m... m J m a» em «es «ras jt: «3 «3» A«k er» handleekening van gedaagde onder het be wuste geschrift voorkwam, waar hel die föOOO betrof, slechts begin van bewijs was geleverd, dat het niet was aangevuld bij het geding. Namens den eischer werd beweerd, dal die bepaling was een oordeel van deze overeenkomst van lastgeving. Na re- en dupliek werd de uitsprauk be paald over 14 dagen. De vracht eu personenwagen van Hoofddorp op ïlaarlem is Maandag te Heemstede, door het atloopeu van een wiel in de rails van de tram, met ongeveer 18 personen ten onderstboven gevallen. Een man en twee kinderen moeten zich nogal bezeerd hebben' Over de vergadering der te Amster dam opgerichte Vrije Vrouwenvereeniging" meldt het Handelsblad: Ouder leiding vam mej. Drucker heelt de vereeniging eergisteravond in De Oude Graaf vergaderd. Ouder de 70 vrouwen die opgekomen waren, zag men verschillende leden der sociaal democratische vrouwenver eeniging; de meesten droegen hoed en mantel, enkelen eeiie japon en een wollen kapje en een paar zwarten rok, bont jak en witten muts. De vorige vergadering schijnt vrij on stuimig geweest te zijn. Toen ten minste mej. Drucker de bijeenkomst had geopend, verklaarde zij, dat het wantrouwen, het welk men jegens het bestuur koesterde, plaats moest maken voor vertrouwen. Had men iets aan te merken, dan moest men zich schriftelijk tot het bestuur richten. Besloten werd de leden en de kindereu der leden boven 12 jaar in de gelegenheid te stellen Nederlaudsch, Fransch, Duitsch, geschiedenis of naaien te leeren. Een lid mag óf zelf onderricht ontvangen óf een barer kinderen zenden. Om half tien verkreeg mej. Cohen het woord om „Een dichters droom" van Wal ter llesaut voor te dragen. Daartusschen vlucht zij eukele opmerkingen, die bij haar waren opgekomen, omtrent leerplicht, volks vermaak enz. Het volk moest zingen, teekeneu en dansen kennen, vrije dagen hebben. Alles moest door het volk geschie den enz. enz. Na deze voordracht, die uitbundig werd toegejuicht, maar waaronder enkelen waren ingesluimerd, werd gelegenheid gegeven op de lijst der leercursussen te teekenen. Om elf uur ging het kransje uiteen. Gedurende de vergadering laafde het be stuur zich met bier, de gewone leden stel den zich tevreden met water; een paar karaffen gingen voortdurend rond en moes ten herhaaldelijk gevuld worden. Zusterlijk dronken allen uit één glas, waarvan het restje telkens onder tafel werd uitge goten. Men schrijft aan de Haart. Ct: Blijkens een nader uit België ingekomen bericht, was de eerste tijding dat de twee Nederlanders uit de voorloopige hechtenis te Dooruik ontslagen zijn in dit opzicht minder juist, dat n.l. niet beiden maar al leen de jongste, die de obligatiën niet heeft bij zich gehad, op vrije voeten is gelaten. De oudste is nog gehouden en zijne over brenging naar Brossel bevolen, waar hij echter van dit vonnis in hooger beroep komt. Ten aanzien van de eigenlijke toedracht der zaak vernemen wij, dat de bedoelde o'oiigatiën door den vader van den thane ontslagen jongen man in betaling waren ge nouien van een Belgisch diamanthandelaar, die opgaf te Luik te wonen eu Dumont te heeten. Deze kocht nl. eene partij diaman ten van genoemden vader en verzocht hem genoegen te nemen met eene voldoening van den koopprijs in Belgische effecten, welke hij bij zich had. De ander stemde daarin toe, doch nam een bewijs van den kooper, dai deze papieren van hem afkomstig waren. Nu zijn twee familieleden, na op hunne doorreis door België op weg naar Parijs de effecten ingewisseld te hebben, dientengevolge in arrest genomen en is bedoeld bewijs natuur lijk aande Belgische justitie overgelegd. Maar (zonals begrijpelijk is wanneer die Belg aan deu diefstal medeplichtig is) heeft het onder zoek der justitie dien Dumont in Luik niet kunnen opsporen, zoodat zij, van haar stand punt de zaak beschouwend, het overgelegde bewijs een maaksel van den verdachten en in arrest gehouden verkooper der obligatiën blijft achten. Het zal voor beide partijen onder deze omstandigheden niet gemakkelijk vallen de waai beid aan het licht te brengen. Inmiddels heeft op verzoek der familie van den ver dachte een Amsterdamsch rechtsgeleerde zich naar Brussel begeven om te beproeven ver dere klaarheid ui het duister te brengen en deu verdachte zoo noodig bij te staan. Bij het proefstoomen van de torpedo boot Goentoer, ter reede Teasel, zijn twee vlampijpen gesprongen, waardoor een tor- pedis! met brandwonden aai hoofd en han den in het marine-hospitaal is opgenomen. Te Goes heeft zich weer een geval van trichiuenziekte voorgedaan bij eene vrouw. Zij had van varkeusvleesch gegeten, afkomstig uit Biezelinge, dat wekelijks te Goes aan de huizen besteld wordt. Men spreekt van nog meer gevallen vail die ziekte daar ter plaatse. Men meldt aan de Middelb. Ct. uit Hulst het volgende oniirent een aldaar ge- pleegden moord. Maandagavond ontstond in de herberg De Dubbele Arend alhier twist tusschen zekeren Van G. soldaat bij de jagers, met verlof aldaar, en J. W. baardscheerder. Nadat VV. de herberg had verlaten, heeft hij zich ver scholen tot Van O. zich naar huis begaf en toen dezen onverwachts met een scheermes eene snede in deu strot toegebracht, waarop de dood bijna oogcnblikketijk volgde. Do vermoorde was met verlof gekomen om de bruiloft zijner zuster bij te wonen; de moordenaar is in arrest. De justitie uit Middelburg heeft zich gisterenmiddag, vergezeld van den heerJ.J. Berdenis van Berlekom, arts, naar Hulst be geven, om ter plaatse een onderzoek in te steilen. Omtrent den diefstal te Vucht kan de Pr. N. Br. 't 11. Ct. nader bet volgende mededeeleu De diefstal is gepleegd des nachts na kwart over twaalf, daar de bewoners zich niet eer ter ruste hebben gegeven. Aan de voetstappen, welke gedrukt staan in het zand om het huis, vermoedt men, dat er meer dan een persoon is geweest. Men is, door middel van een buitenstaand trapje, een privaat-raampje binnen geklommen en aldus in de villa gekomen. Eerst in het kantoor gegaan, heigeen gemakkelijk viel, daar de sleutel op de deur zat, hebben de dief of de dieven, volgens de achtergelaten sporen, aan de brandkast gewerkt om deze te openen, maar zijn hierin niet kunnen slagen. Zij hebben vervolgeus eene op het kantoor staande secretaire opengebroken en daaruit ontvreemd twee bankbiljetten van f60 en het daarin aanwez ge zilvergeld, te zamen ongeveer f 170. Ook bevond zich in deze secretaire een mandje met de kamersleutels, welke alle genommerd waren en het dus de dieven zeer gemakkelijk hebben gemaakt om zonder gerucht in de audere kamers te komen. Aan de in die kamers aanwezige kasten hebben zij ook niet het minste geweld behoeven te ge bruiken, daar op de deuren de sleutels aan wezig waren. De zilverkast, welke in een der kamers stond, die door de diet en werden bezocht, is bijna geheel door hun leeg geplunderd; enkele stukken hebben zij over het hoofd gezien. Bij het heengaan zijn zij waarschijnlijk door een raam aan den voorgevel uitgeklommen, daar meu dit des morgens open heeft gevonden. Hoegenaamd niets is door ben achter gelaten, hetgeen tot eeuige aanwijzing zou kunnen dienen. Alleen heeft men, overal waar ze geloopen hebben, droppels kaarsvet vinden liggen, zoodat zij blijkbaar eene kaars hebben gebezigd om licht te hebben. Door de hewODers, die allen boven slapen, is niet het minste gerucht vernomen, terwijl de waakhond, welke achter het huis ligt, evenmin heeft aangeslagen. BUITEISLAiNDSCHE BEKIGJilEiS LUXEMBlllC. De zitting der kamer is gisteren door den minister van staat zonder rede geopend. De heer Servais is benoemd tot voorzitter, de heer Simons tol onder-voorzitter. K Ai fc; £i L A Baron Gevers, die den Nederlandschen j gezant, graaf Van Bylandt, hij de onthul ling van het standbeeld voor deu prins van Oranje te Brixham vertegenwoordigde, zeide dat de koning der Nederlanden,groot belang stelde in de oprichting van dit standbeeld, dat als het ware een eeuwigen band zou vormen tusschen Engeland en Nederland. Het bericht dat lord Salisbury heftig zou zijn opgekomen tegen de afkondiging van een Duitsch beschermheerschap over de Oostafrikaansche kust tusschen Witu en Kismayu is, volgens een Re u ter-telegram uit Berlijn, onjuist. Weliswaar ziju tusschen de regeeringen te Londen eu te Berlijn bespre kiugen te dezen aanzien gevoerd,doch geheel van een vriendschappelijk karakter. De Britsche regeering betwist Duitschland 'het recht niet, een protectoraat uil te spreken, indien dit niet met de reeds verkregeu rech ten van Britsciie onderdanen strijdt. i; ,i 4 fi K 1.» M. De gemeenteraad van Parijs heeft zijn ziitingen geopend. De heer Rouselle werd met 41 legen 23 stemmen tol voorzitter ge- j kozen. Mag men de Figaro gelooven, dan was Boulanger's vlucht naar Brussel op 1 April 11. reeds eenige dagen voor de groote vergadering te Tours waarop hij zijne laat ste opzienbarende rede hield, door een eer sten exodus voorafgegaau. De heer Laguerre had den generaal echter terstond iemand nagezoudendie hem terug wist te brengen voordat men ecnig vermoeden had van Ge waarheid. Hoe de hem nagezonden persoon in zijne opdracht slaagde, wordt nog steeds geheim gehouden. Maandag is voor het hof der Seine de behandeling begonnen van eene reeks van diefstallenwaarbij zes personen be trokken zijn, o. a. een Italiaausch anarchist, Pini genaamd. Deze man erkende onbe wimpeld zijne schuld. Hij had, zeide hij, de diefstallen begaan omdat zijne innige overtuiging hem dergelijke maatregelen van onteigening tegenover de maatschappij ten plicht maakte. Bij zijne inhechtenisneming naar zijn naam gevraagd, antwoordde hij: „Ik heet Jan, zoon der aarde". ITALIË. De koning van Italië heeft aan prins Konstantijnhertog van Sparta, bij zijn huwelijk de Annunciata-orde verleend. SWITSKKLAT I». De Geneefsche kantonnale raad heeft besloten, naar aanleiding van dc onlangs plaats gehad hebbende wanordelijkheden, waarbij de soldaten van bet Leger des Heils zich krachtdadig tegen de politie verzetten, voorloopig alle bijeenkomsten van het Leger des lleils te verbieden eu bevolen alle loka len welke daartoe gebezigd werden te sluiten. 9D1T8CHLAAO. Ouk het huidige debat over de socia listenwet liep builen verwachting kalm en bezadigd af. Slechts drie, sprekers voerden het woord. Eerst sprak het bijna tachtigjarige lid van het centrum Reichensperger, die nog steeds als jurist groot aanzien geniet en met eer biedige aandacht werd aangehoord. Hij kantte zich aan tegen alle exceptioueele wetten, meende dat bij een krachtiger tege moetkomen aan deu werkman veel vereffend worden kon eu de verbittering van deu vierden stand bedaren moest, en drong er op aan, dat allen handelden naar het woord „laat ons beter worden": dan zou alles ook beter worden. Zijns inziens waren de aan voerders der socialisten thans veel te ver standig geworden om, na opheffing der socia listenwet, de sociaal-democratische beweging weder op zoo woeste wijze te hervatten. Door een verlengen der wet zou ouder de arbeidersklasse het geloof aan recht eu billijkheid geschokt worden. Hierna voerde de professor iu de rechts geleerdheid Cuny het woord. Hij verlangde eene reeks van verzachtingen in het wets ontwerp. Het schorsen van dagbladen eo andere drukwerken moest eerst krachtens beslissing eener rechterlijke commissie kunnen geschieden. Toen Bebel en andere socialisten deu spreker telkens met geraas in de tede vielen, zeide Cuny tot hen„Zoudt gij mij niet willen veroorlooven uit te spreken, of legt gij ook op die vrijheid alleen voor u zeiven beslag p" De natiouaal-hberale spreker eindigde zijne rede met een voorstel tot het benoemen eem r parlementaire commissie van 28 leden, tot grondig onderzoek van het onderhavige wetsontwerp. Dit voorstel werd door de Kartell leden met bijval ontvangen. De derde spreker was de sociaal-democraat Liebknecht. Zoo gevat en gematigd als ditmaal heeft deze in jaren niet gesproken. Hij loochende allereerst dat de socialisten medeplichtig waren aan de misdaden, welke lot de socialistenwet de aanleiding aan de hand deden. In hare jeugd mocht zijne partij heel wat overijlds uitgevoerd hebben, doch sedert zij op parlementaire bodem staat, heeft zij steeds volkomen correct ge handeld. Onder groote vroolijkheid en gelach der door hem gehekelden vergeleek toen Liebknecht de Kartell-partijen bij Cartesiaan- sche duikertjes, die naar gelang van den druk van boven op en neer dansen. Hij loochende voorts, dat zijne partij zich de nihilistische raddraaiers tot voorbeeld koos; anders immers, zeide hij, zou geen der vaders van oe tegenwoordige socialistenwet meer onder de levenden wandelen. Dat die heeren uog leven en gezond zijn, moest het beste bewijs beeten, dat de socialisten de partij vormen van den „georganiseerden vooruitgang" Voorts klaagde despreker, dat in Duitschland de vorst in den partij strijd meegesleept werdgetuige de werk staking in de kolendistncteu. De vorst had den mijnwerkers beloofd, bunne belangen te behartigen; doch deze belofte had in hunnen toestand geene verandering gebracht, omdat in Duitschland de klassenstaat sterker is dan zelfs de vorst. Het slot van Lieb- knecht's rede bestond in een pleidooi voor zijne partijgenooten, die (zoo beweerde hij) even goed hart voor den staat hadden en aan hun vaderland gehecht waren, als de anderen, die juist omdat zij den geest van den nieuwen tijd niet verstonden, omdat zij de Fraiische revolutie niet hegrepen hadden, de tamp van Jena hadden uitgelokt en, zonder tijdige hervormingen, nog veel groo- tere onheilen over bet land zouden brengen. Ondanks haren diogredenen maakte Liebknecht's toespraak algemeen eenen zeke ren indruk. Men had liet gevoel, dat zijne opzettelijke gematigdheid strekkeu moest tot het versterken der in verschilleude par lementaire partijen veldwinnende opvatting, volgens welke de socialistische beweging in de laatste jaren zóóveel kalmer is geworden, dat er geene socialistenwet meer noodig zou zijn. De verwijzing van het ontwerp naar eene commissie van onderzoek is overigens zoo goed als zeker. (N. R. Cl.) De scheepstimmerlieden te Hamburg hebben den arbeid gestaakt. Zij vragen voor den winterdag hetzelfde dagloon als des zomers. De patroons willen dezen eisch niet inwilligen, en daarop weigerden onge veer duizend scheepstimmerlieden den arbeid voort te zetten. De patroous zoudeu wtl geneigd zijn des winters hooger dagloon te betalen, indien de timmerlieden daarvoor even lang willen werken als des zomrs. iEKVIK. Bij haar terugkeer te Belgrado heeft koningin Nathalie den czaar dank gezegd voor de haar in Rusland verleende gastvrij beid. De czaar antwoordde in zeer beleefde en hartelijke bewoordingen, waarbij bij de gewezen koningin van zijn belangstelling in haar lot verzekerde. TIIKHIJË. Indien men alles mag gelooven wat over den toestand op het eiland Creta wordt gemeld, dan neemt het verzet der Turksche soldaten, die hun soldij niet ontvangen, steeds toe. Uit Canea wordt nu weer gemeld, dat drie bataljons Redifs (reserve soldaten) tegen hun officieren iu opstand zijn gekomen, De gouverneur Chakir-Pacha heeft zes batal jons Nizams (linie-troepen) naar Alikiani gezonden om de oproermakers tot rede te brengen. EC1ÏPTË. De prins van Wales heeft te Cairi een bezoek gebracht aan de Engelsche Tuil Club en gebruikte vervolgens met den Khe dive het tweede ontbijt nabij de pyrainiden. De prins is gisteren naar Alexandrie ei van daar naar Athene vertrokken. AFRIKA. Weer ziju nieuwe berichten gekomei over Stanley en Emin-Pacha, welke niet ii alle opzichten strooken met hetgeen tl dusver over de reis van den reiziger bi kend is. Volgens kapitein Wissmann, de Duitscl rijkscommissaris in Oost-Afrika, moet Staul spoedig aankomen te Mpwapa, 350 mijl van het Victoria-meer en nog 200 naijl van de zee. Wissmann outmoette zelf Mpwapa de boden, die Stanley had voor- gezonden. Dit geschiedde den 13den Octos en op grond daarvan verwacht Wissmc zeker, dat Stanley, van Mpwapa voortW kende naar Bagamoyo, omstreeks half D< cember in deze havenstad kan verwas worden. Zoo zeker was kapitein Wissmann daant' j overtuigd, dat hij zelfs een karavaan K levensmiddelen uit Mpwapa Stanley tegf moet heeft gezonden, met een schrijn' waarin hij den reiziger welkom heet in onder Duitschlands beschermheerschap staati De boden vertelden, dat Stanley hevif gevechten doorstaan had met de inboorling' van Mzakuma, doch het was hem zelfs gelul het kleine kanon, hetwelk hij op reis had mei genomen, te behouden. Toen de boden kapitein Wissmann zulk een kanon zat zeiden zij: „Stanley heeft een kanon,' volkomen gelijkt op dit." Daarna werd te Parijs het volgende gram ontvangen uit Zanzibar, gedagteelf' 1 Nov.: „Brieven ontvangen van Stan gedagteekend van Victoria Nyauza. Sta heeft bij zich Emin Pacha, Casati, Marco, Griekschen koopman Osman Effendi, Wai Hassan, Stairs, Nelson, Jephson, BonnJ 800 soldaten. Allen zijn welvarend. Wad is in de handen van den Mahdi." Men zal zich herinneren, dat Emin-P eerst weigerde zijn post te verlaten ea Stanley mede te gaan. Stanley reisde van Wadelal westwaarts terug om zijn' hoede te halen en trok daarna weer waarts naar het Albert-meer, ten e naar Zanzibar te komen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2