NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. i) e e fiJoiiranl verschil ut dadelijks, behalve op Zon- eo Feestdagen. A 8 0 H iy E E S T: Dinsdag 19 November 1889, N°. 272, AQVERTEI8TIEM: Bureei: Mcfseepnaakersstee»; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. fc> SS Vooi Leidenper 8 maanden Franco door het geheele rijker 8 maanden Prijs per Nummer !0 ('ent. t 1.25. 203e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. S tails- ileri cli te i». VOLKSTELLING. In verband met de vernieuwing van de bevolkingsregisters na afloop van de aan staande zevende tienjarige volkstelling, wor den de belanghebbenden herinnerd aan de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Stbl. N°. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van afgifte van de bevolkingsregisters bij vertrek uit of vestiging in de gemeente en van art. 2 der Algemeene Politieverorde ning, krachtens welk ieder die binnen de gemeente verhuist, verplicht is daarvan bin nen veertien dagen na de verhuizing aan gifte te doen op het Bureau van den Bur gerlijken Stand. Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Juli 1889. l.E'lt S28i*(.'18 Y o vein Ster. Op den doodenakker aan de Groene- steeg had zich hedenochtend tegen elf uur een groote schare belangstellenden opgesteld om getuige te zijn van de laatste eer he wezen aan het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden kapitein der infau- terie, don wel-edel gestr. heer J. P. A. De Kleyn. Het muziekcorps van het 4e regi ment infanterie, bij welks muziek de over ledene zoovele marschen meemaakte, dat corps stond ook nu aan den ingang van de begraafplaats gereed om den helaas thans overleden kapitein voor te gaannu echter naar zijne laatste rustplaats. Toen de lijkwagen, voorafgegaan door de straks genoemde kapel, onder de tonen van de steels indrukwekkende inarchi funèbre van Chopin, het cirkelvormig perk, aan het eind van de hoofdiaan, had rondgereden, werd de kist op de baar geplaatst en, onder het spelen van de marche funèbre van Seghers, naar he: graf rechts van de hoofdlaan gelegen gedragen. Een prach tige en bizonder groote krans van sneeuw witte bloemen was op de kist neergelegd waarbij daarna uog_ een even schoon kruis van even blanke bloemen werd gevoegd. Uit de talrijke aanwezigen, onder wie tal van officierenhoog en laag in raug, trad naar voren de predikant der Doopsgezicde gemeente alhier, da. S. Kutsch Lojenga. Bij de wieg en bij het graf, zoo begon spreker zijne schoone rede, is het eerste en laatste woord aan deu godsdienst; want bij de wieg dragen wij onzen dank aan God op en bij het graf dragen wij evenzeer onzen dank aan God op voor het leven dat hij ons schonk. Hier is een man ten grave gedragen, die aan koning en vaderland getrouw is ge weest en zijn plicht jegens zijnen vorst heeft vervuld. Getuige de eer hem door hoog en laag, door zoovelen bewezen. En als hij straks zal zijn weggezonken iu het graf, zal zijn loopbaan als militair zijn ge ëindigd. Maar hij zal dan aan den koning der koningen rekenschap geven of hij als een kloek en dapper soldaat in het leven der meDscheu stond geschreven. Ik dank u eindigde spreker nader tredend uit naam der treurende echtga Boote, voor uw goed karakter en uwe trouwe helde. De Kleyn als ik u hier een laatst vaarwel toeroep, doe ik dat u dankend voor het vele goede dat ge gedaan hebt. Vaar eeuwig wel. Na een woord van dank door een der famieljeleden gesproken voor de laatste eer den overledene bewezen, werd door het muziekcorps uitgevoerd Psalm 68, voor koraalmuziek gearrangeerd door den heer J. G. H. Mann. De plechtigheid heeft ongetwijfeld een diepen indruk bij de aan wezigen achtergelaten. Ten aanzien van de levering van brand stoffen ten behoeve dezer gemeente, waar van de openbare aanbesteding den 11 den November 1889 plaats had, doch de gan- ning was aangehouden, hebben burg. en weth. besloten de levering op te dragen aan de heeren: J. Christiaanse de korte haardturf voor f0.6O per dubb. HL., de grove New-Castle kolen voor f 1.30 per 100 KG. en het keukenhout voor f 10. per stère, J. J Huy, de lange turf voor f 0.48 pier 100 stuks en de houtskolen voor f 0.85 per HL., K. T. Caron de grove Ruhrkolen voor f 1.24 per 100 KG. en de Wed. Van llaansbergen Dutilh het steen- kolengruis voor f0.72J per HL. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen f 52.ƒ26.50, f 5.60 en 2.80. laagste ƒ52.ƒ26.50, ƒ5.50 en f 2.75. In het café van den heer Huunekes (voorheen P. Hein) op de Beestenmarkt, had in de ruime achti-rzaal Zaterdagavond te negen uur het derde jaarfeest plaats van de vereeuigiug „Liefde zij ons doel". Een uit gebreid programma stond voor de vereeuiging die in deze geheel met eigen krachten werkt uit te voeren, daarin geassisteerd door een klein orkest. Vooraf echter heette de president alle aanwezigen en die waren tairijk har telijk welkom op dit jaarfeest. De vereenigiug kon terugzien op een nuttig werkjaar en reeds nu kondeu plannen worden beraamd voor een ziekenfonds. De bijdragenden worden nu verdeeld iu twee klassen, naar gelang hunner bijdragen. Dat werkzaamheid en eens gezindheid in de vereenigiug veel tol stand konden brengen heeft de liefdadigheidsvoor stelling in Maart bewezen. Na een feestmarsch dan van den heer W. Oostelaar, een welkomstlied en muzieknum mers door het orkest uitgevoerd, kwamen onderscheidene voordrachten aan de orde, waarna werd overgegaan tot de opvoering van „Fernand de speler," oorspronkelijk tooneelspel in twee bedrijven door A. E. Nieuwmeijer. Daarna weêr een lange reeks van voor drachten, met en zonder zang; er was waar lijk stof te over om het gezelschap te ver maken. Eendracht en gezelligheid kenmerk ten verder het feest en een geanimeerd bal moet de aangename samenkomst hebben be sloten. Wij hadden toen echter onze eerste nachtrust al genoten. Gisteravond zijn door de patrouille twee Haagsche huzaren opgepikt, die aan 't passagieren waren en daarbij nogal wat kabaal maakten. In de Bakkerssteeg werd intusschen door man en vrouw dermate getwist dat de politie het hoofd des gezins even meenam. Een jongen die niet wel bij 't hoofd was had van eenige zoogenaamde vrienden een paar borrels gehad en kon zich natuurlijk na die genietingen nog minder gemakkelijk recht houden dan iemand auders. Hij ge raakte dan ook in de Langegracht, waaruit hij gelukkig gered werd. tl K I V E II 8 I T e S T. Het voorbereidend examen godgeleerd heid is aan de rijksuniversiteit alhier afge legd door den heer J. W. De Kanter. OFF1CIKELK llDKICUTElt. Bij kon. besluit is aan Otto Jahn, geb. te Lobenstein, vergunning verleend de ge neeskunst uit te oefenen op NederlandBche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland, stipte- lijk nakome; is bij het wapen der infanterie benoemd, bij het 2de regiment, tot kapitein, de eerste- luiteuant J. W. L. Verweyde, van het 6de regiment. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld J. P. Havelaar, te 's Gravenhage, minis ter van waterstaat, handel en nijverheid, ridder 1ste klasse der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië, waartoe hij door Z. M. den shah van Perzië is benoemd J. Coninck Westenberg, te Amsterdam, oud-wethouder, ridder 3de klasse als boven mr. W. W. Van Lennep, te Am sterdam, wethouder, ridder 8de klasse als boven; mr. B. H. M. Driessen, te Amsterdam, wethouder, ridder 3de klasse als boven; J. A. Schuurman, te Amsterdam, direc teur der publieke werken, ridder 3de klasse als boven John. E. Knight, te Rotterdam, kolonel commandant van het regiment schutterij, ridder 3de klasse als boven mr. A. J. Roest, te 's Graveuhage, bur gemeester, ridder 3de klasse als boven mr. E. A. Jordens, te Haarlem, burge meester, ridder 3de klasse als hoven; C. E. Viruly, te Rotterdam, wethouder, ridder 4de klasse als boven; A. Vau der Eist Az.te Amsterdam, hoofdambtenaar der gemeente-secretarie, rid der 4de klasse als boven P. E. Tegelberg, te Amsterdam, direc teur der stoomvaart-maatschappij „Neder land", ridder 4de klasse als boven; J. C. Enschedé, te V eisen, burgemeester, ridder 4de klasse als boven; H. J. Versteeg, te Zaandam, burgemeester ridder 4de klasse als boven G. J. De Jongh, te Rotterdam, directeur der gemeentewerken, ridder 4de klasse als boven E. W. Van Eeden, te Haarlem, directeur van het Koloniaal museum, ridder 4de klasse als boven J. Th. Cremer, te Haarlem, directeur van de Deli-Spoorweguiaatschappij en lid van de tweede kamer der staten-geueraal, ridder 4de klasse als boven; W. A. Van Moock, te Amsterdam, com mandant der brandweer, ridder 5de klasse als boven J. C. Van de Poll, te Amsterdam, haven en dokmeester, ridder 5de klasse als hoven; O. Carré, te Amsterdam, directeur van bet koninklijk Nederlandsch circus, ridder 5de klasse als boven mr. N. De Roever, te Amsterdam, archi varis, ridder 5de klasse als boven; A. H. M. C. Lindner, te Amsterdam, kapitein bij de dienstdoende sch&ttcrij, rid der 5de klasse als boven; I. F. G. Holthaus, te Nijmegen, koop man, ridd i der orde van den H. Gregorius deu Groote, waartoe hij door Z. H. deu Paus is benoemd; Marie Miuderop, te Roterdam, kruis „Pro Ecclesia et Poutifice", haar door Z. H. deu Paus geschonken M. Merens, te Amsterdam, correspondent der Revue Diplomatique ridder der orde van de Ster van Ooeanie, hem door Z. M. den koning van Hawaii geschonken; Hendrik P. N. Muller, te Rotterdam, di recteur der Oost-Afrikaansche Compagnie, orde van de Ster van Zanzibar, waartoe hij door Z. H. den sultan van Zanzibar is benoemd is aan J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, te 's Gravenhage, vergun ning verleend tot het aaonemen der orde- teekenen van ridder 2de klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den shah van Perzië geschonken. De minister van oorlog zal op 21 dezer geen audiëntie verleenen. 11IMENLANDSCHE BERICHTEN. Naar men verneemt, doet zich het zeldzaam geval voor, dat een zeeoff. die eerstdaags moet repatrieeren en driejareuin O.-I. heeft doorgebracht, alleen geplaatst is geweest op het wachtschip te Batavia en overigens niets van den Archipel gezien heeft. Vrijdag is te Marseille op zijne terug reis naar Nederland aangekomen de heer J. W. E. De Sturler, landheer van Tjiomae. Zaterdagmorgen heeft in de St. Jacobus- kerk inde Parkstraat te 's Hage de plechtigheid plaatsgehad van het lezen der stille mister eere van de nagedachtenis van Koning Dom Luis I van Portugal. Ter rechterzijde van het altaar waren ge zeten de vertegenwoordiger van HH. MM. deu koning en de koningin, graaf Schimmel- penninck van N'ijenkuis; de vertegenwoordigers der regeering, de ministers van buitenland- sehe zaken, van justitie en van oorlog; de voorzitter van de tweede kamer; de oud- ministers van buitenlandscbe zaken en van justitie, de heeren Cremers, Van der Does de Wille'oois en du Tour van Bellinchave; de kabinetschef van bnitenlandsche zaken, de heer Van der Staal van Piershilde oud-gezant van Nederland iu Portugal, de heer Everwijn, benevens vele andere aanzien lijke personen en ridders van Portugeescbe orden. Ter linkerzijde van bet altaar hadden plaats genomen de leden der Portugeescbe en Italiaansche gezantschappen en verder het geheele corps diplomatique, naar ouder dom van rang, in du residentie aanwezig. De mis werd gelezen door deu Pauselijken Internuntius, terwijl op het orgel o. a. op zeer gevoelvolle wijze de Marcbe-funébre van Chopin werd uitgevoerd. Na affoop der plechtigheid dankte de Portugeescbe gezant en mevrouw de burg gravin De Pindella allen, die door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijk hadden gegeven. Voor de Weesinrichting te Neerbosch is in de Herv. kerk te Wassenaar gecol lecteerd f 40.66. Zaterdag werd voor de rechtbank te Haarlem behandeld de zaak van H. H., tapper en koopman van beroep, te Houtrijk en Polanen, beklaagd van de hem in zijne hoedanigheid als armmeester toevertrouwde gelden minstens ruim f 400 aan zijne be stemming te hebben onttrokken en zich toegeëigend en daartoe de door hem in te leveren staten te hebben vervalscht. In deze zaak waren 40 getuigen gedag vaard. De eisch van het O. M. was I jaar ge vangenisstraf, benevens ontzegging van het recht om te kiezen, gekozen te worden of een ambt te bekleeden voor den tijd van 4 jaar.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1