I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 8 0 8 N E M EBT: Donderdag 21 November 1889, 11°, 274. ADVERTENTIES: Bureel: Scfoeepinakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericti ten. Es ■q 'r:i idscbe Sour ïl e ie (Josi rant v cr sc li if 111 dajreI ij k b e h a 1 v e op Z on- en F eest <1 age n. Voor Leidenper maandenJ.25. Franco door liet geheele rijk, er A maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 103» Jaargang. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen bij deze ter kennis van ds kiesgerechtigden, Jat inge volge art. 8 der wet van 29 Juni 185! [Staatsblad u°. 85) de verkiezing, ter ver vulling van de vacature, ontstaan ten gevolge ran het door den Heer L. M. DE LAAT DE KANTER, die in 1891 moest altreden, genomen ontslag, zal plaats heb ben op Dinsdag den 26»'™ November 1889, van des morgens negen tot des na middags vier uren. Eu geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidbn, den 3! October 1889. LË1BKSI20 November. Door de antirevolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" is eergister avond en door de katholieke kiesvereeniging „Recht en Orde" gisteravond met algemeeue stemmen tot candidaat voor den gemeente raad (verkiezing van Dinsdag 26 dezer) gesteld de heer J. A. Bots. Tot lid van Teylers Godgeleerd Ge nootschap in de plaats van dr. D. Ilarting, die om gezondheidsredenen zijn ontslag ver zocht had, is dezer dagen benoemd dr. C. P. Tiele alhier. In het begin der veertiende eeuw had zich aan de beide zijden van de Manie of Maren eene volkrijke buurt gevestigd, die Maredorp werd genoemd. De staat van re- geeriuglooslieid waarin toen bet land een poos verkeerde maakte het mogelijk dat Maredorp eigendunkelijk bij de goede stad Leiden werd ingelijfd Doch onze stadge- nooten mogen gerust zijn op het punt of de heer Blankenberg, in het bloeiende Maredorp woonachtig en met zijn kloeken winkel daaraan mede een welvarenden aanblik gevend, zich al of niet met recht onzen stadgenoot noemen mag. Immers weldra werd op verzoek der stadsregeering de vereeniging door den graaf gewettigd. Maar bovendien, de Mare mag op zulk een winkel trotsch zijn, vooral nu St. Nico- laas de heereu Blankenberg C°. buiten en behalve hunne vele andere agentschappen, nog mede het agentschap voor hem zelve heeft opgedragen. Geheel liet uitgebreid per soneel is uoodig geweest om den enormeu winkel in orde te brengen voor het aan staande feest. We zagen zelden zulk een ruimte, eene zoo gemakkelijke gelegenheid om alles zoo volkomen en naar bchooreu te bekijken. Ook achter den eigenlijken winkel is voor luxepapieren in de fijnste verpakkingen, voor wandversieringen in allerlei vorm, voor photografiën in verrassende verscheidenheid, eene flinke lokaliteit in gericht. De winkel zelve biedt, van welke zijde ook gezien, een glansrijk aanzien, met den verbazenden schat van begeerlijkheden in allerlei hoat- en metaalsoorten, in een grond- stoffenaantal te groot om te noemen. Eene prachtige collectie nouveaute's uit Weenen, Parijs en Berlijneen keurige voorraad groote en kleine geëncadreerde plaleu en wand versieringen tegen bizonder lage prijzen. De nieuwste boek- en plaatwerken in verschil lende talen, enz. enz. Van geheel andereu aard is wat de goede Sint in het centrum der stad heeft ge bracht bij de dames Molkenboer op de Boter markt bij de Koombeurs. Maar niettemin ts daar alies zeer begeerlijk, meer voor huis houdelijke, gezellige St. Nicolaascadeaux, voor uiterst practische geschenken. Daar zijn b. v. in den ruimsten voorraad en de grootste verscheidenheid voorhanden anti- mucassers, kleedjes voor allerlei doeleinden en op velerlei wijzen bewerkt; eene prach tige sorteering zwarte en gekleurde dames- schorten, maar vooral ook eene rijke keuze van fantasie-artikelen, nuttig en fraai. We hebben gister gezien St. Nicolaas wil volgaarne de vriend zijn van iedereen; van ieder menschenkind van de wieg tot aan het graf. We deuken met zulk een uiterst gezellig feest voor oogen, aan het laatste nietmaar voor het eerste, voor de n ieg, heeft Sinterklaas ook willen zorgen en hij belastte met de verdeeliug van ar tikelen daarop betrekking hebbende, de dames Molkenboer bovengenoemd. Wat ligt eene aanstaande moeder, voor de eerste of de zooveelste maal, nader aan hel hart dan de uitmuntende afloop van de heuglijke ge beurtenis en wat kunnen daarbij ook niet de geschenken voor de luiermand een groote rol spelen. Om jonge of aanstaande moeders met bet aanstaande feest eens aange naam te verrassen, is dus een wandeling naar de Botermarkt, naar de dames Mol kenboer, aanbevolen, waar in cadeaux voor de luiermand eene prachtige keuze is uit gestald. Weêr geheel iets anders is de voorraad artikelen die de heer J. J. Sleyser, op de Iloogewoerd u°. 17, heeft uitgestald. Daar kan vooral het kind (naar den leeftijd) ge holpen worden. Wel zijn ook eene groote hoeveelheid artikelen voorradig die ook voor ouderen geschikt zijn, daar is ook wel luxe-post, daar ziju pracblige kleurdoozen en terra cotta voorwerpen om te kleuren, daar ziju prachtige stereoscope», maar vooral het kind vindt daar zijn gading. Een voorraad kinderspeelgoed dus om van te watertanden; komt ge er met een kind den winkel binnen ge verlaat hem niet dan met i en bizonder geschikt kinderge schenk onder den arm, tenzijge het door den heer Sleyser laat thuis bezorgen. Want er zijn artikelen bij, die ge waarlijk moeilijk onder den arm zoudt kunnen nemen deuk u eens eeu kloeke poppenkast waarin een kleine jongen gemakkelijk recht op kan staan, of een groot hobbelpaard of iels der gelijks. Maar er ziju ook kleiuere poppenkasten, zal men zeggen; en daarin geven we ons gewonnen. Tooverlaulaarus, wagens, paarden, keukens, winkels, kinderkasten en buffetten en poppenartikeleu, poppenwagens, poppen- winkels, poppenbedden, poppenwiegen, poppen- koppen, poppenhoedeu, poppenserviezen, poppenkh éren, poppenhuizen, poppenschom- mels, poppenkeukens, poppen ja, en ein delijk de poppen zelf, van allerlei stand en rang, en van velerlei leeftijd. Gij kunt er uw jongen soldaat maken, gewoon soldaat, maar ook generaal, trommelslager en tamboer majoor. Ook prentenboeken, de ware prentenboeken voor de kleintjes ziju er in enorme hoeveel heid voorhanden. Ten slotte wijzen we met voorliefde op de uiterst solied bewerkte be weegbare voorwerpen van ijzersterk blik als: brandspuiten, watermolens, zaudmolens, landschap met vijver en watermolen, en tal van voorwerpen die voor het kind van den echten stempel ailerbegeerlijkst zijn. Wij maken onze lezers opmerkzaam op een nieuwe uitgaaf der firma F. B. Van Ditmar te Utrecht, die tegelijk roet het gedenkblad Holland-Antwerpen" van hunne persen komt. Wij bedoelen de Ne- derlandsche Illustratie, Gtïllustreerd Nieuws van den dag, waarvan bet eerste nummer de pers verlaat, en dat zich ten doel stelt in tekst en plaat de belangrijke gebeurte nissen van den dag te beschrijven en af te beelden. Dit het voor ons liggende nummer bevat een hoofdartikel Twee droombeelden, (over den Atjeh-oorlog en het misbruik van opium) met illustraties van Joh. Braa- kensiek. Een beschrijving van de onthul ling van het standbeeld van koning Willem III te Brixham, door 11. Tiedeman te Londen met afbeeldingen van Brixham en het beeld; een feestgroet aan dB. J. J. L. Ten Kale, bij de nadering van diens zeven tigsten geboortedag, door B. H. Van Bree- men, met het portret van den dichter; mejuffr. Roelofsen in de rol van Nora in Ibsen's drama van dien naambet portret van onzen minister Mackay met bijschrift, als de eerste eener reeks portretten van mannen, die zich op het gebied van staat kunde, kunst of wetenschap onderscheiden; een brief uit Amsterdam, vau den bekenden geestigen correspondent der N. Rolt. Ct., Isaac Van Reunes; wetenswaardige mede- deelingeu voor dames; berichten op het gebied van kunsten, letteren en militaire zaken, en voorts last not least een rubriek Humor en Satire, een aardige ver zameling geestige verzen en illustraties. De firma F. B. Vau Ditmar, te Utrecht, uitgeefster van het onlangs door ons besproken gedenkblad „Holland-Ant werpen," uitgegeven ten voordeele van de slachtoffers van de Autwerpsche ramp, heeft reeds nu aan den Belgischen gezant te 's Gravenhage 5000 fr. ter hand gesteld, als voorloopige opbrengst van de door haar geheel belangeloos onihrnomeu uitgave. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. H. A. Bosch, geb. te Djokjokarta, na verdediging van ziju aca demisch proefschrift, getiteld: „Over de toestemming van anderen tot het huwelijk". OEE1CIEEEE BEKiCitm. Bij Zr. Ms. besluit is aan de navolgende officieren van de zeemacht enz. de vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen der ridderorde van den Leeuw en de Zon, hun door Z. M. den shah vau Perzië geschonken, in de klasse zooals achter ieders naam is aan gegeven. schout bij nacht J. 1'. Van Rossum rid der 2de kl. kapitein ter zee E. L. Ehnk-, ridder 3de kl.; kapitein-luitenant ter zee P. G. Bruch, ridder 3de kl.; luitenant ter zee 1ste klasse M. C. Van Doorn, ridder éde kl.; luitenant Ier zee 2de klasse F. E. baron iVlulert, ridder 5de kl.; kolonel der mariniers F. A. Van Braam Houckgeest, ridder 3de kl.; luitenant kolonel der mariniers A. H. W. De Gelder, ridder 3de kl.; luitenant-kolonel der mariniers P. Dib- betz, ridder 3de kl.; kapitein der mariniers C. J. Visser, rid der 5de kl.; kapitein der mariniers J. J. Reeriugh, ridder 5de kl. kapitein der mariniers A. P. Timmers, ridder 5de kl. hoofdingenieur der marine J. W. Calten, ridder 3de kl.; Bij kon. besluit ziju, bij het wapen der infanterie, benoemd tot tweede-luitenant; bij liet 1ste regimeut, de sergeanten M. Van de Siepkamp, van het korps, A. J. Van Gruting en J. M. M. Muller, beiden van het 5de, N. W. Blom, van het 8ste regiment, en T. Van der Ploeg, van het korps; bij liet 2de regiment, de sergeanten W^ A. Herold, van het 6de, G. Snel, van he 7de, eu W. F. d'Harvant, van het öde regiment; bij het 3de regiment, de sergeanten M- L. Pliester, van het 4de regiment, G. P. Janssen, van het korps, P. II. J. L. Lien, ders, van het regiment grenadiers en jagers, H. A. G. L. La Fors, van het 7de, H. A. R. Sasburg, van het 2de, en J. W. Von Henning, van het 8ste regiment; bij het 4de regiment, de sergeauten L. F. T. Vogel, van het korps, W. J. Prins, van het instructie-bataljon, en L. F. Duy- maer van Twist, van het korps; bij het 5de regiment, de sergeauten H. W. Blokland, van het 7de en J. Reijers, van het 8de regiment; bij het öde regiment, de sergeanten J. M. Gerritsen, van het öde, F. W. H. H. Van Straaten, van het 1ste regiment, G. Van Swighem, van het regiment grenadiers en jagers, A. L. P. Vogel van het 4de, J. Vethake, van het 8ste, en F. Köhlbrugge, van het 2de regiment; bij het 7de regiment, de sergeanten R. C. Van Heeekeren, van het 3de regiment, eu D. Van der Keilen, van het regiment grenadiers en jagers bij het 8ste regiment, de sergeanten D. A. Van der Wedden, van het 4de, B. Reyn- vaan, van het 3de, K. A. Van Herk, van het 2de, mitsgaders J. H. Albrecht, van liet 6de regiment; zijn bij het personeel der militaire ad ministratie, benoemd lot tweede-luitenant- kwartiermeester bij het 7de regiment infanterie, de ser geant J. H. G. Vermeer, van het korps. bij het 8ste regimeut infanterie, de ser geant W. C. N. De Vries, van het 3de regiment infanterie; zijn bij het wapen der infanterie van het leger iu Nederlandsch-Indië, benoemd tot tweede-luiteDant de sergeanten A. J. Gooszen, van het 4de, H. Van Wijk, van het 7de, E. F. Grooss, van het 8ste, H. O. Schroder, van het 5de, J. N. 11. Lauweriks, van het 8ste, G. J. Velds, van het 1ste, J. Van Hasselt, van het öde, G. A. F. Altman», van het 2de, J. E. Collard, van het 6de, A. C. D. Phaff, van het 3de en J. H. C. Van Domp- seler, van het 6de regiment infanterie, A. J. J. G. Prinsen, van het iustruotiebataljou alsmede W. G. L. Snijders, van het öde, J. VV. Abeleven, van het 7de en A. C. C. Musoh, van het 2de regiment in fanterie; ziju bij het personeel der militaire admi nistratie vau het leger in Nederlandsch- Indië, benoemd tot tweede-luitenant-kwar tiermeester de sergeanten E. M. Van Hille, van het 7de, F. A. Von Balluseck, van het 4de, C. J. M. Bovens, van het 3de, en H. Von Mauntz, van het öde regiment in fanterie is, met ingang van 1 December 1889, aan den surnumerair der posterijen A. J. Gerdes Oosterbeek, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. De miuister van koloniën zal op 22 dezer geen andientie verleenen. BIMEaNLANÜSCHE BERICHTEN. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter keunis van belanghebbenden dat de heer Knobel, benoemd tot consul-gene raal te Teheran vóór zijn vertrek naar Per- zie aan 's ministers departement zal zijn ta

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1