ss. - Het antwoord op het aldeelingsverslug der Indische begrooting is rondgedeeld. De minister verdedigt zich en verklaart nooit als hervormer van Indië te zijn opgetreden. Gaarne wil hij aan ieder de reuzentaak af staan om groote hervormingen voor te stellen en tevens de tekorten op de Indische be grooting te dekken. De ministi r verdedigd verder de benoemiug der koffiecommissie. Omtrent de indiening der herziening van de comptabiliteitswet en het regeeringsregle- inent kan de minister geen bepaalde toe zegging doen. In zake de opium, doet hij wat mogelijk is om hel kwaad te keeren. Bij de vele voorzieningen die noodig zijn, zijn sluitende begrootiiigen vooralsnog niet mogelijk. De benordeeling der te nemen mili taire maatregelen na het gebeurde bij Kola- Pohama moet aan do militaire autoriteiten en aan den Gouverneur van Atjeh worden overgelaten. De minister acht meerdere con centratie op Atjeh ongeweuscht. In deze zitting hoopt hij voorstellen te doen omtrent de regeling der ltillilonzaak, de Ombiliënvelden en de mijnontginning. Door aangekrach e wijzigingen is het te roit teruggebracht van I IJ.375.389 op f8.480,737. Naar aanleiding van de klachten, door de kommandanten der korpsen infanterie ingediend over het gele uitmonstering laken werd dezer dagen door den hoofd-inlendant de mededeeliug gedaan, dat binnenkort aan de magazijnen laken van die kleur zou ge leverd worden, op andere wijze dan tot nu toe geverfd; de kleur zou daardoor bestaud zijn tegen den invloed van licht en lucht, m. a. w. niet verschieten. Van een vervanging van het gele laken door rood schijnt dus althans voorloopig bij het legerbestuur nog geen sprake te zijn. (rad.) Naar de N. Rolt. Cl. verneemt, is door een aantal afgevaardigden der „liberale unie" aan het bestuur het verzoek gedaan, zoo spoedig mogelijk eene algemeene verga dering der „liberale unie" bijeen te roepen ter behandeling van het onderwijs-vraagstuk. De Haagsche correspondent der Prov. Gron. Ct. verhaalt dat een hooggeschat kunst schilder der residentie een buitenkansje heeft gehad van nogal eenige beteekenis. Sinds jaar en dag droeg hij een klein geëmailleerd figuurtje als charivari aan zijn horlogeketting. Dit figuurtje, een bevallig vrouwenbeeldje, dat hij eenmaal als speelgoed in de handen van een kind zag en, in antwoord op zijn verbazing, dat uien een kind zulk een zeldzaam curiosum in handen gaf, van de vrouw des huizes ten geschenke ontving zou namelijk door den beroemden anti quair Spitzer voor fr. 40.000 zijn gekocht, en deze deed het, met een aardige winst, over aan baron Rothschild, te Londen. Een secretaris van legatie, een oudheidkenner, maakte op een soirée bij een der diplomaten den schilder attent op de kostbaarheid van het voorwerp. Het figuurtje is uit de 15e eeuw. Door het mistige weder misleid, zijn Zaterdagavond te Ter Heide twee hariug- schuiten geland van de reeders M. De Niet en A. M. Pronk, te Scheveniugen. Geraken de schuiten niet vlot, dau moet hare vangst daar gelost en naar Scheveningeu vervoerd worden. De reeders hebben er volk lieeugezondeu. Te Kralingen is een 17jarig jongmensch des morgens dood in zijn bed gevonden, gestikt door den petroleucnwalui van het nachtlichtje in zijne slaapkamer. De Amsterdamsche beurs moet bij het vergaan van de „Thorbecke II" die bij Anjer gestrand is, een aanzienlijk verlies hebben geleden ten bedrage van ongeveer 11 millioen. De Nederlandsche Handelmij. moet daarbij voor f 500,000 betrokken zijn. Woensdag was pas de assurantie op het schip gesloten, terwij! Donderdag het bericht van het vergaan ter beurze kwam. In de Huidenstraat te Amsterdam is gisterennacht een hevige brand uitgebroken in een perceel, bewoond door den inspecteur van politie Doornbos, waarbij de vrouw des huizes in de vlammen is omgekomen. Een tienjarige knaap heeft zich langs de gootpijp van eene bovenverdieping laten glijden en kwam behouden beneden. De heer Doornbos zelf had nachtdienst. De braud ontstond te 2 u. 30 in het achterste gedeelte der eerste verdieping, waar de vrouw des huizes sliep, en ver moedelijk door het inbranden en barsten van eene lamp. De vlam veispreidde zich snel naar boven, waar de dienstmaagd door de benauwde lucht wakker werd. Zij ijlde naar de eerste verdieping, sprong met het vijf jarig kind uit het raam en viel door eene zoogenaamde lantaarn op eene binnenplaats. Zij heeft beide beenen gebroken en het kind m as ms «es ss?® se werd aan armen en hoofdje ernstig gewond. Het meisje wordt in het gasthuis verpleegd. Aangezien de knaap ook reeds op redding bedacht «as, meenden de buren, dat de j vrouw des huizes het brandende perceel reeds j ontvlucht was; wat later bleek niet het geval te zijn. Een brandweerman vond haar meer gestikt, dan verbrand, te bed. Het achterste gedeelte en de bovenver dieping zijn bijna geheel uitgebrand. De eventueele heistelling van de via dncten bij het Centraalpersoiienstatiou te Amsterdam, zal volgens het aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid uilge- biachte rapport der deswege benoemde com missie (voorzitter de heer J. Leijds,) onge veer f 500,000 kosten. (T»y) De Prov. Staten van Utrecht hebben op de subsidieaanvragen voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderesseii te Leiden en voor het waarborgfonds voor de tentoonstel ling te Buenos Ayres afwijzend beschikt; aan het landdouwgenootscbap werd daaren tegen f 3000 subsidie toegekend. - In den laatsten lijd werden te Arnhem verschillende winkeliers opgelicht door een onbekenden man, die ecluer, hoeveel moeite de politie ook deed, niet weid ontdekt Eindelijk mocht het den rechercheurs ge lukken den naam en de woonplaats van den oplichter op te sporen, die te Apeldoorn woonde eu aldaar op verzoek van de Am liemsche politie is aangehouden en gevan kelijk naar Arnhem is overgebracht, waar hij dan ook door verschillende winkeliers is herkend. De goederen meest manufac turen, waarvoor hij hen had opgelicht, zijn door hem aan onbekenden voor een spotprijs verkocht. Eenige zijn echter ontdekt en in beslag genomen. De dader is naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht, terwijl de in beslag genomen goederen ter griffie van de urrondissements rechtbank aldaar zijn gedeponeerd. (A. C.) Ofschoon te Kampen afgekondigd is het verbod van samenscholingen van meer dan drie personen, was het Zaterdag- en Zondagavond vooral in den omtrek van het gebouw van het heilsleger bijzonder woelig. Af eu toe was de politie genoodzaakt perso nen in hechtenis te nemen. Ook is zij er in geslaagd een der belhamels zekere A. J. S., terwijl hij ruiten inwierp bij een der heilsoldaten, op heeterdaad te betrappen. Gisterenmiddag is in het huis van arrest te Assen opgenomen een meisje van 15 jaren, dienstbode bij een boer te Hooge veen, onder verdenking dat zij de boerderij van haren meester in brand gestoken heeft, ten gevolge waarvan het huis met 13 koeien en 2 paarden eene prooi der vlammen werden. Naar men verneemt moet het meisje bekend hebben de misdaad uit wraak te hebben volvoerd. Te Reitsum (Fr.) is een kind geboren, dat tusschen vel en vlccsch op den rug tusschen de schouderbladen een levend dier had zitten, dat door operatie vau een ge neeskundige verwijderd is. Het kind is goed gezond. Ook het dier leefde geruimen tijd na de operatie nog en is door den arts meegenomen. Men zendt dd. 13 Nov. uit Parijs aan Re Zoom het volgende bericht ter op name Heden is hier een man overleden, die in het begin van deze eeuw uw stad hielp verdedigen tegen den aanval der Eu- gelscheu. Wij bedoelden den heer Elouin, ex-chef der gemeentelijke politie van Parijs, ridder van het Legioen van Eer. De overledene bereikte den ouderdom van 93 jaar. llij was een der weinige nog in leven zijnde veteranen uil de oorlogen der eerste Fransche revolutie. Op Hjarigen leeftijd in dienst getreden bij de ai liberie, nam hij deel aan de verdediging der vesting Bergen-op-Zooin tegen de Kngelscheu. Na die verdediging was Elouin een der 35 overgeblevenen zijner compagnie. Te Ruermond, is c,eu 16en op 71 jarigen leeftijd overleden de heer J. B. Sivré, rijks- eu gemeente archivaris van het oud-Geldersch en Roermondsch archief,corres- pondcerend lid van verscheidene oudheid kundige genootschappen. Men schrijft uit Kerkrade: In de mijn „Anna" in't naburig Alsdorf, heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor een mail gedood eu een ander zwaar gewond werd. BUITEL LAS 0SC1IE BËBICilTES BELfilK. I e conferentie, welke zich de afschaf fing van den slavenhandel ten doel stelt, kwam gisterennauiiddag te 2 uur aan het ministerie van buitenlandsche zaken bijeen, onder voorzitterschap van den prins De w_t mm. ""sar» Chimay, minister vau buitenlandsche zaken, die de gevolmachtigden namens den koning en de Belgische regeering welkom heette. Daarna werd overgaan tot de vorming van hel bureau. Baron Gericke, gezaut van Nederland en het oudste lid bij het corps diplomatique te Brussel, stelde voor den prins De Chimay tot voorzitter der conferentie te benoemen. Deze betuigde zijn dank, doch noodigde de vergadering uit, bare keuze te bepalen op baron Lambermont. Vervolgens werden de secretarissen be noemd, aan wier hoofd staat de directeur gein raai Arendt, afgevaar ligde voor België. Kennis werd gegeven, dat de Fransche delegatie thans voltallig is door de benoe ming als gevolmachtigde van denvice admiraal Humann, De tweede openbare zitting zal lieden namiddag te 2 uur worden gehouden, voor liet ter tafel brengen van verschillende stu.ken. Alsdan zullen ook de commissiën haren arbeid beginnen. i£ X ss 1, A. JV li De minister van landbouw heeft aan de Iioiulensche arbeiders liga, die geprotes teerd had tegen het verbud van invoer van vee uit Duitschland, geantwoord, dat hij de noodzakelijkheid van dat verboii betreurt. Hij erkent dat Slees»ijk-Liolstein thans bevrijd is van de veeziekte, maar dezer dagen deden zich aan de llulsteinsche gren zen gevallen voor van mond- en klauwzeer terwijl dezelfde kwaal ook bestaat in Mecklen burg, Brunawijk en andere streken van Duitschland. Te Londen beslaat eene vereeniging, welke zich ten doel stelt vrouwelijke ont slagen krankzinnigen, die als volkomen hersteld het gesticht verlaten, betrekkingen te bezorgen. Miss Mary Otter vooral moet dit dikwijls moeielijke liefdewerk met zeer veel tact en goeden uitslag verrichten. FitlASIKïiOJR. Naar men verneemt, zal de heer Maugeau beden bij de kamer vau afgevaar digden een voorstel indienen tot herziening der grondwet. De 8 millioen winst van de Parijsche tentoonstelling worden tusschen de stad en den staat verdeeld, naar verhouding van hetgeen zij bijdroegen; de stad krijgt dus 25 millioen frs, waarvoor vermoedelijk de paleizen der Beaux-Arts en der Arts indu strieels zullen worden aangekocht. Het hotel van generaal Boulanger in de rue Dumont-d'Urville staat sedert eenige dagen te huur voor de som van 10,000 frs. IÏALIit. De prins van Napels zal, wanneer hij 2i jaar oud is, dat is in den volgenden winter, met prinses Clementine van België verloofd worden. Sir Simmons is gisteren door den Paus in eeu plechtig gehoor outvangeu, tot aanbieding zijuer geloofsbrieven. ju u a tsc a e.vku. De rijksdag heeft gisteren naar de begrouliugs-coinmissie verzonden een voorstel vau den heer Richter, strekkende tot het aauknoopen vau onderhandelingen met (de Lloyd maatschappij over vermindering van het haar verleende rijks subsidie en het laten vervallen van den stoomvaartdienst naar de Samoa-eilanden. De begrootiugs-com missie heeft het aanschaffen van het door de vrijzinnige pers sterk bestreden keizerlijk pracktschip met 21 tegen 7 stemmen toegestaan. Drie le den van het centrum stemden tegen. De Japansche prins Arisoegawa Takehito eu zijne gemalin, die onder den naam van graaf en gravin Sawa reizende Vrijdagavond te Berlijn zijn aangekomen, werden daar namens den keizer aan het slation ontvangen en met hun gevolg in hofrijtuigen naar huil hotel gebracht. De prins is, naar men weet, een aangeuomen zoon van den keizer van Japan en als kapitein ter zee bij de marine van zijn land wil hij bekend worden met de inrichting der Duitsche marine; zijne gemalin wil zich gedurende dien tijd in de Berlijusche hof kringen bewegen. De rijkscommissaris Wissmann heeft, 11a zijn terugkeer uit het biuDeuland, de orde in het landschap Useguha hersteld. Van vele kanten komen verzoeken in tot het sluiten van vrede. RlllLAS». Naar het gerucht wil, zou de ver loving van den grootvorst-troonopvolger ophanden zijn met de jongste zuster van den Duitschen keizer. Van de 235,000 Russische recruten uit het vorige jaar kondeu 164,366 niet lezen en schrijven; niet meer dan 55,894 man konden redelijk lezen an schrijven, en er schoten maar 15,000 recruten over die door hunne ontwikkeling aanspraak konden maken op de voor hen bestemde voor- rechten. BbbËb HIJ E. Van goederband wordt verzekerd, dat er geen spraak meer is van een huwelijk der dochter van den hertog van Aleii?on met vorst Ferdinand van Bulgarije; de prinses zou integendeel eerlang met een j ander vorstelijk persoon in het huwelijk treden. TVBHIJ JE. De Times meldt uit Konstautinopel, dat do sultan het besluit tot vermindering van het leger heeft ingetrokken. De bezui nigingen, die daardoor te verkrijgen zouden zijn geweest, moeten nu langs anderen weg gevonden worden. esïp tb. De Egyptische staalsbegrootiug voor j 1890 sluit met een overschot van 150,000 Egyptische ponden en met eene vermindering der belastingen van 100,000 ponden. amerika. Bijna de helft der 478 medische studenten aan de universiteit te Boston zijo vrouwen. Miss Pier, een1 meisje van twintig jaar, is de eerste vrouwelijke rechtsgeleerde, die voor het gerechtshof van Wisconsin I (Vereenigde 8taten van Noord-Amerika) heeft gepleit. Zij werd met veel aandacht aange- hoord en aan het eind van haar betoog werd zij door de rechters gelukgewenscht met haar bucccs; men prees zeer hare rechtsgeleerde kennis, haar logischen rede- neertrant en hare volkomen kalmte en zelfbeheersching. Sedert tien maanden heeft miss Pier eene vaste betrekking bij eene spoorwegmaatschappij in Wisconsin als rechtsgeleerd adviseur. Edison, de beroemde Amerikaansche uitvinder, heeft in zijne inrichtingen niet minder dan 200 vrouwelijke personen in dienst, aan wie het vervaardigen van de teederste deelen zijner machinerieën is toe vertrouwd. BRAZILIË. De republiek, welke, nu ook de proviucie Bahia de zijde van het nieuwe bewind heeft gekozen, als gevestigd kal beschouwd worden, heeft voorloopig tct haar hoofd den leider der revolutionaire beweging, generaal Da Fonsaca, die als president-minister is opgetreden. Generaal Da Fonsaca is een man van 63 jaren, die zich in den oorlog tegen Paraguay bijzonder onderscheidde en voor een der beste officieren van het Braziliaausche leger werd gehouden. Steeds was Da Fonsaca onder de soldaten bijzonder populair, vooral nadat hij door de regeeriug wegens zijn woelin gen tegen haar naar het binnenland wail verbannen. Generaal Da Fonsaca was de leider detl beweging, en naast hem is Benjamin ConJ slant, nu minister van oorlog, de eeniga man van beteekenis. De heer Constantlf was professor aan de militaire school 1 IF Rio Janeiro. Als een merkwaardigheid wordt vau lit medegedeeld, dat Constants leerlingen ea bijzonderen eerbied voor hem hadden, omdil hij een zeldzaam verschijnsel in Brazilië - bij de examens niemand toeliet, die niet dt noodige bekwaamheid bezat. Geen aan beveling van hooger hand kon hem bewegen een leerling, die niet aan de eischen vol deed, toe te laten, en deze gestrengheid bracht er niet weinig toe bij, het ontzag voor den hoogleeraar te vermeerderen. üe overige ministers zijn meest Noord- Amerikanen ook de minister van mariui Van der Kolk en bebooren bijna allen tot een republikeiosche club, welke niet bijzonder gezieu was, maar die steeds ijverig werkzaam was tot verspreiding der republi- keiusche beginselen. De leden dezer club hadden, de gelofte afgelegd, dat Brazilië een republiek zou worden in het jaar, waarin de Fransche republiek haar eeuwfeest vierde, en zelfs bestelden zij voor vier maanden Ie Parijs een groot aantal Braziliaanse!» vlaggen, boven welke de Phrygische vrij heidsmuts prijkte. Deze vlaggen, die volgen! een der Parijsche bladen bij groote hoeveel heden uit Parijs werden verzonden, zullei zeker nu spoedig overal in de nieuii republiek worden ontplooid. Volgen de IntUpendance heeft Pedro i er in toegesttmd zich te verwijderen tege eene schadeloosstelling van 3,750,000 een jaarlijksch pensioen vau 675,000 guld Graaf d'Eu, tegen wien de verhitte alleen gericht is, zal verbannen wordeD. minister van marine Ladaris, is niet d maar aan de betere hand; zijne verwoud

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2