldo van f 799,726. De vergadering bekrachtigde met 539 tegen 19 stemmen het voorstel om op 1 Februari volslorting van de aandeeleu te vragen; er is thans reeds voor een bedrag van f 303,000 volgestort. Het plan bestaat eerlang de statuten te herzien in den geest van bezuiniging tot een jaarlijksch bedrag van f 15,000, onder anderen door vermin dering tot op de helft van de tractementen der directeuren. Als alles behoorlijk gere geld is, kan de vennootschap op den voort- durendeu steun der Nederlandsche Bank rekenen. In overleg met hare directie wordt de boekhouder der vennootschap, de heer Truffiuo, tot directenr benoemd voor de andere directenrs-vacature zal de directie der Nederlandsche Bank eene voordracht doen en werden tot commissarissen gekozen de oud-coaimissaris minister van staat Heems kerk en mr. J. Addink, die de betrekking aannamen. De vergadering werd geleid door den voorzitter van commissarissen, den heer Piek. Volgens de gedane mededeelingen is de levensvatbaarheid der zaak ver zekerd. Men schrijft aan het Fad. uit Sche- veningen: De hariugvis8cherij is voor dit jaar ge ëindigd. Nog een dertigtal schuiten worden terugverwacht en binnen eenige dagen zal de geheele vloot, op enkele schuiten na, die te Vlaardingen overwinteren, omhoog gebracht zijn. Schippers eu matrozen wor den dan weer voor eenige weken op doh- aclief gesteld. De laatste haringreis is dit maal niet meegevallen. Kort voor het stormachtige weder van verleden week ver toonde zich de haring reeds zeer spaarzaam en daarna in het geheel niet meer, zoodat de meeste schuiten achtereenvolgens met enkele aantallen tonnen haring terugkeerden. Wat de resultaten van de baringvisseberij in 't algemeen betreft, daaromtrent kan worden medegedeeld, tot de totale besom mingen die van het vorige jaar overschrij den. Hoewel de officieele cijfers voor het bepalen van een juist gemiddelde vooralsnog ontbreken, kan dat toch geraamd worden op p.m. f6000; naast enkele besommingen van f 4000 staan andere van f8000 eu f 9000. Vangsten en haringprijzen waren dit jaar zeer bevredigend. Enkele reeders leden belangrijke ver liezen aan vischwant, doch verleden jaar waren die verliezen meer algemeen. Het tijdelijk gesloten rijkstelegraaf- kautoor met teJepiiooudienst te Lisse wordt op 10 dezer heropend. Dit Aantoor blijft op Zon- en feestdagen gesleten en zal op werkdagen opon ai,.. If tot 12 uren voor- en van 3 tot 4 eu 7 tot 8 uren namiddags. Hoe noodig het is, dat het politietoe zicht op de Noordzee nog versterkt wow'L kan blijken uit hetgeen dezer dagen voorge vallen is met de bomschuit „Petron-Ha ®n Johanna", van de reeders C. en -tl- Toorn Jz. te Scheveningen. Terwijl de schipper van genremd vaartuig A. v. d. Harst, visscheude was kwam een Engelschmau met ziju trawlnrf envischte dwars door de vleet, waardoor ongeveer 40 netten van de schuit verloren gingeu- De Engelschman vervolgde zijn weg maar werd door de bemanning van de schuit iu het oog gehouden met het doel zich ovqe

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1