I ffi ft NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, h30IJfEiElT: A 0 V R T fit T1E i Dinsdag 12 November 1839. 3f°, 266, Uitgevers; Gebroeders Muré. PS i 3S gg :rri '4 i 'I i-'ï i 1 ps u M El e ie ii r a n t versc h ij t dagelijks, behalve op 9,ou- en Feestdagen. Voo! Leiden per maanden Franco door het geheele rijk, er maanden L6Ö. Prijs per ^maimer 10 Cent. Van 1—6 regels 0.90. Elke regel meer b 0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontant, zonder rabat, per regel 0.10. BureelSehieepinakerssteeg 6. 203« Jaargang. Stads-Be rich te.".. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 14 November 18S9des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school 4de klasse n°. 1. (231) 2°. Idem als voren van eene derde onder wijzeres. (231) 3°. Idem van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (233) 4°. Voorstel lot inrichting van bergplaatsen voor brandbluschmaterieel. (207 en 223) 5". Verzoek van A. G. Kloots, om eene loo- zing te maken naar den Ouden Singel. (224) 6°. Idem van de firma Tieleman en Dros, om de spreekhuis langs de Middelste gracht te verlengen. (224) 7°. Idem van P. J. Niesten en T. W. Ouwer- kerk, om liet Gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht te mogen gebruiken voor de Kunstbeschouwingen. (225) 8°. Begrooting voor 1890 van het H, G. ol Armen Wees- en Kinderhuis. (228) 9». Idem van het R. K. Armbestuur. (228) 10°. Idem van het R. K. Wees- en Oude- liedenhuis. (228) 11°. Idem van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (228) 12°. Voorstel tot het maken van inrichtingen voor de afzondering van vee op de Beestenmarkt. (229) 13°. Verzoek van P. Du Rieu Jr., ter be koeling van grond bij de Walersteeg. (230) 14°. Voorstel omtrent de benaming van de beide zijden der Haven. (208 en 234) LEIBËNÏO Vovciiitirr. Door den heer jhr. mr, Victor De Steurs is aan 's Rijks Etlinograpliiscb Mu seum het hieronder nader beschreven voor werp, geïnventariseerd als serie 721, ge- schonkeu Afgodsbeeld in staande houding, tnet ge bogen knieën, van eene lichtgele harde houtsoort vervaardigd, en door rook en vet donkergrijs gekleurd. Gelaat tamelijk goed bewerkt, boven het voorhoofd verheit zich een belmvormig hoofdsieraad en aan weers zijden van het hoofd een, van liet achter hoofd uitgaande gebogen plaat, waarvan de buitenzijde, evenals het achterhoofd V3ii diepe insnijdingen zijn voorzien, waardoor drie groepen ieder van vier driehoeken, die elkaar uiet de punten raken, worden ge vormd; op de kruin twee zuilvormige uit steeksels, die het dikst aan het boveneinde en ieder van vier ringvormige inkepingen voorzien zijn. De kinbaard is door haar voorgesteld geweest, echter beschadigd, borsttepels en navel door flauwe verheven heden aangeduid, armen A jour bewerkt, bovenarmen tweemaal zoolang als de naar boven gebogen onderarmengeopende rech terhand, een puntig bijgesneden stukje hout in een gaatje der gevouwen linkerhand. Vingers en toonen van den rechtervoet be schadigd. Hoogte 59.8, grootste breedte 1Ü.2 cM. Dit algodsbeeld is door den schenker zon der herkomstopgave verkregen; er bevindt zich echter in de Afrika afdeeling van het museum een van San Paolo de Loanda af komstig beeld (zie A ederlandsche Staats courant n°. 272, 18 Nov. 1885, groep IX, a°. 5), dat blijkbaar uit dezelfde houtsoort 18 vervaardigd en waarvan het hoofdsieraad «n de gelaatstrekken op het hierboven be schreven beeid eenigszius gelijken. Door den vorm van het hoofdsieraad doen deze beide beelden denken aan de 'ijze, waarop vele oud-Egyptische beelden zijn voorgesteld. Het hierboven beschreven beeld herinnert meer bepaaldelijk aan eene ruwe voorstelling van Ammon; beelden van archaeisch lijpe ziju in de laatste jaren uit het binnenland van West-Afrika, vooral door de expedities- van Wissmann, Pogge en dr. Lndwig Wolf bekend geworden. Zie BastianFübrer dureli die Sammluiig des Museums für Völkerkunde zu Berlin, 1888, bl. 110. Aan den schenker is de dank der regee ring betuigd. Bij de heden ten Raadhuize alhier plaats gehad hebbende openbare bestediug betreffende de levering van de henoodigde brandstoffen ten behoeve dezer gemeente, gedurende het jaar 1890 is ingeschreven: le voor de korte haardturf door de hee ren J. J. Huy voor f 0,70, U. J. Osinga voor f 0,70, li. J. Blommesiein voor f 0,68, G. Blommestein voor f 0,52 en J. Christi- aanse voor f 0,60, per dubb. hectoliter. 2e voor de lange turf door de heeren J. J. fluy voor f 0,48, II. J. Bloinmestein voor f 0,44,8, G. Blommestein voor f 0,45 en J. Christiaanse voor f 0,50, per 100 stuks. 3e voor de grove Newcastle kolen, door de firma wed. Van Ilaansbergen en Doi.lh voor f 1,37, door de beereu K. T. Caron voor f 1,35 en J. Christiaanse voor f 1,30 per 100 kilogrammen. 4e voor de grove Ruhrkolen, door de lieeren 11. J. Blommestein voor f 1,90, K. T. Caron voor f 1,24 en J. A. v. d. Made voor f 1,45 per 100 kilogr. 5e voor bet Steenkolengruis, door de heeren 11. J. Blommestein voor f 1,10, K. T. Caron voor f 0,75 en de firma wed. Van Haansbergen en Dutilh voor f 0,72 per hectoliter. 6e voor bet Kenkenhout, door de beeren H. J. Blommestein voor f 10,50 en J. Christiaanse voor f10 per stère. 7e voor de Houtskolen, door de heeren J. J. Huy voor f 0,85 en H. J. Blomme stein voor f 0,90 per hectoliter en J. A. v. d. Made voor f 0,50 per halven hecto liter. De gunning is acht dagen aangehouden. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, lt) en 5 heet. waren de hoogste prij zen 52.—, til.—, f 5.70 en /2.S0. laagste 52.—26.50, ƒ5.59 en ƒ2.75. Hedennacht te ruim twaalf uur werd op de Zijdgracht een langdurig hulpgeroep gehoord. Bij nader onderzoek bleek dat er voor 't oogeublik weinig te helpen viel. De roepende dochter volgde hare beschonken moeder op den voet, en deze raasde en tierde, totdat de politie er een eind aan maakte en de vrouw meenam, nog steeds gevolgd door de kabaal makende dochter. in de Vereenigde Staten, door Dr. H. F. C. Ten Kate Jr. 6. De invloed der wouden op den water stand der rivieren en beken van midden Europa, door F. E. L. Veeren. (Slot) 7. IJet Geographisch Congres te Parijs, van 5 tot 11 Augustus 1889, door J. j®. C. A. Timmerman. 8. Boekbespreking. 9. Nomina Geographica Neerlandica. OFFICIEELS I»KKlt'3ITE\. Hij kou. besluit is de heer F. M. Knobel, vice-consul te St. Petersburg, benoemd tot consui-generaal te Teheran, met den per soonlijken titel van zaakgelastigde; is de officier-machinist 2de ki. bij 's rijks stoomvaartdienst J. Buis, met ingang van den 21sten dezer maand, bevorderd tot of ficier-machinist 1ste kl. is: 1°. aan den officier van gezondheid 2de kl. dr. A. J. Van Walseui, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend en 2°. die officier van gezondheid benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij de laudmacht. BIN N EN LA N DSCHE BERICHTEN. MUZIEK, LÏMTISHUERf HM MÏIMST. Inhoud van Aflev. 8/10 der Afd. Ver slagen en mededeelingen van het tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijke kundig Genootschap 2e Ser. Deel VI. 1. Neder land's gemeenten boven 10.000 inwoners, naar rangorde der bevolking op 1 Januari 1889, door I. F. Hoekstra Izns 2. Mededeelingen betreffende het weten schappelijk onderzoek van 'net eiland Flore. en der Key-eilandeu. 3. Eeuige bijzonderheden betreffende de Mongolen, duor J. JE. C. A. Timmerman. 4. De belangrijkste reizen der Neder landers, in de 19e eeuw ondernomen. De voornaamste werkenin dat tijdperk op geographisch gebied verschenen, door prot. Dr. C. M. Kan. 5. Iets over het Indiaansche vraagstuk De minister van bimienlaudsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijne beschikking van 12 October j!., op genomen in de Nederlandse/te Staatscourant van 13/14 October daaraanvolgende, in dier voege is gewijzigd, dat de commissie in 1889/90 belast met bet afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Staatsblad u°. 222), zal zitting houden op Maandag 25 November 1889 en volgende dagen te Groningen. De le luit.-kwarlierm. C. F. Frevel is van het 4e reg. inf. overgeplaatst naar het le reg. veld-art., en de le luit.-kwar- tierm. C. W. F. Doorman van het le reg. veld-art. naar het 4e reg. inf. De zeemilitie van 1889 is met groot verlof naar huis gezonden, ruim veertien dagen later dan gewoonlijk. De kapitein van den gen. staf 11. P. Staal, en de kapitein der grenadiers jhr. C. K. Van der V\ ijck, die belast zijn geweest met eene zending naar Zwitserland tot het bestudeereu van de legerinrichting, de kader vorming enz. zijn te 's Ilage in garnizoen teruggekeerd. Tot burgemeester te Winschoten is benoemd jhr. li. M. Speelman, thans bur gemeester te Harlingen. llbl Volgens het Vad. is de president van de Arrondissementsrechtbank, te 'sGraven- hage mr. A. A. Weve, sedert eenigen tijd lijdende. Wij vernemen, dat Z. M. schroef- stoomschip le kl. Tromp, commandant de kapitein ter zee Stakman Bosse, na liet verlaten vim Rio Janeiro Montevideo en Buenos-Ayres zal bezoeken en daarna de West-ludiën za! aandoen, oui legen Mei 1890 in liet vaderland terug !e keeren terwijl Z. M. schroefstooinschepeii le klasse Atjeh en Van Galen, respectievelijk gecorn- mandeen door de kapiteins ter zee Mercier en Coinaiijs, na hel vertrek van Rio Janeiro hunne reis naar Oost-Iiidië zullen vervolgen. [N. R. Cl.) Vele abonnemenlsreizigers der staats spoorwegen gaan van de veronderstelling uit, dat met ingang van 1 Juni 1890 de abonnementskaarten worden ingetrokkeu. Van goed ingelichte zijde wordt aan het R. v. TV. medegedeeld, dat het tarief, zooals het in het binnenverkeer thans bestaat, slechts is goedgekeurd voor eene perinde, eindigende ultimo Mei 1890 en dat de ex- ploitatiemaatechappij in overweging heeft genomen na dien datum eene verandering in de tarieven te brengen. Die verandering staat in verband met de eventueele overname der Rijn- eti Centra;,!-poor weg-maat schappij. Bij de vier jachten op de landgoederen van wijlen Z. K. H. prins Frederik, waaraan Z, D. H. de prins Von Wied deelnam, zijn ongeveer negen honderd stuks wild geschoten, bestaande in fazanten, hazen, konijnen, een dertigtal houtsnippen, enz. Zaterdagochtend ten 8.25 vertrok Z. D. H. prins Von Wied per Rhijuspoor uit de residentie Daar Neuwied. Aan het station werd Z. D. U. uitgeleide gedaan door graaf Van Limburg Stirum, oud-hofmaarschalk van wijlen Z. K, H. prins Frederik, de graven C. H. en F. Van Bylandt, graaf Henkei van Donnersmarck en anderen. Wij hebben tot heden geen beves tiging ontvangen van het bericht, dat on der Leid8ckendam een duel op het pistool zou hebben plaats gehad. Avondpost Door het gerechtshof te Amsterdam is, ter vervulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: mr. G. H. Bolhuis, advocaat en kanton rechter plaatsvervanger te Utrecht; mr. J. Vogel, president der arrondis- semeuts-rechtbank te Alkmaar, en mr. L. A. A. Van Wensen, vice-presi dent der arrondissements-rechtbank tc Am sterdam. Te Zaandam zijn twee kinderen eener weduwe, meisjes van 4 en 6 jaar, door twee onbekende personen van de straat opgeuomen en in een rijtuig weggevoerd. Volgens latere geruchten zou deze ontvoering door de elders wonende voogden bedreven zijn. (Rad.) In den laatsten tijd zijn te Edam be langrijke aankoopen van land gedaan. Ach tereenvolgens werden voor rekening van de diaconie en van het kerkbestuur der Herv. gem. en van het bestuur van het Protes- tantsche weeshuis drie boerenplaatsen en twee losse kavels land gekocht tot een ge zamenlijke waarde van ruim 277 duizend gulden. Behalve vrij aanzienlijk geldelijk voordeel, door ruimer inkomsten dan de rente van op het grootboek ingeschreven kapitalen verkregen, is bierdoor het voor deel bereikt, dat een aanzienlijk bezit van land in vaste Protestautsche handen geko men is, zegt de Kerk Cl. A.an de eerstdaags te openen rijbrug over de Zaan te Wormerveer is tot len brugwachter benoemd M. Mulder te Hazers- woude. Uit Ubb ergen-Beek meldt men aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. dat de schok van de ontploffing der projectielen door het kanon schot van den zelimoorilenaar in het artille riepark te Arnhem aldaar allerwegen, vooral op de helling en aan den voet van den berg, duidelijk werd waargenomen. Huizen trilden en ramen, deuren of andere voorwerpen rin kelden, zoodat enkelen beangst hunne woning verlieten. Algemeen was men van meening met, een aardbeving te doen te hebben ge had, tot dat de dagbladen opheldering oin- trein het geweldig verschijnsel brachten. De afslaud bedraagt pias-minus 3 uren hemals- breed.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1