BIJVOEGSEL BINNENLANDSCHE BERICHTEN. B UITEN LAN 1)SCHE BERICHTEN. ff JSK5 m ao» mm mzs TB33 «r:5 TUL7 WH® <3* HSSSff SC* behoorende bij de Leidsche Courant van 2 December 1889. tllIZIKK, LKTTKKKY EST KUKST. Studenten-Tooneel. 't Had zich laten denken dat in den Schouwburg gisteravond bijna geen plaatsje onbezet zou blijven bij de gastvooretelliug van de Leidsche Studenten-afdeeling van het Nederlandscb Tooneelverbond, ook al zou zich denzelfden avond op eene vergadering van de Leidsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen, in het Nutsgebouw de gevierde spreker Justus Van Maurik jr. doen hooren en al zon die vergadering worden opgeluisterd door den zang van mevr. C. V. Van W. 't Was voorzeker jammer dat 't publiek in deze kiezen moest, want beide soirées be loofden veel. De voorstelling van het studenteu-tooneel dan trok uit den aard der zaak zeer veel toeschouwers. Uit den aard der zaak omdat 't waarlijk niet alledaagse!) is dat juist jon gelui van den stand en den leeftijd der heeren vertooners dit werk ter hand nemen, en evenmin alle.daagscb dat liefhebbers zich van hunne taak kwijlen op eene wijze, zoo als we dat van hel studenten tooneel gewoon zijn geworden. Hier wordt gewerkt met ernst en toewijding; hier zijn de luide bijvalsbe tuigingen zeer verdiend. liet eerst aau de beurt van opvoering was „Een partij piket," het overbekende tooneei- Bpel in één bedrijf van Fournier en Meier. Overbekend doch de heeren Maas Qees teranus en Plemp van Duiveland hebben ons een ridder De la Rocheferrier en een oud-koopman Mercier getoond, zooals we die nog niet zagen. De heer Plemp houde het ons ten goede dat we den heer Maas 't eerst noemen. Zijne vertolking van den ridder, den verarmden edelman wei is waar, maar den edelman van zoo trotsch karakter, is eene schepping. Het losse uitstekende spel van den gewezen koopman kwam daar echter uitstekend tegen uit. Tal van tooneeltjes in dit blijspel gaven zeer veel waar kunstgenot. De heer Blok, als de zoon van den ridder, als Raimond, vervulde zijn rol niet onver dienstelijk. Wanneer hij weer als jonge minnaar optreedt zal hij ongetwijfeld nog wel losser spelen dan gisteravond. Rosa, de koopmansdochter, zouden we zeker niet 't laatst genoemd hebben, wanneer de rol niet door den heer Prins ware vertolkt geworden. De vertolker heeft zich van zijne uiterst moeilijke taak lang niet onverdienstelijk ge kweten; zijne houding vooral deed zijn ge slacht niet al te zeer vermoeden. „Op het postkantoor," dramatische? schets in één bedrijf door Gerard Keller, is eene overbekende grap van betrekkelijk zeer weinig belang. De heer Buddingh heeft een volon tair Mens gecreëerd die onbetaalbaar was en tot het welslagen van deze schets zeldzaam veel heeft bijgedragen. De heeren Mouton, als de directeur Palters, Rosenstein als de beëedigde klerk Zonder, Costers als de sur numerair jhr. Haandelen en Schoemaker, als Friebart de kantoorbediende, hebben zich van de vertolking hunner rollen niet onver dienstelijk gekweten. Iets losser we sluiten hier natuurlijk den heer Mens, losbol «■officio, uit had het spel hier wei kunnen zijn. Of op een postkantoor met zooveel per soneel, een bediende het loket mag bedienen daarover zie men het bekende handboek van Keukenmeester eens na. Het blijspel in twee bedrijven „Archeulo- gen" vormde na het heerlijk opgedischte en fijn gekruide voorgerecht, de kostelijke hoofdschotel. Het stuk, geschreven door hem die er den hoofdrol in vervulde, door den heer Maas Geesteranus, is uitstekend in elkander gezet, met geestige en fijne zetten rijk gekruid en geeft gelegenheid tot tal van alleraardigste tooneelen. De heer Barman (de heer Maas Geeste ranus) is eeu zeer vermogend man, rijker aan geld dan aan gezond verstand. Van dit laatste gemis profiteert een gelukzoeker Van Derven (de heer Buddingh) die voor geeft oudheidkenner te zijn en voorheen directeur van bet archeologisch museum te Mechelen te zijn geweest. Van Derven maakt bij Barman den lust voor archeologie gaande en op des renteniers buitengoed wordt alles om- en opgegraven, om te zien of er ook een of ander voorwerp uit den véértijd te vinden is. Voor groote sommen verkoopt Van Derven potten en pullen, munten en penningen van twijfelachtige echtheid en waarde aan den liefhebber- archeoloog en deze laat zich kostelijk beet nemen. Van Derven slaat zelfs het oog op de eenige dochter van Barman en de vader die intusschen zeer veel moeite doet den gelukzoeker tot directeur van het archeolo- van giscl) museum in de plaats te doen aanstel- be" len zou naar zijne meening zijne dochter aan niemand beter kunnen geven. Maar Barman heeft nog een zoon Willem (de heer Mouton) en deze weêr een vriend Victor Thoien (de heer Plemp van Duive land), en deze vriend nu is de ware archeoloog en de schrijver van eeu bekend en kostbaar werk over het vak. Maar de al te bescheiden vakman moet zich ten slotte bekennen dat hij behalve voer het oude, ook nog oog en hart heeft voor hel jonge en schoouezijn archeologen hart ontwaakt voor Ella, Barmans schoone dochter (de heer Driebeek). We zijn dus nu getuige van een wed strijd tusschen de nare archeoloog en ware minnaar Victor Thoien, eu hem die zich uit hebzucht slechts den schijn diei bc-ide qualiteilen geeft, Van Derven. De eerste heeft zoon en dochter aan zijne zij ie; de laatste den vader. En dezen te overtuigen was nu de taak van de kinderen. We moeten zeggen de toon daartoe door den zoon nu en dan aangenomen was wel eens wat overdreven oneerbiedig. Maar ze slaagden volkomen. Niet Van Derven, maar Victor Thoien werd directeur van het Archeologisch museum; niet Van Derven, maar Thoien werd door Ella uitverkoren. Barman laat zich overtuigen; er gaat hem een licht op; gelukkig voor Ella en Thoien nog bijtijds. Van Derven krijgt van Barman eene weinig twijfelachtige vingerwijzing om te vertrekken, en de anderen krijgen elkafir. Nog moet genoemd worden Fiiip, de huisknecht op het landgoed, die het komen van Van Derven en den boudheden- rommel" hoofdschuddend aanziet en ontslag wil vragen omdat hij voor 't eerst in zijne veertig dienstjaren erwten moet doppen die niet op de plaats gegroeid zijn en er niet konden groeien omdat de geheele moestuin is omgegraven. Filip (de heer Schoemaker) zal echter ten slotte toch maar blijven. Onder de uitmuntende tooneeltjes mogen we vooral niet vergeten dat tusschen Ella en Thoien, waar de bekoorlijke schoone den bescheiden geleerde waarlijk al niet méér aanmoedigen mag. Maar ze heeft er slag van en weet vlam in 't vuur te krijgen. Allen speelden in dit onderhoudende blij spel verdienstelijk. Bepaald uitmuntend waren Barman, Victor Tnoleu en Ella; onbetaalbaar was wederom Van Derven. Bepaald slank en vlug in hare bewegingen was Ella niet. Ze zal als mevrouw Thoien een uitmuntend figuur maken. De bloemen, op allerlei wijze gegroepeerd en in groote hoeveelheden naar het tooneel gedragen waren waarlijk verdiend. Dat was vooral ook de krans den auteur van (/Ar cheologen", den heer Maas Geesteranus, aan geboden. Een woord van lof moet ons uit de pen voor de tooueelschikking in de drie vertoonde stukken, '-vooral in het laatst besprokene. Hel publiek heeft zich kostelijk ver maakt; dat zal zeker niemand twijfelachtig noemen. Trouwens de schouwburg daverde herhaaldelijk van het ten volle verdiend applaus. De Leidsche studentenafdeeliug van het Nederlandscb Tooneelverbond heeft gisteravond haren naam weêr hoog ge houden. De voorstelling werd opgeluisterd door de muziek van een flink orkest, samen gesteld uit leden van het muziekcorps van het 4de regiment infanterie en geleid door den heer J. Oostelaar. De voorstelling werd bijgewoond, zooals te doen gebruikelijk is, door de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart, die in de pauze onderscheidene vaderlaudsche en andere liederen niet on verdienstelijk ten beste gaven. De uit- j voering van gisteravond zal zeker zeer velen, i Martini en „Adienx van G. Uizet. Niet den geprezen de uitvoering van het bisnum- iner Pastorale" van Bizet. Mevr. Van W. had gisteravond waarlijk een groot succes. De heer. Van Maurik werd natuurlijk stormachtig toegejuicht; /natuurlijk" zeg gen we omdat reeds zijn optreden het pu bliek den gullen lach om den mond brengt. Véór de pauze was ,/Een Verkoudheid", na de pauze Lachen en Schreien" de titel van de voordracht. In ,/Lachen eu Schreien" teekende ons de spreker op boeiende wijze het lachen en schreien in onderscheidene karakters. Hoe do luchthartige, hoe de menschenhater, hoe de zwaarmoedige lacht en schreit. In ,/Eene verkoudheid" deed spreker een omstandig verhaal van de geschiedenis eener verkoudheid. Hoe deze rondwaart als een geest, door zakdoeken en slaapmutsen om geven, en vooral in den winter het mensch- dom bekruipt. Dan is zij de vriendin van den apotheker, die aan al die verkoudenen, jong eu oud, heel wat verdient, Maar ziet daar bekruipt ook de ver koudheid baren vriend en deze brengt het op zijne vrouw over. Ook de dochter des apothekers wordt er door aangetast als ze hare moeder kust. Doch daar wordt op eens ook de provisor verkouden. Daar is iets gebeurd dat begrijpen apotheker en apothekersvrouw beiden. Dat kan zoo maar niet op zijn beloop gelaten worden; en weldra blijkt dat de hefdekus 't hem gedaan heeft. Enfin ze krijgen elkaftr. Dat bij dit ver haal heel wat gelachen is laat zich begrijpen. Het bestuur, zou gaarne in December nog eene soiiée geven en tot medewerking daaraan heeft zich reeds bereid verklaard de heer Jan G. Strieuing, leeraar aan de muziek school alhier. Pogingen zullen worden aan gewend om mej. Aleida Roelofseu tot mede werking uit te noodigen, enz. enz. 't Belooft dan in elk geval weer een bizonder ge zellig avondje te zullen worden. Maar wat zeker niet ongewensebt zou zijn, dat is eene vermeerdering van het ledental. De abonnementsprijs is niet boog en zal niet verhoogd worden. Het ledental bedraagt ruim 70; doch eene afdeeling van de Hollandsche maatschappij voor fraaie kunsten en weten schappen verdient den steun van meerderen. Wordt die steun voldoende gevonden dan zullen hoogstwaarschijnlijk zes kunstavonden per jaar worden gegeven. We mogen't voor 't kunstlievend Leiden waarlijk hopen. Naar van oorlog het voorl. verslag betreffende de veslingbe- grooting voor 1890 lijdt het geen twijfel of wanneer een visschershaven te Scheve- ningen mocht worden gebouwd, de haven door een fort zou moeten worden ver dedigd. Naar het Vad. verneemt zal de op non-activiteit gestelde generaal-majoor ridder Alewiju als kommandint der bereden artillerie worden vervangen door den kolonel Egler, thans kommandant van het le reg. veld artillerie te Utrecht. Deze zou op zijn beurt worden opgevolgd in het regimenls-commando door luit.-kolonel Greve van het korps. Beide hoofdofficieren zouden echter voor- loopig bun legenwoordigen rang nog blijven behouden. Naar het J). v. Z.-Ii. en 's Or, neemt heeft het Z. H, Paus Leo XIIL behaagd, de ouderscheiding „Pro Ecclesia et Ponlifice" toe te kennen aan de heeren T. C. B. Ten Hagen, te 's Gravenhage, A. P. W. Van der Lugt, te Rotterdam, en J. Lomans, te Amsterdam, welke ouderscheiding hun in naam van zijne heiligheid door het heugen blijven. een hoogst gezellige, lang in het ge- Nederla"'leche bedeva»rle" be' Onlangs is te Noordwijkerhout op het jachtveld van jhr. Dedel, door den jachtop ziener C. Duivenvoorden een prachtige arend met een vlucht van bijna drie meter geschoten. Gisterenvoormiddag is te 's Hage overleden de heer R. baron Van Heeckereu van Molencaten, ordonnans-officier van Z. M. den koning. In Mei 1850 te llattem geboren, werd hij in Juli 1870 benoemd tot 2n luitenant der infanterie eu na, ouder andere bij het regiment grenadiers en jagers te zijn inge deeld, als ord.-olficier bij Zr. Ms. grooten staf geplaatst. De overledene was ridder van de Eikekroon; ridder 3e kl. van de orde van St. Anna (Rusland) en van de kroon (Pruisen). De teraardebestelling heeft niet daar ter stede plaats. Uit Den Haag wordt aan de P. N, Ct. gemeld Met 1 October 1890 zal de hoofdcursus Fraaie Kunsten. In het Nutsgebouw dan had, zooals gezegd, de derde vergadering plaats van de afdeeling Leiden der Hollandsche maat schappij van fraaie kunsten en wetenschap pen. De Nutszaal was overvol; of dit het gevolg was van de aankondiging dat me vrouw C. V. van W. zou zingen of van die dat de heer Justus Van Maurik Jr. zou lezen durven we niet beslissen. Beider op treden zal er het zijne toe hebben bijge dragen. Te acht uur werd het programma ge opend met twee nummers door mevr. Van W. te zingen en wel /Adeline verbeid" van Th. H. H. Verhey en „Einen Schlimmen Weg" van Ad. jenseu. Van beide num mers moet worden gezegd dat ze uitmuu tend werden voorgedragen en dat 't pu bliek dit eeus was bewees het applaus. Eveu verdienstelijk werden na de pauze door mevr. Van W. gezongen „Romance" de l'hótesse Ara- j te 's Bosch met dien van Kampen stiam- minder mag wor- i gesmolten en te Kampen gevestigd worden. Het locaal van den hoofdcursus te 's Bosch zal alsdan worden aangewend in verband met de uitvoering van wenschelijk geachte veranderingen in de garnizoensindeeling, waartoe te zijner tijd het koninklijk besluit van 1881 zal moeten worden gewijzigd. Ook dezen winter zullen docr den hoer dr. Louis Mulder te 's Hage verschillende landbouwvoordrachten worden gehouden. In de maand December zal die gewaardeerde spreker te Bodegrave, Hillegersberg en Kui lenburg op samenkomsten van landbouwers landbouwkundige onderwerpen behandelen. De bekende zaak aangaande het duel tusschen den Btudent en den luitenant zal den 5den December a. s. voor de arrondisse- luenls-rechibank te 's Gravenhage worden behandeld. Naar men zegt, zal in de nahijheid van 's Hage door een buitenlander een groote hondenfokkerij opgericht worden. Het bericht uit Rijswijk omtrent straatroovers, overgenomen uit de N, R. Ct. was minder juist. Wel heeft een heer die Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uren met eene dame op den weg wandelde, een slag met een stuk hout op het hoofd ge kregen van een dronken scharenslijper, waar door een bloedende wonde onstond, doch van een mes trekken en om geld vragen was geen sprake. (D. v. Z.-H. en 'i Or.) Door wijlen de baronnes Vau Wasse- naer van Catwijck, geboren Hofman, is aan de diaconie der Ned. Herv. gem. te Voor burg gelegateerd f5000. Het diploma der kweekschool voor machinisten te Amsterdam is uitgereikt kunnen worden aanW. E. Bernelot Moens, C. W. M. Bervoets, P. J. Beversluis, J. Blank, C. M. Boer Leffel, J. J. Bredius, A. C. A. Eschauzier, H. C. C. Fraissinet, F. L. Gemmeken, H. W. De Kort, J. Ladage, J. J. Loogen, H. v. d, Masch Spakler, J. Meijer, J. A. Metelerkainp, A. P. J. Norlier, B. Parma, B. L. De Ridder, G. F. H. Rombouts, F. A. Schram, A. G. Schuring, VV. Smith, C. A. Stants, P. H. Steenhauer, H. C. Stoop Bennik, W. Van der Tholl, D. Versteeg, G. J. H. Weste nenk en J. C. De Witt Hamer. De heer Dn Toit heeft Amsterdam Donderdag weder verlaten, terwijl zijn secretaris, de heer Ockerse, reeds Woens dagavond naar Londen is afgereisd. Hun bezoek gold blijkbaar alleen dr. G. 13. Clark M. P., consul generaal van Trausvaal voor Engeland, die in deze qnaliteit tijdelijk te Amsterdam vertoefde voor de afdoening van zaken, in verband staande met eeu eerstdaags uit te schrijven leening der maatschappij Transvalia. Dr. Clark is Donderdag naar Londen vertrokken, en de heer Du Toit naar Brussel, waar zijn echtgenoote vertoeft. Tegen het einde der volgende week keeren de heer en mevr. Du Toit voor een langdurig verblijf hier te lande terug. (Dbl. v. Red.) Naar men aan het Rbld. mededeelt, zouden de terreinen van de voormalige gas fabriek te Amsterdam heden zijn verkocht voor f 1,100,000. Donderdagmiddag is op eene alleen staande hofstede, bewoond door de gebroe ders Van Loon en hunne zuster, aan den straatweg naar Moerstraten, op ongeveer ver- j een uur afstand van Bergen-op-Zoom, eene poging tot moord gepleegd, vergezeld van diefstal eu inbraak. Drie personen kwamen op genoemde hof stede en vonden de zuster alleen te huis. Met een knuppel brachten zij haar eenige slagen op het hoofd toe, die haar het be wustzijn deden verliezen, van welke omstan digheid de dieven gebruik maakten de kasten en laden te openen en zich 35 cent toe te eigenen, terwijl een bedrag van eenige houdt rden guldens aau specie en papier niet door hen werd gevonden. Terwijl zij nog bezig waren, kwam een der broeders thuis, waarop de dieven door een raam ont vluchtten. Na bekomen aangifte bij de politie mocht deze er in slagen de drie schurken nog des avonds te arresteeren en tot bekentenis te brengen. Gisteren zijn ze naar de gevangenis te Breda verroerd. De toestand der vrouw is hoogst ernstig. De geneesheer die de eerste hulp verleende, constateerde schedelfractuur en verscheidene gapende wonden aan het hoofd. de meening van den minister in het regeeringsautwoord op ENCISLAS St. De Britsche Einin Pacha commissie zond aan de dagbladen een brief van den Mahdi aan Emin Pacha. De Mahdi spoorde daarin den Duitscheu reiziger aan, zich aan hem over te geven eu tot den Mohauime-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 5