NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie it Clh r a n t verschijnt dadelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. A 3 0 i i E M E H I A OVER TEN TIER: Bureel: Scheepmakerssteeg <5. Zaterdag 16 November Uitgevers: Gebroeders Muré. v'S 1 'éjl li ;v I mm 1 Vooi Leiden per S maanden1.25. franco dooi' liet geheele rijk, er 5 maanden i f.ttO. Prijs per Summer 10 <Ynt. Van 1b regels f 0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. M\ 270, 205' Jaargang. LEI»ËK 15 November. In de groote zaal van het Nutsgebouw alhier vergaderde gisteravond van zeven uur lot half. If d1 Vrijzinnige Kiesvereeuiging. Op de agenda stonden 1° Ballotage van nieuwe leden, 2°. benoeming van een lid van het bestuur, 3°. benoeming van een candjdaat voor den gemeenteraad en 4°. missive van de Kiesvereeniging Burgerplicht" te (Amsterdam, betreffende het aanhangig wetsontwerp op het Lager onderwijs. Alleen tijdens de behandeling van het laatste punt zou de vergadering voor de pers toeganke lijk zijn; omtrent de behandeling van de eerate punten mogen we dus alleen als uit slag melden dat tot bestuurslid werd be noemd de heer S. C. Van Doesburgh en als candidaat voor den gemeenteraad werd gesteld de heer J. Van der Breggen Az. lid van de eerste 'kamer der staten-generaal en dijkgraaf van Rijnland, en wel met 115 9temmen. Aan de orde was nu de beantwoording van de vraag van de Amsterdamsche kies vereeniging Burgerplicht," of de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier bereid was haar adres te steunen, waarbij aan de eerste kamer rordt verzocht liet ontwerp van wet op het lager onderwijs, zooals het daar ligt, niet te willen aannemen. Vooraf is de zaak in het bestuur besproken zegt de voor zitter de heer mr. J. T. Buys en do meerderheid (de minderheid was vijf) ver klaarde zich tegen het geven van steun aan het adres op deze wijze. Het wetsontwerp toch dat nu aanhangig is eerbiedigt in hoofdzaak de waarborgen voor het openbaar onderwijs, wel zijn er enkele verschillen met de thans werkende wet, doch die zijn naar sprekers meening te onbeduidend om eene handeling als hier van de Kiesvereeniging gevraagd, te rechtvaardigen. Wel is er vrees voor concurrentie met de openbaie school, maar het gevaar daarvan is niet zoo groot als wel werd vermoed; en mochten door de nieuwe wet al laaien op de schouders worden gelegd, lasten waarvan het bezwaar voor onze schatkist nog niet zoo terstond is te overzien, toch meent spreker in dit alles geen motief te kunnen vinden om te doen wat Burgerplicht" wenscht. Ook is het ontwerp milder dan we hadden kannen vreezen toen de meerderheid in de tweede kamer aan de liberalen ontviel, doch men moet niet nit het oog verliezen dat wil men de eerste kamer vragen het be staande ontwerp niet aan te nemtn tevens een nieuw ontwerp moet worden ingediend; en ook hieraan zijn geen geringe bezwaren ver bonden. Tusachen deze bezwaren en die aan de aanneming van het ontwerp verbonden, zal das de eerste kamer moeten kiezen. Wat meent de vergadering aldus eindigde spreker zijne inleiding in deze te moeten doen, Eene langdurige discussie volgde nu. De heer prof. De Goeje vroeg 't eerst het woord. Hij acht het openbaar onderwijs door het wetsontwerp bedreigd en de eeuige hoop der liberalen moet gevestigd zijn op de eerste kamer. Spreker hoopte dat deze vergadering sou kunnen goedvinden zich met een adres tot de tweede kamer te wenden. Aangezien allen verlangen naar het nit den weg ruimen 'au den schoolstrijd, hebben zich, in weerwil 'au het gevaarlijk beginsel, liberalen voor het subsidie aan bizonder onderwijs ver klaard. Maar ze dachten daarbij zeker wel 'lat dit zon geschieden zonder nadeel voor het openbaar onderwijs. Maar na zal ten slotte wel niemand ont kennen dat alle nieuwe bepalingen ten Oadeele zijn van de liberalen, 't ls spreker een raadsel hoe eeuigeu kunnen meeneu dat de nadeelen niet zoo groot zullen zijn. De klerikalen toch hebben 't niet onder stoelen en banken gestoken dat 't huil te doen is om de openbare school leeg te pompen. De heer Pierson, de voorzitter van „De Grondwet" te Amsterdam heeft ons daaromtrent willen geru9t stellen en als zijne meening te kennen gegeven dat een rem zon zijn aan te brengen als het antiliberale wagentje wat hard van slapel reed. Doch spreker hoewel geen staat kundige en evenmin krijgskundige ziet zeer goed in dat wanneer eenmaal de bres is gemaakt en de vijand is biuneugekomeu, die keeren er zich niet zoo gemakkelijk zullen laten uitjagen. Hij acht 't de beste politiek: getrouw te blijven aan het vaandel. Hij hoopt dan ook dat in deze vergade ring het adres den verdienden steun zal vinden. De lieer Van Hamel vertegenwoordigt de minderheid uit het bestuur en is dus evenals de vorige spreker, voor liet zenden van een adres gestemd. Hij haalt de bekende brochure van mr. Veegens aan en meent dat 't er wel degelijk slecht uitziet voor onze openbare scholen en vooral voor die ten platte lande. Hij acht de nieuwe bepalingen in de school wet zeer ingrijpend en vreest dat de openbare school eene geheel andere plaats zal gaan innemen dan ze tut nogtoe deed. Zelfs vreest hij voor een groot deel vau het platte land kwijning en te gronde gaan van het openbaar onderwijs. De heer Pietson (nu eens niet van „De Grondwet") heeft gezegd dat op de openbaie school drie groote perspompen moesten worden geplaatst, maar spreker meent dat er veel meer op zullen komen te staanvooral zooais gezegd v ior de kleine gemeenten acht de heer Van Hamel het gevaar ontzettend groot. Het bizonder ouderwijs is daar aan weinig banden gelegd, en de bizoudere school wenscht slechts óóne vrijheid, ul. om slecht en zoo onvolledig mogelijk te mogen zijn. Prof. Fockema Audreae hoorde in het bestuur tot de leden die niet zouden willen petilioneeren. Niet petitioneereu omdat hij eene vergadering als deze daartoe bij uitstek incompetent acht. Wie durft zeggen dat de groote meerderheid met vrucht over het voor of tegen van de verschillende bepalingen van het ontwerp zal kunnen besiissen. Met het zelfde recht zouden leden eener kiesvereeniging zich een oordeei kunnen aanmatigen over staathuishoudkunde, mihtiezaken, het in orde brengen van een oorlogschip, enz. enz. (een ontevreden gemor hier en daar geeft te kennen dat velen meenen dat spreker een veel te lagen dunk van hen heeft). Een groot deel van het volk zoo vervolgt de heer Focktma Audreae heeft getoond dat het de openbare school voor zich niet bruikbaar acht; het heeft dat getoond, niet alleen met woorden, maar ook met sprekeude daden; het heeft in de beurs getast. Nu mag de slaat niet zeggen „onze school is wel voor allen geschikt, we geven het ge vraagde subsidie niet"; dit zon illiberaal zijn. De liberale partij heeft, toen ze aan 't woord was, zoo lang verzuimd leerplicht in de wet te schrijven, we mogen nu geen verwerping van dit ontwerp vragen, omdat daarin leerplicht niet gevonden wordt. Het gevaar dat de scholen kweekplaatsen zouden worden voor dweepzucht vreest spreker niet zoo zeer; maar het zou getuigen van on verdraagzaamheid, indien men op deze wijze zou willen toonen tegenspraak en het uit spreken van auderer meening niet te kunnen dulden. De tijdelijk opgeschroefde drang naar de bizondere scholen zou zeker den strijd voor de neutrale school veel moei lijker maken bij veel gemak voor het bizon der onderwijs! Maar uit dien strijd juist moeten wij meerder kracht putten om tegen die moeilijkheden in te worstelen. De heer Kouw is zeer vóór liet petilio neeren gestemd. Zij die zeggen dat het volk de neutrale school niet wil, zij liegen. Ook wij mogen niet achterblijven in deze zegt hij en wel degelijk heeft dan ook de hee.r Van Swinderen zich vóór petitio neereu verklaard. De heer Kutseh Lojenga, wil protesteeren tegen de aansporing om niet te petitioneereu. Wij zijn een Prutestantsch volk zegt hij en als zoodanig heeft het wetsontwerp voor ons groote bezwaren in zich. Den eenmaal ver kregen grond mogen we niet meer prijsgeven. Een petitie acht hij dus wel degelijk ge boden. Prof. Van der Vlugt waarschuwt tegen een medewerken aan bedoeld adres. Hij zou juist nu willen toegeven omdat hij verwacht dat daardoor de antiliberalen hun wapen zullen hebben verloren en eene verwerping voor de eerste kamer in dit geval geen gemakkelijke taak zal zijn. Men mag daarop dan ook niet aandringen en eene afwachtende houding acht hij in deze het best. De heer Van Eek meent ook dat de schoolquaestie moet uit den weg geruimd, ter bevordering van den beteren loop van liet staatBraderwerk. De heer Van der 11 orst maakt de op merking dat een petitionement van de Vrij zinnige Kiesvereeniging zou wordeu op zijde gelegd door de eerste kamer, als komende van eene vereeniging niet als rechtspersoon erkend. Na nog eenige opmerkingen van de heeren Kouw, Van Doesburgh en Buys, wordt over gegaan tot stemmiug over de vraag of de vereeniging zich zal aansluiten bij het adres van Burgerplicht of dit niet zal doen, maar de leden de gelegenheid geven ieder voor zich als hnnue meening te kennen te geven dat het adhaesie verdient. Bij mondelinge stemming over deze quaeslie wordt met 1U6 tegen 36 stemmen besloten dat de verga dering zich in deze niet zal uitspreken. Te hal fel f ongeveer ging de vergadering uiteen. Wij voor ons houden ons buiten beschou wingen omtrent het al of niet nutiige van petitioneeien in dit geval. Maar was het werkelijk de wensch van de meerderheid dat het adres van Burgerplicht" zou worden gesteund door de Leidsehe Vrijzinnige Kies vereeniging dau deed naar onze meening de ter elfder ure aangevoerde waarschuwing dat het adres uit Leiden door de eerste kamer zou worden ter zijde gelegd, weinig aan de zaak toe of af. 'Toen eenmaal bekend was dat zou worden gestemd over het al of niet wenschelijke van te vragen wat men, als hebbende geen rechtspersoonlijkheid, niet vragen mag, achtten, met schijn van recht, zeer velen het stemmen vóór petitioneereu, vulganiter gesproken „een dood paard aan den boom binden;" zoo dachten ook waar- ichijnlijk zij die bij den aauvang van de stemming de zaal verlieten. Waarvoor liet men beu dan komen Eu wanneer waarlijk de eerste kamer zulk een adres ter zijde zou leggenzou dan toch niet reeds het beoogde doel bereikt zijn? 't Is toch immers de voorstanders van het adres o;n 't even of dit bij 't ont vangen door de eerste kamer ter rechter- of ter linkerzijde wordt gelegd. De vergadering zou zich hebbeu uitgesproken, het van hier uit gezonden adres of de strekking er van zou wordeu gepubliceerd en de gtheele natie, en zeker dus ook het couranieulezend gedeelte van de eerste kamer, zou welen wat in deze de meening was van'de Leidsehe Vrijzinnige Kiesvereeniging. En dit alleen zal toch ook wel de bedoeling zijn geweest van de Amsterdamsche Kiesvereeniging „Burgerplicht". Door de staatscommissie voor de artsexamens is in hare heden alhier gehou den zitting tot arts bevorderd de heer A. W. Nieuwenhuis en voor het eerste ge deelte toegelaten de heer J. W. C. Kern. Met koninklijk instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië heeft het voornemen opgevat door de hoog leeraren aan de Rijks-Universiteit alhier dr. H. Martin eu dr. G. A. Wilken een geolo gisch ethnographisch onderzoek te doen in stellen op de eilanden in den omtrek der Banda-zee, hoofdzakelijk met het doel om de nog altijd onopgeloste vraag naar de grenslijn tusschen Azië en Australië zoo mogelijk op te lossen. Daarvoor heeft het aan de regeering gevraagd om voor 1890 en 1891 in het genot te worden gesteld van de f 10000 in het belang van weten schappelijke reizen in Indië op de begrooting uitgetrokken. Gisteren had, ten huize van den heer R. Sijtsma alhier, wederom de perio dieke uitkeering plaats aan behoeftige leden en weduwen van leden der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche leger. Negen leden en vijf' weduwen ontvingen ieder f 12,50, terwijl bovendien nog aan twee leden als builengewone gratificatie werd uitbetaald f 10. Men schrijft nit Delft aan de llaarl. Cl. Terwijl men van verschillende zijden berichten krijgt over hetgeen gedaan wordt om de Kweekschool voor bewaarschoolonderwijze ressen te Leiden te steunen, is het missshien niet ondienstig te vermelden wat hier te Delft is gedaan. Een vijftal heeren, tot ver schillende richtingen "behoorende, waaronder drie predikanten, heeft met een woord van aanbeveling eene lijst aan zijne stadgenoo- ten aangeboden, waarop voor omstreeks 70 gulden aan jaarlijkscho bijdragen geteekeud is. Vond dit voorbeeld in een aantal plaatsen van ons land navolging, dan zou in het dreigende tekort van bovengenoemde instel ling waarschijnlijk spoedig zijn voorzien. Gistermiddag is men op de Zijdgracht begonnen inet de voorgenomen beplanting met hoornen aan beide zijden van de gracht. Hedennacht te half drie werd een begin van brand ontdekt achter op de bo venwoning van den heer K. Noordeinde N° 27 op den hoek van de Varkenmarkt. Het pand is beneden verhuurd aan den heer V. koffiehuishouder aldaar. De ont dekkers 9poeddeu zich naar den smid Bouzie op de Varkenmarkt, waar de slangen zijn geborgen van de voor het brandend per ceel gelegen brandkraan. Terstond kwam de geroepene met zijne twee zonen en de slangen te hulp en spoe dig werd water gegeven. Doch de ijverige biusschers konden uen brand, die zich in- tusschen over het perceel had verbreid, niet meester worden en om andere hulp werd gezonden. De kleins brandklok werd ge luid en er verliep heel wat tijd eer de grootere klok io beweging kon worden gebracht. De groote brandklok is n. te zwaar om getrokken te worden. Ze wordt das in beweging gebracht door trappen op de wijze waarop gewoonlijk een scharenslijper zijn wiel in beweging brengt. Daartoe zijn hier echter twee mannen noodig en de tweede liet dezen nacht al bizonder lang op zich wachten. Zoolang werd dau ook maar de kleine klok geluid waarvan het touw op de

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1