BÜ1TENLAKD80HK BEKICilTEN SS..., spreken, en wel Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 27, 28 en 29 November e. k., des namiddags van 1 lot 3 uren. De generaal-majoor P. M. B. Ridder Alewijn heeft zijne aanvrage om pensioen veranderd in een verzoek om op non- activileit te worden gesteld. Men breugt dit in verband met het voornemen der regeering om dien generaal te bes emmen voor de nieuwe betrekking Van (,commandant van bet veldleger." Ter vervanging van den bij de maré chaussee overgepiaatsten len luitenant J. T. Oosternaan is de le luitenant D. L. Hoogkamer, van het 4e reg. infanterie te Delft, werkzaam gesteld op het bureau van den luitenant generaalinspecteur der infan terie te 's Qraveuhage. De le luitenant Van Muiken, van het reg. grenadiers en jagers, heeft aange vraagd om bij bevordering tot kapitein ge detacheerd te worden bij liet leger in Ned.- lndie. Volgens de nieuwe organisatie van bi t wapen der koninklijke maiéclinueée wordt de sterkte gebracht op 3 hoofdofficieren, 11 subalterne officieren, 390 onderofficieren en minderen te paard, 174 te voet, 28 officiers- en 390 dienstpaarden voor ouderofficieren en minderen. Het kamerlid Domela Nieuwenhuis deelde op de bijeenkomst met het kiescomité in Schoterland o. m. mede, dat hij wegens keelontsteking dit jaar niet voor de kiezers zou kunnen optreden om rekenschap te geven van zijn gedrag als lid der tweede kamer doch wel weer aan de discussies in die vergadering zou gaan deelnemen. De algemeene vergadering van aan deelhouders in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage heeft den heer J. Visser Jz. gekozen tot hoofdredacteur. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de Spaansche gezant en ziju secretaris gister middag aan een groot gevaar ziju ontsnapt. Juist hadden zij omstreeks 4 uur op het acbterplein van het Kurhaus te Scheveningeu de coupé waarin zij gezeten waren, verlaten en waren zij op weg naar het strand, of het wiel liep van het verlaten rijtuig af. Door den Bchok schrikte het paard zoodanig, dal het aan den hol ging. De koetsier sprong van den bok, maar de palfrenier durfde dat, bij de snelle vaart, niet meer wagen. Op den straatweg voor het Kurhaus liep een tweede wiel van het rijtuig en sloeg dat om, waardoor liet paard neerstortte en de palfrenier van den bok viel. Deze kwam met den schrik vrij. Het paard werd aan een der achterbeenen ernstig bezeerd, terwijl het rijtuig zeer beschadigd is. Vanwege het Kurhaus werd de noodige hnlp verleend. Toen de stoomtram Zondagavond te zeven uren vaD Schiedam naar Rotterdam vertrok, stapte eene vrouw met haar kindje aan het Roode Hek in. Daar de waggon geheel bezet was, zou zij op het balkon hebben moeten blijven staan, ware het niet dat een marinier haar zijn plaats in de waggon afstond. De marinier, op het balkon staande, viel er achterover af tegen den dijk en rolde daarna op den tramweg, met liet ongelukkig gevolg dat de waggon hem over het lichaam reeden hij ernstig gewond werd. De tram werd dadelijk tot staan gebracht, de ongelukkige er in Opgenomen en naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, alwaar hij aan de bekomen wonden is overleden. Zondagmorgen werd ontdekt, dat een gevangene uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam trachtte te ontvluchten, door zich langs een touw uit zijne cel, die op de bovenste verdieping was gelegeD, neer te laten. Hij werd echter nog intijds be merkt en naar eene andere cel overgebracht, waar hij thans bijzonder scherp wordt be waakt. De man was een half jaar geleden in de gevangenis gekomen, om daar achttien maanden te verblijven. Ue bezigheid, die heus weid opgedragen, was het stoeienmaken. liet blijkt tbans, dat hij sedert lang een gedeelte van zijn tijd besteed heeft aan het wegkrappen der kalk tusschen de steenen van den dikken buitenmuur zijner cel. Met ongeloofelijke inspanning heelt hij daarin met behulp der els, dié hem als gereedschap voor zijn ambachtswerk was verstrekt, een gat uitgehold, groot genoeg, om een rnen- schelijk lichaam door te laten. Wanneer de cipier kwam, plaatste hij de uitgehaalde steenen weer zoc netjes in het gat, dat dit in het geheel niet werd opgemerkt. Zondag morgen, toen een zware mist over de stad hing, achtte hij het oogenblik gunstig, om de vlucht te beproeven. Hij werd echter ontdekt en gevat, zoodat zijn maandenlange zorg en arbeid alleen een verscherpt toe zicht ten gevolge zal hebben, liet plan was wel romantisch maar in realiteit onmoge- j lijkeenmaal buiten bet gebouw gekomen, SS. KB! tm «T3 BT15S .SM -K3 zouden de hooge walmuren, de schildwach ten, de grachten onoverkomelijke binder palen gebleken ziju. Maasbode Het slachtoffer van den brand in de Huidenstraat te Amsterdam, het dienst meisje dat in hel gasthuis wordt verpleegd, heeft gisteren de amputatie van haar linker been ondergaan. Het meisje verklaart dat hare meesteres, vau wie bekend is dat zij bij wijlen aan vlagen eener tol dusverre echter nimmer gevaarlijk gebleken verstandverbijs tering leed, de oorzaak van het onheil is geweest, waarbij zij zelve den dood gevonden heeft. Het meisje had het eerst den btand bespeurd en riep hare meesteres, die haar toen ais eene zinnelooze met brandende lucifers in het gezicht begon te werpen. De ongelukkige was wakker, toen de dienstbode ontwaakte, en toen deze laatste wilde ont vluchten, trachtte zij haar in de kast te (luwen, waar de brand ontstaan was. Ue dienstmaagd worstelde zich los en ontrukte het jongste kind aan het gevaar, waaraan het in het bijzijn der moeder blootstond. Ue arene krankzinnige schijnt zich daarna weer te bed begeven, en alzoo den dood gevonden te hebben. Twee boerenplaatsen met 72 bunders weiland in de gemeen'en Beemster en Beets, beboorende tot de nalatenschap van wijien mej. M. M. Snouck van Luozen, te Enk- huizeu, zijn dezer dagen in het openbaar verkocht voor f 200,250. liet vangen vau zeevogels heeft langs de Tesselsciie kust thans op groote schaal plaats. Men bezigt daartoe buitengewoon groote netten, die aan hooge palen worden gespannen. In duistere nachten geraken in die netten tal van vogels verward, waarna men ze gemakkelijk kan grijpeD. De schoonste exemplaren worden levend ver kocht, doch de meeste vogels worden gedood en daarna tegen goede prijzen verkocht. De wieg staat naast het graf en de jeugd en de ouderdom deeleu vaak hetzelfde lot, zegt de Zulph. Cl. Deze waarheid werd dezer dagen op eene treffende wijze bevestigd in een gezin in de Hoven te Zutphen. Eene oude vrouw vau 78 jaren voelde haar einde naderen en nam omstreeks 7 uur van haar gezin af scheid; haar kleinkind van een jaar lachte te midden der droevige stemming. Twee uur later overviel de lieve kleine een stuip, en slechts weinige oogenblikkeu waren vol doende om het kind naast ziju grootmoeder voor altijd te doen rusten. De beide speelgenooten hoe ook in leeftijd ver schillend waren weer vereenigd. Kort na de vermoedelijke brand' stichting in de schuur van het Armhuis te Drachten maakte een der verpleegden, die met den vermoedelijkeu dader in betrekking stond, een einde aan zijn leven. Nu heeft weder een van de verpleegden, die iu de vorige week ter zake dier brandstichting voor de rechtbauk moest verschijnen, zich van het leven beroofd. BELGIE. In de gisteren gehouden zitting van het congres tot onderdrukking van den slavenhandel hebben sommige gevolmach tigden de algemeene zienswijze hunner re- geeringen ontvouwd, terwijl anderen stukken ter tafel brachten, welke op den arbeid vau het congres betrekking hebben. In deze zitting is de orde van werkzaam heden vastgesteld en is eene commissie benoemd, die zal hebben te onderzoeken welke maatregelen dienen genomen te worden tot onderdrukking van den slavenhandel, en daarover rapport zal uitbrengen. Deze com missie zal heden zitting houden. i< A 8* H K i-S ït. De zitting der kamer van afgevaar digden werd gisterenmiddag te 2 uur ge opend door den heer Floquet, met eene rede, waarin hij verklaarde zijn ambt van voor zitter met onpartijdigheid te zullen vervullen en de waardigheid der kamer te zullen handhaven. Hij deed een beroep op de democratie, oin zich eensgezind rondom de republiek te scharen. 1 iij wees op het slagen der internationale tentoonstelling; de republiek, zeide hij, heeft zich zoo gast vrij eu voorkomend betoond, dat de vreem deling niet langer kan twijfelen aan de oprechtheid van bare vredelievende gevoelens. De minister-president, de heer Tirard, las daarop de verwachte regeeringsverkiaring voor. Op een moeilijk tij istip aan het gezag gekomen, meende hij de hem opge dragen taak met goed gevolg te hebben Vervuld, llij kondigt verbeteringen aan in het beheer, waardoor dit minder kostbaar zal worden; ook zullen voorstellen worden gedaan tol wijziging der directe en ver mindering der indirecte belastingen. «J JK3L Jm. -WT- - Dank zij eener gematigde en wijze staat kunde, heefi het algemeen stemrecht bij de laatste verkiezingen aan de republiek de zegepraal bezorgd. Die verkiezingen waren eene nadere aansporing aan alie Franscken tot eensgezindheid. Frankrijk heeft door bet algemeen stemrecht verklaard, dat bet de bestaande instellingen wenscht te behouden en te versterken; bet wil -en krachtig gou vernement, dat niet aan de wisselvalligheden van het oogenblik is overgegeven, inaar zoowel in liet eigen land als daarbuiten woidt geëerbiedigd. Frankrijk wil den weg inslaan van verzoening en arbeid; het wil zich bezig houden met staathuishoudkunde en maatschappelijke rechtsbedoeling; liet wenscht herstel van liet evenwicht op het bu iget, betere verdeelina van lasten, verlichting van den druk waaronder de landbouw verkeert, voltooiing der vestingwerken, verbetering van vaarwaters, verdere uitbreiding van het spoor wegnet en het sluiten van handels verdragen. Frankrijk is vredelievend, maar de vrede moet zijner waardig zijn. Nadat de heer Tirard deze verklaring had voorgelezen, stelde tie lieer Launessan voor het allereerst te beraadslagen over de voor stellen tot wijziging van het reglement van orde, en die van dringenden aard le ver klaren. De heer Manjean diende cell voorstal in tot herziening der grondwet. Deze voor dracht lokte in de kamer een aanhoudend gemor uit. De voorsteller vroeg de urgentie welke door den heer De Cassagnac werd bestreden en door den lieer Naquet verde digd. Deze laatste werd door de republi- keinsche meerderheid heftig in de rede gevallen. De minister president Tirard zeide, dat de regeering elke quaestie wil vermijden, waardoor verdeeldheid onder de republikein- sche meerderheid kan ontstaan. De urgentie werd daarop verworpen met 345 tegen 123 stemmen. DDITSCILifB. De rijksdag heeft gisteron na lang debat verworpen het voorstel van den heer Barth tot opheffing van liet verbod van den invoer van varkeus aan de Deensche grens, zoomede het voorstel van den heer Websky tot vrijen aanvoer van varkens in de Duit- sche slachtplaatsen. Tegen stemden alleen de nationaal-liberalen en vrijzinnigen. De minister Lucius bestreed nadrukkelijk deze voorstellen. Hij verklaarde dat de var kensziekte in Denemarken niet verdwenen is, maar men veeleer met eene nieuwe uitbar sting werd bedreigd. Ondanks de krachtige maatregelen der Deensche regeeriug, kon zij de kwaal nog niet bedwingen. Ook Enge land heeft tijdelijk den invoer van Deeusch vee verboden. Het mond- en klauwzeer heeft in de oostelijke naburige landen een zeer grooteD omvang gekregen; iu 1144 Hongaarsche plaatsen heerscht thans de ziekte, zoodat zelfs de Oosleurijksche regee ring den invoer van vee uit Steinbruck verbood. De maatregelen der Duitsche re- geering zijn alleen genomen met het oog op de belangen van den Duitschen veestapel, en bij de tegenwoordige omstandigheden kan van eene opheffing van het invoerverbod geen sprake zijn. Bij de begrootingscommissie beeft de minister van oorlog bet militair wetsontwerp (organisatie van twee nieuwe legerkorpsen) toegelicht. Hij zeide, dat liet ontwerp eeu gevolg was van eene innerlijke behoefte bij het leger; dat het in geen enkel opzicht in verband staat met de nieuwe Frauscbe legerwet, en dat bet moet worden beschouwd als vormende eene voltooiing. Na eenige aanbevelende opmerkingen van de heeien Huene en Ballestrem beeft de commissie met algemeene stemmen liet ontwerp aangenomen. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezingen voor den gemeenteraad te Ber lijn hebben de sociaal-democraten in 16 afdeelingeu reeds 4 zetels gewonnen, ter wijl hunne candidaten in zes audere iu her kiezing kouieu. De verkiezingsstrijd heeft dit merkwaardigs, dat vooral in de derde afdeeling, waar veel gerii.ge lieden kiezen, de sociaal-democraten en de anti-semieten i eftig tegen de Duitsch-vrijziuuige candida ten iu het strijdperk treden. Te Elberfeld is Maandag het proces begonnen tegen 91 personen, beschuldigd van deelneming aau een geheim genootschap. Ouder hen bevinden zich Bebel en drie andere sociaal-democratische leden van den lijksdag. Eerstgenoemde wordt gezegd het hoofd van het genootschap geweest te ziju en hij sprak voor de rechters 1) uur lang om alle punten van beschuldiging te weer leggen en aau te toonen, dat er niets iu bet geheim was geschied. BK&ZILIE. De Engelsehe bladen laten niet na naar aanleiding van de omwenteling in Brazilië te doen uil komen, dat veel En- geisch geld in de laatste jaren gestoken is in Braziliaansche staatsfondsen en Brazili- aansche particuliere ondernemingen. Tot nu toe had het crediet van Brazilië een goeden j naam aau de Beurs eu het eerste belicht j der omwenteling heeft op den stand der Braziliaansche fondsen slechts geringen invloed gehad. Maar over bet algemeen hebben de Zuid-Amerikaanscbe republieken, waartoe nu ook Braziiië schijnt te gaan behooren, een slechten financieelen naam vooral in bare eerste jaren. De Times zou j in dit opzicht vooral vreezen de verbrokke- ling van Brazilië in eenige kleinere repu- j blieken, waarbij zeker de verdeeling van de j staatsschuld, die 100 millioen p. st. be- draagt, lot groote moeielijkheden en stellig tot nadeel der fondsenhouders zou leiden. De hertog nan Nemours heeft een I telegram gezonden aan koningin Victoria, waarin hij bevestigt dat de keizer van Braziiië en zijne familie naar Europa scheep gegaan zijn, zonder eenige onaangenaamheden te j ondervinden. Volgens particuliere telegrammen, door handelshuizen te Hamburg ontvangen, zou de toestand in Brazilië niet zoo „zuiver" ziju als de telegrammen beweren, die blijk baar gewijzigd en naar de omstandigheden ingericht zijn. Een sympathiek gevoel zou zich thans zeer sterk openbaren voor Dom Pedro. Zondagavond zouden te Rio bloedige bot singen hebbeu plaats gehad tusschen de repubikeinen en de royalisten. Te Rio dc Janeiro gelooft men aan eene tussciienkomst der mogendheden. De Portugeesche gezant te Parijs heeft op de vraag van een redacteur van le Gaulois of de revolutie van Rio Janeiro een terug slag in Portugal zou kunnen hebben, volstrekt oulkeunend geantwoord. Portugal, ofschoon grenzende aan Spanje heeft nooit pronuneiamientos gehad. liet leger is den kouing en de koninklijke instellingen toegewijd. Het zal zich Dooit van zijn plicht laten afbrengen door repu- blikeiusch drijven, aannemende dat er in Portugal eeu republikeinsche partij bestaat. Eeu diplomaat, die een onderhoud gehad heeft met een redacteur van la Paix, schrijft de revolutie aan drie oorzaken toe: de repu blikeinsche propaganda, de ontevredenheid in het leger en de afschaffing der slavernij. Volgens te Londen ontvangen parti culiere berichten uit Brazilië heeft de keizei slechts een uur tijd gekregen om heen te gaan. Hij heeft geen afstand van de regee ring willen doen, eu verklaarde, alleen voor geweld te zwichten. Omringd van zijne familie heeft hij op hoogst waardige wijze de deputatie ontvangen, die hem kwam mededeelen dat het keizerrijk was afge schaft. Als eenige concessie werd hem toegestaan, onder de keizerlijke vlag te j varen op een oorlogschip, onder geleide van twee andere oorlogsvaartuigen, waarmede koers werd gezet naar Lissabon. Niet allel Braziliaansche ageuten in het buitenland! beschouwen de revolutie als een fait accompli,! De Braziliaansche consul-generaal le New- York, geïnterviewd door een reporter van de Herald, zeide dat ds marine zich niet bij de revolutie aansluit; voorts dat dl schout-bij nacht Degama uit VVashiugto naar Rio-Janeiro was vertrokken, alwaï de hoofden^ derf opstandelingen spuedl zouden oudervinden, dat de marine niet o[ hunne zijde is. De omwenteling zoo luidde het verder h eft uitsluitend eet militair karakter. Het volk, hetwelk do soldaten veracht, omdat het meest tucht- looze aanmatigende mulatten zijn en deels ander uilschot is, heeft aan de beweging geen werkzaam deel genomen. De consul- generaal was dan ook van oordeel, dat mei de beweging alles te plotseling iB toegegaan om van lange duur te kunnen zijn. bij voegde er bijhet ware van den toestand weten wij niet, omdat de telegraafdienst aldaar geheel in handen der heerschende revolutionairen is, die alleen laten oversei nen wat ten hunnen gunste is. De Braziliaansche gedelegeerden naar het Amerikaansch Statencongres hebbeu besloten, vooreerst weg te blijven. Volgens de Imparcial leggen de republi keinen in Portugal groote blijdschap aaa den dag wegens de zegepraal der republiek j in Brazilië. Het Portugeesche leger slaat) bekend als half republikeins: h. lutussclieij vindt de koninklijke familie van Portugal] het alles behalve aangenaam, dat du gu-f wezen keizer naar Lissabon komt oui verblijf te houden. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 20 Nov. De Horddeuté Allgemeine Zeitung wijst op het slageu d( Italiaansche spoorwegleening, waaraan bebalv Italië ook Duitsck en Nederlandsch kapit«| deelnam. Voor 280,000 obiigatien werd ij

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2