I II f II i if u -n HdP I fSMl NIEUWS- E. ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IIeak «11 rant verschijnt daselijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABOHBEffiEIST: Zaterdag 26 October 1889, N', 252, AOVEBTEBTIEU Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ¥i j.T-I- a fes 0' -r- I** B*a W m w| 18 ¥LM W©? to' U s?i Vooi Leiden, per 3 maanden8.25, Franco door het geheele rijk, er maanden 3 LM. Prijs per ^usasiiser 15) Cent. Van 16 regels f 0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: £cheep;»akerssteeg 6, 203° Jaargang. LEIDEN, 25 October. De commissie voor de arts-examens heeft in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd den heer C. C. Vermaas en voor het eerste gedeelte toegelaten den heer H. Burger. Onder de medische studenten alhier circuleert sedert eergisteren een adres aan Z. E. den minister van binnenlandsche za ken, waarbij de onderteekenaars, allen stu denten aan de Leidsche hoogeschool, en ingeschreven voor alle vakken, er op wijzen, dat het recht tot bijwoning der klinieken en poli-klinieken aan het academisch zie kenhuis voor hen zoo goed als illusoir is geworden, doordat de ruimte der gehoor zalen ten eenenmale onvoldoende is, en ve len geen plaats kunnen vinden, reden waar om zij de vrijheid nemen den minister met aandrang te verzoeken aan db 11 onhoud- baren toestand een einde te maken. Het adres was gisteren reeds door 140 medische candidaten geteekend. Inderdaad is het ziekenhuis wel op een bezoek van 30 maar bij lange niet op een bezoek van meer dan 150 studenten be rekend. üe atmosfeer in de college- en kli— v'wkzalen is dan ook onverdraaglijk, en voor een aanzienlijk deel van het gehoor is het letterlijk onmogelijk,voordracht of demonstratie naar bebooreu te volgen. Reeds eenige jaren vindt men klachten hieromtrent in den studentenalmanak, maar de vloed van studenten neemt steeds toe. {N. R. Cl.) De Leidsche studentenafdeeling van het Nederlandsch tooueelverbond heeft haar be stuur samengesteld als volgt: de heeren J. W. Schorer, praeses, L. J. Plemp van Dui- veland, vice praeses en quaestor, A. C. Maas Geesteranus, secretaris, P. IJssel de Schepper, vice quaestor, E. F. VV. Gugel, vice secretaris, 11. Philips, bibliothecaris en F. C. D. Bud- dingh, commissaris. Doctrina zal door de volgende heeren worden bestuurd: P. Teding van Berkhout, praeses, Q. T. A. M. Van Nispen, ab-aetis, J. W. Schorer, quaestor, G. Michiels van Kessenich en E. Van der Oudertneulen, commissarissen. Het studenten gymnastiek- en scherm - gezelschap Arena heeft tenen 5 November voor zijne leden een onderling concours voor rek en springen uitgeschreven. Ten behoeve der noodlijdenden tengevolge der polderoverstrooming bij Mijzen (N. H.) is in de studentensociëteit Minerva 70 gulden bijeengebracht. Uit Banda verneemt de Telefoon, dat de overgang tot het Christendom van den bekeerden Ctiineescheu mee ter in de rechten Oei Jan Lee toch een feit is. Zijn vader, de Chinees ,Oei Soei Tjonn, had den predi kant Js. J. G. Verhoeff verzocht de doop plechtigheid niet ten aanscliouwe van de ge meente, doch bij hem aan huis te doen plaats hebben. Hiertegen was evenwel bij den pre dikant, zoowel als bij den kerkeraad bezwaar, daar men dien toch moeilijk naast den Clii- titescben tepekong kon doen plaats vinden. Om aan bet verlangen van de familie eenigs- ti;18 tegemoet te komen, werd evenwel be sloten de plechtigheid 11a afloop van de gods dienstoefening alleen in tegenwoordigheid der kerkkeraadsltdeu te houden. Bij de voorstelling van Miss Annie Eve Fay was de schouwburg gisteravond vrij *ol bezet. Het parterre was zelfs volkomen Revuld. Te acht uur ruim verscheen de dame op 't tooneel, nadat door een haar begeleidend heer nog eenige inlichtingen omtrent de verschillende te verloouen loeren staren gegeven. De dame dan wordt aan beide polsen ge bonden en de handen op den rug bevestigd. Bovendien wordt het koord waarmeê de han den gebonden zijn aan een ring in eene plank, achter haar, bevestigd en aan dezelfde plank wordt een koord vastgemaakt, dat het hoofd der dame tegen die plank gedrukt houdt. Nu wordt een eenvoudig tentje om haar heen gezet; van luiken in den vloer is geen sprake en in en om de tent wordt een on derzoek ingesteld. De twee, later drie, heeren uit het publiek die gister die taak hadden op zich genomen konden niet de minste hulpmiddelen ontdekken. Het tentje werd nu door een voorhang gesloten nadat op den schoot van Miss Fay een tambourin was neêrgezet. Terstond hoorde men de tambourin bespelen eu kort daarop ook de in de tent gesehoven bellen, mondharmonica, enz. Een glas water op haar schoot gezet dronk ze uit, en 11a 't wegschuiven van het gordijn zag men het glas tusschen de tanden. Ze legt een knoop in een reep katoen, knipt figuren uit papier, brengt een ring in haar oor, slaat spijkers in een plank, wordt in een kist geplaatst waar aileen 't hoofd uitkomt eu toch ziet uien met een door eene opening komend potlood op een stuk voor de kist gelegd papier schrijven; en ten slotte wordt haar een me.s toegeschoven waarmêe ze zich van de banden ontslaat, die haar den gehtelen avond gebonden hielden. Onophoudelijk wordt om het tentje heen, en zelfs er in, gesurveilleerd en geen der heeren kan iets van de oorzaak ontdekken. Ten slotte worden door Miss Fay, alleen door het opleggen der handen, een stoel en een tafel op etild, nadat ook die handen waten onderzocht. Boven verzuimden we nog te melden dat ook de voeten gebonden en aan een koord geheel in de macht van een der heeren uit het publiek gehouden werden. Het publiek gaf onophoudelijk blijken van tevredenheid over de voorstelling en natuur lijk werden wederom gissingen van allerlei aard gewaagd, üe eenige gissing die wij ons durven veroorloven is deze dat we op eene bizonder handige manier zijn gefopt. De lieer Cii. J. Van Izenburg, die thans zijne vleeschliouweiij drijft op de llreê- siraat tegenover het stadhuis zal lieden die zaak overbrengen naar de Maarsmaussteeg N°. 15, waaromtrent we verwijzen naar de advertentiën in ons nummer van hedenavond. Doch we willen reeds nu er op wijzen dat de nieuwe inrichting volkomen naar de eischen van den tijd is ingericht. Was de winkelruimte op de Breêstraat bizoiider groot, de heer Van Izenburg heeft begrepen dat zulk eene uitgebreidheid vcor eene welbeklante vleeschhouvverij geen ver- eiselile was en dat voor zijne zaak een beter winkelstand veel meer waarde had. Het pand Maarsmaussteeg N°. 15 is dan nu onder leiding van den lieer W. A. Van Lith, architect alhier, voor het beoogde doel ingericht. De winkel onderging eene ver bazende verandering, eene verandering die hier zeer zeker eene verbetering was. Met de aanwezige ruimte is gewoekerd, f'iisnh eu zindelijk zijn vloer en wanden geheel met tegeltjes bemeUeld en voor verlichting bij avond zorgen twee Siemeiis-lauipen. lil hel handig kantoortje direct achter den winkel zal, zoodra de exploitatie van dien dienst dit zal mogelijk maken, de heer Van Izen burg uwe bestellingen per telephoon kunnen ontvangen, om ze daarna uiet den meesten spoed uit te voeren. Gisternamiddag werd een valsch alarm van brand gemaakt. Het gerucht ver spreidde zich dat het ongeval in de Bak- kersteeg zou ontstaan zijn. Eene handbrand spuit moet nog zijn uitgerukt. ClVlVËRSITKir. - Aan de rijks-universiteit alhier zijnde volgende examens afgelegddoor de heeren N. J. Wilkens en M. A. M. Viruly doctoraal examen rechtwetenschap, A. D. Van der Harst, cand. examen wis- en natuurkunde. UIFICIEEI.K ItËKICHTKH. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1889, aan den eervol uit zijne be trekking ontslagen commies bij het depar tement van oorlog P. A. Zegcrs, pensioen verleend ten laste van den staat, ten be drage van f1003 'sjaars; is de le-luit. der genie A. C. Burgdorffer, van het leger in Ned. Indië, thans gedeta cheerd bij hot leger hier te lande, in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der genie van laatstgemeld leger; is de 2e luit. J. F. Schmöle, van het korps genietroepen, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van liet leger in Ned.-Indië; is de 2e-luit. F. 11. A. M. Latour, van het 5de regiment infanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. De volgende officieren dienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, de eerst te noemen als 1ste officier, worden met 16 November a. s. a. gedetacheerd te Willemsoord en ge steld ter beschikking van den directeur en commandant der marine aldaar, de luit. ter zee 1ste kl. J. E. Sickens; b. op 11011 activiteit gesteld: de luit. ter zee 1ste kl. B. Brutel de la Rivière, die der 2de kl. H. VV. De Jonclieere, jlir. VV. C. J. Versluys, P. Swaters van Scliaumburg, de offic. van adm. ls:e kl. A. Vermeulen en die der 2de kl. J. M. Tromp; c. overgeplaatst; op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de luit.' ter zee 1ste kl. H. F. Netscher; op dat te Hellevoetsluis die der le kl. F. M. Van Gelsdorp; op Zr. Ms. torpedo instructievaartuig Marnix de officier van gez. 1ste kl. L. Van Coe- vorden d. ter beschikking gesteld van den com mandant van liet korps mariniersde kapi tein der mariniers J. W. Van Riel, thans belast met het bevel over het aan boord van genoemd fregat ingescheepte detache ment mariniers, de 1ste luit. J. C. J. B. A. De Josseliu de Jong en G. liassen, eu de 2de iuits. G. K, baron Van Asbeck, J. W. Wijnauts en F. J. Van Hoogstraten. Tevens wordt de luit.-ter-zee 1ste kl. F. C. V. Zwaanlials, dieneude aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met genoemden datum op non-activiteit ge steld. De luitenauts-ter-zee le kl. 11. G. J. Wolterbeek, die der 2e kl. G. A. De Cocq en P. Van flecking Colenbrander, allen be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. torpedo- instructie vaartuig Maruix, worden met 1 Nov. a. s. op nonactiviteit gesteld, terwijl de luit.-ter-zee 1e kl. K. O. J. Verschoor met 1 \ov. a. s. word; gedetacheerd bij het departi-ineut vail marine en toegevoegd aan den chef uer afdecliug hydrographie. De plaatsingen van den luit. t r zee 2e kl. VV. Cornells en den adelborst 1ste ki. E. L. F. Boiomey met 1 Nov. a. s. aan boord Z. M. iustructiekorvet Nautilus wor den ingetrokken, terwijl met dien datum aan boord van dat vaartuig wordt geplaatst de luit. ter zee 2e kl. S. P. L'Honoré Naber. Aan boord van Zr. Ms. torpedo-instruc tieschip Marnix wordt nog met genoemden datum geplaatst de luit. ter zee 2e kl. M. J. Gilhuys. Z. M. de koning zal, bij de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Z. M. den koning van Portugal, dom Luiz I, vertegenwoordigd worden door Hd. minister-resident te Lissabon, den heer mr. L. II. Ruyssenaers. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren aangenomen de ontwerpen be treffende de instelling van een consulaat- generaal te Teheran, de gewijzigde druif- luiseonventie, de bepalingen op het visschen door vreemde vaartuigen in de territoriale wateren, de uitgaven voor de volkstelling, de aanvulling der artsenwet, de uitbreiding der maréchaussee, den aanmaak van een pantserschip (met 36 tegen 6 stemmen), den verkoop van geslechten vestinggrond te Bergen op Zoom, de onteigening voor den bouw van twee sluizen op de Drentsche boofdvaart; de overeenkomst met de Ned. Rijnspoorweg-maatacbappij. De minister tlartsen verklaarde te zullen overwegen of aan den consul-generaal te Teheran een diplomatiek karakter zou wor den gegeven. Na korte discussie werden nog met een parige stemmen aangenomen het ontwerp tot verbeteiing der rivier de Waal, dat tot naJere regeling van den dienst der locaal- eu tramwegen en dat tot wijziging der In dische begrooting (landbouw-proefstations). De kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Naar wij vernemen, wordt de open bare behandeling van de schoolwet in de eerste kamer in geen geval véor midden November verwacht. Tad De Kiesvereenigiug der Nationale Unie te '8 Hage heeft, na goedkeuring van haar nieuw geformuleerd beginselprogramma, den lieer Guyot caudidaat voor de tweede kamer gesteld. De heer G. 11. F. De Haas, directeur der Martha-sticbting, eene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen aan den Rijn, ontving over de vorige maand, behalve een groot aantal kleedmgstukken en andere welkome zaken, aan giften de som van f 308,40^ terwijl voor eene brochure die is verspreid nog f 101 werd ontvangen. Thans worden in deze stichting reeds ongeveer 180 kinderen verpleegd, en houdt de aanvrage tot plaatsing nog steeds aan. Drie schuiten kwamen van de hariug- visseherij te Katwijk aan Zee terug met eene aanbrengst van 515 ton pekelharing, 25 ton eu 85000 stuks steurharing. De pekelharing werd verkocht voor f 11,75 tot 11,85 per ton. Ter haringvisscherij zijn van Noordwijk aan Zee, in zee gegaan, N. W., 7 Vrouw Neeltje, sell. C. v. Duiju, 27 Corn. Jacob, soli. D. v. Duiju, 15 Twee Gebrs., sch. A. v. Duiju, 19 Joh. Adr., soil. A. Spaanderman, terwijl met voile lading le Vlaardingen binnenliep 20 Jonge Dirk, sch. A. Smit, wiens steurharing van daar naar hier ten verkoop werd gezonden. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te 's Graveuhage terecht een metaal draaier uit Leiden, beklaagd van medeplichtig heid aan diefstal van eene partij koper, (in en antimonium, door het voordeel trekken uit de opbrengst vau dit goed, wetende dat het door middel van diefstal verkregen was.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1