been geplakt. Daarenboven wordt door laatst genoemde herhaaldelijk op urinoirs, bruggen, poortdeuren en andere stadseigeudommcn geplakt, zeer ten nadeele van het verfwerk en ook van het nette uiterlijk dier werken. Maatregelen um hierin verbeteriug te brengen worden in overweging genomen. Algemeen werd in de sectiën geklaagd over gebrekkig toezicht van den hoofdtuin- u.au van het plantsoen. Ook de kleinere plantsoenen worden in beter toezicht aanbe volen. Burg. en weth. antwoorden hierop dat op bedoelden tuinman streng toezicht wordt gehouden en dat hij nog kort geleden ge durende eene week werd geschorst wegens verzuim. Waar over de plantsoenen in het algemeen gesproken wordt meenen burg. en weth. wel te mogen wijzen op het uitstekend onderhoud van het Park. Wat betreft de herstelling aan de Kraaier- straatshrug over het Leveudaal die brug is niet meer betrouwbaar en geheele ver nieuwing van den bovenbouw is dus uoodig daarvoor weru dan ook f 1400 uitgetrokken. De wenschelijkheid om de siadspompen zonder onderscheid te sluiten achten burg. en wetb. niet bewezen. Het water is noodig om te schrobben. !n overweging werd gegeven voor het baggeren kleine baggermachines aan te schaf, fen ter besparing van tijd en kosten. Doch reeds een paar jaren geleder) werd daarover onderhandeld en het bleek toen dat daarvan weinig nut was te verwachten, le. omdat vele grachten die juist diepwerk noodig hebben, te smal zijn en de bruggen te laag en 2e. dat die machines niet geschikt zijn vlak langs den wal te baggeren, waar juist de meesie ondiepten worden aangetroffen. Ook verwarre men niet het baggeren, dat door partikulieren geschiedt, met het diepen door of vanwege de gemeente. Voor het aanschaffen van geheel nieuwe stadsuurwerken kunnen burg. en weth. geen voldoende aanleiding vinden. Op enkele opmerkingen omtrent volgu. 9? „kosten voor het verstrekken van en aanleg voor duinwater", antwoorden burg. en weth. dat bij uitbreiding van het aantal biairdkranen het bergen van bijbehoorende brandslangen bij particulieren niet is door te voeren. Daarvoor zijn nu de slangen- wagens in de plaats getreden en deze worden door vaste werklieden bediend, die op de boogie van de ligging der kranen zijn. Straatbesproeiing zou eene aanzienlijke uit- gave vorderen, - ook al wensckt men daarvoor Zijlwater te gebruiken. Bij volgu. 98. „Bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg van eene duinwa terleiding" werden inlichtingen gevraagd omtrent het totaal bedrag, ontvangen wegens het aandeel der gemeente in de winst van de duinwaterleiding, ten einde le weten of de uitgaven reeds gedekt waren door de inkomsten. Als aandeel in de winst is reeds ontvangen f29.250. De rentegaran- tie-rekening stond op uit. December 1888 f 65,212.41 gunstiger dan bij het verleeuen der concessie was geraamd. Wat het gedekt zijn der uitgaven betreft, in het vooruitzicht werd gesteld dat dit in het jaar 1904 eerst zou geschieden, doch zooals nu de zaken staan mag dat zeker reeds 10 of 11 jaren vroeger worden verwacht. Eerst in het twintigste jaar werd gerekend op een aan deel in de winst van f 12.250, terwijl dit cijfer in het twaalfde jaar reeds met f1250 werd overschreden. Bij volgn. 99. „Reiniging van riolen, stelsel Lieruur" werd algemeen aanbevolen uitbreiding van genoemd stelsel, of, bij te hooge kosten daarvan, verbetering van het bestaande rioolstelsel. Een bepaald riool- elelsel is hier echter niet; de riolen zijn slechts langgerekte beerputten en al het geld aan de rioleering besteed was in de laatste jaren noodig voor 't ledigen dier riolen, het herstellen der ingevallen riolen eu het opruimen van verstoppingen. Over de voorloopige onderhandelingen met den heer Liernur zie men het gemeenteverslag over 1888. Omtrent de demping van de Binnenvest- gracht tusschen Mare en Oostdwarsgracht val een afzonderlijk voorstel worden inge diend. Voign. 110. Belooning van de inspec teurs, dienaars en verdere beambten van po litie, enz. In de sectiën vonden enkele leden met 'net oog op de uitgebreidheid der ge meente het aantal agenten van politie te gering; daardoor last n. I. in sommige ge deelten van de stad liet politietoezicht veel te wenschen over, hetwelk ten gevolge heeft dat. de ingezetenen hinder ondervinden door het inwerpen van glasruiten en bet werpen van ateenen over tuinmuren, enz. Een overleg te dier zake met den commissaris van politie achtte men wenschelijk. Burg. en weth. achten uitbreiJing van het politiepersoneel zeer wenschelijk. Zal echter eene uitbreiding aan het voorgesteld ïms sa kb» m» «nj mm otj doel beantwoorden, dan zou deze vrij om vangrijk moeten wezen en eene aanzienlijke vermeerdering van jaarlijkscbe uitgaven vor deren. inmiddels kan deze aangelegenheid een punt van ernstigs overweging uitmaken wanneer de voorgenomen grensverandering mocht tot slsnd komen. Bij de bemerkingen omtrent onze brand weer brengen burg. en weth. die inrichting lof tue en merken op dat men met in ver gelijking mag treden met gemeenten als Amsterdam, alwaar eene inrichting bestaat, die voor de financiën onzer gemeente onbe reikbaar is. Aanschaffing van kleine stoom spuiten is zeker wenschelijk, wanneer de handspuiten voor vernieuwing in aanmerking komen. Voor betere berging van de Well's lampen, waardoor beschadiging mogelijk is, is reeas een voorstel bij den gemeenteraad ingediend. Plaatsing van de stoombrand spuit in de Doelenkazerne is niet aan te raden, aangezien de machinist tevens is machinist vaa het Liernurstelsel en moet wonen in de buurt van het tapgebouw. De bespanning door overeenkomst met. een stal houder voldoet ook beter dan z:oals vroeger door paarden van het garnizoen. Bij de herziening der algemeene politie verordening kan in overweging worden ge- nomen de vraag of bepalingen op den in voer van vleesctr en dergelijke zullen wor den vastgesteld. Eene behoorlijke voorzie ning in deze is echter, naar het oordeel van deskundigen, van zeer omvangrijken aard. Door den heer L. K. Harmsen, lector in een der Polynesische talen aan de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische amb tenaren op eene jaarwedde van f 2500, is wegens vertrek naar lndië met l Januari 1890 ontsiag aangevraagd. Vermits zal worden voorgesteld de lessen van den heer Harmsen aau een der andere leeraren op te dragen, tegen eene belooning van f 500 'sjaars, kan het desbetreffend artikel met f2000 worden verminderd. Ten einde later niet bij suppletoire be groeting in de uitgaven voor openbare vermakelijkheden en feesten te behoeven te voorzien, komt het burg. en weth. weuscbe- lijk voor dat in verband met de akademie- feesten in 1890 een bedrag op de begrooting wordt gebracht van f 2Ó0Ü. Bij volgu. 176. „Toelage aan de eigenaars van den Schouwburg" verklaarde zich een lid van een der sectiën sterk tegen het eubsidietren van deu 9chouwburg, terwijl door andere leden het reeds meer aangegeven denkbeeld van alloopende sufcsidieering werd verdedigd. Commissarissen toch zouden hunne maatregelen tot bezuiniging in tijds kunnen nemen, wanneer zij wisten dat het subsidie telkeujare b. v. met 10°/o werd verminderd. Reeds meermalen heeft echter de gemeenteraad beslist dat het subsidie wordt gehandhaafd, alsmede voorstellen ver worpen om tot eene geleidelijke verminde ring van het subsidie te geraken. Aldus luidt hierop het antwoord van burgemeester eu wethouders. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 57./'29.50, 6.en /3.— laagste 55.29.ƒ5.50 eu ƒ2.95. Het bericht, dat de lste-luitenaut der cavalerie Van Exter zal worden overgeplaatst bij het korps maréchau-ées is onjuist. (Ar. R. Cl.) De heer August Junkermaun heeft in Holland ongetwijfeld eene gunstige reputa tie; nog gunstiger zal die zeker worden indien men weet dat de uitmuntende decla mator nu niet alleen in de Duitsche taal voordraagt, maar ook iu de voor Neder- laudere zeer gemakkelijk verstaanbare taal dus ook vuor dat deel van het publiek ge nietbaar is dat de Duitsche taal niet mach- tig is. Bijna alie rollen waarin zich de heer Junkeruiann aau ons voordoet ziju van humoristische!! aard. 1 Jij is dau ook komi ker en eene menigte aanhalingen uit de groote Duitsche, Oosteurijksche en Ameri kaans- he bladen en tijdschriften liggen voor ons waarin op schitterende wijze deu kun stenaar lof wordt toegezwaaid. liet zijn vooral de geliefde werken vau Fricz Reuter, in Duilschlaud als verslon den en ook vertaald ten onzent goerfe be kenden, die door den heer Junkermann wor den weergegeven. Wie kent niet „Oom Biasig" en „Uit den I'ranzosentijd". Maar ook toomelstukken ais „Mijn Leopold", „De dochters van Hasemann" en zoovele andere staan op liet uitgebreide repertoir. Den lsten No"ember begint de heer Jun kermann zijne tournée door Nederland en zal dan ook onze stad bezoeken. Daar zal 't hem zeker ook niet aan belangstelling en waardeering ontbreken. as. j Stm. tav wsw - -a/" Na ingesteld onderzoek is gebleken dat bij hel ongeval aan de schippersvrouw op hel schip in den Ouden Rijn overkomen waarbij de ongelukkige het 'leven liet, niet bet minst aan nalatigheid of iets dergelijks te wiiteu is, doch dat het ongeval door niemand voorzien of voorkomen had kunnen worden. Het schip is naar Barwoudswaar- der vertrokken. Aan do Uaagsche trekvaart onder Soeterwoude is een meisje door een hond in het gelaat deerlijk gebeten. Door dr. Van R. werd de wond uitgebrand en aan den burgemeester dier gemeente is van de zaak kennis gegeven. Ook in onze gemeente moet een persoon door een in de Qroenesteeg tbuisbelioorenden bond in het gelaat gebeten zijn. Zaterdagavond is een knecht van den Amsterdamscheu schipper te water geraakt in den Ouden Rijn doch door zijne kame raads gered. Gisterochtend is de vrouw overleden in een der hofjes van de Kaiserstraat, van wie we Zale,rdag meldden dat ze door eene slaspberoerte was getroffen. OFFICIEËLË BKKIUMTK*. Bij kon. besluit is aan Johannes Frede- rik George Meijer, zich schrijvende Johan nes Frederik George Meijer, eervol ontslagen directeur van het koninklijk kabinet van penningen en gegraveerde steeneu te 's Gra- venhage, een pensioen verleend ten bedrage van f960 'sjaars; is rnr. Til. J. A. Duynstee, te Druten, met ingang van 1 November 1889, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Zallbommel; is dr. C. J. Fggiuk, te Amsterdam, met ingang van 16 November 1889, be noemd tot inspecteur der gymnasia; ziju verleend de volgende pensioenen, als aanH. J. Brinkhorst, brievengaarder te Ellekum, f 211; J. Herkenratb, idem te Maasbommel, f98; A. 11. Nellenstijn, zich schrijvende A. 11. Van Nelltstijn, postbode te Ede (Gelderl.), f70; P. T. De Ridder, directeur van het post eu telegraafkantoor te Winterswijk, f835. De heer A. Lecompte, met machti ging des konings benoemd tot vice-consul te Carthageua, is als zoodanig door de re- geerjng der Vereenigde Staten van Colum bia erkend. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. Van der Kolk, uit Oosl- ludië in Nederland teruggekeerd, is op uou- activiteit gesteld. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van fiuanciën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin- ingen, invoerrechten en accijnzen, dat voor het opengevallen kantoor Moutfoort ont vangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kannen komen, onverschillig of zij overigrns bevoegd zijn tot mededinging naar genoemd kantoor zich daarvoor nog tot 10 November e. k. bij het departement vau finauciëu kunnen aanmelden. De heeren Scbaepmau, Goedkoop en Gleichman hebben de uitnoodiging aange nomen om als beoordeelaars op te treden van de door den Nederlandscheu Bond „Maat schappelijk Belang" uitgeschreven prijsvraag „In hoeverre werst de tegenwoordige coöpe ratie nadeelig voor de maatschappij." In den toestaud van den heer II. M. Smits, lid van de eerste kamer, is, naar wij met vreugde vernemen, een gunstige wending gekomen, zoodat gegrond vooruitzicht be staat op een volkomeu, zij het ook langzaam herstel. {lijd.) De socialist Sas, uit Rotterdam, be- viudt zich te Londen om de inrichtiug der Engelsche Trade Unions te bestudeeren. {Ml.) Men schrijft aan het Vad. uit Katwijk Men heeft het in geen jaren beleefd, dat de koolsoorten zoo'n geringen aftrek vinden als dit jaar; op den prijs is dit vau grooten invloed, deze is ongeveer de helft lager dan andere jaren. Heeft de kool in het algemeen veei ge leden door ai het water dat gevallen is, dit zou zich wel geschikt hebben, indien de prijs den goeden meer nabij kwam, doch ook dit T.lt tegen en dientengevolge kan men voor stellen, dat de teelder alles van deu zwart- gallig8len kant beziet eu alles behalve tevreden is. Het gaat hem niet naar den zin, vooral daar-in het voorjaar hem alles zoo tegenlachte. Uien zijn steeds in prijs stijgende, nadat ze eerst in het geheel niet getrokken waren. Ook dr. Mouton heeft aan de liberale kiesvereeuigingen te 'sllago bericht, dat hij de candidaïuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer niet kan aannemen. Naar wij vernemen, ia het bezwaar van deu heer Mouton hierin gelegen, dat hij, werd hij gekozen, verplicht zou zijn het wethouderschap neer te leggen met het gevolg wellicht, dat het aan een niet liberaal lid van den gemeenteraad zou worden opge dragen, wat verleden maand bijna gelukt wars. {Vad.) Aau de Frankfurter Zeilung wcrdl, uit Den Haag gemeld, dat koningin Nathalie van Servie bij de firma De Boer aldaar een aanzienlijke bestelling heeft gedaan van meubelen, welke noodig zijn voor de inrich ting van de woning, welke de koningin te Belgrado heeft gekocht. Zaterdag had te 's Bosch een huwe lijk plaats onder bijzondere omstandig heden. Eenige jaren gelegen vertrok J. S. als landbouwer naar Amerika met achterlating van zijn huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje, dat hij trouwde, zonder haar mede te deden, dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was terug gekeerd, waar zijn eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid m werd hij tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans ondergaat. Middelerwijl nu is zijn eerste vrouw ge storven en Zaterdag trouwde hij volgens de wet met de vrouw, die hij nit Amerika meebracht. Hij werd uit de gevangenis naar het stadhuis geleid. De man is 70, en de vrouw 27 jaar oud. PER TELEGRAAF. DOUAI, 21 Oct. Onder de mijnwerkers van rle naburige maatschappijen en van die te Lens heerscht groote opgewondenheid. Ds toestand is zeer gespannen, maar de orde is nog niet gestoord. NEW-YORK, 21 Oct. Volgens een telegram uit Mexico zijn der regeering obligaties ontvreemd ter waarde van meer dan 1,000,000 dollars, welke reeds te Londen zijn geplaatst. Van officieuze zijde wordt verzekerd, dat de obligatiën niet geteekend zijn, noch gedagteekend, noch het bijzon dere merk dragen van het ministerie van financiën. LUDWIGSHURG, bij Stuttgart, 21 Oct. Op den vermoedeliiken troonopvolger, prins Wilhelm van Wurtemberg, is gisteren, toen hij naar de kerk reed, een moordaanslag ge pleegd. Een jonge man, Klaiber genaamd en afkomstig uit Ulm, loste een schot op het rijtuig, hetwelk echter miste. Naar het scheen, is de dader niet iu het volle bezit zijuer geestvermogens. Toen hij werd gevat, zeide hij, dat het hoog tijd was, dat Wurtemberg een katholieken koniug verkrijgt. YOKOHAMA, 2] Oct. Tegen deminis- ter van buitenlandsche zaken is een moord aanslag beproefd, waardoor de minister licht gewond werd. De moordenaar benam zich zeiven het leven. WEENEN, 21 Oct. De officieele Wiener Zeilung bevat een brief van keizer Frans Jozef aan graaf Kalnoky. De keizer deelt mede, dat overeenkomstig het gebruik zijner voorvaderen, het leger steeds denzelfden naam heeft gedragen als zijn hoogste chef. De keizer gelast daarom dat het landleger en de marine voortaan Kaisetlich und Königlicli zal heeten. LONDEN, 21 Oct. De minister voor Ierland, de heer Balfour, hield gisteren voor zijn kiezers te Manchester een redevoering, waarin hij zijne Iersche staatkunde ver dedigde. Het strenge stelsel geeft zeer gun stige uitkomsten. De pachters zien iu het Home-rule-ontwerp slechts een middel om zich de goederen der grondeigenaars toe te eigenen. BELGRADO, 21 Oct. Het onderzoek van de geloofsbrieven der afgevaardigden voor de Skupschiua is geëindigd. Alle verkiezingen zijn goedgekeurd. Heden werd de Skupschiua geopend door den regent Ristics, die de troonrede voorlas. MONZA, 21 Oct. Graaf Herbert Yon Bismarck had gisteren een langdurig onder houd met den heer Crispi. ROME, 21 Oct. Üc Pcus ontving 2500 Fransche pelgrims. Iu zijn toespraak wees de Paus er op, dat deu godsdienst den ar beid adelt. Het Christeudom leert, dat de werkgever de broeder is van den werkman, en dat de werkman den werkgever moet eeren, terwijl deze verplicht is den werkman te beschermen- De Paur beval den werk lieden aan tot de oude vereenigingen terug te keeren.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2