groote pers van liet raadhuis hangt en met j welk werk de stadhaiskneclit belast is. Eindelijk kwam dan de groote klok in j beweging en intussolieu had de politie met j alle ter hsrcr beschikkiug staande instrumenten j alarm gemaakt. De verschillende brandspuiten j en ook de stoomspuit kwam aangerukt, de j schutterij was met baren commandant op het terrein, de infanterie was aanwezig, de burgemeester cn onderscheidene autoriteiten, i Te vier uur was men den brand meester het geheele bovenhuis is uitgebrand, de be- tiedenbcwoner bekwam veel waterschade. De eerste spuit die water gaf was n° 1, voor den dag gehaald en bediend door studenten, die zich tevens op allerlei andere wijzen zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Dezen middag beeft een onzer stad- genooten, op de llaailemmerstraat woon- aclitig, getracht zich door ophanging van het leven te berooven. Door tijdig toesnel- hu van een der buren is hij in zijn nood lottig voornemen niet gesiaagd. «SS<'FSr,at.lC5.ü BEKICHTHIV. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot burgemeester: van Schayk, jhr. A. E. M. Van Rijckevorsel van Kessel; van Hoek en van Neuzen, J. A. Van boven; van Dinteloord, C. Van Mensch, en van Oud-Valkenburg, tl. J. Franssen, secretaris dier gemeente; is, met ingang van 1 December 1889, aan dr. N. Westendorp boernia, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van 't Zandt; is aan J. F. Pfennings, met ingang van 1 Januari 1S90, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogcre burgerschool te Helmond. zijn: 1°. bij het wapen der koninklijke marecbaussée benoemdtot majoor en com- maudant der 1ste divisie, de kapitein C. A. Prins, van de divisie van Noordbrabaul en Zeeland; tot commandant der 2de divisie, de majoor C. B. M. Verniers van der Loeff, commandant der divisie van Limburg; tot commandant der 3de divisie, de majoor M. A. Diekhof, commandant der divisie van Noordbrabant en Zeeland; 2°. in rang en anciënniteit overgeplaatst bij bet wapen der koninklijke marechaus sé', en wei bij de 3de divisie, ue eerste- iuitenants J. T. Oosterman, van bet 7de regiment infanterie, thans werkzaam op het bureau van den inspecteur der infanterie, en L. C. II. Micbtlboff, van het 2de re giment huzaren. De heer M. IIFranck, met mach tiging des konings benoemd tot vice consul te Bradford, is in die ho.-danigheid door de brilsche regeering erkend. B5KNEKLANDSOHE BERICHTEN. De le luitenant Westenberg, van het le regiment huzaren, die gedetacheerd is aan de 2de afdeeliug der krijgsschool te 's Qravenhage, is overgeplaatst bij het 3e regiment. Naar wij vernemen, is Mina Kruse- man voornemens dezen winter naar Holland te komen en daar eenige lezingen te houden. (Hord. Cl.) Steurharing staat te Katwijk aan Zee niet hoog in prijs; men besteedt f8 tot f9 de 1000 stuks. Enkele partijtjes pekelharing werden opgehouden op fll en f 11,10, daarvan zijn sommige verkocht voor f 11,90 per ton. Van de harmgvisscherij kwamen te Noordwijk aan Zee terugTwee Gebroeders, sch. A. v. Duin, met 125 ton pekel-, 100 ton en 15,000 stuks steurharing, en Jonge Dirk, sell. A Haasnoot, met 100 ton pekel-, 70 ton en 30,000 stuks steurharing. Voor de steurharing der beide laatst aangekomen schuiten is f 10,20 tot f 10,30 besteed. De vloot heeft de 3e reis volbracht, allen zijn voor de 4e reis naar zee, behalve 4 die reeds de 4e reis achter den rug hebben. Door de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter aldaar opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling oir. A. E. Croockewit, rechter in de arrondissenieiits-reclitbank te Rotterdam mr. J. W. Mouton, rechter in de arron- dissements-reclitbank te Dordrecht; en mr. A. J. W. Van Royen, advocaat en kaïitonrechler-plaatsvervauger Ie 's Graven hage. Beklaagt! uit een magazijn van ijzer waren, te Leiden, te Lebben ontvreemd twee ijzeren ledikanten, vier tuinstoelen, en een haardstel, had zich gister een werkman daaromtrent voor arrondissements rcoht- bauk te 's Qravenhage te verantwoorden. Hij bekende de goederen gedeeltelijk to hebben verkocht, gedeeltelijk aan eene vrouw ten geschenke te hebben gegeven. Het O. M. vorderde 3 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, tnr. J. AL Van Stipriaan Luiscius, concludeerde tot nietigverklaring der dagvaarding, daar deze niet voldeed aan art. 143 W. v. Strafv. Voorts betwistte pleiter de juistheid van de quahficatie dor feiten bek!, ten laste gelegd. Zijn cliënt had zich n et schuldig gemaakt aan diefstal, hoogstens aan mede plichtigheid daarvan, (en dat is hem niet ten laste gelegd), want hij heeft de voor werpen slechts buiten het pakhuis binnen het bereik van bovenbedoelde vrouw gebracht, en deze heeft ze zich toegeëigend. Waar bekl. ledikanten naar de schuit moest bren gen had hij deze onder zich en kon ze das niet stelen; hoogstens had hij zich in dat geval schuldig gemaakt aan verduistering, doch daarvoor stond hij uiet terecht. Sub sidiair verzocht pl. het opleggen van eene lichte straf. Uitspraak over 8 dagen. Een geneesheer te Rotterdam, kwam gisterenmorgen na afloop van ziju spreekuur tot de ontdekking, dat zijne winterjas, waarin zich veie kostbare instrumenten bevonden, van zijne spreekkamer was verdwenen. Vermoe delijk heeft een der patiënten, die hem zijn komen consulteeren, den diefstal bedreven. De politie doet onderzoek. Gisterenmorgen stond voor de arron- dissecnents-rechtbauk te Haarlem terecht J. Bakker, vroeger teekenaar bij de Haarlem- sche Katoen-Maatschappij, oud 21 jaren, beklaagd, dat hij in ingezonden stuk keu in de nummers van 21 Juli en 26 Juli van Recht voor Allen zijn vroegeren patroon, jhr. C. F. v. d., P.had beleedigd. Be klaagde was ontslagen met een goed ge tuigschrift, daar er geen werk meer voor hem was. Iu het eerste ingezonden stuk werd gezegd, dat de werklitden nooit zoo waren uitgezogen ais onder het bestuur van jhr. v. d. P. en dat deze den werklieden de bakkerij „De Volharding" had „afhan dig gemaakt", en in het tweede stuk werd genoemde heer bij een bloedzuiger verge leken. Jhr. v. d. P., als eerste getuige, begreep niet wat den beklaagde tot de be- leediging kon hebben bewogen, waarop de verdere getuigen de bekentenis van den beklaagde omtrent het schrijven van het stuk eu de verspreiding van de nummers van R. vA. nader toelichtten. De heer Croll maakte zooals gewoonlijk eerst be zwaren tegen het afleggen van den eed, doch legde dien toch af. De eisch van den subsl.-oflicier van justitie, mr. E. M. Von Bauinhauer, was 2 maanden gevangenis straf. Een door den landbouwer T. te Haarlemmermeer verkocht paard is het eigendom geworden van baron Rothschild, die het schoons dier kocht voor 12,000 francs. Als bewijs dat. veengronden nog hooge waarde bezitten, moge dienen dat een siuk veengrond, slechts ruim IJ H.A, groot en gelegen te Haarlemmermeer, is verpacht voor f 4000. Te Eukhuizeu is een dienstmeisje, dat de gesloten deur van hare kamer waarin zij zich bevond niet kon openeu en beproeven wilde door een open raam naar beneden te komen, van eene vrij aanzienlijke hoogte op straat gevallen, waarbij zij zich zeer ernstig bezeerde. Bewusteloos werd zij naar de woning hater ouders gebracht. De heer Van der W., te Kampen overleden, heeft de weesinrn.hting te Neer bosch tot universeel erfgenaam gemaakt van zijne nalatenschap, onder voorwaarde dat de erfenis op het Grootboek moet ge plaatst worden. Omtrent het trekken vau een mili tair cordon langs de Liuiburgsche grenzen wordt uit Maatricht nader gemeld, dat dit geschiedt om den smokkelhandel van scha pen te voorkomen, die door het groot aan tal hossein n aan de Limburgsche grenzen zeer wordt begunstigd. Zooals men weet, heeft Engeland den invoer van schapen, afkomstig uit Duitschland, verboden en nu wil de regeering voorkomen, dat dit ook ten opzichte van ons land geschiedt. In eene buitengewone zitting der arron- dissements.-rechtbank te Maastricht van eergisteren werden alle officieren en man schappen, bestemd voor het cordon lang* de grenzen, ieder afzonderlijk beëedigd. Deze hoogst zeldzame handeling duurde ongeveer 2 uur. BUIT SN LA N DSeitË BEKÜJUïEM BELCIIE. Dinsdag is, zonder troonrede, de zitting der lamer geopend en de heer De Lantsheere met ulgem ene stemmen als voorzitter herkozen. Het nieuwe lil Lefebvre, afgevaardigde voor Mechelen, legde den eed af in bet Vlaamsch. Gok de Senaat beeft met algemeeuestemmen den graaf Van Mérode-Westerloo tot voor zitter herkozen. Ook in laatste instantie is thans de rechtspraktijk aan mej. Popelin ontzegd, als met de maatschappelijke rueping der vrouw onvereenigbaar. itö .si «v Hi L, A X M Omstreeks 550 meesterbakkers te Londen hebben hun voornemen le kennen gegeven om de eischen hunner werklieden, die met werkstaking dreigden, in te willigen. De bakkersgezellen van Hackney eu Noord- Louden hielden een optocht bij toortslicht. Dat prins Albert Victor, de oudste zoon van den prins van Wales, te Bombay is aangekomen, hebben wij reeds geuieid. Hij heeft te Bombay slechts kort vertoef! en zich naar Poona begeven, waar hij eei.e receptie van iulandsche vorsten gehouden heeft. Op deuzelfden dag ontsnapte hij aan twee gevaren. Een olifant, die hem droeg struikelde en viel, maar de prins kwam er zonder zich te kwetsen af. Later op den dag sloegen de paarden van een rijtuig waarin hij gezeten was aan het hollen. Het rijtuig werd zeer beschadigd, inaar ook nu over kwam den prins geen kwaad, liij kon on gedeerd gaan dineeren bij ziju oom, den hertog van Connaught, die, zooals men weet, nog iu Britsch-Iudië vertoeft. De heer George Mackenzie, directeur van de Britsche üost-Afrika-maatseliappij, is naar Mombassa vertrokken, voornamelijk met het doel, de eerste te zijn, die Stanley bij ziju aankomst aan de kust verwelkomt. Vol gens de meest bevoegde beoordeelaars zal Stanley nl. niet den weg door het Duitsclie gebied nemen, doch naar Mombassa, aan de Eugelsche kust gaan. De heer Mackenzie zal de uoodige maatregelen nemen, om deze haven telegraphisch met Europa en ludië te verbinden. Het eiland Tristan d'Acunha iu de Zuid-Atlantische Zee is kort geleden bezocht door kapitein Fearon, gezagvoerder van de Dawpool. liet eiland is zes mijl groot eu, met uitzondering van een klein geheel onbe woonbaar. Op dat plekje leven tachtig zielen, afstammelingen van Eugelsche matrozen van de Kaap de Goede Hoop eu een paar nege rinnen, die later aangekomen zijn. De be woners hebben dikwijls gebrek aan de aller eerste levensbehoeften. Zij hadden eenige groenten die zij ruilden tegen brood, koffie thee en suiker. Ouder hen is een oude grauwbaard, 82 jaar oud en geboren in Nederland. Twee-en vijftig jaar geleden was hij gestrand op het eiland eu er sedert ge bleven. Ook vond kapitein Fearon een predikant op het eilandje, die daar reeds gedurende acht jaar zijn ambt vervulde. De inwoners waren uiet zeer tevreden en hoopten dat de Britsche regeering hen naar een gezegender oord zou overbrengen. Zij zeiden dat al wat de regeering voor hen doet hierin bestaat, dat zij eeus iu het jaar een oorlogsschip te zien krijgen. Dat is alle gemeenschap die zij met de buiten wereld hebben. ÏAAÏKKU K. De Frausehe ochtendbladen bevatten uitvoerige verslagen van hetgeen op den dag van de opening der kamer Dinsdag te Parijs gebeurde. Volgens de Figaro werd tie heer Dérouléde onder de volgende omstandigheden in hechtenis genomen. Nadat een troepje Boulangisten in de rue Boissy d'Anglas door de politie was uiteen gedreven, kwam de heer Déroulède, gearmd met den Boulangist Le Hérissé aaukuiereu. De Boulangisten riepen: leve DéroulèdeI en werden weer door de agenten uiteengejaagd. De commissaris van politie verzocht toeu Déroulède den arm van zijn vriend los te laten en eik huns weegs te gaan. Waarom?" vroeg Déroulède. „Omdat gij beiden een groep vormt, het geen verboden is," luidde het antwoord. „Dat is onzin," zei Déroulède. „ik scheid mij niet van mijn vrieut Le Hénssé. „Hij zijn leden der kamer," voegde Le Hériseé er bij. „Dat kan mij niets schelen," besliste de commissaris. „Gij weigert mij te gehoorzameu aan de wet; dan maur naar het bureau." De beide afgevaardigden werden toen naar het dichtstbijzijnde bureau gebracht en na een verhoor weer op vrije voeten gesteld. De Boulangistisclie afgevaardigden Dé roulède, Le Hérissé en Boudcau, wier iu hechtenisneming gemeld is, hadden dit te wijten aan hun verzet tegen rlc politie, die elke volssophooping verbood. De heer Paulin Méry, die volgens de eerste berichleu het lot zijner collega's ge deeld had, is niet gearresteerd. liet aantal personen, bij de oploopjes tijdens de opening der kamer in hechtenis genomen, bedraagt ongeveer honderd. On der dezen bevond zich de beruchte anarchist Sail ley, die aan alle uianifeslaliëii op de openbare straat deel neemt. Het Journal de3 Fébats vestigt de aandacht op uitingen van den heer Laguerre, volgens welke het op Jersey vastgestelde plan der Bouiangistische aanvoerders in de eersie plaats be :oelt, bij de komende ver kiezingen voor den Parijschen gemeenteraad alle krachten iu te spannen om dit lichauin met hunne geestverwanten te vullen, ten einde op dis wijze Parijs voor een later ge welddadig optreden achter zich te hebben. Tijdens de Parijsche tentoonstelling zijn door de speciale inspecteurs binnen ea huiten liet terrein in het geheel gevat 198 personen, beschuldigd vau diefstal, aanran ding di r eerbaarheid, mishaudeliug, bedelarij enz., te weten: 139 Frausehen, 9 Italianen, 9 Zwitsers, 7 Belgen, 6 Duitschers, 5 En- gelschen, 5 Oostenrijkers, 4 Russen, 3 Spanjaards, 2 Luxemburgers, 2 leren, 1 Nederlander, 1 Zweed, 1 Egyptenaar, 1 Braziliaan, 1 Amerikaan eu 1 Turk. Er waren 128 zakkenrollers onder. 1ÏAL1E. De ltaliaansche hoofddirecteur der pos terijen spreekt tegen, dat het plan zou be- Btaan, de Indische post te Salonika te doen aankomen. Tot 1892 is het Eugelsche post- bestuur bij contract verplicht, deze mails over Briudisi te zenden. Volgens de Figaro zijn een Ilaliaau- sche kruiser en twee torpedobooten naar Tauger gezonden met eeu ultimatum van de ltaliaansche regeering om voldoening te vragen voor de beleediging, den ltaliaanschen ver tegenwoordiger, markies Camhiaggs, door Moorsche bandieten aangedaan. Er zou zelfs met een bombardement gedreigd zijn. Z M' 1 T S SC t. S li. Het prachtige gedeukteeken ter eere van wijlen hertog Karei van Brunswijk te Genève, iu 1879 voor ongeveer 3 millioeu fr. gebouwd, is reeds sedert eenige jaren jammerlijk in verval, daar het gebruikte fijne Carrarische marmer uiet tegen den invloed vau hel weder bestand blijkt. Men zal uu trachten het voor zoover uoodig is met eene andere steensoort te herstellen. ai Ui ié C U LAAD. De commissie van den rijksdag, be last met het onderzoek der bankwet, heeft met algemeene stemmen op drie na het voorstel der conservatieven verworpen, tot overneming der rijksbank door den staat. Bij de artikelsgewijze behandeling, welke binnenkort iu den rijksdag zal plaats hebben, zullen de conservatieven foorstellen het divi dend der aandeelhouders te verminderen. Zij wenschen, dat het voorloopig dividend tot op 3, het gezamenlijk dividend tot op 4 pCt, worden verlaagdvan hetgeen dan nog over schiet zouden de aandeelhouders een-vierde, de staat drie-vierden bekomen. Te Mannheim heeft zich een consor l tium gevormd voor de instelling van een stoomvaartdienst tusschen Zanzibar eu del nabijgelegen havens aan de kust van heil vasteland. «OSTENSAI JK. Keizer Wilhelm eu zijne gemalin zijr te Imisbrück aangekomen. De keizer vai Oostenrijk wachtte den trein op het perron van het station af. Keizer Wilhelm zat aai het portier van zijn coupé: de keizer va» Oostenrijk ging op de trede van het rijtuig staan eu begroette den keizer eu de keizerin op ue hartelijkste wijze. De beide vorsten omarmden elkander en keizer Frans Jozel kuste de hand der Duitsche keizerin. Beide keizers nameu toen plaats in de coupé en knoopten een levendig gesprek aan. De menigte hief bij de komst van de vorste lijke personen luide juichkreten aan. Zoodri laatstgenoemden waren uitgestegen, bood keizer Frans Jozef zijn arm aan de Duitsclie keizerin, om haar naar den waggon te ge leiden, waarin hel ontbijt zou gebruikt worden. De trein vertrok weder te 12 u. 25 m. De keizer van Oostenrijk begeleidde keitel Wilhelm tot aan Rosenheim. Het ouderhoud tusschen de keizers van Oostenrijk en Duitschland heeft langer ge- duurd dan eerst het plan was. Boveudieti vergezelde keizer Frans Jozef den Duitschei keizer eu zijne gemalin nog tot Rosenheim in Opper-Beiereu, zoodat de beide vorsWl 4 uren samen waren. Omtrent deze bijeenkomst schrijft deoï'l cieele Weener Abendpost: „De buitengewoon hartelijke en verlroaj welijke betrekkingen tusschen de beide maci| tige beheerschers van Oostenrijk-Hongarijesl Duitschland en tusschen hunne onderscheiden volkeD, maken het natuurlijk, dat de openbsj meaning in de beide lauden tegenover defl

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2