BUITENLANDSCHE BERICHTEN jr-» m ma «C3 wm T/BZ - *?r;© 55^., a. i«w ;"T5f* *- Het is gevestigd in de woning van den nachtwacht, door wien de telephoon ook bediend zal worden. De gemeenschap is voorloopig direct met Hillegom, in afwach ting, dat te Lisse het kantoor, dat tijdelijk gesloten is, weder heropend wordt, als wan neer Sassenheim ook met Lisse in gemeen schap komt. In de vorige maand nam een persoon, zich noemende R.zijn intrek in eene slaapstede te Arnhem, en zeide klokkenma ker van beroep te zijn. Al spoedig werden hem door de buren klokken ter reparatie toevertrouwd, die hij goed in orde brachs en terug bezorgde. Het reparatieloon wat zeer laag, eu ieder was tevreden. Dit gaf aanleiding, dat de man boe langer hoe meer werk kreeg en zelfs een aantal horloges ontving om te repareeren, die hij echter niet terugbracht, daar R>. opeens vertrokken was. Een aantal horloges, klokken, wekkers enz. had hij beleend en verkocht. Ook had hij de beleenbriefjes door verkoop van de hand gedaan. Naar wij vernemen, is door den commissaris van politie wegeus verduis tering proces-verbaal opgemaakt en bij extra politieblad zijne aanhouding aangevraagd. De meeste der verduisterde voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen en ter sritfie van de arr.-rechtbank gedeponeerd. (A. C.) Zondag is Domela Nieuwenhuis in het hervormde kerkgebouw te St. Anna Parochie (Fr.) als spr. opgetreden. Het getal bezoekers weid op ongeveer 1500 geschat. Het gehoor bestond uit ar beiders,onderwijzers, burgers, handwerkslieden, huurboeren enz. uit St. Antia Parochie en de omliggende dorpen. De burgemeester en een rijksveldwachter waren mede tegenwoordig. Te vijf uur des namiddags trad Domela Nieuwenhuis binnen. De katheder stond voor den kansel. Het bestuur der afdeeling vau Algemeen kies en stemrecht zette zich neer op de plaatsen, die bij de godsdienstoefeningen bezet worden door ouderlingen en diakenen. Een der bezoekers zat op de preekstoelbank. De voorzitter der afdeeling, de heer T. Schat, (kerkvoogd), heette het publiek wel kom. Daarna bekwam D. N. het woord. Hij noemde het een teeken des tijds, dat de kerkdeuren voor hem en zijne partijgenooten worden geopend. Verder sprak hij over de Fransche om wenteling en trad in eene vergelijking tnsselien 1789 en 1889. Aan onruiiitgén was weder geen gebrek. O. a. zeide hij dat in ons land -net de minister van financiën de koor- dön van 's lands geldbeurs in handen heeft, maar de Ned. Bauk, eu de leden der kamer dienaars zijn van die bank. De „bourgeosie" heeft volgens hem alles te zeggen, de ar beider heeft slechts het recht liet werk te staken; al hetgeen gedaan wordt om de ellende te verlichten (volksgaarkeukens, volks- spaarbanken enz.) helpt niet. De plegers van den dynamietaanslag te Chicago werden door hem als slachtoffers der „bourgeoisie" voorgesteld. Hij besloot met eene opwekking om zich te vereenigen tot bestrijding van het kapitaal eu tot bereiking van het idiaal vrijheid, brood, geluk en recht voor allen. Terwijl een deel der toehoorders het zoo genaamde Vrijheidslied zong, ging men uiteen. Door het gerechtshof te 's Hertogen bosch is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alpkabelische lijst van aanbeve ling: mr. A. Qreebe, rechter in de arroud.- rechtbank te Amsterdam; mr.f.G. H. Reiisma, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen, en jlir. mr. F. X. J. M. Verheijen, vice-president der arrond.-recht- bank te 's Hertogenbosch. Wegens achterstallige huur werd te Rozendaal een gebrekkige man met zijn boeltje op straat gezet, 's Mans inboedel bestond uit e-u stuk tafel en stoel, een Btroozak, een paar krnkkeu eneen houten been. Te Maastricht zijn Zondagochtend twee personen op hun bed bijna gestikt teuge- volge van gas, dat aan de straatleiding was ontsnapt eu onder den grond door in hunne woning was gedrongen. Alleen eene spoedige en doeltreffende geneeskundige hulp was in staat de beide bezwijmden weder tot be wustzijn te brengen. BELGIK. Naar de Bien Public verneemt heeft men aan de universiteit te Leuven besloten een tbeoretisch-practischeii cursus van het strafrecht in de Vlaainsche taal te openen, welke noodig is geworden door het onlangs ingevoerd gebruik van de Vlaamsche taal in strafzaken. FR AIV HR UK. De president der republiek heeft Zaterdagvoormiddag ontvangen den heer Conrad, inspecteur san den Nederlaudschen waterstaat. Tijdens de jongste verkiezingen werden geene gebouwen, zelfs de boomen niet ontzien om er biljetten op te plakken. Zelfs op kerkelijke gebouwen geschiedde dit, ofschoon de wet Jit verbiedt. De gemeenteraadsleden, die de wet overtraden, zijn het nu die etschen dat deze aanplakking verboden «orde, op aan Parijs toebehoorende gebouwen. Eene verordening in dien geest zou uitgevaardigd worden. Eiffels loreu wordt den Uien Decern ber tot het voorjaar gesloten, wegens den moeielijken toegang des winters en vooral dezen winter in verband met de opruiming van het tentoonstellingsterrein. Te Kennes is mevr. Laprade, geb. Naundorf, door het hof in hooger beroep tot de kosten veroordeeld in haar proces lege i de Univers, welk blad zij wegens laster tegen „de erfgenamen van Lodewijk XVII" vervolgde. Zekere Marie, gewezen lid van den arrondissemer.tsraad te Havre, is wegens het vervaardigen van 267 valsche wissels, ten bedrage van ruim 94000 fres., tol 5 jaar gevangenisstraf en eene boete van 100 fres. veroordeeld. In den gemeenteraad van Nlmes zijn heftige tooneelen voorgevallen. Tusschen raadsleden en journalisten werden scheld woorden gewisseld ouder het gejouw van het publiek. De strijd eindigde met hel uitdrijven van een journalist, die door al' zijne collega's eu verscheidene raadsleden gevolgd werd. De leden, die in de zaal gebleven waren gingen voort met elkander uit te schelden. In het bagno te La Goulette (Tunis) is Donderdag een ernstig oproer uitgebroken. De gevangenen, allen inboorlingen, met zware ketenen twee aan twee aan elkander geke tend, waren er in geslaagd hunne boeien Ie verbreken en vielen met revolvers hoe zij zich die hadden verschaft weet men niet hunne bewakers aan. De iulaudschi troepen, die het bagno bewaakten, schoten toe en er ontstond een geregeld gevecht, waarbij tal van doodeu en gekwetsten ge vallen zij 15De afloop wordt niet gemeld. Onder de bevolking keerschte groote ont steltenis. ITALIË. Het parlement is gisteren door den koning geopend met eene rede, waarin bij o. a. zegt: „Alle Italianen zullen met mij deelen in het gevoel van trots hij het feit, dat de eenheid en de vrijheid van Italië zich hebben gevestigd op zulk een hechten grondslag, dat hinderlagen noch gevaren meer zijn te duchten." (Levendige toejui chingen). Na herinnerd te hebben dat de kiesher- vorming is tot stand gekomen, kondigt hij verschillende wetsontwerpen aan, als tot: hervorming der instellingen van weldadig heid, bescherming van het leven der werk lieden, verbetering van het lot der onder wijzers, gelijkvormigheid van het lager onderwijs, vereenvoudiging en bezuiniging in bet algemeen beheer. De koning zegt verder, dat Italië eene crisis heeft doorstaan, waaronder landbouw en koophandel gedurende jaren hebben ge leden; en opdat deze zich na volkomen kunnen herstellen, zal de regeering thans geen nieuwe belastingen voordragen. (Toe juichingen.) Zoodra het evenwicht op de begrooting is hersteld, zal de regeering onderzoeken, welke belastingen zij eventueel zal opleggen. De bescherming der Italiaansclie voort brengselen moet niet uitgaan van een gevoel van wantrouwen eu argwaanmen moet geen hinderpalen in den weg leggen aan de her vormingen die den ruilhandel vergemakke lijken en de internationale betrekkingen op vriendschappelijken voet brengen. „Nu gij de ontwikkeling der nijverheid op hechten groudslag hebt gevestigd", aldus gaat de koning voort, „zal uiijne regeering u voorsteilen de diffarentieele tarieven tus schen Italië en Frankrijk af te schaffen. Indien deze toch werd gehandhaafd, zouden zij een beletsel vormen om tot een vrijzin niger handelsstelsel te geraken. „Door deze maatregelen eu het voortdurend in practijk brengen vau eene even recht vaardige als waardige politiek, zullen wij aan de gemoederen die rust verschaffen, welke den hechtsteu waarborg voor di-u vrede oplevert. „Wat den Europeeschen vrede betreft, deze schijnt meer dan ooit verzekerd, dank zij den raadgevingen der groote mogendheden en het beleid mijner bondgtnooten. De vraagstukken, welke den vrede kunnen ver sloren, zijn echter nog niet alle opgelost, en daarom hebben wij behoefte aan een sterk leger en eene krachtige vloot; wij zullen echter zorgen, dat de last niet Ie zwaar op de belastingschuldige drukke." Ten slotte zegt de koning, dat de goede uitslag, in Afrika verkregen, aan de natie een uitgestrekt veld voor nieuwe werk zaamheden opent. Aanhoudende toejuichingen en de kreet leve de koning 1 weerklonken. «J I 'J' i; SS 1,4 «5». De keizer is van de jacht te Selzlin- gen te Berlijn teruggekeerd, vau waar hij zich naar Potsdam begaf. In de helft dez-'r week vertrekt de keizer naar Silezie, om aldaar bij zijn opperjagermeester prins Plesz aan het jachtvermaak deel te ueinen. Vau daar zr.l bij ook nog Ereslau en Olilau be zoeken, waar men reeds druk bezig is hem een-' sohittetende ontvangst te bereiden. In tie Sordd. Allg. Zeitung leest men „Voor zoover uit de teiegraphische berichten kan worden afgeleid, behoeft de tegenwoor dige toestand vau Brazilië geene ongerustheid te wekken. Aan het voorloopig bewind schijnt noch de macht noch de wil te ont breken, om de orde te handhaven. Het is derhalve uit t noodig Duitsehe oorlogsschepen naar Rio-Janeiro te zenden tot bescherming der Duitschers, die aldaar gevestigd zijn. K i; V 1' TkS. De Mahdi verzamelt troepen te Om durman, ten einde Dongola te versterken. Men gelooft, dat hij een nieuwen aanval op de Egyptische grens in den zin heeft, om wraak te nemen over de nederlaag, die zijn troepen onlangs bij Tosti hebben geleden. De Derwischen schoven hun posten langs den Nijl vooruit tot Suarda en zetten hun strooptochten in Abessiuie voort. De Der wischen zijn Uieester van het grootste gedeelte der Equatoriale provincies, zoodat zij over de daar gelegerde troepen kuuuen beschikken om elders te vechten. AFKIKA. De berichten uit Oost-Afrika volgen eikaar nu snel op. De Britsche Emin-commissie heeft een uitvoerig schrijven van Stanley ontvangen, op 5 Augustus 1889 uit Kafurro, een Arabische nederzetting in Karagwé, ver zonden, waarin Stanley een verhaal geeft van zijne lotgevallen op den terugweg naar het Albertmeer eu de moeielijkheden waarmede hij op dien tocht te worstelen had: honger, ziekte, desertie eu gevechten met de inlanders. Voorts worden de omstandigheden vermeld van deu opstand der Egyptenaren in Emin's provincie, die op 18 Augustus 11. uitbrak, en van den inval der Mahdisten, de bevrijding van Emiu Pacha en deu heer Jephson uit hun gevangenschap en de moeielijkheden, die Stanley had om Emiu te bewegen, de Bahr-el-Ghazal provincie te verlaten. Uit een brief aau den heer E. Marston, een uitgever te Londen, gedagteekend op 3 September 1889, blijkt, dat Stanley 28 dagen lang door een gevaarlijke ziekte lag aangetast. Toen zijn krachten terugkeerden werd de tocht voortgezet en nu werden belangrijke aardrijkskundige ontdekkingen gedaan. Nieuwe bergen, onbekende rivieren en meren trof men aan, totdat de expeditie, na de landen vau verschillende iniaudsche stammen, die haar veel last bezorgden, te hebben doorgetrokken, ten laatste een christelijke nederzetting bereikte, die bewees dat men de beschaafde wereld weder naderde. Stanley vertrouwde, dat zicb op weg van Mpwapwa naar de zee geen bezwaren meer zouden voordoen. De tegenspraak van het gerucht dat dr. Peters en zijne expeditie vermoord zouden zijn, was een gevolg van een telegram van den heer Borchert, den leider der achter hoede van Peters' onderneming. Uit Tokomoni meldde deze reiziger, dat de Somali's een Engelsche, niet de Duitsehe expeditie in de pan gehakt hadden eu dat dr. Peters eu zijne metgezellen zich in een versterkten post aan deu voet van het Kenia-gebergte bevonden. Het Reutertele- gram uit Zanzibar, volgeus hetwelk de moord toch zou hebben plaats gehad, schijnt dus aau grooten twijfel on derhevig. Er zullen nu maatregeleu genomen worden om den heer Peters, die nog steeds bezig is „Emiu Pacha te gaan bevrijden te verwittigen, dat zijn hulp niet meer noodig is. Uit de thans bekend geworden uit voerige berichten over de lotgevallen van Emin-pacha totdat hij Stanley ontmoet en met dezen den terugtocht aanvaard heeft, blijkt het volgende: Nadat Stanley in April 1888 weder verder getrokken was om het overschot zijner achtergebleven man schappen bijeen to zoeken, bad zich Emin's expeditie in twee partijen verdeeldeene daarvan wilde hem onder alle omstandig heden trouw blijven, ook indien hij met Sta .ley, die weder verwacht werd, den grooten terugtocht door onbekende ge vaarlijke streken ondernam. Het andere, het grootste deel, weigerde daarentegen de vruchtbare plaatsen, waar zij zich bevon den, te verlaten, om een onzeker lot tegemoet te gaan. De ellendige toestand, waarin de eerste expeditie van Stanley werd gevon den, werd gebruikt tot voorwendsel om het geheele plan van den terugtocht te ver werpen. Nu vreesden de Egyptische officieren, die in het land wilden blijven, dat Stanley bij zijn aangekondigden terugtocht ook Emin-pacha tot terugkeer zou bewegen. Zij zetten daarom aan tot oproer, en den 18 Augustus 1888 brak dit uit. Aan bange soldaten werd wijs gemaakt, dat Stanley een avonturier was, die met Emin pacha was overeengekomen de soldaten aan de Eugelschen te verknopen en hun vruchtbaar land aan Mahdisteu over te laten. Emin-pacha werd afgezet en mèt den door Stanley achtergelaten officier Jephson gevangen gehouden. De raddraaiers wilden Emin dooden; doch wegens diens groote populariteit en het krachtig optreden zijner hem trouw gebleven aanhangers, waag den zij liet niet daartoe over te gaan. De oproerlingen waren voornemens ook Stanley bij zijn terugkeer gevangen te nemen. Doch vóórdat zij nog iets met deu gevangen genomen Emin-pacha konden uitvoeren, vielen de Mahdisteu de Egypte naren, die geen aanvoerder meer hadden, aan en versloegen hen zoozeer, dat eene groote paniek onder hen ontstond. Emin- pacha werd nu spoedig uit zijne gevangen schap verlost en behaalde daarop met zijne getrouwe officieren en soldaten bij Dufali eene groote overwinning op de aangerukte derwischen. Terwijl deze daarop terugtrokken om versterkingen af te wachten, ontstond er in het kamp van Emin weder verschil van meening over de vraag, of al dan niet een algemeene terugtocht oudernoraeD zal worden. Emin zag wel is waar zijn ondergang te geinoet, als hij bleef, doch hij wilde het verblinde deel zijner manschappen, dat volstrekt in het land blijven wilde, niet verlaten. Hij wilde veeleer zijn lot verbinden aan dat van beu die hem kort te voren nog verraden hadden. Daarop zond Jephson ijlboden naar Stanleyom hem van den toestand te onderrichten en hem aan te sporen ten spoedigste op te rukken. Stanley schreef aan Emin dat hij, Emiu, in zijne hardnekkigheid op een verloren post wilde sterven, zooals ook de ongelukkige Gordon gestorven is. Ten slotte dreigde Jephson dat hij, zoodra Stanley mocht naderen, Emin door eenige getrouwen zou gevangen laten nemen, ten einde hem alzoo te dwingen te zijner redding af te trekken. Eindelijk gaf Emin toe uit overweging van het ongelukkige lot, dat zijne hem trouw gebleven manschappen anders zou wachten. Zoo ondernam hij den terugtocht den 19 Februari en vond hij Stanley in Kavalli, aan de Nyanza. De verdere lotgevallei totdat beiden te Mpnapna kwamen, zijt bekend. De achtergebleven manschappen bestonden deels nit een overschot der oproerige be- stauddeeien, deels uit dezulken, die de vruchtbare plaatsen niet verlaten en ziet aan bet gevaar der Mahdisten niet bloot stellen wilden. BRAZILIË. De Braziliaansche gezant te Lissabon heeft instructies ontvangen van de voorloopige regeering om Dom Pedro en zijne familie te ontvangen. Te Lissabon loopt het gerucht dat de keizer een manifest zal oitvaardigen, waarin hij verklaren zal dat bij van zijue rechten afstand doet ten gunste der gravin van Eu, die op hare beurt daarvan afstand zou doen ten gunste van haten zoon Pedro. Er zullen dus twee pieteudenten over- biijveu: Prins Pedro en zijn neef, Peter van Cobnrg, die gesteund wordt door zijne partijgenooten in Brazilië. I Men verzekert dat de passagiers van het stoomschip Alagoas aan geene quarantaine onderworpeu zullen worden en de keizer dus met zijne familie onmiddellijk aan land zd kunnen gaan. Dom Pedro zal eenige dagen te Lissabon vertoeven vóór hij zich Cannes begeeft Men weet nog niet of hij afstappen zal a»« het koninklijk paleis of in een hotel. D' Alagoas wordt den ln December verwacht PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 25 Nov. De conferentie li bestrijding van den slavenhandel heeft ffl'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2