BIJVOEGSEL BUITKNLANDSCIIE BERICHTEN *cm -m^r helioorende bij de Leidsche Courant van 18 November 1889. Den 15den November 1889 ia te 's Gravenhage door den minister van bui- tenlandache zaken met den gezant van het Duitsche rijk eene verklaring onderteekend, betreffende maatregelen tot het tegengaan van de zoogenaamde handel in jeugdige vrouwen en meisjes. In een Haagschen brief in het Zws. Bit. leest men Naar hetgeen ik van het onderwijsont- werp te hooren kom, zou ik het wel zeer waarschijnlijk durven noemen, dat ons koo gerhuis de wet met een kleine meerder heid zal aannemen. Wel bestaat de com missie van rapporteurs niet uit mannen, die het wijzigings voorstel met vreugde heb ben begroet, maar om des lieven vreden wille zullen zij, behoudens veel aan merkingen, toch wel tot aanneming con- cludeeren. Omtrent het tijdstip der indiening van de nieuwe legerwet door den minister van oorlog is nog weinig bekend. Vódr het wiuterrecès zal het zeker niet gebeuren, zoodat het wel tot het begin van 't volgend jaar zal aauloopen eer zij iu openbare be handeling wordt geuoemeu. In bewerking is een wijziging der Kies wet, welke strekt tot splitsing van de kies districten, die uit de groote gemeenten bestaan; doch het zal ook bij deze veran dering zeer de vraag wezen, of de minister haar vdor het einde des jaars bij de stateu-generaal aanhangig zal kunnen maken. De commission uit de provinciale staten van Zuid-Holland, in wier handen ter fine van onderzoek en advies verschillende onderwerpen werden gesteld, die in de ver gadering van aanstaanden Dinsdag in openbare behandeling zullen komen, zijn met haren arbeid gereed en hebben hare rapporten aan de staten ingediend o. a. Met betrekking tot de vaststelling van een bijzonder reglement voor den polder ,het Noordveeu", en wijziging van het bijzonder reglement voor den Veender- eu Lijkerpolder8 buiten de bedijking durft de commissie niet tot het rauwelijks aannemen der wijzigingen te adviseeren zonder dat de ragelanden en het hoogheemraadschap van Eijnland zijn gehoord. Zij stelt dus een nader overleg voor. In de voorgestelde nieuwe verordening op het gebruik van het jaagpad langs den Rijn wenscht de commissie, in wier handen dat voorstel is gesteld, eenige wijzigingen gebracht te zien, waarna zij tot goedkeuring kan adviseeren. Het voorstel tot het brengen van eenige wijzigingen in de verordening op de stoom vaart in de boezemwateren heeft de commissie Blecbts tot een kleine opmerking aanleiding gegeven, naar aanleiding waarvan zij voorstelt art. 8 eenigszins te veranderen. Tegen de voorstellentot wijziging van de grens tusscbeu de provinciën Zuid-Holland en Noord-Brabant, en tot wijziging van het bijzonder reglement voor den Pesthuispolder bestonden bij de commission geene bezwaren, evenmin als tegen dat betrekkelijk de be diening der brug over de Oude Maas. Van de oudslrijders, die aan den tien- daagschen veldtocht hebben deelgenomen en bijgevolg zijn versierd met het metalen kruis, zijn nog in militairen dienst; de luit.- generaal P. G. J. Van der Schrieck, lid van de tweede kamer, eu de luit.-generaal E. A. Jacksou, lid van bet hoog militair ge rechtshof. De eerste is officier sedert 3 Sept. 1831, de laatste sedert 5 Oct. 1831. Men schrijft aan de N. R. Cl. Telkens leest men in de dagbladen, dat enkele personen of geheele familiën naar Ar gentinië vertrekken om daar hun geluk te beproeven. Dat ook de emigratie naar Zuid- Afrika nog steeds voortduurt, wordt be wezen door bet heden van Vlissir.geu ver trokken stoomschip der Castle Mail Packets Co. de Methven Castle. Op dit stoomschip was geen enkele plaats meer beschikbaar. Te Vlissingen alleen werden ruim vijftig reizi gers ingescheept, van welke een groot ge deelte uit Nederland; in het geheel vervoerde het stoomschip 230 passagiers. Neemt men daarbij in aanmerking dat ook de om de veertien dagen van Londen afvarende mailbooten steeds met volle lading en een zeer groot aantal passagiers vertrekken, en somtijds nog eene extra boot van genoemde maatschappij wordt gecharterd, dan zal men voorzeker wel overtuigd zijn, dat ook het verkeer met Transvaal en omliggende lauden steeds toeneemt. Eergisteren is de vrouw van een metselaarsknecht te Haarlem bevallen van een drieling, nl. twee jongens en een levenloos meisje. Omtrent de werkstaking van de ar beiders, van de firma Joh. Otten Zn. in de Rietlanden te Amsterdam werkzaam, kan nog het volgende worden medegedeeld: De losse werklieden wenschten loonsver- hooging. Zij haalden de vaste werklieden over met hen gemecue zaak te maken. Toen de vertegenwoordiger der firma weigerde hunne eischen in te willigen, werd de arbeid gestaakt. Een baas, in dienst der firma, nam daarom Donderdagavond 22 zandwerkers te Naarden-Bussum in dienst. Toen dezen te Amsterdam aankwamen, deelden de werkstakers hun mede, dat zij den arbeid hadden nedergelegd. Elf zan lwerkers trokken zich daarop terug deels omdat zij beweerden, dat zij op minder voordeelige voorwaarden aan den arbeid gezet werden, dan welke hun waren voorgespiegeld, deels omdat zij zich lieten bevreesd maken door de werkstakers, die, evenwel zonder tot gewelddadigheden over te gaan, trachtten hen over te halen niet aan het werk te gaan. Van twee der o.:de werklieden, die zich van de stakers hadden afge scheiden en gelijk met de Laarders waren gaan werken, kwam in den loop van den dag een, door zijne vrouw daartoe overgehaald, op zijn besluit terug. Zij vreesde, dat de kameraden haar man, na afloop van het werk, zouden mis handelen. De zandwerkers, die niet aan het werk zijn gegaan, zijn naar Laren teruggekeerd. De heeren Otten, die uitdrukkelijk ver klaard hebben, niet te zullen toegeven, zijn voornemens nog meer werklieden uit bet Gooi aan te werven. De politie heeft ter voorkoming van bot singen alle toegangen tot het terrein afgezet. De hoofdinspecteur Hazenberg bracht den j geheelen nacht in de omgeving door. Een 4tal weken geleden vertoonde j zich op de oppervlakte van het water van - het Apeldoornsche kanaal eene massa paling J' en een eukele snoek, die bewusteloos rond- dreef. Zocht men toen te vergeefs naar de oorzaak, thans doet zich hetzelfde, maar j vee! belangrijker voor, nu ziet meu ook I groote hoeveelheden baars, en blij. Met manden en harken wordt zeer veel buit gemaakt. Sinds 8 dagen wordt te Hees, bij Nijmegen, de heer K., een bekend bloe mist, vermist, terwijl zijne echtgenoote eu kinderen in de grootste ongerustheid ver- keereu. Men vermoedt dat hem een onge luk overkomen zal ziju. Gisternamiddag ging te Zwolle een paard, gespannen voor een expeditiewagen, op hol en sprong door eene groote spiegel ruit in de voorkamer van den heer D., aan bet Gastbuisplein, waardoor het paard in de borst zoodanig werd verwond dat het dood bloedde. Door deu advocaat-fiscaal bij het hoog militaire gerechtshof is appèl aangeteekend tegen het vonnis van den krijgsraad te Leeu warden, waarbij de administrateur, de op zichter, en de meesterknecht van de mili taire bakkerij aldaar, wegens het zich op on rechtmatige wijze toeeigeueu van brood uit die inrichting zijn veroordeeld resp. tot 9 maanden, 6 maanden eu 1 maand gevange nisstraf. Onder Oostermeer is een 7jarig meisje overleden, dat voor hare ouders een pot met groene verf had gehaald en van den inhoud badgeproefd I Door de politie te Groningen is proces-verbaal opgemaakt tegen twee jongens H. B., oud 12 jaar, en L. H., oud 11 jaar, die zich tot eene der openbare scholen aldaar, des avonds laat, den toegang hadden ver schaft door middel van een sleutel, dien zij daartoe te voren hadden ontvreemd. Onderscheidene teekengereedschappen, die door de knapen ontvreemd werden, zijn later teruggevonden, verborgen in een hooiberg. De knapen gevoelden zich blijkbaar zeer op hun gemak in de school, daar zij het gaslicht hadden ontstoken en zeer bedaard alle kasten doorzochten. Te Waalwijk en omstreken hadden de laatste dagen ongeregeldheden plaats. Be halve een paar vechtpartijen werden te Bezoijen en Druuen op verschillende plaat sen ruiten ingeworpen. Te Bezoijen werd Maandag de jachtopziener A.die een strooper betrapte en wilde arresteeren, door het schot, dat tijdens de worsteling afging, getroffen. De zaak is in handen der justitie. Twee kommiezeu te Rozendaal ver rasten in deu nacht van 14 dezer nabij Nispeu eene bende zoutsmokkelaars. Tegen acht dezer laatsteu werd proces-verbaal op gemaakt. Het aangehaalde zout bedroeg 860 pond. BELGIË. Het geding tegen den heer Corvilain en zijn ingenieur Delannoy is dezer dagen voor de 3e kamer der strafrechtbank te Antwerpen in behandeling genomen. De beschuldiging luidtonvrijwillige aan slag; het verslag van den officier van justitie geeft het aantal dooden aan als 43. Des kundigen hebben Corvilain en zijn ingenieur voor geheel verantwoordelijk verklaard. Bij het verhoor trachtten de beschuldigden aan te tooneo, dat de ontploffing niet in de patronen werkplaats maar op de naburige pretroleumwerven ontstond. Een onderzoek van een aantal deskundigen heeft echter be ezen, flat de aanleiding voorde ramp in de fabriek van Corvilain aanwezig moet zijn geweest. De Belgische Précurseur verklaart zich bevoegd tot de mededeeling, dat de Eransche regeering niet bij de latijnsche unie zal blijven, indien België en Italië hun over vloed 5 frs. stukken, die in Frankrijk en Zwitserland in omloop zijn, niet intrekken. De Précurseur beveelt voor België de aan neming aan van den gouden standaard. EN IÏELAN D. Maandagavond is in het gebouw Olympia door den bekenden Bamum, die eenige weken geleden Juit Amerika derwaarts overgekomen was, de ^grootste vertoouing der wereld" geopend. Er werden daar in drie circussen tegelijk allerlei voorstellingen op groote schaal, sommige zeer phantastisch, gegeven en zware toeren van menigerlei aard uitgevoerd. De toevloed van toeschou wers was ontzaglijk groot. Het bestuur van het Britsche museum beeft aangekocht een Romainsch servies van zilver, bestaande uit twaalf stuks. Het werd iu 1883 in Frankrijk gevonden en moet afkomstig zijn uit de derde eeuw voor Chris tus' geboorte. Toen twintig jaar geleden de Graphic werd opgericht, was men b1 van plan dit weekblad later tot een dagblad te maken. Nu eerst is het mogelijk gewordeu, dank zij de verbeterde wijze om teekeningen te ver menigvuldigen en af te drukken en op Zaterdag 4 Januari 1890 zal het eerste nummer verBchijueu van het eerste gelllu- steerde dagblad. De moeielijkheden die men te boven moest komen zijn talrijk. De nieuwe prentenkrant zal dan ook weinig houtsneden bevatten, maar grootendeels afbeeldingen langs werktuigelijken weg verkregen. EAAIHli K. Over den gezondheidstoestand van keizerin Eugëuie zijn door hare vrienden te Parijs de gunstigste berichten ontvangen. H. M. heeft eene week iu Schotland door gebracht bij de koningin van Engeland. De weduwe van Napoleon III bewoont thans weder haar kasteel van Farnborough, naast de kerk, waar de keizer en de keizer lijke prins rusten. Zij wil daar den winter in eenzaamheid doorbrengen en zal dus niet, zooals gemeld is, eene reis naar Italië of oaar Nederland ondernemen. De twee eenige personen, die voortdurend bij de keizerin toeven, zijn Mme Lebreton, zuster van gene raal Bourbaki, en de heer Fraeceschiui Pietri, oud-secretaris vau Napoleon III. POBTIIG1L. De koningin Amelie is van een zoon bevallen. ITALIË. Iu de Pieterkerk te Rome wordt een reusachtig orgel gebouwd. Volgeus de Guide Musical zal Gounod voor de inwij ding van het instrument eene mis com- poneeren, aan de uitvoe: ng waarvan 4ÜU0 zangers zouden meewerken, geplaatst op eene soort van amphitheater, van het orgel nederdalende tot deu vloer van het schip. LA tü. Iu een welkomstgroet aan de terug gekeerde keizerlijke familie zegt de Nord- deuUche ZtgDeze reis mag als eene bij zonder in den dienst des vaderlands onder nomen reis worden aangemerkt, waardoor zijne macht eu waardigheid naar buiten werden bevestigd en vergroot. De commissie van den rijksdag heeft het ontwerp der baukwet, na verwerping van alle amendementen, onveranderd aange nomen. Daar de landdag het mandaat heeft vernietigd van 69 Duitsche afgevaardigden, die weigerden de zittingen bij te wonen, zal de Czechische partij binnenkort overgaan tot wijziging der tegenwoordige kieswet, welke groote voorrechten aan het Duitsche element verleende. De Reichsanzeiger meldt, dat heden de aangenomen zoon van den keizer van Japan met zijne gemalin en zijn gevolg te Berlijn zal aankomen. Ziju oogmerk is de Duitsche marine-inrichtingen te bestudeeren en de. prinses aan het hof voor te stellen. Aan de Hamburger Correspondent een blad dat meermalen mededeelingen uit de rijks-kanselarij ontvangt wordt uit Ber lijn geschreven, dat prins Von Bismarck met goeden nitslag de taak van bemiddeling tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije ten aanzien van Bulgarije heeft aanvaard. Het zal nu te bezien staan hoe die be middeling in Oostenrijk eu Hongarije opge nomen wordt. Graaf Kalnoky, de Oosten- rijksch-Hongaarsche minister van buitenland- Bche zaken, moge die onder goedkeuring van keizer Frans Jozef hebben aangenomen, in Hongarije zal zij zeker oppositie vinden; wellicht in Oostenrijk iets minder, maar ook toch daar. Althans indien het waar is wat de Weener berichtgever van de Times schrijft, dat Rusland verlangd en graaf Kalnoky toegegeven zou hebben, dat Oosten rijk-Hongarije niet laDger zou voortgaan met het verleenen van zedelijken steun aan Bulgarije, gelijk het zich thans onder vorst Ferdinands bestuur geconstitueerd heeft. Het Berliner Tagellatt zet de onthul lingen over den Europeeschen slavenhandel zooals deze bij het proces te Walowice aan het licht kwamen, voort, en men weet haast niet wat treuriger is, de verbazende domheid van de slachtoffers van het complot, of de verdorvenheid van de deelnemers daaraan. Men had een geheelen dienst georganiseerd, met tal van gefingeerde beambten, om de ongelukkigen af te zetten; na eens kwam een bezirkshauptmann de reispassen, dan weder een regimentsarts de gezondheid der landverhuizers onderzoeken, en steeds zagen deze heeren, die natuurlijk noch van het een, noch van het ander verstand hadden, zooveel gebreken en verzuimen, dat een flinke fooi het eenige middel tot herstel was. Een ander middel tot bedrog was hel volgende. De ongelukkigen waren overgehaald, met de belofte in Amerika een groot landbezit te verwerven, maar op het puul van inschepen, kwam bericht, dat er landverhuizers te veel waren; zoodat niemaud meer kon worden aangenomen. Op telegrafisch verzoek aan »den keizer van Amerika" kwam dan bericht, dat dezen tegen betaling van tl. 25 nog zouden worden toegelaten. Een treurige rol speelt een rijke landeige naar Zwilling, agent van een Bremer stoom vaartmaatschappij, een man die allerlei eere baantjes bekleedde, en door zijn invloed bij den stadhouder zocht te bewerken, dat het verlof tot aanwerving van landverhuizers, aan den agent eener 11 smb. mij. verleend werd ingetrokken, omdat deze te sterk con curreerde tegen hem, Zwilling, die slechts. uit eeu philautropisch oogpunt de landver huizing bevorderdel Dit verzoek werd afge slagen, waarop eeu ware strijd tusschen de handlangers vau beide agenten uitbrak. Aan de stations, waar de beambten omgekocht waren, vocht men om de slachtoffers, en ontzag zich niet in de verwarring ook ande ren te plunderen. Hulp bij de justitie was moeielijk te vinden, daar ook deze omgekocht bleek, of te ver verwijderd was; kortom er heersehte volkomen anarchie. Aan een Pruisisch be ambte is het ten slotte te danken, dat het complot ontmaskerd werd. Deze, Alser ge heelen, wees een verzoek mede te doen' af, en deelde het voorstel, hem gedaan, en wat hem daarbij ter oore was gekomen, aan ziju chefs mede, waardoor een onderzoek werd ingesteld. De deelnemers aan het com plot genoten al naar den aard hunner be moeiing of naar de mate van hun plicht verzuim een beloouing van 20 kr. tot 1 fli per slachtoffer; waarvan er per maand min stens 100 gemaakt werden. De hoofdagenten staken echter bet leeuwenaandeel op, nl. millioen florijn. Dat allen, lichamelijk en financieel geknakt in Amerika aangekomen, daar te gronde gingen, spreekt van zelf. Het proces ia eergisterenochtend te 9 uur aangevangen. Als verdediger van den voor- iiaamsten beschuldigde treedt op professor Rosenbluth. Verschillende beschuldigden bleken voortvluchtig te zijn. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot, evenals die van de pers, Vermoedelijk zal deze wel niet tot het einue van het proces duren, daar niet minder dan 300 getuigen gehoord eu 400 getuigenverklaringen voor gelezen moeten worden, zoodat het einde van het proces in de eerste maanden niet te wachten is. RUSLAND. De Standard meldt uit Jassy, dat ernstige onlusten plaats vonden onder de studenten der hoogeschool te Odessa: 300 hunner wilden den lijkdienst van een nihi-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 5