NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eie <Jour a ra i versc li ij u t <ia«reI ij k sbehalve op hon- en Feestdagen. k B 0 H K E Iff E IS T AÖVEFüTEüSTlEi: Bureel: Scheepmaherssteeg 6. Maandag 11 November 1839. M". 265. «03» jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. ginds-Berichten. BINNEN LAN D8CHE BERICHTEN. Voos Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden 1.60. Prijs per Summer SO ('ent. Van 1li regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bij «lit Nummer behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen bij deze ter kennis van dü kiesgerechtigden, dat inge volge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter ver vulling van de vaeatnre, ontstaan ten gevolge van het door den Heer L. M. DE LAAT DE KANTER, die in 1891 moest aftreden, genomen ontslag, zal plaats heb ben op Dinsdag den 26»'™ November 1889, van des morgens negen tot des na middags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisge ving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 31 October 1889. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 14den Novem ber 1889. LKIUEN, 9 November. Bij kon. besluit is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse, de student in de genees kunde (arts) C. C. Vermaas. Door den heer J. C. J. B. A. De Josselin de Jong, eerste-luitenaut bij het korps mariniers der koninklijke Nederland- sche marine is aan 's Rijks Elhnographisch Museum ten geschenke gegeven en geïn ventariseerd als n°. 254: Een Bchedel van een papoea van Biak, Nieuw-Guinea, met onderkaak, mannelijk geslacht, ouderdom ongeveer 30 jaren, dolichocephaal. Typische popoeaschedel met prognathisme van den bovenkaak en zeer sterke Inserties, links stenocrotaphie, zeer smalle vleugel van het wiggebeen, abnor male gesteldheid der linia superior en iuferion van het achterhoofdbeen, do meeste tanden in den bovenkaak ontbreken. Lang 182, breed 130 m. M. Index 71,42. Aan den schenker is de dank der regee ring betuigd. Vanwege de afdeeling Leideu en Omstreken van de Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde werd Dinsdagavond 29 October jl. eene gewoue ledenvergadering gehouden. Eeu schrijven werd voorgelezen van het hoofdbestuur, waariu de afdeeling verzocht werd op te geven of zij een spreker vanwege het hoofdbestuur wenschte te zien optreden. Op voorstel vau deu voorzitter werd besloten van dit aanbod gebruik te maken. Een tweede schrijven van het hoofd bestuur behelsde het verzoek tot opgave van onderwerpen voor de congresvergadering. Op voorstel van den secretaris werd besloten dit verzoek op de agenda voor de volgende vergadering te brengen. Ingekomen was verder eeu schrijven van het bestuur van de Leidsche Plautenbeurs", meldende, dat deze vereeniging in het voor jaar van 1890 eene tentoonstelling denkt te houden, waarvan het programma reeds verzouden is. Een voorstel van den secretaris werd, naar aanleiding van dit schrijven, aangenomen, dat de afdeeling voor deze tentoonstelling eene medaille zou beschik baar stellen, te meer daar de .Planten- beurs" toch eigenlijk een kind der afdeeling is. De secretaris bracht hierna rapport uit over den door de afdeeling opgerichte!) cursus in het tuinbouw teekenen, waaruit bleek dat deze flink op gang is. Hierop werd een schrijven van den heer Speet voorgelezen waarin hij verklaarde dat op een gehouden bijeenkomst van kweekers gebleken is, dat enkelen het wensehelijker vonden de tentoonstelling van Chrysanthe mums niet in November a. s. maar eerst een volgend jaar te houden. Da heer Speet, die het plan voor eene dergelijke tentoonstelling geopperd had, heeft zich daarvoor reeds zeer veel moeite gegeven en zal, in afwachting van eene tbezichtiging" in het volgend jaar, zijne collectie inzenden op deu in November te houden liefhebbers avond. Na nog eeuige opmerkingen, o. a. over wetsveranderingen, Bloot de voorzitter de vergadering, onder dankzegging voor de inzending van eene bloeiende collectie Orchidei ën. De directeur van het Panorama op de Hoogewoerd behoeft Waarlijk met te klagen over gebrek aan belangstelling bij onze stadgenooten. We wilden gisteravond eens even gaan zien welk effect de ver schillende gezichten maken met den avond en moesten ons voorloopig tevreden stellen met ons te scharen achter de damesen heeren die we daar reeds op eene plaats wachtende vonden. Gelukkig duurde dit wachten niet al te lang, aangezien het aantal zitplaatsen vrij groot is. We hebben echter ons het wachten nog niet beklaagd en moeten verklaren dat ook bij avond hel effect verrassend is. Prachtig zijn vooral: de fontein onder deu Eiffel- toren, in bet park naast de fonteinen, de Dóiue Central, de zaal met Oostenrijksehe kristalwaren, de galerij van kunstnijverheid, ingang der afdeelingen voor metaalwaren en uurwerken, het paleis der schoone kuusleu in verschillende gezichten, de machinegalerij, de Hollandsche diamant slijperij, het Hollandsche Caeaohuis, de verschillende gezichten buiten Europa, het palais Luxembourg, place de la Concorde, de groote opera, boulevard des Capuciues, gezicht in het Bois de Boulogne, enz. enz. Door eene groote hoeveelheid reeds ge nomen abonnementen is aan het Panorama reeds een voortdurend bezoek verzekerd. We krijgen zooals reeds gezegd Donder dag a. s. eene Rijnreis en daarna nog onderscheidene andere gezichtengroepen, doch om het meer actueele van de thans vertoonde serie, de tentoonstelling te Parijs betreffende, is zeer zeker een bezoek vddr Donderdag bizonder aan te raden. We zijn overtuigd dat zeer velen in Leiden wanneer we eenmaal het Panorama zullen moeten missen eene zeer uitgebreide kennis zullen hebben opgedaan van de meest belangwekkende landstreken en steden in het buitenland. Gisteravond tegen 't donker worden reed een man met een wagen met suiker goed langs 't Rapenburg en wilde juist de brug bij de Houtstraat afrijden, toen een man kwam aanloopen en bet geldzakje van den wagen rukte. Hij ging er meê aan deu haal en hoe de bestolene al riep houdt den dief", men heeft hem niet wrêr teruggezien. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Sept. 1889 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 110 kinderen, waaronder 4 levenloos aangegeven, overleden 55 personen, en wel: beneden 1 jaar 17, 15 jaren 8, 514 jaren 1420 jaren 1, 2050 jaren 8f 5065 jaren 5, 6580 jaren 9, boven 80 jaren 3, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 16, klierziekte, rhachitis, syphilis 2 absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1kanker 5waterzucht, scheurbuik typhus en febris lyphoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk 1mazelen huidziekten stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 2rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 5, croup kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 3, chron. ziekten der ademhalingsorganen 2, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 1, organ, hartgebreken, aneurysma 2, angina, diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 3, ziekte dn. organa urogenitalia 1, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 2verdrinken onbekende oorzaak, plotseling In de: Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 3 Nov. 37 volw. en 10 k., totaal 47. M. 4 62 O 15 v> v 77. D. 5 65 1 15 ii i ,i 80. W. 6 i 71 1 15 li 86. D. 7 0 71 n r 15 li 86. V. 8 r 74 t r 15 r> 89. Z. 9 r 69 t r 14 83. OrrWIKELK BKKICdTBH. Bij Zr. Ms. besluit is aan H. Kayser, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Goes, Bij kon. besluit is aait J. H. L. F. Van Frauck, secretaris der kanselarij der beide Nederlandsche orden, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteeke- uen vau officier der orde van deu Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den shah van Perzië geschonken. Bij kou. besluit is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Ned. ïudië A. F. A. Schultze op zijn verzoek, met ingang van 1 Decem ber 1889, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. De officieren van gezondheid der 1ste en 2de kl. D. W. C. Van Dort Kroon en J. F. Brust, dienende aaan boord Zr. Ms stoomschoener Dolfijn en rammonitor Ma tador, zullen met den 3den December ou derling van bodem verwisselen. De luitenants ter zee 2de kl. J. A. L. Van den Bosch en A. J. M. A. ridder Van der Does de Bije, respectievelijk dienende aan boord Z. Ms. instructiekorvet Nautilus en wachtschip te Amsterdam, zullen met deu lsten December a, s. onderling van bodem verwisselen. De afmetingen der per post te ver zenden drukwerken 45 cM. in lengte, breedte en hoogte worden in zooverre gewijzigd, dat voortaan rollen tot de lengte van 75 cM. zullen worden toegelaten. Met eene volle lading haring kwamen te Katwijk aan Zee vier schuiten aan, waar van de meeste steurbariug, bebeerend de reeders L. Van Duyu, N. Haasnoot en P. Haasnoot. De Avondpost verneemt, dat ouder Leidschendam een duel op het pistool heeft plaats gehad tusschen twee Haagsche heeren. Eeu van hen moet in den schouder gewond zijn geworden. Hoe de trage gang der promotie bij de iufanterie eeD nadeeligen invloed uitoefent op de aanvulling van het ufficierskorps van dat wapen, blijkt uit het bij het nu afge- loopeu officiers-examen voorgekomen geval, dat voor de infanterie in Nederland het aantal opengestelde plaatsen werd overtroffen door het aantal adspiranten, terwijl voor het wapen in 0.-1. het aantal aanvragen grooter was dan het aantal plaatsen. Andere jaren heeft altijd het omgekeerde plaats. (N. R. Ct.) Door het gerechtshof te 's Graveuhage is, ter aanvulling van eene vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: mr. W. J. Karsten, rechter in de arron- dissemeuts-rechtbank te Rotterdam; mr. J. B. J. N. ridder De van der Schueren, rechter in gemelde rechtbank, en mr. L. A. A. Van Wensen, vice-presi dent der arroudisseinents-rechtbank te Am sterdam. Uit Schiedam wordt aan de N. R. Ct. gemeld Gisteren was het hier weer varkensmarkt. Daags te voren was ze, als van ouds, plechtig door de straatjeugd iugeluid; en hoewel sedert eenige jaren de vermaarde koehoorn, waarop onze voorvaderen bij die gelegenheid aan hun varkeusgemoed lucht gaven, langzamer hand is verdrongen door het blazen op het niet minder muzikale instrument: de gewone- of bierkruik, toch klinken ook de daarop voortgebrachte tonen krachtig en aangrijpend genoeg, om Schiedams burgerij te verkon digen, dat we weer aan den vooravond staan van die aloude, beroemde markt, waarvan de eerstelingen van den vermaarden #Enk- huizer" wellicht reeds melding maken. Gisteren hadden ,we dan weer dat feest, want een feest is het, al draagt het den bescheiden naam van varkensmarkt." Reeds vroeg in den ochtend kwam de bloem van Neêrlands handelsstand waar toe Rotte's koopstad zeker wel het leeuwen aandeel levert naar hier afzakken. Snoep tafeltjes met de wereldberoemde roode en witte pepermuntjes, met suikerpijpjes en gomballetjes om van te watertanden, geheele Eiffeltoreus met papieren molentjes, vogelaars met groote kooien waarin tal van kleine ge vangenen uit de gevederde zangwereld, eeu kraampje met messen, pijpen en pijpedopjes en voorts een uitgestrekt veld, bedekt met roud roest," dat alles te zamen vormde ook weer als weleer, dat grootsche geheel, waarop alleen eene Schiedamsche varkens markt kan bogen. Ging het er in den beginne, als gewoon lijk, slapper toe, was de kooplust eeisl niet groot, nauw had de klok het middaguur aangekondigd, of de lieve jeugd van de schoolboeien ontslagen rukte in grooten getale naar bet feestterrein. En eer er een paar uur verloopen waren, kon men van de meeste snoeptafeltjes den bodem zien, waren van de Eiffeitorens ten spot van bun beroemden naamdrager nog slechts enkele fragmenten zichtbaar en was bet getal der gevangenen, die meer dood dan levend in hunne cellen rondfladderden, gelukkig tot een minimum herleid. Met gevulden geldbuidel verlieten weldra de kooplieden het terrein en maakten dat daardoor ook deze markt weer tot het verleden behoort. De aanvoer van varkens was ook dit jaar niet minder schitterend dan vorige jaren.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1